SLI-alaplapok AMD processzorokhoz

DFI LanParty nF4 SLI-D BIOS


PC Health Status / CMOS Reloaded [+]

A DFI lapjai az Award BIOS-ra szoktak támaszkodni, ez az nF4 SLI-D esetében sincs másképp. Korábban említettük a hőmérsékletfüggő ventilátorszabályzást, ezt a „PC Health Status” menüpont alatt találjuk meg. Emellett számos hőmérsékletet, feszültséget és fordulatszámot is kijelez a BIOS, ami egy túlhajtó számára igen fontos szempont. A szabályzás a processzor, egy másik ventilátor és a chipset fordulatszámát engedi befolyásolni. Második érdekes menüpontunk a „CMOS Reloaded”, melyet mindig szívesen látunk viszont egy alaplapon (sajnos csak a DFI hajlandó beépíteni a BIOS-ba ezt a funkciót). A CMOS Reloaded lehetővé teszi, hogy egy gombnyomásra elmentsük vagy visszatöltsük az összes BIOS-beállítást. Összesen négy „tárolóhely” adott, melyeket tetszés szerint nevezhetünk el. A fanatikus tuningosok rengeteg időt és ideget vesztegetnek el azzal, amikor a számítógép nem indul el vagy elfelejti az összes BIOS-beállítást a processzor túlhúzása esetén. A CMOS Reloadeddel ez többé nem probléma.


Genie BIOS Settings / DRAM Configuration [+]

A „Genie BIOS Setting” menüpont alatt találjuk meg a túlhúzásra szakosodott opciókat: az étlapon feszültségek, szorzók állítása és frekvenciák emelése található. Kissé szokatlan módon itt találjuk meg egyes integrált eszközök letiltását vagy engedélyezését is, illetve feltűnik egy Memtest86+ nevű opció is, melyet bekapcsolva a számítógép elindulását követően, még az operációs rendszer betöltődése előtt a memóriatesztelő Memtest86-ot láthatjuk viszont. Érdekes lépés ez a DFI részéről, hiszen így közvetlenül a túlhajtott beállítások alkalmazása után tesztelhetjük a rendszer stabilitását. Szólnunk kell a memóriaopciók hihetetlen soráról is, mely nem kevesebb, mint 26 tételből áll, szerintünk még maguk az alaplap készítői sem ismerik az összes beállítás jelentését.


DRAM Frequency Set [+]

Ezek közül említésre méltó a memória órajelének sokszínűsége, illetve hogy a CAS Latency-t 1,5-re is állíthatjuk.


Memtest86 [+]

Szóljunk néhány szót az alaplappal együtt töltött időről is, röviden és tömören a DFI lapjával nagyon meg voltunk elégedve. A stabilitással nem volt problémánk, emellett a feszültségek is megközelítőleg tartották a referenciaértékeket, talán a 12 V-os ág terhelés alatti minimális ingázása volt az egyetlen negatívum. A fordulatszám szabályzása nagyon szépen működött. Érdekességként megfigyeltük, hogy a memória órajele 2,6 V helyett alapértelmezés szerint 2,7 V, ami a növeléssel még tovább nőtt, ez pedig memóriatuning esetén sokat segít a felhasználón. A Cool'n'Quiet 2 és 4 memóriamodullal is stabilan működött, egyetlen kikötés 4 modullal DDR400-as órajelen a Command Rate (Command Per Clock) 2T-re állítása.


DFI-vel a csúcs: 350 MHz-es FSB, és CAS 1,5 [+]

A DFI nem titkoltan a tuningosokat állítja célkeresztbe, amikor a LanParty UT lapokat megtervezi, és ez meg is látszik a BIOS-on, de vajon a valós életben is jól teljesít? A válasz igen, alapfeszültségen 5x HT sebességgel 240 MHz-ig, 4x HT sebességgel 295 MHz-ig, 3x HT sebességgel pedig 350 MHz-ig sikerült túlhajtanunk a chipsetet! Az már más kérdés, hogy 1,65 V-on sem ment 350 MHz fölé a chipset (1,5 V az alap), ami valószínűleg a hűtés elégtelenségét jelzi – nem mintha ne lenne elég 350 MHz-es FSB, ami a mezőnyben a rekord is egyben.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés