Az Intel szeretné elnyerni a tuningosok szívét is

Intel processzorok tuningra

A Black Edition kifejezés hallatán a processzorok világában jártas felhasználó azonnal a tuningosok igényeinek kielégítésére készült, szorzózármentes AMD processzorokra asszociál. Ha ugyanez az ember meghallja az Extreme Edition megkülönböztető jelzést, akkor egy megfizethetetlenül drága Intel csúcsprocesszor villan be, és alapvetően igaza is van, hiszen az EE hiába szorzózármentes, nem ezzel a tulajdonságával hívja fel magára a figyelmet, hanem sokkal inkább árazásával. A jelenlegi 980X EE ára például 1000 dollár, ezért aztán ha valaki egy szorzózármentes Intel processzorra vágyik, az kénytelen komolyan a zsebébe nyúlni. Ha kicsit későn is, de az Intel észrevette ezt a problémát, és legyártott két, az AMD Black Edition sorozatára hajazó processzort, tesztünk főszereplőit, a Core i5-655K-t és az i7-875K-t.

A típusjelölésekből könnyedén levezethető, hogy az i5-655K a „szimpla”, kétmagos i5-650, az i7-875K pedig a négymagos i7-870 szorzózármentes verziói. Mint tudjuk, a processzorok túlhajtása nagy mértékben leegyszerűsödik, ha csak a processzor szorzójának állítgatásával kell foglalkozni, hiszen ennek hiányában az FSB, azaz a Core processzorok esetében a Base Clock (BCLK) emelésére vagyunk rákényszerítve. A BCLK megváltoztatása elállítja a rendszer többi komponensének órajelét is, értjük ezalatt a memóriát, a Quickpath Interconnect, az északi híd és a harmadszintű gyorsítótár frekvenciáját, márpedig minél több mindenre kell odafigyelni, annál kisebb az esélye a sikeres túlhajtásnak. Ha csak a szorzót változtatjuk meg, akkor a BCLK szabványos órajelen való működéséből következően a többi komponens órajele sem változik meg, tehát csak és kizárólag a CPU tuningjával kell foglalkoznunk.

Bár erről ezidáig kevesebb szó esett, tudni kell, hogy az Intel több ponton is tuningzárat épített a Core processzorokba. Magának a processzornak a szorzóján kívül maximalizálták a memória szorzóját is, ami az i5 esetében maximálisan DDR3-1333-as, azaz 5-ös szorzón működhet (5 x DDR-133). Ez az i7-esen szerencsére zármentes, pedig elvileg, hivatalosan ezek a processzorok is csak a DDR3-1333-as módot támogatják. Ezen kívül az adott CPU fogyasztásának is bele kell férnie az előre meghatározott TDP-keretbe, ez az i5-650 esetében 73 watt, az i7-870 esetében pedig 95 watt. Ez a TDP-keret határozza meg, hogy a Turbo Boost miként viselkedik a különböző terhelések alatt. A K-jelölésű processzorokat (SKU-k) mindezen szempontokból „unlockolták", tehát a CPU-szorzón felül bármeddig emelhető a memória szorzója is, és a TDP-keretet is tetszés szerint módosíthatjuk. Erre korábban csak az Extreme Edition processzorok esetében volt lehetőség.

Gyakorlatilag erről szól a mai bejelentés. A K jelölésű processzorokat az Intel hűtő nélkül fogja árusítani, hasonlóan az első Black Edition processzorokhoz, hiszen a gyártó arra számít (jogosan), hogy ezeket a CPU-kat a tuningosok fogják megvenni, ők pedig több mint valószínű, hogy az Intel által gyártottnál komolyabb hűtővel fognak próbálkozni.

Információink szerint az Intel készülődik egy külön csomagolt, XTS100H kódnevű, DHX-B elnevezésű hűtővel is, amiről csak hosszas keresgélés után sikerült kiderítenünk, hogy az i7-980X EE-hez csomagolt DBX-B 95 wattos processzorokhoz kifejlesztett verziója lesz, ugyanis egyelőre csak koncepcióképet (rendert) találtunk róla a neten, még a méreteit sem ismerjük. Ha a DHX-B a DBX-B-hez hasonlóan fog működni, akkor egy, a processzorhűtőkre specializálódott cégek termékeivel versenyképes megoldással leszünk gazdagabbak, hiszen a DBX-B véleményünk szerint jól sikerült, az alaplapi feszültségszabályzással karöltve képes halkan is üzemelni, ugyanakkor ha a teljesítményt tartjuk szem előtt, akkor a túlhajtott CPU-k kiszolgálására sem éppen utolsó. A szimpla gyári hűtőnél (lásd a képen a bal oldali típust) mindenképpen jobb.

Mint az később egyértelművé vált, a szorzózármentességen felül más is lapul a tarsolyban. A CPU-Z elindítása után kiderült, hogy az i5-655K új stepping köré épül. A jelenleg kapható i5-650 C2-steppinges, viszont az i5-655K K0 steppinges hasonlóan a nemrég megjelent, 3,6 GHz-es órajelen járó i5-680-hoz. Az i7 ebből a szempontból úgy tűnik, nem változott, az i7-875K az i7-870-hez hasonlóan B1 steppinges.

A kérdés már csak az, hogy van-e létjogosoltsága ezeknek a processzoroknak? Az i5-655K kb. 40 dollárral lesz drágább a „mezei" i5-650-nél, ami idehaza jó 10 000 forintot jelent. Már az i5-650 sem a rendkívül vonzó ár/teljesítmény mutatójával bűvölt el minket, gyakorlatilag egy ajánlhatatlan processzor, hiszen a 40 000 forint körüli kategóriában jó pár értelmesebb alternatívát, méghozzá négymagost találunk. Ennek ellenére azt kell, hogy mondjuk, biztosan lesz, aki meg fogja venni, hiszen a komoly tuningos számára nem az ár az elsődleges szempont, hanem a tuningpotenciál, márpedig ezen a téren az i5-655K nem okoz csalódást; egyszálas SuperPI rekorddöntésre ez is jó lesz, de a többszálas tesztekben a négy vagy hatmagos processzorokkal járunk jobban. Ugyanakkor az i7-875K ára meglehetősen érdekesen alakul, ugyanis első információink szerint 342 dollár lesz, ami átszámítva 75 000 forint környékére jön ki, ez pedig az i7-870 eddigi 130-140 000 forintos árazása után komoly előrelépésnek tekinthető, nyilvánvalóan ez egyben a többi i7-es processzor (i7-860, i7-920/930/940) árának átszabását is jelentené.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés