Hirdetés

HP ProBookok a porondon

HP ProBookok

Mielőtt belevágnánk mai tesztalanyaink szétcincálásába, foglalkozunk kicsit a vállalati notebook kategóriával. Ahogyan nőtt az igény a mobil számítógépek iránt, úgy kezdték a gyártók egyre jobban szétdarabolni kínálatukat. Eleinte a legtöbb márkának volt egy drága, de nagyon jól felszerelt munkagép vonala, aztán, ahogyan a notebook elérhetővé vált a „közemberek” számára is, született egy nekik való, egyszerűbb, olcsóbb sorozat kevesebb funkcióval. Később a két kategóriával meghatározott tengelyen annyi kategória született, mint égen a csillag. Lettek a multimédiás gépek, a játékos gépek, a trendi gépek, a nagyon olcsó gépek, a nagyon kicsi gépek, és az a kategória, amiben ma szétnézünk: a kevésbé vállalati vállalati gépek.

Sokan, akik még a kezdeti időkben cseppentek a laptopok világába, nehezen törődnek bele, hogy az egykoron csúcs ThinkPadekkel, EliteBookokkal, Latitude vagy Lifebook szériákkal definiált kategória ma már mást jelent, mondhatni felhígult. Ma már dokkoló és cserélhatő akkumulátor nélküli, fényes fedelű gépekre is lazán rásütik a gyártók a „business class” címkét. Végül is igazuk van, mert a titkárnő is az irodában dolgozik, de a levelezéshez és egyéb teendőihöz nincs feltétlenül szüksége minden egykori „business class” extrára.

Aztán itt vannak a nagyon trendi, modern technológiákra fogékony, sikeres és szép fiatalok, akiknél most egy ideje a vékonyság a menő laptop terén, nekik is a kezükbe kell adni valamit, ha már a marketingesek nagy nehezen létrehozták a kategóriát. No, ezeknek a vélt vagy éppen valós igényeknek a kielégítésére született az egyik legnagyobb notebookgyártó, a HP legfrissebb ProBook modellpalettája. Kisvállalati gépekről van szó, melyek kisebb-nagyobb mértékben örökölték a komolyabb EliteBook széria tulajdonságait.

Ember legyen a talpán, aki eligazodik a HP kódrendszerében, de a négyjegyű szám első karaktere rendszerint a komolyságra utal, minél nagyobb az érték, annál „öltönyösebb” a vas. A második szám egyszerű, a kijelző méretét jelöli, a 14 hüvelykes például 4, a lényegében alig kisebb 13,3 hüvelykes 3 és így tovább. A harmadik számnak köze van a modell frissességéhez, az idő folyamán növekszik, a negyedik pedig nulla, ha Intel és öt, ha AMD platformról van szó. Végül kapunk még egy betűt, aminek valószínűleg szintén van jelentése, sőt jelenleg a HP egyre szebb – és ezzel párhuzamosan egyre használhatatlanabb – honlapja éppen e betűk szerint kategorizál a ProBook szérián belül.

HP ProBook 6460b - külső

Lényeg a lényeg, vagyis a szám mögött rejlő „ítógép”. Két HP ProBook terpeszkedik előttünk a kisvállalati fajtából. A 6460b komolyabb, több nyakkendős funkcióval bír, extra portokkal, dokkolóval. Aki nem ugrotta át az előző oldalt, tudhatja, hogy ez 14 hüvelykes masina, de létezik 13,3”-os 6360b és 15,6”-os 6560b is, illetve van 14"-os AMD alternatívája is 6465p kóddal, szóval ebben az egy ProBook osztályban is rengeteg variációs lehetőség van. Ahogy illik, külsőre a ProBook 6460b eléggé szigorúnak tűnik, nem vékony, nem fényes, nem világít az emblémája, cserébe eléggé szögletes, de szerencsére nem komor fekete, bár nekünk a bronz színárnyalat helyett jobban bejönne valami világos, alumíniumos vagy sötét, grafitszerű szürke, de ez személyes preferencia kérdése.

Homogén, matt fedeléről hosszas tapogatással is nehéz volt eldönteni hogy fém vagy műagyag, végül úgy határoztunk, hogy talán inkább valami nagyon vékony fémbetéttel van dolgunk, ami tartósabb a műanyagnál, de inkább dekorációs, semmint merevítő szerepe van. Ügyes, slankító trükköt vetettek be oldalt, ilyet már a korábbi ProBookoknál is láthattunk. Az eléggé vaskos gép lefelé szűkül és feketére vált, így vékonyabbnak tűnik.

Belül hasonló gondban voltunk a burkolat anyagával kapcsolatban, de itt már valószínűbb, hogy műanyagot kaptunk. Mondjuk ez nem is olyan nagy baj, mert a műanyag igényesnek tűnt, nem horpadt a csuklótámasznál, nem nyekergett, illesztései rendben voltak, és magnéziumötvözet váz feszül alatta. Jó hír, hogy a hatezres ProBook család tagjai reteszes zárszerkezetet és jó masszív zsanért kaptak, amin teljesen kinyitható a fekete keretes, matt kijelző. Ugyancsak fekete a billentyűzet. Pöcökegeret nem találtunk rajta, be kell érnünk az érintőmezővel. Hasznos vállalati extra az ujjlenyomat-olvasó, amit az Intel és Microsoft által alkotott, teljesen fölösleges matricafesztivál mellé telepítettek.

HP ProBook 6460b - belső

Csatlakozók terén nagyon jól áll a ProBook 6460b, már-már azt is megbocsátottuk neki, hogy a meleget a rendszerint egeret tartó, jobb kezünkre fújta. A 13,3-as kistesó is ilyen, a 15,6 hüvelykesen viszont a többségnek jó irányban (balra) fúj a szellőzés, bár a hátsó kimenet még jobb lenne. A bal oldalon a merevlemezre vagy súlycsökkentő betétre cserélhető optikai meghajtó kezd, fölötte pedig az ExpressCard bővítőhely látható, ami korábban általános volt a notebookokban, mostanában viszont kezd ez is a vállalati felhasználás egyik jellemző eleme lenni. Végül is, az USB és az erős integráltság világában már egyre kevesebbszer van ilyen aljzatra szükség. Tovább haladva két USB 2.0 csatlakozót kapunk, alattuk pedig a kártyaolvasó látható. Őket a szintén vállalati és egyre ritkábban használt FireWire követi, illetve a tápcsatlakozó, ami nélkül egyelőre nehezen vannak meg a notebookok, még az Ultrabookokról sem lehet lehagyni.

Hátulra is kerültek csatlakozók az akku mellé. Itt található az Ethernet aljzat, az analóg monitorkimenet és a szintén lassan feledés homályába merülő analóg modem kimenete. Jobbra előre került a hang ki- és bemenete egy eSATA-s és egy sima USB 2.0 mellé, illetve a digitális monitorkimenet, ami nem a multimédiás világban közkedvelt HDMI, hanem DisplayPort. A sort a méretes szellőzőnyílás és a Kensington zár felfogatója zárja. Összefoglalva nem rossz az elosztás, de az USB-ket rakhatták volna ritkábbra, illetve külső egeret használók számára – a notebookon ténylegesen dolgozók, nem csak azt mímelők többsége ilyen – meg kellene cserélni a jobb és bal oldalt.

Hasznos – bizonyos esetekben létfontosságú – dokkoló csatlakozót is kaptak a hatezres ProBookok, köztük a mi 6460b-nk. Nagyon elegánsan, egyetlen mozdulattal eltávolítható a notebook fenéklemeze, és ennél csak egy mozdulattal kell több ahhoz, hogy vicces kedvű munkatársunk (vagy egy besurranó tolvaj) megszabadítson a memóriamoduljainktól. Könnyen cserélhető még a merevlemez és minden lényeges hardverelem, bár komolyabb bővítési lehetőségünk – például szabad mini PCI Express aljzat – nincs. Persze nem is igen kell, hiszen mindent megkaphatunk alapfelszerelésben, még a 3G modemet is.

Érdemes megnézni a fenti képet, hogy maga a második generációs Core i platform a két memóriamodullal lényegében egy tenyérnyi helyen elfér, nagyjából akkorán, mint az optikai meghajtó. Mivel hátulra tették, és akár ki is nyúlhat a gépházból, elég nagy mozgásterünk van az akkumulátornál. Mi a standard, hatcellás telepet kaptuk, ami az átlagos, 48 wattóránál valamivel nagyobb, 55-ös. Nem éppen zenére hegyezték ki ezt a notebookot, hangszóróit elég szerencsétlenül helyezték el, nagyjából a bal található a jobb kimeneti nyílásánál.

HP ProBook 5330m

Egészen gusztára sikeredett a HP ProBook 5330m modellje. Olyan, mintha ez a 13,3 hüvelykes masina a 6460b csinos, trendi, de kevésbé okos húgicája lenne. Fedelét jól láthatóan fémből készült betét díszíti, amilyet a korábbi ProBookok is kaptak, a kellemes, világosszürke szín sem ismeretlen számunkra. Új viszont a gép vastagsága, pontosabban vékonysága. Ma a pengeség a divat az irodában is, minden bizonnyal ezért született a ProBook 5330m.

Belül is formás egy masina, bár a HP gépek ismerőinek egyből feltűnhet, hogy formai megoldásainak egy részét az aktuális EliteBook csúcsmodelltől nyúlta, de hát a sztároktól illik – sőt kötelező – elcsenni ezt-azt. Szóval a fekete keretbe kapunk egy szép, matt kijelzőt, ami alá egy keretes, szögletes, fémnek látszó, de valójában műanyag vázat tettek; ebben jól mutat a fekete, szigetes billentyűzet alatta a megfelelő életérzést adó, kissé sötétebb fémbetéttel. Szerencsére itt is magnéziumötvözet lapul a műanyag alatt. Mint a sikkes magassarkúnál, itt sem akkora vész, hogy a megjelenésnek áldozata lett a kényelem, vagyis a touchpadet meglehetősen szűkre tervezték.

Bár lett volna hely bőven, azért sikerült a csatlakozókat elég szerencsétlenül elosztani. Jobbra előre került a kombinált hang ki- és bemenet, melynek a be része megfelelően kialakított csatlakozóval érhető el. Ezután egy nagy szünet, majd két egymásra zsúfolt USB 2.0 aljzat jön, őket ez Ethernet és elektromos hálózat csatlakozója követi. Hátul a trendi vékonyág megkövetelte zsanérkialakítás miatt nincs semmilyen aljzat, és a fedél sem nyitható teljesen. Balra elöl van a kártyaolvasó, utána jön az egymásra zsúfolt HDMI és eSATA-s USB 2.0, ami helyett most már talán az USB 3.0 lenne időszerű. Ezután az analóg monitorkimenet, majd egy nagy üres rész következik, mely alatt a fekete, vékonyító sávban szellőzőnyílás húzódik, végül kapunk egy Kensington zár felfogatót.

Alulról is nagyon – talán túlzottan – elegáns a ProBook 5330m. Kellemes, gumis bevonatot kapott a két részre osztott lemez. Ugyan akkumulátorát nem látni közvetlenül, de a fedél hátsó részét eltávolítva kiderült, hogy cserélhető. Meg sajnos az is, hogy csak négycellás, 41 wattórás. Extra akkut biztosító dokkoló nincs, így marad a gyakori töltögetés. Annak ellenére, hogy divatos, vékony gépről van szó, minden lényeges alkatrésze elérhető a fedél első része alatt, sőt 3G modemet és még egy szabad mini PCI Express foglalatot is kapunk. Itt a ProBook 6460b-ben látottnál is kisebb helyre préselték be a processzort és a chipkészletet, továbbá a szellőztető ventilátor és a hőleadó is kisebb.

Teljesítmény

Hardverben a komoly ProBook 6460b és a sikkes 5330m meglehetősen hasonlít egymásra. Mindkettő vagy Core i3, vagy távoli menedzselést, illetve nyomonkövetést támogató, vPro technológiával ellátott i5-2520M processzorokat kaphat, az 1366x768 vagy 1600x900 pixeles kijelzőt alapesetben a CPU-ba integrált grafikus mag hajtja (az AMD-s és a 15,6 hüvelykes verzióba kapható többféle Radeon HD 6000). Adattárból percenként 7200-at pörgő winchestert vagy 128 GB-os SSD-t választhatunk, rendelhető 3G modem, az ujjlenyomat-olvasó, 2.1-es Bluetooth adapter és n-es Wi-Fi modul pedig alapfelszerelés, ahogy a Windows 7 Professional operációs rendszer és a három év garancia is. A vékony ProBook 5330m-nek nincs dokkoló csatlakozója és optikai meghajtója sem, ha ilyennel szerelt 13,3-as ProBookot szeretnénk, akkor ott a 6360b, igaz, az jóval vastagabb, és alig kisebb a 6460b-nél.

Bizony, jó vastagon fogott a ceruza, amikor tesztalanyaink árcédulájára írtak. A komoly, Core i5-2520M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel ellátott, de 3G modem nélküli ProBook 5330m több mint háromszázezer forintba kerül, ami egyrészt nagyon sok pénz, másrészt rengeteg más okos gépet vehetünk olcsóbban. Sajnos a vPro nélküli i3-2310M-mel szerelt változat is jó 230-240 000 forintot kóstál, az SSD-s, i5-2520M-es verzió pedig továbbra is 3G modem nélkül 350 000 forintba kerül. A ProBook 6460b-ből Core i3-as alapmodellt kaptunk 4 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, 3G modem nélkül, de már ezért is 260 000 forintot kérnek. A Core i5-2410M-mel és 500 GB-os merevlemezzel szerelt verzió pedig 280 000 forint környékén kapható.

Termék megnevezése HP ProBook 5330m HP ProBook 6460b
Processzor Intel Core i5-2520M, 2,5/3,2 GHz Intel Core i3-2310M, 2,1 GHz
Lapkakészlet Intel QM67 Intel HM65
Memória 4 GB DDR3-1333 4 GB DDR3-1333
Kijelző 13,3"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással, matt felülettel
14"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással, matt felülettel
Grafika Intel HD Graphics 3000 Intel HD Graphics 3000
Hang IDT 92HD81B1X IDT 92HD81B1X
Merevlemez 2,5"-os Hitachi, 500 GB, 7200 rpm 2,5"-os Hitachi, 320 GB, 7200 rpm
Optikai meghajtó nincs HP DS8A5LH DVD-író
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n, Intel Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR, 3G modem Broadcom IEEE 802.11b/g/n, Intel Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR, 3G modem, analóg modem
Interfész - 2 db USB 2.0,
- 1 db USB 2.0/eSATA,
- D-Sub, HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenet
- 3 db USB 2.0,
- 1 db USB 2.0/eSATA,
- D-Sub, DisplayPort monitorkimenet,
- Ethernet,
- FireWire,
- ExpessCard,
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, Intel vPro, magnéziumváz, ujjlenyomat-olvasó webkamera, kártyaolvasó, Intel vPro, magnéziumváz, ujjlenyomat-olvasó, dokkolható, második merevlemez az optikai meghajtó helyére
Akkumulátor 4 cellás - 41 Wh 6 cellás - 55 Wh
Méret 328 x 225 x 25,2 mm 338 x 231 x 34 mm
Tömeg 1,82 kg 2,02 kg
Operációs rendszer Windows 7 Professional 64 bit Windows 7 Professional 64 bit
Gyártó honlapja www.hp.hu www.hp.hu
Termék honlapja ProBook 5330m ProBook 6460b
Fogyasztói ár 310 000 forint (3G modem nélkül) 260 000 forint (3G modm és vPro nélkül)
Garancia 3 év 3 év

Alacsony terhelés mellett, napi irodai teendőket ellátva nem igazán éreztünk különbséget a két ProBook között, pedig processzor és merevlemez terén is szintetikus tesztekkel jól kimutatható erőfölényben volt a ProBook 5330m.

Intel Core i5-2520M Intel Core i3-2310M
CPU órajele 2,5/3,2 GHz 2,1 GHz
Magok/szálak száma 2/4 2/4
Gyorsítótárak 3 MB L3 cache 3 MB L3 cache
AIDA64 v2.00 - CPU Queen 20 962 14 654
AIDA64 v2.00 - CPU PhotoWorxx 19 165 17 033
AIDA64 v2.00 - CPU Zlib (kB/s) 118,2 82,9
AIDA64 v2.00 - CPU AES 194496 12854
AIDA64 v2.00 - CPU Hash (MB/s) 1098 734
AIDA64 v2.00 - FPU VP8 1839 1237
AIDA64 v2.00 - FPU Julia 7883 3491
AIDA64 v2.00 - FPU Mandel 4175 1779
AIDA64 v2.00 - FPU SinJulia 1998 1400
Renderelés - Cinebench 10 1 CPU 5096 3477
Renderelés - Cinebench 10 x CPU 10 756 7496
Tömörítés - 7-zip benchmark 7579 5674
Kitömörítés - 7-zip benchmark 8513 6012
AGknot 2.55 - videókonvertálás 52 77
Memóriatesztek 4 GB DDR3-1333 4 GB DDR3-1333
AIDA64 v2.00 olvasás (MB/s) 10 073 9752
AIDA64 v2.00 írás (MB/s) 10 099 10 112
AIDA64 v2.00 másolás (MB/s) 9553 9605
AIDA64 v2.00 késleltetés (ns) 56,5 61,8

Amikor viszont komolyabb renderelésbe vagy tömörítésbe fogtunk, megmutatkozott a Core i5-2520M turbóval több mint egy gigahertzes órajelelőnye. Vállalati környezetben, ahol fontos lehet a titkosítás, jó szolgálatot tesz a nagyobb Intel processzor hardveres EAS kódolás támogatása is, emellett a nagyobb adatsűrűségű, 500 GB-os winchester sebességtöbblete sem elhanyagolható, bár ezen a téren az SSD a bajnok.


2,5"-os, 7200 rpm Hitachi merevlemezek; 500 GB és 320 GB

Használat közben

Billentyűzetben a ProBook 5330m-et találtuk jobbnak. Kellemes tapintású, a notebook burkolatába szépen beledolgozott, szigetes megoldást kaptunk, ami külsőre nagyon emlékeztet a MacBookok klaviatúrájára. Működése rendben volt; a gombok ugyan rövid úton járnak, de nyomáspontjuk jól érezhető, határozott, de nem túl kemény. A funkciógombokra fel van festve a billentyűzetvilágítás bekapcsolása, de sajnos hiába nyomogattuk, nem lett világosság. Alapvetően meg voltunk elégedve a gombok elrendezésével, habár a kurzormozgatók nem a legszerencsésebbek, a magyar kiosztás Entere pedig elég soványka.

Ez elsősorban a ProBook 6460b-n volt zavaró, mert mindkét oldalon ott vigyorgott jó másfél centiméter a klaviatúra mellett. Itt a gombok anyaga sem nyerte el tetszésünket, olcsóbb hatást kelt, mint a vékony 5330m-nél, vállalati munkagépbe nem igazán való ilyen. Alapja stabil, de a nyomáskomforton lenne még mit javítani. A 160 000 forintos notebookok átfogó tesztjében jól szereplő ProBook 4535s ezen a téren lényegesen jobb volt a 6460b-nél, az 5330m viszont hozta azt a szintet.

Touchpadben mindkét ProBook kiváló, bár az 5330m érintőfelülete lehetne nagyobb. Mindkét gépnél dicséretesen jól járnak az alatta húzódó gombok, kissé olcsó hatást keltő szürke színük nem volt zavaró, beleillett a környezetbe. Hangzásban viszont egyik laptop sem érdemel különösebb dicséretet. A 6460b erősen dobozosan szól, és az 5330m elejébe épített mütyürök produkciója is legfeljebb közepesre értékelhető. A Beast Audio technológia révén fülhallgatón elvileg jobban szól a vékony ProBook, külön erősítőt kapott, és a zavaró interferenciával is elbántak.

Annak ellenére, hogy külsőre inkább díszítőelemek tűnt a fém, kellemesen masszív gépeknek bizonyultak a ProBookok. Nem véletlenül, hiszen a gépház vázát magnéziumötvözetből készítették. Bár határozott nyomásra horpadt a fedelük és kismértékben a billentyűzetük is, mindazonáltal az átlagosnál lényegesen stabilabbnak bizonyultak, nem éreztünk olyan csavarodást vagy hajlást, ami az egyszerűbb, olcsóbb gépekre jellemző. Persze ebben a kategóriában és árszinten a konkurensek sem lekvárból készülnek, a jó felépítés alapkövetelmény.

Szintén elengedhetetlen egy vállalati notebooknál a matt kijelző. Igazából nem is értjük, miért kell fényes bevonatot tenni a képernyő elé – mert alapból az LCD panelek mattok. Egyes gyártók azzal szoktak érvelni, hogy a fényes felületen szebbek a színek, illetve nagyobb fényerő és kontraszt érhető el, csakhát ezt a hajára kenheti ezt az ember, ha az Excel tábla vagy programkódja helyett/mellett saját ábrázatát vagy a környezetét nézegetheti a tükörben. A két ProBook TN+film technológiás panelje semmi extrát nem mutatott, de 200 cd/m² -es maximális fényerejükkel és 230:1 körüli kontrasztarányukkal hozták a tükrösök paramétereit.


ProBook 5330m és ProBook 6460b kalibrálás után

Ugyanez volt érvényes a színárnyalatokra is, melyek kalibrálással a szokásos, optimálistól átlagban egy, legfeljebb három delta E értékkel különböztek. A HP ProBook 5330m színprofilja innen, a ProBook 6460m-é pedig innen tölthető le, mindkét esetben a maximális fényerőnél eggyel kisebb szinten adják a legpontosabb árnyalatokat.

Hűtés, akkumulátor

Melegedés szempontjából mindenféle mérés nélkül egyértelmű lehet, hogy mai versenyzőink közül melyik szerepelt jobban. A ProBook 6460b lényegesen nagyobb ventilátort, hőleadót és szellőzőnyílást kapott, ezért jobban viselte a terhelést. Persze nyugalomban, amikor a második generációs Core i platform öt-tíz watt környékén fogyaszt, a vékony 5330m is szépen nyugton maradt. Hangját nagyobb testvéréhez hasonlóan nem lehetett hallani (20 dB alatt mértük), felületi hőmérséklete 24 °C-os szobában a billentyűzeten 29-32 °C, a fenéklemezen 30-34 °C volt, és nagyon hasonló értékeket mértünk a 6460b-n is.

Megterhelve a ProBook 5330m-et azonnal melegedni és hangosodni kezdett. Fél percnyi processzorhajtás után már 25 dB-t mértünk, az első perc végére eljutott 30 dB-ig, ami átlagos notebookoknál már hangosnak mondható, de a vékony gépeknél még jó teljesítménynek számít. Sajnos itt nem volt megállás, ötpercnyi hajtás után már a meglehetősen zavaró 37 dB-nél tartottunk, amit csak a MacBook Air és a hozzá hasonló Ultrabookok produkálnak. Ráadásul az AIDA64 legújabb verziója 90 °C fölötti CPU hőmérsékletet és thermal throttling hővédelem miatti órajel-csökkentéseket is mutatott, ami nem jó hír a teljesítmény szempontjából. Ráadásul a ProBook billentyűzete több helyen a komfortosság határát jelentő 40 °C fölé melegedett, az alján pedig 45 °C fölötti értékeket mértünk. Utóbbi meglehetősen kényelmetlen, ha huzamosabb ideig ölben használnánk a gépet, ami egy 13,3 hüvelykes, vékony masinánál azért előfordulhat. A merevlemez 45 °C-os maximuma még elfogadható.

Lényegesen jobban tűrte a terhelést a ProBook 6460b. Igaz, hogy processzora alacsonyabb órajelen járt, de inkább a nagyobb hűtésnek köszönhető, hogy egy percnyi terhelés után még csak 23 dB-t mutatott a hangmérő, ami közepes méretű notebookoknál a leghalkabbak közé sorolja a 6460b-t. Egy perccel később elérte maximális zajszintjét, 27 dB-t, ami teljesen átlagosnak mondható. Tudni kell viszont, hogy a ProBook 6460b hűtését a legtöbb vállalati masináéhoz hasonlóan úgy méretezték, hogy inkább hangos legyen, mint meleg. A félórás terhelés után a központi processzor 70 °C alatt maradt (hússzal alacsonyabbab, mint az 5330m-é), és ami még fontosabb, a billentyűzet alig melegedett a nyugalmi állapotban mért értékekhez képest. Alul azért jelentkezett az extra hőtermelés, bár nem olyan mértékben, mint vékony kollégájánál. A fenéklemez közepén mértünk csak 40 °C-os értéket, ami nagyon korrekt. Kár, hogy a meleg levegőt jól érezhetően egeret tartó kezünkre fújta ki. A merevlemeznél 44 °C-os maximumot regisztráltunk, ami rendben van.

Akkumulátorban is egyértelmű volt a ProBook 6460b győzelme, hiszen 55 wattórás hatcellása 34%-kal nagyobb az 5330m négycellásánál, ami csak 41 wattórányi energiát tárol. Nyugalmi állapotban, amikor minden energiatakarékossági funkciót be- a vezeték nélküli hálózati eszközöket pedig kikapcsoltuk, és csak egy szöveges állományt görgettünk, a 6460b több mint hat óráig bírta, de az 5330m ötórás eredménye is korrekt. Videózásnál kicsit kisebb volt a különbség, ott a 6460b közel 4 órát tudott, de az 5330m is csak egy bő fél órával maradt le.

Érdekes, hogy teljes terhelésen több, 42 perc volt a különbség a két gép között. Míg a 6460b több mint másfél órát ment, addig az 5330m picivel kevesebb mint egy óra alatt megadta magát. Az akkumulátor méretéből és az üzemidőkből kiszámoltuk, hogy a háromféle terhelésnél a ProBook 6460b 9,1, 13,2, illetve 33,7 wattot fogyasztott, míg a ProBook 5330m 8,22, 12,6, illetve 43,9 wattot.

Értékelés

Talán nem is különbözhetne jobban egymástól két azonos kategóriába tartozó – kisvállalati – notebook, mint a HP ProBook 5330m és 6460b, dehát egy irodában is sokféle dolgozó akad sokféle igénnyel. A ProBook 5330m egy trendi üzletasszony kiváló társa lehet, mert vékony, mutatós, de nem hivalkodó, igényességet sugall. Igazán komoly, hardvert terhelő munkával jobb ha nem találkozik, mert akkor forró és zajos lesz, ami nem elegáns, sőt ilyenkor a kis akkut is hamar felfalja, és akkor mehetünk konnektort keresni.

A HP ProBook 6460b és úgy egészében véve a 6000-es család az előbb leírt üzletasszony asszisztensének megfelelő gép. Nem olyan vékony, nem olyan trendi, de ugyanannyira igényesen összerakott, bírja a strapát, egyedül a billentyűzetének kiválasztásánál nyúltak mellé. Ha komoly munkára kerül sor, nem fog túlmelegedni, akkumulátora is lényegesen tovább bírja, ráadásul dokkolóval vagy nagyobb változattal tovább bővülnek a lehetőségei.

Van viszont egy alapvető gondunk az új ProBookokkal: meglehetősen drágák. Persze érthető, miért. Az 5330m-en a gazdag felszereltség mellett rajta van a "trendiadó", a 6460b-nél pedig a dokkolhatóságért és masszív felépítésért, illetve a gazdag csatlakozókínálatért kérnek extra pénzt. Összességében mindkét notebook tetszett, a ProBook 5330m csinos, a ProBook 6460b pedig hasznos.

HP ProBook 5330m HP ProBook 6460b
Jellemzés 13,3 hüvelykes, vékony, kisvállalati notebook 14 hüvelykes, kisvállalati notebook
Pró + kellemes megjelenés
+ igényes kivitelezés
+ matt kijelző
+ jó billentyűzet és touchpad
+ mérete ellenére jól bővíthető
+ van 3G modem
+ 3 év garancia
+ igényes kivitelezés
+ dokkolható
+ matt kijelző
+ jó touchpad
+ gazdag csatlakozókínálat
+ második merevlemez az optikai meghajtó helyett
+ korrekt hűtés
+ van 3G modem
+ 3 év garancia
Kontra - terhelve hangos és melegszik
- nincs USB 3.0
- meglehetősen drága
- gyenge billentyűzet
- nincs USB 3.0
- meglehetősen drága
Alternatívák Acer TravelMate TimelineX 8373
Asus U36SD
Dell Vostro V131
HP ProBook 4330
Acer TravelMate TimelineX 8473
Fujitsu Lifebook S751
Toshiba Tecra R840


HP ProBook 5330m notebook
HP ProBook 6460b notebook

rudi

A HP ProBookokat a HP hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés