Hirdetés

Ez történt 2015-ben a hardvervilágban

Processzorok: az ARM világ, SoC-ok

Néhány éve a processzorok világa már nem kizárólag az x86-ról szól. Egyre erősebben jelen vannak a különböző ARM architektúrák, amelyek 2015-ben már ARMv8-on, vagyis 64 biten virágoztak. Maga az ARM a legújabb, Cortex-A72 tervével robbantott nagyot, ugyanis ez a CPU dizájn elvileg az Intel Core M-ek teljesítményét hozza majd lényegesen kisebb fogyasztás mellett, amivel nem csak a mobil eszközök, hanem a szerverek világában is nagyon érdekessé válhat. A nagy sikerű Cortex-A7 leváltására is ajánl egy új magot az ARM: a Cortex-A35 valamivel kevesebbet fogyaszt sikeres elődjénél, miközben teljesítménye akár 40%-kal is nagyobb lehet.

Apple A9
Apple A9 (forrás: Chipworks) [+]

ARM-vonalon a legnagyobb nagymenő, az Apple idén az A9 és A9X rendszerchipet villantotta, melyekben saját fejlesztésű ARMv8-as processzormagokat, valamint PowerVR grafikus gyorsítót használ. A chipek különlegessége, hogy továbbra is kevés, mindössze két CPU-magjuk van, míg a legtöbb konkurens nyolc, sőt tíz magot villogtat marketinganyagaiban, pedig logikus, hogy az egyre komolyabb feladatokra szánt, brutális kijelzőfelbontással rendelkező mobil eszközökben inkább egy(-két) erős CPU-magra és izmos grafikus részre, semmint sok-sok közepes tudású CPU-magra van szükség.


Qualcomm Snapdragon 820

A kevés magos elvet követi a Qualcomm is Snapdragon 820-as csúcsmodelljével. Négy darab, szintén saját fejlesztésű, ARMv8-as Kryo processzormagja van, de az Apple-höz hasonlóan itt is inkább a grafikus részleg tudását igyekeztek kidomborítani. Az Adreno 530-at az az Eric Demers tervezte, aki korábban az ATI, majd az AMD legkomolyabb GPU-fejlesztéseinek vezetője volt, sőt az Xbox One és Playstation 4 grafikus vezérlői fölött is ő bábáskodott. Alacsonyabb kategóriákban a Qualcomm az ARM referencia dizájnjaival igyekszik majd visszanyerni pozícióját, ami 2015-ben az erős konkurencia hatására eléggé visszaesett.


Samsung Exynos 7 Octa

Ennek fő oka, hogy egyre több gyártó igyekszik saját fejlesztésű rendszerchipet készíteni, ami az ARM licencelési módszere mellett nem olyan bonyolult folyamat, mint az x86-os világban. A Samsung például jó ideje készíti ARM referenciadizájnokra épülő Exynos modelljeit, melyek közül a legújabb Exynos 7 Octa négy-négy ARM Cortex-A57 és A53 CPU-magot, illetve Mali-T760 grafikus gyorsítót használt. A jövőben viszont változásra lehet számítani, ugyanis minden jel arra mutat, hogy a koreai óriás is saját fejlesztésű ARMv8 processzormagon dolgozik, sőt saját IGP készítésével kapcsolatos hírek is felröppentek. A másik nagy koreai, az LG is a saját SoC irányába indult el. Egyelőre konkrét terméke még nincs, de a fejlesztés alatt álló, nyolcmagos (négy Cortex-A72 és négy Cortex-A53) Nuclun 2 egészen ígéretes.

Nagyon jól alakult a 2015-ös év a MediaTek számára. Az alsó és középkategóriában alaposan odacsapott a Qualcommnak, és csúcskategóriás Helio X20 rendszerchipje is nagyon ígéretes. A nem kevesebb mint tíz magot tartalmazó dizájnban két magas órajelű Cortex-A72 és további nyolc (pontosabban 4+4) Cortex-A53 CPU-mag serénykedik, és a Mali-T880-as grafikus gyorsító is ARM referencia szerint készült. Hasonló kaliberű izomgép épül a HiSiliconnál is: a Kirin 950 négy-négy Cortex-A72 és -A53 CPU-t és Mali-T880 MP4 grafikus gyorsítót kapott. Összegezve elég szépen megágyaztak az ARM alapon tevékenykedő processzorgyártók a 2016-os évre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés