Őrült sebesség: GeForce 7800 GTX és SLI

GeForce 7800 GTX live!

Lássuk közelebbről is a GeForce 7800 GTX-et, mely első pillantásra ismerős lehet a GeForce 6800 GT-tulajdonosoknak.


NVIDIA GeForce 7800 GTX [+]

A GeForce 7800 GTX egyslotos hűtéssel rendelkezik (ahogyan a GeForce 6800 GT is), és a kártya nyákfelépítése is nagyon hasonlít az előző generáció jeles képviselőjéhez. A változások főként a nyák elektronikus alkatrészekkel tarkított területén érhetők tetten, a 7800 GTX itt láthatóan kevesebb alkotóelemet hordoz magán, mint egy 6800 GT/Ultra, viszont azokat nagyobb felületen.


A kártya szemből és hátulról [+]


A kártya levetkőztetve [+]

Az itt található néhány MOSFET egy fekete színű alumínium hűtőbordával lett letakarva. Ezek a változások elégnek bizonyultak ahhoz, hogy a GeForce 7800 GTX napjaink leghosszabb grafikus kártyájává lépjen elő. A kártya túlsó oldalán egy alumínium hűtőborda található, ami nem dísznek van ott, hiszen memória-IC-ket találunk alatta. A nyák kialakításából arra lehet következtetni, hogy a kártyának lesz 512 MB-os változata is, holott a tesztre kapott példányok világszerte 256 MB RAM-mal rendelkeznek.


NV GPU / memóriák / Philips videó-dekóder [+]

A 7800 GTX 8 darab 1,6 ns-os Samsung memóriachippel bír, melyek gyárilag 600 MHz-en (effektíve DDR1200) járnak. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gyártó szinte maximálisan kihajtja a memóriákat, hiszen az 1,6 ns-os chipek elvileg maximum 625 MHz-et bírnak. Rátérve a GPU-ra, a G70 nagyobb az NV40-nél még akkor is, ha alacsonyabb csíkszélességgel gyártják (köszönhetően a plusz 80 millió tranzisztornak). A gyártó állítása szerint az új kártya maximálisan 110 wattot eszik szemben a GeForce 6800 Ultra 120-130 wattjával, vagyis csökkent a fogyasztás! Ennek megfelelően az ajánlott táp egy 7800 GTX esetében minimum 350 wattos, SLI-s konfiguráció esetében ez 500 watt. Később tesztünkből kiderül, hogy igaz-e az állítás.


A hűtőrendszer szétszedve [+]

A 7800 GTX-en található hűtési megoldás a GeForce 6800 GT-n találhatóhoz hasonlatos, de annál fejlettebb. A ventilátor az alumíniumból készült hűtőbordáról fújja le a meleget, ennek köszönhetően a kártya túlsó felén található elektronikus alkatrészek is egy minimális szellőben részesülnek. A hűtőborda befedi a GPU-t is és a memórialapkákat is, tehát egyszerre hűti ezeket az alkatrészeket. A folyamatos légáramlást egy átlátszó díszítő műanyag biztosítja. A ventilátor csatlakozása hasonlatos az újabb Intel processzorok hűtéséhez, vagyis négypines, valószínűleg ennek köszönhető a fordulatszám szabályzása és a ventilátor igazán csendes működése!


MSI GeForce 7800 GTX [+]

A GeForce 6800 Ultra (ha nem csal a memóriánk) a bemutatást követően csak néhány héttel-hónappal jelent meg fokozatosan az üzletek polcain, PCI Express-es verziót azonban máig igen nehézkes beszerezni. A GeForce 7800 GTX esetében az NVIDIA nem követte el ugyanezt a hibát, hiszen az új kártya a bemutatást követően azonnal megvásárolhatóvá vált (legalábbis külföldön biztosan). Nem kellett sokat várnunk a magyarországi bemutatkozásra sem, ugyanis az MSI kártyájából több nagykereskedésnek is van már készleten (sőt AOpen és Asus is érkezett hazánkba). Egyet mi is megkaptunk a referenciakártya mellé, így lehetővé vált az SLI-ben való tesztelés is.


GeForce 7800 GTX SLI konfiguráció [+]


A kártya órajelei 2D-ben és 3D-ben [+]

A GeForce 7800 GTX a GeForce 6800-assal ellentétben (és a GeForce FX-ekhez hasonlóan) 2D-ben és 3D-ben más-más órajeleket használ, ezzel is áramot és ventilátorzajt spórolva meg – nagyon helyes. 2D-ben a kártya GPU-ja 275 MHz-en, 3D-ben pedig 430 MHz-en jár, a memória órajele folyamatosan 600 MHz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés