SLI-alaplapok AMD processzorokhoz

Gigabyte K8NXP-SLI

Gigabyte GA-K8NXP-SLI specifikációk:

 

Alaplap Gigabyte GA-K8NXP-SLI
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 939
Lapkakészlet NVIDIA nForce4 SLI
Memória 4 DIMM / maximum 4 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
2 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 – NVIDIA nForce4
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és JBOD) – NVIDIA nForce4
4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) - Silicon Image 3114 (PCI)
Integrált audio Nyolccsatornás AC'97 – Realtek ALC850 hangkodek (S/PDIF ki/bemenet)
Integrált hálózati vezérlő - NVIDIA nForce4 MAC és Vitesse VSC8201RX PHY – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
- Marvell 88E8053-NNC MAC és PHY - 10/100/1000 Gigabit Ethernet (PCIe x1)
Firewire (IEEE 1394) 2 port az alaplapon (kivezetés van) – Texas Instuments SN081BA3 (IEEE P1394b - 800 MBit/s)
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 3 az alaplapon (kivezetés van)
BIOS AWARD BIOS
Beállítható buszsebesség 200-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig 1-es lépésekben
Állítható PCIe sebesség 100-150 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,800 és 1,550 V között 0,025 V-os lépésekben
1,550 V és 1,750 V között 0,1 V-os lépésekben
- RAM: +0,1 V, +0,2 V
- Chipsetfeszültség: +0,1 V, +0,2 V, +0,3 V
- Hypertransport-feszültség: +0,1 V, +0,2 V, +0,3 V
- LDT szorzó: 1 és 5 között 1-es lépésekben
- Memória órajele: Auto, 100, 133, 166, 200
Cool'n'Quiet Támogatott
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Gigabyte
- Gigabyte GA-K8NXP-SLI
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 45000 forint

Következő versenyzőnk a Gigabyte istállójából kerül ki; a K8NXP-SLI már némileg ismerős lehet egyes olvasók számára, hiszen a Gigabyte ezt a lapot Gigabyte GV-3D1-gyel együtt is árusítja, melyről a PH! már írt korábban. A K8NXP-SLI kétségkívül napjaink egyik legjobban felszerelt alaplapja, hiszen minden megtalálható rajta, amire szükségünk lehet (SATA-vezérlő, LAN, Firewire), sőt még annál több is. Nem véletlen, hogy a doboz nem egy, hanem két dobozból áll össze, a hozzáadott kellékek így már nem csak degeszre tömve férnek bele a dobozokba, ahogyan azt korábbi Gigabyte lapoknál megszokhattuk.


Kellékek [+]

Mit is kapunk? Az első egy nagyon részletes felhasználói kézikönyv, mely angol nyelven íródott, egyetemben a szintén „ennél már részletesebb nem is lehetne” SATA RAID-leírásnál, mely ugyancsak angol. Emellett kapunk egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, illetve egy másik CD-t, melyen az opcionális Wi-Fi kártya driverei találhatóak, egy hátlapi takarólemezt, két IDE és egy floppykábelt, nem kevesebb, mint nyolc (!) SATA-kábelt (elvégre nyolc port van az alaplapon), ezekhez négy SATA tápkábelelosztót (nyolc SATA-végződéssel), három hátoldali kivezetést összesen hat USB-porttal, és két Firewire porttal, és a kihagyhatatlan SLI nyákot, mely két videokártya összekötésére rendeltetett.


DPS-modul és Wi-Fi kártya [+]

Ha ez valakinek nem lenne elég, akkor van még itt egy Dual Power System modul is, mely az alaplapba helyezve kéken világít, hangos ventilátorral van felszerelve, de túlhúzás esetén a stabilitást növelendő került a csomagba, illetve egy (elvileg) külön is megvásárolható Gigabyte GN-WPKG névre hallgató PCI-os Wi-Fi adapter található még a pakkban, mely 802.11b/g csatlakozással maximálisan 54 Mbit/s-os átvitelre képes. Később kiderül, hogy ez a gyakorlatban mennyire állja meg a helyét.


Gigabyte K8NXP-SLI [+]

Rátérve az alaplapra, a K8NXP-SLI a Gigabyte szokásához híven kék színű nyákra épül, a rajta található komponensek pedig sárga, kék, piros és zöld színben pompáznak. A processzorfoglalat sajnos a DPS-modul tartózkodási helye miatt a lap közepefelé található, emellett egymáshoz nagyon közel van a négy memóriafoglalat, melyeknél egy színkód jelent egy memóriapárt kétcsatornás működés esetén. Az alaplap olyan széles, hogy a memóriafoglalatok mellett még van hely két IDE és egy floppycsatlakozónak is, ezt az elhelyezést mi nem szeretjük, a kábelek csatlakoztatása nehézkes. Efölött található a tápcsatlakozó, a kis +12 V-os tápcsatlakozó pedig az alaplap túloldalán, a DPS foglalat mellett. A memóriafoglalatok alatt kapott helyet négy SATA-csatlakozó, egymás felett helyezkednek el. A processzorfoglalat és a legfelső PCIe foglalat között két BIOS-chip van, mely a DualBIOS névjegye. A K8NXP-SLI összesen két PCIe x1 és két x16 foglalatot nyújt, ezenfelül két PCI foglalat várja a bővítőkártyákat. A chipsetventilátoron kívül maximum három ventilátort csatlakoztathatunk az alaplapra, ez nem túl sok (látva a DFI öt csatlakozóját), de elég.


Chipset / SLI-selector / DualBIOS [+]

Sajnos a K8NXP-SLI esetében is a videokártyával egy síkba került a chipset. A kis chipsethűtő bordácska aranyszínűre festett alumínium, a benne található ventilátor pedig süvítő hangon képes csak lehűteni a chipsetet, a fordulatszámról nem sikerült információkat kapnunk, mert az alaplap azt nem jelzi ki. Hozzá kell tennünk, hogy ha a kis rácsot leszedjük a bordáról, akkor a légáramlatok által keltett zajok jórésze megszűnik, így sokkal csendesebb hűtésben részesülhetünk, de még így is a DFI-n található a halkabb. A két PCIe x16 foglalat között található az SLI-módválasztó nyák, ahogyan azt az A8N-SLI Deluxe esetében is láthattuk. Ezzel a módszerrel az SLI üzemmód kb. fél perc alatt beállítható (nem mintha a DFI-on a jumperek átrakosgatása tovább tartana, de ez mégiscsak elegánsabb megoldás). A processzorfoglalat és a felső PCIe x16 foglalat között van a két BIOS-chip, melyek DualBIOS névre hallgatnak. A DualBIOS segít csökkenteni a félresikerült BIOS-frissítésekből adódóan tönkrement alaplapok számát, hiszen rossz BIOS-frissítés esetén a pótchip lép életbe.


[+]

Az alaplap alsó felén rengeteg alkatrészt találunk, nem véletlen ez, hiszen a K8NXP-SLI rengeteg integrált vezérlővel is rendelkezik. Ezen a területen találjuk meg az nForce4-es (piros) és a plusz RAID-vezérlő (narancssárga) által szolgáltatott SATA-csatlakozókat is (összesen nyolcat), USB-kivezetéseket (citromsárga), Firewire-kivezetéseket (lila) és a számítógépházba bekötnivaló tüskéket is (sokszínű).

A hátoldalon két PS2 port áll rendelkezésre az egér és a billentyűzet számára, egy soros és egy párhuzamos port, négy USB-port, két Ethernet aljzat, hat analóg audioport és két S/PDIF RCA-aljzat (ki/bemenet).


LAN1 / LAN2 / AUDIO [+]

A K8NXP-SLI két hálózati vezérlővel szolgál a tulajdonos számára, ám nem mindennapi ez a két vezérlő. Az első a jól megszokott nForce4-es integrált vezérlő (MAC) egy, a DFI-nál is látott Vitesse adó-vevő chipen (PHY) keresztül gigabites sebességgen kommunikál a külvilággal, számára dedikált busz áll rendelkezésre, így a PCI-buszt nem terheli. A modern alaplapokon egyelőre még szokatlan, de egyre elterjedtebbek a PCIe sávon keresztül csatlakozó integrált eszközök, főleg hálózati vezérlők, mint amilyen a K8NXP-SLI esetében a Marvell 88E8053-as vezérlő is, mely így nem terheli a PCI-busz forgalmát és szűkös, 133 MB/s-os sávszélességét, tehát a K8NXP-SLI kisebb munkaállomásnak vagy egyprocesszoros szervernek is beállítható, amennyiben a hálózati vezérlők minősége meghatározó szempont. Az integrált hangzásért a jól megszokott Realtek AC'97-es kodek felel.


IEEE1394 / SATA [+]

További pozitívum, hogy a K8NXP-SLI már IEEE1394b csatlakozást kínál, azaz 400 helyett 800 Mbit/s-os sebességet biztosít a rákapcsolódó eszközök számára, ez gyorsabb adatátvitelt és alacsonyabb késleltetéseket is jelent. A „szokásos” SATA RAID-vezérlő szerepét a Silicon Image 3114-es chip tölti be, mely ismeri a RAID 0,1, 0+1, 5 és JBOD módokat is, azonban egy merevlemezt önmagában nem kezel, csak RAID-ben működtethető.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés