Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz crissprivat #11413 üzenetére

    "Az IPC eléggé melegíti az akkukat már 200mA töltési áramnál is."
    Ez azért alapjában nem a töltő miatt van. Bár ha valóban 3 Ah-t (nem ampert, mivel az nem töltésmennyiség) rátöltött, akkor előfordulhat. Úgyhogy ez sem lehetetlen, hiszen a töltő akkor is bevitte ezt a töltésmennyiséget, ha az akkuk már nem tudták 'hova tenni' és a többletet elfűtötték. Egyébként eleve kár volt rászokni a 200 mA-es töltésre: egyrészt sokáig tart, másrészt semmivel nem kíméli jobban az akkut - főleg az eneloop cellát -, mint mondjuk az 500 mA-es töltőáram, harmadrészt a töltésvég-detektálás jobban működik nagyobb áramnál, kicsinél nem mindig veszi észre az IPC-1(L) a feszültség visszahajlását, mivel annak az értéke áramfüggő is. Ez a jelenség egyébként egy alacsony belső ellenállású cellatípus esetén nem feltétlenül csak egyfajta töltőre korlátozódik, IPC-1-nél sem mindig jön elő.
    "Már a panasonic eneloop akkukat töltöttem vele és mind a négy kb 1920mA és 1950mA közt fullnál voltak."
    Ha ezek a töltéskor bevitt töltésmennyiséget jelentik, és viszonylag új cellákról van szó, akkor kevésnek tűnnek, mert ennyiből - a töltési veszteség okán - nehéz kihozni a minimális 1,9 Ah-s kapacitást.
    Mod.: "[..] és így sosem tudtam pontosan,hogy mennyi is volt a relatíve pontos töltési adat."
    Ami egészen konkrétan nem is jelent sokat, épp a NiMH-ra jellemző alacsony töltési hatásfok miatt. A bevitt töltést sosem fogjuk teljesen viszontlátni kisütéskor, csak annak a nagyságrendileg 65..90%-át, ezért ez utóbbi adat (= valós kapacitás) jóval érdekesebb annál, mint hogy mennyi volt a töltéskor bevitt mAh.

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz crissprivat #11413 üzenetére

    Az IPC eléggé melegíti az akkukat már 200mA töltési áramnál is.

    Az akkunak teljesen mindegy, hogy mivel küldök rá 200 mA áramot, egyformán kell melegednie. Akkucellák között lehet legfeljebb különbség. Amelyiknek nagyobb a belső ellenállása, az jobban melegszik.

    Persze ez lehetetlen,csak ö beleszámolta a leadott hö által keletkezett veszteséget is és így sosem tudtam pontosan,hogy mennyi is volt a relatíve pontos töltési adat.

    Szerinted létezik olyan töltő, ami külön méri betöltés közben a tárolódó értéket? Ez fizikailag képtelenség, a töltő mindig csak a bevitt összmennyiséget képes mérni. Vagy a kisütést.

    Amikor nem akar leállni 3 Ah-nál sem, azt okozhatja elhasználódott, megnövekedett belsőellenállású cella is.

    Ez azért van, mert a töltő nem tudja érzékelni azt a kis, mV-szintű feszültséglehajlást, ami telítődéskor előáll. Esetleg az is elképzelhető, hogy a másik töltő érzékenyebb és azonos töltőáramon az jól detektál, míg az IPC tegyük fel, hogy nem, ezért nem áll meg. Ilyen előfordulhat. Szerencsére 200 mA árammal nehéz károsítani egy ilyen akkut, mivel ez csak a kapacitás tizedrésze nagyságrendű, amit elég sokáig elbír.

    Viszont nagyobb töltőáramot választva a feszültség lehajlása is markánsabb, biztosabban tudja érzékelni a töltő.

    Eneloop és hasonló kategóriában 500 mA töltőáram gyakorlatilag még kímélőnek számít. Kisütőáramot is a melegedés függvényében lehet választani.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • jozsi252

    veterán

    válasz crissprivat #11413 üzenetére

    Eddig én soha nem tapasztaltam ezt, hogy ennyire felmelegedett volna. Én amúgy mindig 700mA-el töltöm. Eneloop azért jó minőségű, bírja az.

    Amúgy fura mert pl. Li-ion aksikhoz van Xtar VP2 töltőm, meg Xtar SV2 töltőm, mind a kettő az egyik legjobb minőség a piacon, és fura módon az SV2-be annyira nem melegednek az aksik mint a VP2 töltőbe. Pedig áramerősség ugyanúgy 1A.

    iPhone 13 Pro Max

Új hozzászólás Aktív témák