HP ProBookok a porondon

Hűtés, akkumulátor

Melegedés szempontjából mindenféle mérés nélkül egyértelmű lehet, hogy mai versenyzőink közül melyik szerepelt jobban. A ProBook 6460b lényegesen nagyobb ventilátort, hőleadót és szellőzőnyílást kapott, ezért jobban viselte a terhelést. Persze nyugalomban, amikor a második generációs Core i platform öt-tíz watt környékén fogyaszt, a vékony 5330m is szépen nyugton maradt. Hangját nagyobb testvéréhez hasonlóan nem lehetett hallani (20 dB alatt mértük), felületi hőmérséklete 24 °C-os szobában a billentyűzeten 29-32 °C, a fenéklemezen 30-34 °C volt, és nagyon hasonló értékeket mértünk a 6460b-n is.

Megterhelve a ProBook 5330m-et azonnal melegedni és hangosodni kezdett. Fél percnyi processzorhajtás után már 25 dB-t mértünk, az első perc végére eljutott 30 dB-ig, ami átlagos notebookoknál már hangosnak mondható, de a vékony gépeknél még jó teljesítménynek számít. Sajnos itt nem volt megállás, ötpercnyi hajtás után már a meglehetősen zavaró 37 dB-nél tartottunk, amit csak a MacBook Air és a hozzá hasonló Ultrabookok produkálnak. Ráadásul az AIDA64 legújabb verziója 90 °C fölötti CPU hőmérsékletet és thermal throttling hővédelem miatti órajel-csökkentéseket is mutatott, ami nem jó hír a teljesítmény szempontjából. Ráadásul a ProBook billentyűzete több helyen a komfortosság határát jelentő 40 °C fölé melegedett, az alján pedig 45 °C fölötti értékeket mértünk. Utóbbi meglehetősen kényelmetlen, ha huzamosabb ideig ölben használnánk a gépet, ami egy 13,3 hüvelykes, vékony masinánál azért előfordulhat. A merevlemez 45 °C-os maximuma még elfogadható.

Lényegesen jobban tűrte a terhelést a ProBook 6460b. Igaz, hogy processzora alacsonyabb órajelen járt, de inkább a nagyobb hűtésnek köszönhető, hogy egy percnyi terhelés után még csak 23 dB-t mutatott a hangmérő, ami közepes méretű notebookoknál a leghalkabbak közé sorolja a 6460b-t. Egy perccel később elérte maximális zajszintjét, 27 dB-t, ami teljesen átlagosnak mondható. Tudni kell viszont, hogy a ProBook 6460b hűtését a legtöbb vállalati masináéhoz hasonlóan úgy méretezték, hogy inkább hangos legyen, mint meleg. A félórás terhelés után a központi processzor 70 °C alatt maradt (hússzal alacsonyabbab, mint az 5330m-é), és ami még fontosabb, a billentyűzet alig melegedett a nyugalmi állapotban mért értékekhez képest. Alul azért jelentkezett az extra hőtermelés, bár nem olyan mértékben, mint vékony kollégájánál. A fenéklemez közepén mértünk csak 40 °C-os értéket, ami nagyon korrekt. Kár, hogy a meleg levegőt jól érezhetően egeret tartó kezünkre fújta ki. A merevlemeznél 44 °C-os maximumot regisztráltunk, ami rendben van.

Akkumulátorban is egyértelmű volt a ProBook 6460b győzelme, hiszen 55 wattórás hatcellása 34%-kal nagyobb az 5330m négycellásánál, ami csak 41 wattórányi energiát tárol. Nyugalmi állapotban, amikor minden energiatakarékossági funkciót be- a vezeték nélküli hálózati eszközöket pedig kikapcsoltuk, és csak egy szöveges állományt görgettünk, a 6460b több mint hat óráig bírta, de az 5330m ötórás eredménye is korrekt. Videózásnál kicsit kisebb volt a különbség, ott a 6460b közel 4 órát tudott, de az 5330m is csak egy bő fél órával maradt le.

Érdekes, hogy teljes terhelésen több, 42 perc volt a különbség a két gép között. Míg a 6460b több mint másfél órát ment, addig az 5330m picivel kevesebb mint egy óra alatt megadta magát. Az akkumulátor méretéből és az üzemidőkből kiszámoltuk, hogy a háromféle terhelésnél a ProBook 6460b 9,1, 13,2, illetve 33,7 wattot fogyasztott, míg a ProBook 5330m 8,22, 12,6, illetve 43,9 wattot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés