AMD 890GX, USB 3.0, SATA 3.0

Értékelés

Bár a 890GX megjelent, túl sok előnnyel nem kecsegtet az elődeihez képest. Az integrált VGA gyorsabb lett, immár támogatott a DirectX 10.1, de most őszintén, ez kinek fontos? Találkoztunk már ugyanilyen gyors VGA-val, a HD3300 is 700 MHz-es órajelen ketyeg, játékra így is, úgy is gyengék az integrált megoldások. Az egyetlen komoly előrelépési lehetőséget elszalasztotta az AMD, a 8-csatornás LPCM hangsávok HDMI-s átjátszására továbbra is képtelen az új chipset. Egyébként is, ha valaki egy kis PC-t szeretne összerakni videózásra, akkor valószínűleg inkább a jóval olcsóbb, mATX-es 785G-vel szerelt alaplapok között fog szemezgetni.

A déli híd ránézésre mondhatni komoly előrelépés (illetve az ACC kivétele miatt visszalépés is), de jelenleg, 2010-ben még ennek sem létezik igazából a célközönsége. A megduplázott sávszélességek és a SATA 3.0 támogatása egyáltalán nem hozott magával semmilyen érzékelhető és értékelhető gyorsulást, bár a lehetőség ott van, de mire ezeket ki fogjuk aknázni, addigra két-három chipszetgenerációval odébb leszünk. Az emberek többsége merevlemezt használ, márpedig egyetlen merevlemez sem képes kihasználni még csak a SATA 2.0 nyújtotta adatáteresztő sávszélességet sem. Akinek meg SSD-je van, annak valószínűleg SATA 2.0-s van. Az AMD most a chipkészletek terén csinálja azt, amit a videokártyákkal művelt éveken keresztül: előrefejlesztettek, de a jelenben mégis lemaradtak.

Félreértés ne essék, nincs semmi bajunk az új chipkészlettel, csak semmi olyat nem nyújt, ami jelenleg komolyan foglalkoztatná az embert. A SATA 3.0 és a magasabb sávszélesség mindenképpen egy jelentős újítás, és nem is baj, hogy már most létezik, mindezek alapján az AMD elmondhatja magáról, hogy papíron a legfejlettebb chipsetet kínálja, csak az a baj, hogy ez egyelőre kihasználatlan, és mint láttuk a tesztekből, az új szabványok nem éppen ideális implementációját kínálja az AMD. Ahol kellett, ott az Intel gyakorlatilag elverte az AMD-t, és még csak azt sem mondhatjuk, hogy a legcsúcsabb SSD-ket használtuk: USB 2.0-ban, USB 3.0-ban és SATA-ban is. Talán jobb lett volna még várni és optimalizálni, tesztelni, ahogy az Intel teszi, nem mindig az a jobb, aki az első... Még ha feltesszük, hogy a DeLock külső-házában található chip valamilyen okból "pikkel" is az AMD chipkészletére (lassú USB-kezelés), akkor is túl nagy a lemaradása.

A 890GX kiadása szerintünk elsősorban az AMD szempontjából jelentős, ezzel ugyanis visszaszerezte magának a leggyorsabb integrált VGA-ért járó királyi címet, bár kérdés, hogy ennek mekkora a jelentősége. Másrészt nem volt túl sok dolga ezzel, a jobban sikerült 785G chipeket bepárosította az SB850 mellé, és kiadta az "új" chipsetet, amivel le lehet váltani a már "koros" 790GX-et.

Ami az Asus M4A89GTD Pro/USB3-at illeti, egy igen kellemes alaplappal lettünk gazdagabbak. Azon felül, hogy SATA 3.0-s és USB 3.0-s, elsősorban az Asus-féle funkciók miatt tetszik nekünk. A Core Unlocker már nem éppen egyedi, viszont a GPU Boost, de főleg a Turbo Unlocker sokak számára fogja elsődleges vásárlási célponttá tenni ezt, illetve a többi 890-es Asus alaplapot.

fLeSs

Az Asus alaplapot az Asus, a DeLock kiegészítőket a Mobil Digital Kft., a háttértárolókat pedig az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés