SLI-alaplapok AMD processzorokhoz

MSI K8N SLI Platinum

MSI K8N SLI Platinum specifikációk:

 

Alaplap MSI K8N SLI Platinum
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 939
Lapkakészlet NVIDIA nForce4 SLI
Memória 4 DIMM / maximum 4 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
3 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 – NVIDIA nForce4
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és JBOD) – NVIDIA nForce4
Integrált audio Nyolccsatornás hangvezérlő – Creative SoundBlaster Live! 24-bit/96 kHz
Integrált hálózati vezérlő - NVIDIA nForce4 MAC és Marvell 88E1111-RCJ PHY – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) 1 port a hátlapon, 2 port az alaplapon (kivezetés nincs) – VIA VT6306
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 3 az alaplapon (kivezetés van)
BIOS AWARD BIOS
Beállítható buszsebesség 190, utána pedig 200-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig 0,5-ös lépésekben
Állítható PCIe sebesség 100-145 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,825 és 1,550 V között 0,025 V-os lépésekben
- extra feszültség: +3,3 %, +6,6 %, +9,9 %, max. 1,7 V
- RAM: 2,55 V és 2,85 V között 0,05 V-os lépésekben
- Chipsetfeszültség: 1,50 V és 1,85 V között 0,05 V-os lépésekben
- LDT szorzó: 1 és 3 között 0,5-ös, 3 és 5 között 1-es lépésekben
- Memória órajele: 100, 120, 133, 140, 150, 166, 180, 200
Cool'n'Quiet Támogatott
Méretek ATX, 304 x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- MSI
- MSI K8N SLI Platinum
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 43000 forint

Harmadik és egyben utolsó most bemutatásra kerülő alaplapunk az MSI-től származik, a nagysikerül K8N Neo széria olcsóbbik SLI-s alaplapjával volt dolgunk, a K8N SLI Platinummal. A K8N Diamond ettől egy plusz hálózati vezérlőben és SATA RAID-vezérlőben tér el. A K8N SLI Platinum is főleg a nagy tuningosok számára készült, ám ezt MSI-s minőséggel és felszereltséggel (illetve árral) vegyítve mégis kicsit különbözik az előzőleg bemutatott két alaplaptól. A doboz a Platinum széria esetében megszokott külsővel lett felruházva.


Kellékek [+]

A lap mellé a csak éppen szükséges eszközöket kapjuk meg, semmi sallang vagy felesleges/használható plusz. A hozzáadott felhasználói kézikönyv angol nyelvű és szinte minden részletre kiterjed. Emellett találunk egy kisebb füzetecskét is, ami egyfajta kompatibilitási listának is felfogható, benne videokártyák, merevlemezek, memóriák, optikai meghajtók és processzorok, melyek a gyártó állítása szerint garantáltan problémamentesen együttműködnek ezzel az alaplappal. Emellett találunk egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, egy Creative Sound Blaster Live! CD-t (vajon mihez?), egy SATA RAID-vezérlőt tartalmazó floppylemezt, egy-egy IDE- és floppykábelt csőbe gyűrve (kicsit olcsófeeling), két SATA-kábelt, egy SATA-tápkábel-átalakítót, egy MSI D-Bracket 2-t és egy SLI-hidat. A gyártó oldala szerint egy Firewire kivezetéseket tartalmazó Bracket is jár az alaplap mellé, ilyet mi nem láttunk a dobozban.


MSI K8N SLI Platinum [+]

Az alaplap az eddig bemutatott Platinumokhoz hasonlóan fekete nyákra épül, elrendezettség és felépítés szempontjából az Asus után a legszimpatikusabb számunkra. A processzorfoglalat az alaplap felső részén található, alatta bőven van hely az első PCIe foglalatig, mellette pedig a memóriafoglalatok foglalnak helyet. A színkódok megtévesztőek, ugyanis amíg a Gigabyte K8NXP-SLI esetében az egymás melletti foglalatok azonos színűek voltak, addig itt eltérőek, ettől függetlenül a memóriamodulokat egymás mellé kell behelyezni, már amennyiben kétcsatornás módban kívánjuk használni a rendszert. A memóriafoglalatok mellett található a tápcsatlakozó, emellett a floppycsatlakozó (amit így nehézkes cstlakoztatni), alatta a két IDE-csatlakozó. A kis +12 V-os tápcsatlakozó a processzorfoglalat túlsó oldalán található. Az IDE-csatlakozóktól kellő távolságra van négy SATA-csatlakozó egymás felett. A K8N SLI Platinum két PCI x16 foglalatot és három PCI foglalatot kínál fel, tehát külön PCIe x1 foglalat nincs, ámbár a PCIe foglalat kialakításából következően, ha csak egy videokártyát használunk, akkor a második x16-os foglalat x1-esként is üzemeltethető. A legalsó PCI foglalat azért különül el narancssárga színnel, mert az abban használt eszköz nem osztozik azonos IRQ-n egy másik eszközzel. A K8N SLI Platinum a chipsethűtővel együtt összesen négy ventilátoraljzatot tartalmaz, ami a Gigabyte-hoz hasonlóan egy átlagos szám.


[+]

A chipset (ahogy már megszokhattuk) az MSI esetében is aktív hűtésűre sikeredett, a kis légkeverő alapértelmezés szerint 6700 rpm körül fordul, ezen a sebességen egy picit hangosabb a DFI-on található ventilátornál, de BIOS-ból ez is szabályozható, így üresjáratban például szinte hangtalanul is üzemeltethetjük. Elhelyezkedése némileg jobb, mint a DFI-on vagy a Gigabyte-on, mivel a felső PCIe x16 foglalatnál – így kis szerencsével a videokártyán található hűtőbordánál – lejjebb fekszik, és leleményességünktől függően le is cserélhető a hűtés, ám mi ezt nem javasoljuk, mert egyrészt garanciavesztéssel jár, másrészt pedig nincs rá szükség, mert annyira azért nem hangos az a ventilátor.

 


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés