Hirdetés

Mesterlövész feketében

Tesztelés, értékelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük a CM Storm Sniper Blackbe. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

  • Intel Core 2 Duo QX9700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk. A Sniper Black négy ventilátorát a szabályzóval maximális fordulatukra tekertük. A mérések alatt a szobában 24 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodott.

Eddigi tesztalanyaink közül a fekete belsejű mesterlövészben érezte magát legjobban processzorunk. Mind nyugalmi, mind terhelt állapotban jobb értékeket mértünk az eddigi csúcstartónál, a Cooler Master CM 690 II-nél. Az viszont nem látszik az ábrán, hogy a CM Storm nagyfiúja eközben komoly morgást produkált. A három hatalmas lapátkerék simán elnyomta a processzor és a grafikus kártya hűtésének hangját.

Persze nem kötelező teljes fordulaton járatni a szellőzést. Minimumra tekerve őket, a processzorhűtőt pedig percenként 1500-as fordulatra lassítva a méretes Sniper Black még mindig a leghűsebb maradt. Hangban a rengeteg nyílás és szellőzőrács miatt most sem bizonyult nyerőnek, bár lényegesen halkabb volt, mint az előző körben. Most már a CPU és VGA hűtőjének kiszűrődő zaja vitte a prímet.

Harmadjára olyan helyzetet teremtettünk, ami a Sniperhez hasonló, nagyméretű házaknak fölöttébb kellemetlen szokott lenni. Kikapcsoltuk ventilátorait, a processzorhűtőt pedig alacsony, percenként 1500 fordulatos sebességén hagytuk. Ekkor a hatalmas dobozban a sok nyílás ellenére sem tudta kellő mértékben mozgatni a levegőt. Processzorhőmérséklet terén a ház a középmezőnybe süllyedt. Mivel sok rajta a nyílás, hangban ekkor sem volt világbajnok. Igaz, a szélzaj mellett semmilyen zavaró rezonanciát nem hallottunk.

Míg pörgött a Sniper Black első ventilátora, addig nagyon kellemes helye volt benne merevlemezünknek. Teljes fordulatnál csak 28 °C-ig, de minimumra állítva is csak 32 °C-ig melegedett benne a Samsung winchester. Amikor kikapcsoltuk a légkavarókat, és jelentősen lecsökkent a légáramlat, akkor is valamivel 40 °C alatt maradt az adattár 20 percnyi terhelés után.

Értékelés

Pár apróbb részlettől eltekintve meg voltunk elégedve a CM Storm Sniper Black házának rácsos oldalfalú változatával. Kívülről egy igazi gamer kuckó, de azért nem rakták tele ízléstelenül a kategóriára jellemző részletekkel. Akinek bejön ez a stílus, minden bizonnyal tetszetősnek tartja majd a fekete mesterlövészt. Kívül és belül is a minőségi, igényes kidolgozás volt rá jellemző. Csupán könnyen lekopó festése, és az optimálisnál hosszabb előlapi panelhez való vezetékezése nem tetszett.

Hűtési és hangbeli viselkedése alapján azoknak ajánlanánk, akik a komoly szellőzést fontosabbnak tartják a némaságnál. Teljes fordulatra szerintünk csak tuningos csúcskísérletnél érdemes tekerni a hatalmas lapátkereket, mindennapos használatnál minimális fordulaton is elégséges légáramlatot biztosítottak. A sok szellőzőnyílás miatt viszont sok hang távozott a gépből. Szerencsére ez nem zavaró rezonancia, hanem jobbára kellemesebb szélzaj volt.

Természetesen egy ekkora és ráadásul gamer háznak rendesen megkérik az árát. A CM Storm Sniper Black Mesh változata három év garanciával 32 000 forintba kerül. Első hallásra ez meglehetősen nagy összegnek tűnhet, nem szabad viszont elfelejteni, hogy ebben három óriási és egy nagy ventilátor is benne van, melyekhez teljeskörű vezérlési rendszert kapunk a tekerő és kapcsoló formájában. Továbbá azt is érdemes megjegyezni, hogy a Sniper Blackkel azonos alapokra épülő Cooler Master HAF 922 egyszerűbb előlapi panellel is drágább pár ezressel. A Sniper Black plexiablakos változata pedig 10 000 forinttal drágább. Mindent összevetve a CM Storm Sniper Black Mesh Version azoknak ajánlott, akik egy méretes, marcona megjelenésű, nagyszerűen szellőző és jól szerelhető, minőségi házat szeretnének.


CM Storm Sniper Black
Mesh Version

rudi

A CM Storm Sniper Black Mesh Edition házat az Expert Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés