Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz BullZeye #3948 üzenetére

    "Ez 2 AA elemnél is maradni fog?"
    Attól függ, hogy eddig az éjszakai működési időt melyik tényező korlátozta. 1.) Ha a napelemek által gyűjtött energia (és az nem volt nagyobb, mint az egy szem AAA-méretű cellában eltárolható mennyiség), akkor nem lesz változás, hiszen hiába a nagyobb kapacitás, egyben energiatároló-képesség, a nappal betöltött szufla nem lesz több. 2.) Ha viszont az akku kapacitása volt a korlát, vagyis a napelemek ideális esetben nagyobb töltésmennyiséget / energiát szolgáltattak, mint ami a régi cellában elfért, akkor a csere után hosszabban fog világítani éjszaka a lámpa.
    Erről egyébként az akku működéskor mérhető terhelőáramának vizsgálatával tudsz meggyőződni: azt írod, elméletileg (kérdés, hogy csak ideális esetre, avagy átlagosan értve) 4 órán keresztül világít a lámpa. Ha ez igaz, a kisütőáram kb. 600mAh / 4h= 150 mA értékű. Ha ennél kisebb, ami gyanítható (hiszen nem éppen power-ledek szoktak lenni ezekben a pilácsokban), akkor a gyakorlatban az eredeti akku sem volt teljesen kihasználva, az 1.)-ben említett eset áll fenn, semmit sem nyersz a cseréjével, ha csak a napelemes töltésre hagyatkozol.
    "Szóval kb 3-4x kell a nyár folyamán feltöltenem a 2 elemet ahhoz, hogy amíg sötét van az világítson?"
    Ha valóban igaz az a 20mA-es üzemi áram, akkor egy töltéssel ugye 225 óra működésre számíthatsz, vagyis 22 napra, és akkor nem számoltuk bele a napelemből származó töltést. Így 3-4 töltéssel 65..90 napos (napi 10 órás) üzem hozható össze, a nyár meg jó esetben 3 hónapig tart. A plusz töltés ez esetben nem túl előnyös, mert hiába járulna hozzá elméletben a hosszabban tartó - külső töltés nélküli - üzemhez, a folyamatos, napi ciklusú rátöltés sokkal inkább hátrány egy NiMH-ra nézve, mint előny. Memóriaeffektus kialakulásához vezethet, így az akku a névlegesnél jóval kevesebb töltés leadására lesz képes. Li-ionnal esetleg volna így értelme (persze nem egy az egyben cserével), NiMH-val már kevésbé. Egy próbát megér, nyár végén majd beszámolsz a tapasztalataidról ;). Töltés nélkül meg hiába ez az elméletileg szép hosszú működési idő, a jelentős önkisülési ráta (főleg a nyári külső melegben) hamar képes leszívni a cellát, LSD-akkut meg lehet, hogy nem kerti lámpába szánnék, ahhoz túl drága.
    Mod: a teljes párhuzamos kapcsolást NiMH esetén nem javaslom, még azonos típusú és állapotú cellák esetében sem. A hobbi elektrós topikban erről ugyan vita alakult ki, de vannak olyan akkutípusok, amelyek inkább elviselik ezt (pl. Li-xx), a Ni-xx fajták emlékeim szerint kevésbé (a kis belső ellenállásuk miatt már egész pici forrásfeszültség eltérés esetén is jelentős kiegyenlítő-áram indulhat meg a cellák között).

    [ Szerkesztve ]

  • kugyu21

    senior tag

    válasz BullZeye #3948 üzenetére

    Nem akarok kötekedni, de az elméleted már ott elvérzik, hogy elemeket akarsz tölteni. Tudom csak elírás, de akkor is fogalmazzunk pontosan: az akkumulátorok azok amik úrjatölthetőek (bár találkoztam olyan töltővel aminek a leírásában kifejezetten az elemek töltése szerepelt :F ).
    De a lényegre visszatérve, az egy darab 600mAh-s AAA helyett miért raktál be mindjárt 4500mAh-t, pláne párhuzamosítva. Én előszőr mindenképpen egy darab, az eredetinél nagyobb (900-2000) aksival próbálkoztam volna.
    Az én kerti lámpáimban gyárilag 2db 600mAh-s AA van sorbakötve, ami a nappali töltéssel pont a hajnali világosodásig tartott ki amikor még újak voltak az akkumulátorok. Ez azért volt így jó, mert láthatóan egyenkapacitás volt a töltő és az akkumulátorok között. Már vagy 5 éve használom öket és most kezdenek sorban kidölni és én is rakosgatom bele az Eneloop-ok által kiszorult hagyományos vackaimat, amik a névleges 1800-2400 helyett már a felét sem tudják de pont a lámpákba tökéletesen megfelelnek. Éppen az IPC-ben ébredeznek a téli álmukból. Késő ősszel a rövidülő nappalok (ezáltal rövidülő töltési idő, hosszabb használati idő) és a taknyos-nyálkás idő miatt, az elektronika védelmében is be szoktam szedni őket.
    De ez már eléggé OFF itt.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák