Ez történt 2015-ben a hardvervilágban

Adattárolás: NVMe, V-NAND és új eMMC

Az adattárolók szempontjából természetesen még mindig a merevlemezek számítanak az elterjedtebbnek. Kaptunk is 10 TB-os modellt a Ultrastar He10 nevű megoldás személyében, nem megfeledkezve a 7 mm vastag, 2,5 hüvelykes HDD-k és SSHD-k esetében a 2 TB-os verziók érkezéséről sem. Ugyanakkor azt lehet mondani, hogy az idei évben is az SSD-k területén történt a legtöbb fontos bejelentés. Az vitathatatlan, hogy idén az NVMe és a V-NAND technológiák kibontakozását láthattuk, amelyek tényleges virágzásukat inkább jövőre élik majd, de valahol mindig el kell kezdeni.

Az NVMe interfésszel kompatibilis meghajtók picit lassú, de láthatóan biztos érkezése rendkívül fontos a jövő szempontjából, mert a PCI Express csatolós, flash-alapú adattárolókhoz tervezett új felület idővel leváltja az AHCI-t.

Samsung 950 Pro SSD
Samsung 950 Pro SSD

Ezen a területen a Samsung jeleskedett leginkább, mivel áprilisban bemutatták az iparág első M.2 NVMe-s SSD-jét, majd az év második felében megérkezett a szintén M.2 foglalatba illeszkedő Samsung 950 Pro SSD is. Természetesen meg kell említeni az OCZ RevoDrive 400-at, illetve az Intel SSD 750-es és DC P3608-as sorozatot is.

A V-NAND lapkák területén is történtek előrelépések. Örömteli tényező, hogy már nem csak a Samsung rendelkezik ezzel a technológiával, noha elsőségét megőrizte a cég 256 gigabites V-NAND memóriájája révén, ami elsőként került tömeggyártásba. Hasonlóval azonban a Toshiba és a SanDisk is előállt, illetve a Hynix is felvette a kesztyűt a Samsung ellen, és ennek már készül a továbbfejlesztése is, továbbá természetesen a Micron és az Intel is tervezi a saját rendszerét. A V-NAND lapkák folyamatos térnyerése nagyobb kapacitású és általánosan jobb SSD-ket eredményez majd, de a valódi dömping csak jövőre várható.


A 3D XPoint, vagy végleges nevén Optane memória

A nem felejtő memóriák területén azonban a NAND flash technológia nem tart örökké még a fenti újításokkal sem, így már készülnek a leváltók is. Eddig a legígéretesebb koncepciónak a RRAM (vagy ReRAM) tűnt, amelyhez hasonlót a Samsung és a SanDisk is fejleszt, de a Micron és az Intel idén bemutatta a 3D XPoint memóriát, ami később felvette az Optane nevet.

A Samsung UFS 2.0-s memóriája
A Samsung UFS 2.0-s memóriája

Az ultramobil adattárolók szegmensében az eMMC 5.1 jelentett némi áttörést, amire a Samsung el is készítette az első memóriáját. Persze a sebességproblémákra az igazi megoldást majd az új UFS 2.0-s szabvány hozza el, amelyet szintén támogat a Samsung, és idén már be is mutattak egy erre alapozott 128 GB-os megoldást, illetve készülnek a 32 és 64 GB-os verziók is. Az UFS 2.0 a következő évben kaphat nagyobb szerepet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés