Ez történt 2015-ben a hardvervilágban

Memóriák: a DDR4 és LPDDR4 előretörése, HBM

2015-ben sok változásra senki sem számított a memóriapiacon, így előre borítékolható volt, hogy az előző esztendőben bemutatott DDR4-es memóriaszabvány terjedése lesz a fő mozgatórugó. Ez így is lett, mivel folyamatosan érkeztek a gyorsabb és nagyobb kapacitást kínáló DDR4-es modulok, ugyanakkor a szabvány idén is a 2133 MHz-es effektív órajelen ragadt, ami persze majd jövőre változni fog a 2400 MHz-es JEDEC profillal. Mobil memóriák szempontjából a szintén 2014-ben bemutatott LPDDR4-es memóriaszabvány nyert egyre nagyobb teret, így a következő évben már jó esély van rá, hogy a megfizethető árszintre érkező ultramobil eszközök is az új generációs mobil memóriát fogják használni.

Ha tehát a memóriára hagyományos szempontból tekintünk, akkor a 2015-ös esztendő nem volt túl izgalmas, de ha jobban kinyitjuk a szemünket, akkor körvonalazódik a régóta várt trend, vagyis a manapság használt memóriarendszerek radikális megújulása.

A szűkös szélességű buszok, illetve a növekvő órajel egyre inkább hátrányosan érintik a hatékonyságot. A hagyományos koncepciókra építve a memória sebességének növelése aránytalanul nagy többletfogyasztással jár, ami egyértelműen nem elfogadható tényező az iparág számára, hiszen a memória többletfogyasztása egyben azt is jelenti, hogy a mellé helyezett rendszerchip kisebb fogyasztási keretből gazdálkodhat. Éppen ezért majdnem egy évtizede folyamatosan zajlanak a kutatások az új, sokkal hatékonyabb memóriarendszerek kidolgozására, amelyek közül pár opció rendkívül biztató. Jelenleg két JEDEC szabvány létezik a fenti problémára: Wide I/O 2 és HBM (High Bandwith Memory).

Sajnos a Wide I/O 2 egyelőre még fejlesztés alatt áll, és bár az eredmények az idei évben tartott konferenciák alapján nagyon biztatók, a rendszer még legalább másfél évre van a tényleges bevethetőségtől.

A HBM memóriaszabvány
A HBM memóriaszabvány

Az AMD és a Hynix által kidolgozott HBM memóriaszabvány azonban már idén bemutatkozott, igaz, csak az AMD Fiji kódnevű grafikus processzora épült rá. A HBM szerencsére hozza, amit kellett, mivel a gyakorlati mérések szerint az új rendszer 35 GB/másodperc/wattra képes, vagyis több mint háromszor hatékonyabb a grafikus kártyákon ma alkalmazott GDDR5-ös memóriaszabványnál, ezzel pedig a teljes csomagra vonatkozó fogyasztási keret jelentős részét újra az adott lapka kaphatja meg.

Bejelentésektől sem volt persze mentes a 2015-ös esztendő. Többek között megtudhattuk, hogy a következő hónapokban, illetve években érkezik a GDDR5X és az LPDDR4X, amelyek az átmenetet képzik a HBM és a Wide I/O 2 előtt. A GDDR5X és az LPDDR4X hatékonysága az új szabványokkal már abszolút nem versenyképes, viszont GDDR5-ről és LPDDR4-ről egyszerűbb ezekre lépni, mint a radikális módosításokat igénylő, de persze sokkal hatékonyabb irányokat megcélozni. Igény tehát ezekre az opciókra is lesz, és a JEDEC fel is vette őket a szabványba.

A Micron is hallatott a saját HMC technológiájáról, amelyet a Hybrid Memory Cube konzorcium delegál. Sajnos ennek a memóriaszabványnak a fejlesztése az elmúlt években nagyon elcsúszott, mivel az első generációt 2011-ben mutatták be, de azóta sem épül rá egyetlen termék sem, jövőre azonban érkezik az új verzió. Az első HMC memóriára épülő termék egyébként az új Intel Xeon Phi lesz, de ezt is félve lehet ebbe a kategóriába sorolni, mert az Intel egy módosított specifikációjú, speciális HMC memóriát használ, hogy egyáltalán implementálható legyen a rendszer.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés