SLI-alaplapok AMD processzorokhoz

Konklúzió

Vegyük sorra, hogy az alaplapok hogyan teljesítettek, és hogy árukhoz mérten megfelelő szolgáltatásokkal látnak-e el minket.

A DFI LanParty UT nF4 SLI-D az első hallásra elrettentően ható 45000 forintért kapható, azonban ha rápillantunk a többi alaplap árcédulájára, rögtön láthatjuk, hogy egy SLI-s lapért bizony ennyit kell kipengetni, tehát ez az átlagár. Mit is kapunk ezért a DFI-től? A csomagolás milyensége nemigazán árulja el, hogy mi lakozik a dobozban, úgy is mondhatnánk, hogy egy egyszerű dobozról van szó. Az alaplap mellé csomagolt kellékek tekintetében sem különösebben igyekezett a DFI, csak a legfontosabb alkatrészeket kapjuk meg az alaplap mellé. Az alaplap felépítésével nem voltunk maradéktalanul elégedettek, főleg a processzor elhelyezkedésével és az ebből adódó légáramlással van problémánk (a videokártya melege rászáll a processzorra, ennek a melege pedig a memóriákra). Nem értjük, hogy jelenleg mi szükség van egy plusz PCIe x4-es foglalatra, ehelyett a PCIe x16-osokat feljebb lehetett volna tolni, és eggyel több PCI-nak lett volna hely. A chipset hűtését a DFI oldotta meg a legjobban, ez pluszpont, de csak zaj szempontjából, sajnos a chipset hűtése épphogy nem ér hozzá a videokártyához, ez egy mínuszpont. Pluszpontot érdemel a MOSFET-ekre rakott hűtőbordácskákért, mindezt azért, mert az UT nF4 SLI-D a tuningosok számára lett kitalálva, ettől függetlenül kis bordácskák nélkül is meglennénk. Pluszpont jár az Ez-on és Ez-touch gombokért, de csak az örök buherátorok számára jelent ez előnyt, nem nekünk. Az integrált eszközök vezérlői esetében a DFI általában jól választott, a Firewire-vezérlő a Gigabyte-on található után a leggyorsabb, a PCI-os Marvell pedig az Asus-on található vezérlővel teljesít egy szinten. Az audiokodekről nincs mit mondani, manapság ez az alap, sajnos még várni kell arra, hogy minden alaplapon integrált SB Live! legyen. BIOS szempontjából a DFI üt mindent és mindenkit, legalábbis ha tuningra kerül a sor (a BIOS más szempontból nem túl érdekes), így a DFI az igazi tuningosok alaplapja. Mindezek alapján (és a másik két alaplap összegzését látva) a DFI LanParty UT nF4 SLI-D „csak” ajánlott, mert bár egyéni képességei nagyon jók, ez az árcédulán is nagyon meglátszik.

A Gigabyte GA-K8NXP-SLI 45000 forintért a mezőny legfelszereltebb alaplapja. A csomagolás milyenségével és a dobozokban található eszközökkel elégedettek voltunk, ebben a Gigabyte nagyon erős, hiszen az átlagon felüli mellékelt kelléktárhoz még Wi-Fi adaptert és DPS-modult is kapunk. Előbbi egy hasznos plusz, utóbbi használhatóságában már inkább kételkednénk. Az alaplap felépítése nem igazán nyerte el tetszésünket, ami főleg a DPS erőltetésének köszönhető: ha nem lenne, az alaplapon lehetne egy PCI foglalattal több, így feljebb kerülne a felső PCIe x16 foglalat, nem zavarna a chipset, és a processzorfoglalat is lehetne fentebb. Mindez a DPS miatt. Apropó, chipsethűtés, talán a legnagyobb baja az alaplapnak az a süvítő kis ventilátor. Az integrált eszközök minőségével elégedettek vagyunk, sajnos csak egy Realtek kodek jutott a K8NXP-SLI-re, de ez a legtöbb modern alaplapra igaz, be kell érnünk ezekkel a kodekekkel. BIOS-szinten a lap vegyes érzelmeket váltott ki belőlünk. Egyrészt nagyon tetszett a letisztultsága, átláthatósága, és a Gigabyte stabilitásra való törekvése, ugyanakkor talán ennek tudható be, hogy tuningra nem igazán alkalmas a lap, illetve a kis bakik tovább rontják az összképet (Microsoft billentyűzetes mizéria, fordulatszámszabályzás milyensége, hőmérsékletek/feszültségek kijelzése). Mindezek alapján a K8NXP-SLI ajánlott minősítést kap (felszereltsége és ára miatt nem lehet átlagos), főleg azok számára ajánlott, akik nem foglalkoznak a tuninggal, és képesek megbarátkozni a chipsetventilátor hangjával, illetve duál-LAN képességének köszönhetően kisebb munkaállomásokba vagy egyprocesszoros szerverekbe is ajánljuk.

Hirdetés

Az MSI K8N SLI Platinum ismét egy remekmű az MSI kezéből, ahogyan azt az nForce3-as és a 915-ös Platinum esetében is láthattuk. Az alaplap mellé csomagolt eszközök mennyiségétől nem ájultunk el, ugyanakkor ez a mennyiség az épp elég kategória. Az alaplap felépítésével talán csak az MSI esetében voltunk maradéktalanul elégedettek, helyén van a procifoglalat, a memóriafoglalatok is, a PCIe foglalatok és a chipset is. Örömünket fokozza, hogy a chipsetventilátor halk (a mezőnyben a második leghalkabb), és még szabályozható is, ahogyan további két ventilátor, ez a szemünkben nagyon nagy plusz. Az Active MOS számunkra inkább csak egy marketingfogás, passzív chipsethűtés nélkül is megvan egy Athlon 64-es alaplap, tehát nem ez a legfőbb szempont vásárlásnál. A CoreCellt, és ezzel összefüggésben a BIOS-ban található túlhajtást segítő opciókat „arany középútnak” neveztük már korábban is. Az integrált eszközök minőségével kapcsolatban két dolgot jegyeznénk meg: a hangprocesszor a legjobb, a Firewire-vezérlő a legrosszabb, ezt azonban elnézhetjük abban az esetben, ha a leendő tulajdonos a Firewire-t nem tartja túl szükségesnek, zenét biztosan fog hallgatni, márpedig az integrált SB Live! mellé felesleges plusz hangkártyát venni. A BIOS-szal kapcsolatban a precizitás és a túlhajtás illenek az MSI-re, így e tekintetben is elégedettek vagyunk az alaplappal, és ezt a gondolatmenetet a túlhajtási tesztben meg is erősítette bennünk a K8N SLI Platinum. Az ára? Mintegy 43000 forintért a Gigabyte-nál jobb felépítésű, tuningra alkalmasabb lapot kapunk, komolyan használható integrált hanggal, viszont gyengébb minőségű Firewire-vezérlővel, és csak egy hálózati vezérlővel. Az MSI K8N SLI Platinum nálunk különösen ajánlott minősítést kap.

Összegezve mind a három alaplap érdemes a megvételre, de az MSI nyerte el leginkább a tetszésünket. Ha mi magunk állítanánk össze egy alaplapot, akkor az a következőképpen épülne fel (az Asus-t nem vettük számításba, mert arról egy külön cikk keretében már beszámoltunk).

 

  • doboz, körítés: Gigabyte GA-K8NXP-SLI,

  • felépítés: MSI K8N SLI Platinum,

  • integrált audiovezérlő: MSI K8N SLI Platinum (SB Live!),

  • integrált hálózati vezérlő 1: mindegyik jó, az nForce4 beváltotta a hozzá fűzött reményeket,

  • integrált hálózati vezérlő 2: Gigabyte GA-K8NXP-SLI (Marvell 88E8053-NNC),

  • integrált Firewire-vezérlő: Gigabyte GA-K8NXP-SLI (Texas Instruments SN081BA3),

  • stabilitás, problémamentesség: MSI K8N SLI Platinum,

  • BIOS felépítése: Gigabyte GA-K8NXP-SLI,

  • túlhajtás (BIOS): DFI LanParty UT nF4 SLI-D,

  • ventilátorok szabályzása (BIOS): MSI K8N SLI Platinum és DFI LanParty UT nF4 SLI-D,

  • sebesség: teljesen mindegy,

  • színek: MSI K8N SLI Platinum,

  • ár: MSI K8N SLI Platinum.

Ezen szempontok alapján úgy tűnik tehát, hogy az MSI K8N SLI Platinum állt a legközelebb a mi elképzelésünkhöz, mögötte pedig a Gigabyte következik egy picivel lemaradva.

 

MSI K8N SLI Platinum Gigabyte GA-K8NXP-SLI
DFI LanParty UT nF4 SLI-D

fLeSs

A tesztben szereplő alaplapokat az alábbi cégek bocsátották rendelkezésünkre:

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés