Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz daneg86 #45 üzenetére

    Talán gondold (gondoljátok) át, hogy ki a hívő...

  • schawo

    titán

    válasz daneg86 #45 üzenetére

    A digitális jel is analóg vivőn közlekedik, csak egy schmitt-triggeres (vagy ahhoz hasonló) komparátorral lesz belőle valódi digitális jel. Ez egy sokkal bonyolultabb kérdés, mint ahogy a felhasználói oldal azt elképzeli. Addig nincs is komoly probléma, amíg a jel a digitális doménen belül marad, azonban az D/A jelkonverziót nagyon össze tudja zavarni egy pontatlan digitális jel. Tényleg nézz majd egyszer utána a jitter kifejezésnek, mielőtt legközelebb hőbörögsz. Ez nem csak az audió, hanem minden más digitális jelátvitel rákfenéje.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • bambano

    titán

    válasz CPT.Pirk #25 üzenetére

    lyalyly :))

    a tüskét azért teszed a hangfal alá, hogy belefúródjon abba, amire ráállítod. ha teszel alá alátétet, akkor a tüske minden jó hatását kidobtad.

    (#19) beleszólok: rossz boltokat jártál végig. nekem volt kéznél videoton hangfal is, meg saját kezűleg tuningolt s90 is, de mikor először hallottam rendes cuccon rendes hangfalat, nem foglalkoztam többet a házi gyártmányokkal. a videoton nem volt rossz, magyar viszonyok között akár csúcs hangfal is lehetett volna (mondjuk orion jobb volt), de a rendes cuccok mindig magasan verték.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bambano #53 üzenetére

    Ezt mond a bútoroknak is. :)

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • bambano

    titán

    válasz Teasüti #32 üzenetére

    úgy emlékszem, a hangcd-ken nincs hibajavító kód, így az, hogy mennyire pontosan tudod beolvasni a piteket a cd-ről, alapvető fontosságú. mert ha nem sikerül, akkor jön a matekolásos hibajavítás, ami sosem lesz pontos.

    "Épp így ha az adat kiolvasható, akkor a "minőség" tökéletes.": igen, de a cd technológia arról is szól, hogy mit csinálsz, amikor az adat nem olvasható ki hibátlanul. Ha túl sok a hiba, akkor nyilván eldobja a készülék az egészet, de ha nem olyan sok, akkor belejavít és pótolja a hibázó részeket. vagyis pótol helyette valamit, amiről azt hiszi, hogy jó lesz.

    "Mivel gondolom a legolcsóbb cd játékos is éppen ugyanazt az adatot fogja kiolvasni a lemezről, mint a két nagyságrenddel drágább társa.": nem, a tapasztalat azt mutatja, hogy ez nagyon nem így van.

    (#54) CPT.Pirk: nekem olyan tüske volt a hangfalon, ami átszúrta a padlószőnyeget és utána belement a betonba. ha nem, akkor ráálltam én is.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • emvy

    nagyúr

    válasz bambano #55 üzenetére

    Reed-Solomon van rajtuk, ami nem 'annyira' jo, de a gyakorlat azt mutatja, hogy egy karcmentes audio CD-t egy rendes CD-meghajto mindig hibatlanul olvas le. Ha erdekel, megprobalom eloszedni, de epp most olvastam egy cikket, amiben a ficko leirta, hogy kulonbozo PC-s CD-romokban rippelt audiot, de single pass modban, azaz nem a sokszorolvasasos EAC meg hasonlo programokkal; az eredmeny az lett, hogy a kulonfele meghajtok mind pont ugyanazt a bitsorozatot olvastak le, zero kulonbseggel.

    Szoval elvileg tenyleg nem annyira preciz, mint az adat CD, de gyakorlatilag hibatlan.

    while (!sleep) sheep++;

  • bambano

    titán

    válasz daneg86 #36 üzenetére

    évekig szívtam a scanneremmel, amihez egy méregdrága hama ilyenolyan árnyékolt usb kábelt vettem anno.
    majd egyszer próbából rádugtam egy sima ócska kábelt és megszűntek a scannelési problémáim.
    az ócska kábel fele olyan hosszú volt, ez volt az ok.
    úgyhogy fogadjuk el, hogy usb-n bármi és az ellenkezője is előfordulhat, annyira szemét protokoll.

    (#37) kammerer: ezt a hálózatos topicban, ahol ethernetről van szó, ne nagyon hangoztasd.

    (#43) pakriksz: mivel a világon több fájl létezhet, mint ahány bites az md5, így az md5 nem csodamódszer, csak valami, ami több a semminél.

    (#45) daneg86: "Átvitel közben négyszögjel van 2 értékkel magas és alacsony, az értéket a komparálási szint fogja eldönteni": lol, qam modulációt láttad már?

    (#46) emvy: "A TCP viszont termeszetesen hibamentes.": közismert tévedést hallottunk. a tcp természetesen nem hibamentes, csak jó eséllyel kevés hibát enged.

    (#49) emvy: "TCP-n van egy packet level meg egy line level error checking, a ketto egyutt lenyegeben sose hibazik": egy matematikusnál a lényegében sosem hibázik meg a természetesen hibamentes kifejezés nem egyenlő, mint ahogy a lehetetlen esemény és a nulla valószínűségű esemény sem. én többször találkoztam már olyannal, hogy ssh-n rsync-celtem és a végeredmény különbözött.

    (#52) schawo: "A digitális jel is analóg vivőn közlekedik, csak egy schmitt-triggeres (vagy ahhoz hasonló) komparátorral lesz belőle valódi digitális jel.": megkaptad a nap orbitális baromsága díjat. analóg vivőn hogy a bánatba komparálnád a digitális jelet???

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz emvy #56 üzenetére

    mostanában már nem grabbelek cd-t, mert nincs mit, meg nem is érdekel ez a fajta zenélés.
    amikor fiatalabb koromban rácuppantam a témára, gyakorlatilag soha nem sikerült egyformára rippelni két meghajtóval ugyanazt.

    mutattak olyat is, hogy egy eredeti lemezt begrabbeltek két külön meghajtóval, majd felírták cd-re eredeti formátumában, és hallható volt a különbség. ha pont ugyanazt grabbelné két meghajtó, akkor nem lehetne hallani a különbséget.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • emvy

    nagyúr

    válasz bambano #58 üzenetére

    Az, hogy hallhato, manapsag mar nem jelent semmit, emberek siman meghallanak kulonbseget ket ugyanolyan wav fajl kozott, amiket masik konyvtarban tarolsz :DDD

    Lentebbi TCP-re: most nem halozati dolgokrol vitatkozunk, onnan nezd a dolgot, hogy egy kijelentes szerint egy netre feltoltott majd letoltott, bitre megegyezo fajl kozott van hallhato kulonbseg. :)

    while (!sleep) sheep++;

  • Teasüti

    nagyúr

    Abba ne hagyjátok, ez a pár hsz máris tanulságosabb nekem, mint az összes eddigi a "hifiről általában" logout cikk együttvéve!

    Ami gondolatot én is megpróbáltam bedobni témának, azt tökéletesen megfogalmzata (#45) daneg86.
    Szóval ami még érdekelne, hogy a DAC előtt van ilyen puffer, ami "katonás sorrendbe" rendezi a bejövő adatfolyamot annak kontinuitásától függetlenül? Ha van, akkor azt hinném a jitter probléma ezen része orvosolva. A másik részét meg a hibajavítás orvosolja.
    Túlmenően az audio cd-ken, mert ugye nem csak audio cd létezik a világon. Egyéb tárhelyekről nem okoz gondot adatot olvasni hibamentesen, nem úgy a cd-ről ahogy schawo volt szíves felvilágosítani a lemez égetés minőségéről.

  • bambano

    titán

    válasz emvy #59 üzenetére

    annak az esélye, hogy feltölt a cloudba egy fájlt, majd letölti, és hallható különbség legyen a kettő között, kicsi, de nem nulla.

    én sok hasonlót csinálok (backupokat, adatfájlokat) tologatok nagy távolságokra szerverek között, és évi átlag 1-2 fájl megsérül a mozgatás során.

    annak az esélye, hogy a saját privát tárterületére feltölt sok zenét, és ezek nagy része sérüljön, nulla. még azt tudom elképzelni, hogy egyes zenemegosztók átkonvertálják a zenéket annak érdekében, hogy a beléjük rakott esetleges rosszindulatú kódokat kiszűrjék.

    szerk: bocs, a bitre egyező kitétel elkerülte a figyelmemet :) tehát annak az esélye, hogy feltölti, letölti, de nem egyezik bitre, kicsi, de nem nulla.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Ragadozó

    Ármester

    Számítógépen belüli másolás, teljesen más tészta...szerintem ne keverjük ide...

    Egy CD lemez sem tökéletes, gyártásból kifolyólag.
    A futóműtől is sok minden függ, mennyire forgatja stabilan a lemezt, a kiolvasó fej is lehet rossz minőségű...van olyan kiolvasó amely nem egy pontba fókuszálja a lézersugarat.
    A gyakorlat azt mutatja, igenis óriás különbség van lejátszó és lejátszó közt.
    Hiába van pufferelés...hibajavítás, hiába emelik a D/A konverter mintavételezésének mennyiségét (1 bit, 8 bit stb, sacd-nél már 32 bit is)...

    Megemlíthetném, miért van különbség HDMI kábelek közt, hisz ott is csak digitális jel folyam van... :U

    Nálam most öt darab készülék alkalmas CD lejátszásra, mégis más és más a hang amit kapok belőlük...hogy is van ez? ;]

    [ Szerkesztve ]

    Mozgó autójavító szolgálat - autóvillamosság, autószerelés

  • bambano

    titán

    válasz Ragadozó #62 üzenetére

    "Megemlíthetném, miért van különbség HDMI kábelek közt, hisz ott is csak digitális jel folyam van...": akkor említsd meg azt is, hogy erre csináltak rendes tesztet, és az derült ki, hogy nincs.
    az is kiderült, hogy nincs érdemi haszna a nagyon drága csudakábeleknek.

    nyilván a teljesen tré minőségről most nem beszélek.

    a cd-k hangja nagyon függ az analóg oldaltól is, meg a hibajavító algoritmustól is.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • emvy

    nagyúr

    válasz Ragadozó #62 üzenetére

    "Megemlíthetném, miért van különbség HDMI kábelek közt, hisz ott is csak digitális jel folyam van... :U"

    Megemlitheted, merthogy nincs. (Marmint ha nem _hibas_ a kabel, akkor viszont jo esellyel nem enyhen kulonbozo lesz a zene, hanem masszivan zajos.)

    while (!sleep) sheep++;

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bambano #55 üzenetére

    Hogyan oldanád meg, ha nem túl magas a hangfal és emiatt meg kell emelni valamilyen bútordarabbal? Ilyenkor is használnál tüskéket (kúpokat)?

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Ragadozó

    Ármester

    válasz emvy #64 üzenetére

    Ebbe inkább nem mennék bele...én azt a tábort képviselem, hogy a digitális jelhez is kell a normális minőség...autós témában erről tudnék szépeket mondani...éljen a CAN bus rendszer :W
    idióta hibákat generál egy kis kontakt, egy kis feszültség esés, egy kis elektromágneses zavar...

    Mozgó autójavító szolgálat - autóvillamosság, autószerelés

  • bambano

    titán

    válasz CPT.Pirk #67 üzenetére

    állvánnyal, dupla tüskével. [link]

    a bútordarabbal megemelés azért is bonyolult műsorszám, mert a bútor részt vesz a hangképzésben, ezért arra külön méretezni kell a hangfalat.

    (#68) Ragadozó: "én azt a tábort képviselem, hogy a digitális jelhez is kell a normális minőség": persze, de a dolog nem úgy működik, hogy minél drágább kábelt veszel, annál jobb lesz, hanem úgy, hogy egy minőségi szint alatt mind rossz, fölötte meg mind jó. erről volt teszt, így az ellenkezőjét képviselő csoportot is lehet támogatni, csak tudományosan nem megalapozott.

    a lerohadó can bus egy más tészta, az autó elektronika legnagyobb ellensége a fillérb.szó managga, a két centért embereket ölő ceo, meg a rosszul karbantartott gép.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • #71562240

    törölt tag

    válasz emvy #56 üzenetére

    "...de a gyakorlat azt mutatja, hogy egy karcmentes audio CD-t egy rendes CD-meghajto mindig hibatlanul olvas le..." Hogy ez mennyire de mennyire nem igaz... Nevezzük diplomatikusan csúsztatásnak. No meg ezek szerint minden CD-futómű, ami már eléri ezt a "rendes" szintet, egyforma minőségű.

    (#57) bambano "kammerer: ezt a hálózatos topicban, ahol ethernetről van szó, ne nagyon hangoztasd." Bemegyek én az oroszlán barlangjába, nekem az nem gond. De ott csak olvasgatni szoktam, meg szoktam állni, hogy hozzászóljak. Itt se akartam volna hozzászólni, de mégse járja, hogy egy hifiről szóló cikk mögé szinte csak antihifi hozzászólások érkezzenek.

    (#64) emvy "Megemlíthetném, miért van különbség HDMI kábelek közt, hisz ott is csak digitális jel folyam van..." "Megemlitheted, merthogy nincs." Nyilván az egész szaktesztelési ágazat, amelyben figyelik és mérik(!!!) a HDMI kábelek képminősége közti különbségeket, az csak hallucináció, illúzió, csepűrágás. Vagyis szerinted (szerintetek), van egy szint, ami alatt még nem hibátlan a HDMI kábelek átvitele (például a gyapotspárgáé), de amelyik HDMI kábel eléri az "elegendő" szintet (nyilván, amelyek fémből vannak, azok már "elegendőek", "rendesek"), attól kezdve mindegyik hibátlan, és ugyanazt a képet hozza létre. (?!?!?!) Tehát aki teszteli ezeket a kábeleket, és látja, méri (!!!) a képminőségkülönbségeket, és erről oldalakon keresztül ír az ezzel foglalkozó szaklapokban vagy hobbilapokban, az mind hülye, a mérőműszerrel - meg az olvasókkal - egyetemben.
    Maaaargit!

    (#63) bambano "Megemlíthetném, miért van különbség HDMI kábelek közt, hisz ott is csak digitális jel folyam van..." "...akkor említsd meg azt is, hogy erre csináltak rendes tesztet, és az derült ki, hogy nincs. az is kiderült, hogy nincs érdemi haszna a nagyon drága csudakábeleknek." Kiderült volna?! :Y Úgy látszik, én csak nem rendes teszteket olvasok, és a szemem se rendes.

    (#57) bambano (#52) schawo: "A digitális jel is analóg vivőn közlekedik, csak egy schmitt-triggeres (vagy ahhoz hasonló) komparátorral lesz belőle valódi digitális jel.": megkaptad a nap orbitális baromsága díjat. analóg vivőn hogy a bánatba komparálnád a digitális jelet??? Hopp. Na most akkor az is orbitális, amikor máskor-másutt éppen te írsz (mellesleg nagyon helyesen) hasonló értelemben arról, hogy digitális jelátvitel valójában nem is létezik - legfeljebb csak egyes nagyon speciális területeken, amelyek egyébként jellemzően nem vagy legfeljebb csak nagyon részlegesen a hifi készülékek felhasználási területe?!

    "Imádom" a félművelt kinyilatkoztató megmondóembereket!

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz bambano #69 üzenetére

    (#68) Ragadozó: "én azt a tábort képviselem, hogy a digitális jelhez is kell a normális minőség":

    (#69) bambano "persze, de a dolog nem úgy működik, hogy minél drágább kábelt veszel, annál jobb lesz, hanem úgy, hogy egy minőségi szint alatt mind rossz, fölötte meg mind jó. erről volt teszt, így az ellenkezőjét képviselő csoportot is lehet támogatni, csak tudományosan nem megalapozott."

    Oh, erről volt teszt. Maaargit! Margit! Nooormális?!

  • bambano

    titán

    válasz #71562240 #70 üzenetére

    elhiszem, hogy nagy meló értelmezni a szöveget, mielőtt válaszolsz rá, de megtehetnéd, mert hasznos.

    "Ráadásul a digitális jel továbbítása is jellemzően analóg folyamat, mivel jellemzően szinuszhullám kell hozzá vivőjelként": az ethernet az nem modulált meg demodulált, nem használ szinuszt vivőként. az egy más kérdés, hogy a kábelen közben hogy torzul az adat.

    "Itt se akartam volna hozzászólni, de mégse járja, hogy egy hifiről szóló cikk mögé szinte csak antihifi hozzászólások érkezzenek.": akkor ne szaporítsd az antihifi hozzászólásokat.

    "Úgy látszik, én csak nem rendes teszteket olvasok, és a szemem se rendes.": ez simán előfordulhat, nem tudjuk, mit olvasol és nézel. olvass olyan teszteket, amiket olyanok írtak, akik nem akarnak ilyet eladni.

    "máskor-másutt éppen te írsz": ne terelj.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bambano #69 üzenetére

    Az igen, megkérik az árát ezeknek. :Y Viszont én nem tudok olyan módszerről amivel ilyesminek, vagy egy bútordarabnak a hatását bele lehetne venni egy amúgy sem 100%-ig tervezhető hangdoboz paramétereinek a számításába.
    Ez megint az a kategória, hogy rárakod aztán vagy jól fog vele szólni ott abban a helyen, vagy nem.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • bambano

    titán

    válasz CPT.Pirk #73 üzenetére

    "én nem tudok olyan módszerről amivel ilyesminek, vagy egy bútordarabnak a hatását bele lehetne venni egy amúgy sem 100%-ig tervezhető hangdoboz paramétereinek a számításába.": semmi probléma, ettől még bele szokták :) ezért van külön polcsugárzó kategória.

    szerk: egyébként meg 50-60k-s alkatrész igazi hifiben még nem a megkérik az árát kategória, hanem aprópénz.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • #71562240

    törölt tag

    válasz bambano #72 üzenetére

    Sem az eredeti szövegemben, sem az ethernet témájú viszontválaszomban nem azt írtam, hogy az ethernetre is vonatkozik a szövegem, miszerint: "Ráadásul a digitális jel továbbítása is jellemzően analóg folyamat, mivel jellemzően szinuszhullám kell hozzá vivőjelként"

    Jól láthatóan, szembetűnően szerepel a szövegemben két helyen is a "jellemzően" kitétel, ami ugyebár éppen arra utal, hogy nem mindig, nem minden esetben, nem minden módszernél történik ez, hanem általában, többségében, zömében... - már csak azért is jellemzően, mivel eredetileg hifiről van szó, nem hálózati adattovábbításról. Tehát a nekem írt "elhiszem, hogy nagy meló értelmezni a szöveget, mielőtt válaszolsz rá, de megtehetnéd, mert hasznos." jótanácsod a jelen esetben visszaszáll rád.

    [ Szerkesztve ]

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bambano #74 üzenetére

    Majd ha mutatsz rá valami számítási elvet, képletet, addig ezt nem tudom komolyan venni. Gondold végig, összeraksz egy valamilyen tartó tárgyat valamilyen anyagból, anyagokból, hogyan méred meg a paramétereit, és miket mérsz meg rajta?
    Ezek nélkül maximum az "így jól szokott szólni" elv marad meg.

    Az ár meg nyilván aprópénz a hifiben, annak aki boltban veszi. Én többnyire építem a cuccaimat, ott pedig addig megyek el, amíg a befektetett összeg érezhető javulást okoz. Ez a 85k egy darab alátámasztásért már bőven nem az a kategória, otthoni átlag panel lakásban. :N

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • #71562240

    törölt tag

    Tiráda következik, célja, hogy talán a cikk közlési szándékaival is foglalkozhatna a díszes kompánia, az önmegvalósítás helyett. Itt valaki éppen kiöntötte a lelkét, s az író-olvasó találkozóra meghívottak zöme pedig csak azért jött, hogy a saját hányását öntse a padlóra és a svédasztalra.
    Szép kis keleti sürgés-forgás kerekedett itt egy ártatlan cikk ürügyén. Persze erre (ellentétben a spanyol inkvizícióval) jó eséllyel lehetett számítani, hisz a hifi a cikk témája, márpedig a hifi-audiofília mindig is a csodahozó és csodaváró messianizmus, a szekértáborosdi, a felekezeti vallásháborúk, a "tűzrőlpattant" megmondóemberek terepe volt. Különösen a csodahozás és a félművelt vagy alulművelt megmondóemberek terepe azóta, hogy eluralkodott a digitális technológia, elhozván a tökéletességet és az örök veszteségmentes igazságot, valamint úgyszintén elharapózott a fej-/fülhallgatós, rendszerint mobil "zenehallgatás" gyakorlata, amely olcsóságával és rugalmasságával demokratikusan kiterjesztette a hozzáférés lehetőségét, ehhez érkezett az internetes fórumozás gyakorlata, minekutána ma már boldog-boldogtalan bátorítva érzi magát, hogy felkészültség és tapasztalat hiányában kategorikusan megmondja mindenki másnak, mi lehetetlen és mi lehetséges.
    Sokszor az antihifisták határozzák meg manapság, hogy mi lehetséges a hifiben és mi nem. Persze internetes fórumokon amúgy is az agresszíven kategorikus kinyilatkoztatás a divat.
    Kb. harminc évvel ezelőttig, amikor még nem a tökéletesdigitálishangminőség uralta a színpadot, amikor még jellemzően kartávolságban beszélgettek egymással a hifisták, egymás hangrendszereit hallgatva-tesztelve, egymás és a szakemberek ötleteit kipróbálva, addig a hifi-audiofilia a kíváncsiság, a tapasztalatszerzés, a művelődés terepe volt, ma pedig az internetespopkulturáliskonzumidiotizmusnak legalább akkora szava van, mint a felkészült, nyitott műveltségnek.
    Kár érte. Persze ilyen az internetes tömegdemokrácia, a szabadsággal együttjár a szabadosság, ez törvényszerű az emberállatnál.
    Csak az vegye magára, akinek inge.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    válasz CPT.Pirk #76 üzenetére

    a bútoron való elhelyezést azért kezelik külön, mert ott a hangfal mögötti és a körülötte levő bútor is részt vesz a hangképzésben, hiszen visszaverődik róla a hang, míg álló hangfalnál nem annyira.
    ezért van olyan kategória, hogy polcsugárzó, ahol a hangfalat berakod egy könyvespolcra és úgy tervezik, hogy ott szóljon jól.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • #22145024

    törölt tag

    válasz #71562240 #77 üzenetére

    Azért, ha a hifihez (+ méréstechnikához!) valóban értő emberek vennék a fáradságot és írnának egy összetett cikksorozatot a témában, az sokat lendítene mindkét oldal hozzáállásán és teret adna az érdemi párbeszédnek.
    A fáradságot szó szerint értem. Nem gondolnám hogy erre egy ember képes lenne és nem is elegendő rá pár hét. Részemről szívesen végigbogarásznék egy akár egy 80-100 oldalas (sokrészes) összefoglaló írást is a témában, de hogy nekiálljak az fórumok pöcegödréből kimazsolázni a lényeget, arra a jelen tudásomat és hajlandóságomat figyelembe véve, legalább egy évtized rámenne :) Ennyit meg ugye a legtöbbünknek nem ér meg a dolog. Pedig most is néhány füleserősítőn molyolok, de ez nálam inkább csak egyfajta műkedvelés, semmint hitbuzgalmi odaszánás.
    Manapság még a jószándéktól vezérelt vitapartnerek is csak elbeszélnek egymás mellett, és akkor a legjobbat feltételeztem, szemet hunyva a rögvalóságon.
    Hogy a cikkre is reagáljak: finoman szólva is szakmaiatlan. Ami mégis pozitívim benne, hogy megírta, közölte, és mindezt nem destruktív vagy elitista szándékkal. Így, felkészültség hiányában, sajnos csak a trollokat eteti, mindkét oldalon...

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    válasz #22145024 #80 üzenetére

    Nem ertek egyet. A dologrol nagyon sok kivalo iras van a neten, mindenfele szakmai fokozaton. Ezeket ez nem erdekli.

    while (!sleep) sheep++;

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #22145024 #80 üzenetére

    Egyetértek, mindazonáltal talán a szöveged is jelzésértékű, kissé automatikusan a(z internetes) fórumokra apellálsz, mint kívánatos ismeretszerzési eszközre. Az ismeretszerzés optimálsabb eszközei azonban az intelligens részvétel intelligens oktatásokban, az értő forráskritikával fogyasztandó szakirodalmak (amelyek a hifitudományban is bőségesek, ám Emvy közlésével ellentétben ma még jellemzően nem "a neten" találhatóak, hanem inkább papíron, multimédián és csak ezután a neten), a személyes tapasztalás, a személyes konzultációk-konferenciák-beszélgetések (tehát a szemtől-szembe fórumok) és legfeljebb csak ezután az internetes fórumok. Ma azonban sokaknak elsődleges, némelyeknek kizárólagos információs forrás a kevés forráskritikával fogyasztott "a net", és ez a virtualizáció és "távgyógyászat" sok bajt okoz.
    De mint mondtam egyetértek a megállapításaiddal.

    (#78) azbest Ha valaki arisztokratikus magasműveltségre akar apellálni, akkor még internetes fórumban se szerencsés egyetlen, négy(öt?)szavas mondatban három nyelvi hibát ejteni. Segítőleg, Kammerer.

    (#81) emvy "Ezek" - ez jó, ez aranyos, ez stílusos..., hehe.

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    válasz #71562240 #82 üzenetére

    A neten a forumokon kivul van am mas is :)

    > multimédián

    ;)

    while (!sleep) sheep++;

  • #22145024

    törölt tag

    válasz #71562240 #82 üzenetére

    A "netes" dologban, mint infórmációszerzési forrásban végső soron igazad van. De ugynakkor egy átlagos érdeklődő ritkán fog elmenni személyes hallgatózásra, mert nem akarja magát kiszolgáltatni, egy a legtöbb esetben belterjes csoportocskának, ahol ő eleve kissebségben van/lesz a véleményével, akármennyire helytálló is az adott témában.
    Na ez most jó lebunkózós lett, pedig nem ez a szándékom. :D
    Igazából egy ilyen cikkre való felbujtással is az az intencióm, hogy a "mozgalom" saját maga tisztítsa ki a sorai közül a makkoscipős retardáltakat, ugyanis amíg ezek nem szorulnak perifériára a vajákos marhaságaikkal együtt, addig a másik oldal debiljei is minden alkalmat meg fognak ragadni, hogy belerugjanak egyet a zenehallgatást nemcsak szeretők, de arra áldozni is hajlandók/képesek egyre népesebb táborába. És ennél a pontnál visszaértünk a kályhához, vagyis oda, ahol jelenleg ez a topik is tart.
    Sz'al, ha összehoznátok egy cikksorozatot -akár úgy is, hogy kopi-pészt formájában, forrásmegjelöléssel és esetleges kapcsolódó magyarázatok közbeszúrásával tálalnátok az egész témakört átfogóan- az sokat lendítene a dolgon.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz emvy #83 üzenetére

    Kell-e magyaráznom, hogy a net alatt jól láthatóan nem a netes fórumokat értettem, hanem a net egészét. Természetesen. Nagyon jól tudom, hogy a net mi mindenből áll össze. Természetesen.

  • cacasz02

    aktív tag

    Nekem még megvannak a videotonok csak a mélyeket cseréltem. Egy pinoneer hajtja.

  • azbest

    félisten

    válasz #71562240 #82 üzenetére

    Szimplán arról van szó, hogy megfelelő ismeretek hiányában, félinformációkkal és tévképzetekkel nem lehet szakmai vitát folytatni. Ez nem csak a te kommentjeidre igaz, hanem mindkét oldalról elhangzott pár szakmailag téves vélemény különböző emberektől.

    Banbanő-ről amit tudok, az alapján egy régi vágású mérnök, akinek még elektronikát is kellett tanulnia a szakmájának elsajátításakor. Szóval elektronikai téren valószínűleg sokkal pontosabb képe van ezekről a dolgokról, mint neked.

    Magam részéről nekem szakmai szempontból elég felületes az elektronikai ismeretem, csak néhány könyvet olvastam el jó pár évvel ezelőtt. Emellett viszont informatikai oldalról vannak ismereteim a digitális eszközök működéséről. Szóval az ismereteimmel kb azt ki tudom szűrni, amikor alapvető dolgokban téves állítások hangzanak el (pl digitális átvitellel működésével kapcsolatban).

    A Dunning–Kruger jelenség remekül látszik a kommentekben is: Banbanő a magasabb szintű ismereteivel nem mondja, hogy 100%-ig hibátlan a digitális átvitel, mivel tudja, hogy milyen problémák jelentkezhetnek. Erre persze a kevésbé szakmai hozzászólók rávághatják, hogy na ugye hogy nem jó a digitális átvitel. Pedig valójában lehet egy a több milliárdhoz az esélye a hibázásnak, de egy mérnök erre akkor sem mondhatja, hogy 100% hibátlan. Csak tudatlanság mellett lehet bármiről teljes bizonyossággal nyilatkozni, mert minél több ismerettel rendelkezel, annál jobban látod, hogy mennyi mindent nem tudsz még.

    A hit és a tudomány vitája pedig definíció szerint értelmetlen.

    Szerintem bárki mondhat szubjektív véleményt, hogy szerinte mi szól jobban, de kár szakmai alapot hinni mögé, ha azzal nem rendelkezünk. :)

    Szerk:
    és még a fülünk sem egyforma :D

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #22145024 #84 üzenetére

    "De ugynakkor egy átlagos érdeklődő ritkán fog elmenni személyes hallgatózásra, mert nem akarja magát kiszolgáltatni, egy a legtöbb esetben belterjes csoportocskának, ahol ő eleve kissebségben van/lesz a véleményével, akármennyire helytálló is az adott témában.
    Na ez most jó lebunkózós lett, pedig nem ez a szándékom. :D"

    Dehogy volt lebunkózós, amit mondasz, természetes.
    Amit pedig én mondtam, annak az a veleje, hogy a mai kommunikációs viszonyok adta lehetőségek között, azon általad megnevezett átlagos érdeklődők, akik mint mondod, ritkán vagy nem mennek el például személyes hallgatózásra, jó eséllyel kategorikus kijelentéseket fognak tenni a megfelelő közegben arról, hogy "az ellenoldalon" azok a vajákosak vajákos marhaságokat tesznek, mondanak. Lehet hogy vajákosak vagyunk, lehet hogy nem, de ezt manapság nagy hanggal minősítik, állapítják meg azok, akik erről nem tudnak semmit, mert nem tapasztalnak, nem művelődnek a témában, hanem ex katedra vajákosozzák le azokat, akiket levajákosoznak.
    Ebben változott meg hátrányára nagyon a hifi, hogy manapság legnagyobb arányban azok teszik le a garast hifi témákban, akik nem értenek, nem is próbálnak érteni hozzá - hanem olvasnak ezt-azt "a neten", esetleg iskolai tankönyvekben az iskolapadban.
    Ma sincs kevesebb értő hifista mint régen, de ma jellemzően elnyomja a hangjukat a nemhifista hozzászólók hangja, és újra és újra hozzánemértésből kérdőjeleződnek meg olyan ismeretek, amelyek húsz-harminc-negyven éve már bizonyított közismeretek a hifiben, a hifitudományban.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz azbest #87 üzenetére

    Nekem hiába modoroskodsz somolyogva, semmi közöm ahhoz, amit nekem igyekszel tulajdonítani.

  • emvy

    nagyúr

    válasz #71562240 #88 üzenetére

    > már bizonyított közismeretek

    Na ez az. Kozismeretek, de nem bizonyitottak.

    while (!sleep) sheep++;

  • nemlehet

    őstag

    Rage :D Jobb mint a TV

    Igazából csak azt nem értem, hogy ok, hogy elvitatkozunk ilyen meg olyan 1-1 bites javulást hozó kábelekről, meg konverterekről, meg megvesszük a 3000 eurós tápkábelt amit szigorúan csak reggel 4 és 5:13 között járatunk be kelet felé fordulva és vigyázunk, hogy a villás dugót is mindig ugyan úgy dugjuk be, de tesszük mindezt hol? A lakásban? Erre kialakított szobában? Vagy minden audiofilnek van egy zenehallgató bunkere pár méterrel a föld alatt tökéletes hangszigeteléssel? Szerintem aki eleve lakásban hallgat zenét egy bizonyos összegnél fölöslegesen költ többet, mert ha lent babot eszik a szomszéd és a gáztermelés miatt besűrösödik a légkör az emeleten akkor a 2000 eurórt vásárolt minden bitet kézzel megszámoló kis kábele sem ér semmit mivel a légkör összetétele kb pont annyit javít/ront a hangon mint a "tyúkbél" bejáratása....

    Tudom, hogy ez egy hobbi és mint ilyen erre mindenki annyit költ amennyit akar és tud és nem flamelni akarok de néha már vicc amit egyesek művelnek. Tök megalapozatlan és éterben lebegő óvodás indokokkal (ez köztudott/ha ezt nem tudod kár magyaráznom és társai) próbálnak győzködni embereket hogy már pedig az úgy van.

    [ Szerkesztve ]

    Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

  • bambano

    titán

    válasz nemlehet #91 üzenetére

    az a szint, amikor már számít, hogy mit hogy dugtál be, olyan sokba kerül, hogy ott már futja hozzá való helyiségre is :)

    a hifi felé való elindulás meg nem kerül olyan sokba, de az hozza a leglátványosabb eredményt. például amikor először lecseréled a hangfalkábelnek alkalmazott 230-as drótot egy belépő szintű hangfalkábelre, az javít annyit a hangon, hogy panelban is értékelhető. tüske dettó. lásd csökkenő hozadék törvénye.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • nemlehet

    őstag

    válasz bambano #92 üzenetére

    Ezzel tisztában vagyok. Pl A tüskét még meg is tudom érteni és ha a pontos fizikai hátterét nem is tudom, de nagy vonalakban értem miért jó. A szigszalaggal körbetekert, nagyi DVD lejátszójához adott RCA kábel lecserélése is teljesen logikusan javítja a hangminőséget.

    De itt az olyan dolgokról beszélek amiket "nem lehet műszerrel mérni de hallom" meg az anyagtechnológiailag egyáltalán nem megindokolható hülyeségek és az ezekre való töménytelen mennyiségű pénz elköltése és ezen viselkedésforma etalonként való beállítása már csípi a szemem. Pláne amikor ezt valaki arroganciával párosítja és áltudományos dolgokkal próbál indokolni amikor meg nem hiszel neki lehülyéz.

    A csökkenő hozadék dolgot meg sokan meg sem említik (végre valaki). Amikor 2-3x annyit ráköltve is csak jóindulattal és kiadós placebóval kimutatható javulást érünk el az kimeríti a sznobizmus fogalmát ami nem túl szimpatikus jellemvonás.

    Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

  • bambano

    titán

    válasz nemlehet #93 üzenetére

    nincs olyan, hogy objektíven jó hangzás. következésképp leírni sem tudjuk, hogy mi a jó hangzás, aminek következménye, hogy megmérni sem lehet.
    emellett tudunk mérni több olyan paramétert is, amiről idővel kiderül, hogy közel sem olyan fontos, mint hitték.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz Nelopjál #2 üzenetére

    Elég vicces MP3 formátumról beszélni egy olyan írás kapcsán, ami a magas minőségű zenehallgatást helyezi előtérbe...

    FLAC esetleg, vagy WAV... :)

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

  • Tamoo

    MODERÁTOR

    válasz Graphics #95 üzenetére

    Szerintem nincs baj a 320-as mp3-al sem. Egy felvétel nem ettől a minimális nagyrészt kihallhatatlan különbségtől lesz jó vagy rossz... hanem a keveréstől.
    Én a tömörített formátumokra "köpködést" némileg sznobságnak tartom. :) De ne vedd magadra!

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz nemlehet #93 üzenetére

    Egyébként jellemzően úgy van, ahogy Bambanő is jelezte, hogy akiknek sok pénze van hifi berendezésre költeni, és sok figyelmük is van rá, például a konnektor villásdugót is a helyes állásban dugják be (ezt például mérni is tudjuk már régóta, pedig eredetileg ez is "lehetetlen" volt), azok általában a lakásuk, a zenehallgató szobájuk hifi célú kialakításáért is megteszik, amit megtehetnek. Mindazonáltal az nem igaz, hogy azért mert a rendszer néhány eleme (például a lakásba beérkező áram) rossz minőségű, attól ne hozhatna akármekkora javulást a rendszer más elemeinek a fejlesztése. A hangberendezés nem lánc, hanem rendszer - az arányosság persze hasznos.
    Az meg, hogy egy ilyen jellegű hobbiban-szakmában sok áltudományos maszlag is terjed, akár a gyártók, kereskedők felől, akár a felhasználók köreiben, az sajnos viszonylag természetes. Mindazonáltal, a hobbiban-szakmában mélyen benne levők többsége küzd ez ellen, és elég jól meg tudja ítélni, hogy mi lehet valós és mi a talmi, és hogy neki mi mennyi pénzt és energiát ér meg. Kívülről, hozzáértés (értsd, a hifihez hozzáértés) híján ezt azonban nem lehet megítélni. Kívülről csak nyavalyogni lehet, hogy ez meg az hülyeség. Egyébként pedig az miért van, hogy a szalvétagyűjtőkről, a bélyeggyűjtőkről, az oldtimerautó-gyűjtőkről... nem nyavalyognak a kívülállók, hogy a hobbisták hülyeségekre költik a pénzt? Csak a hifisták a hülyék? Nyomják Krahácsot!
    Az árak pedig minden területen exponenciálisan nőnek a minőségjavuláshoz képest. Aki gazdag, és luxuscikkeket tud vásárolni, azzal erősen megfizetteti a gazdasági élet (közvetve a társadalom), hogy ő gazdag - ez is a "progresszív adózás" egy formája. Köszönd meg, hehe, hogy vannak, akik milliókat áldoznak olyasmire, amire te csak tízezreket, mert azok a kifizetett milliók részben, közvetve leáramlanak a tízezres szintre is. Ha csípi a szemed, hogy a gazdag emberek drága dolgokra költik a pénzt, akkor a rendszert szidd, ne a hangrendszert. De ha a rendszerből nem akarsz kommunizmust csinálni, akkor pedig örülj, mert annak a drága dolognak az árában az is benne van, hogy az olcsó dolog pedig olcsó (ami nem csípi a szemed). Amíg nincs kommunista jövedelemelosztás, addig csak megköszönheted a gazdag embernek, hogy csípi a szemedet a 200ezer forintos tápkábelével, merthogy annak az árában egy kicsit benne van a te olcsó tápkábeled ára is.

    "De itt az olyan dolgokról beszélek amiket "nem lehet műszerrel mérni de hallom" meg az anyagtechnológiailag egyáltalán nem megindokolható hülyeségek..." - szól a kibic.
    Miért eleve baj, hogy valamit hallunk, de (még?) nem mérhető? Az a célja az egész hobbinak, hogy halljunk! A hifi a hallás hobbija, a hallásunk végett és okán létezik a hobbi! A mérés az segítség, de az a perdöntő, hogy mit hallunk! A hifista azért van, hogy halljon!
    A hallásunk persze könnyen becsaphat, de ezt a hifisták (többségükben) jobban tudják, mint azok a kívülállók, akik ezt számonkérik. Miért eleve hülye az a hifista, aki hall valamit, ami a kívülálló számára meglepő?
    Egyre tágabb azon jelenségek köre, amiket ma már mérni is tudunk, pedig egy vagy több évtizeddel ezelőtt csak hallottuk. A fül-agy rendszer, azaz a hallás egy nagyon-nagyon finom műszer. Könnyen becsapható, könnyen esik placebó-hatás áldozatává, de ez ellen is lehet tenni, még ha korlátok között is - na de a műszereink is becsaphatóak ám! Létezik annak is sokféle kísérleti metodikája, hogy viszonylagos biztonsággal lehessenek hallhatóak valóban kis hangminőségkülönbségek, minél inkább elkerülve az érzéki csalódásokat. A hallás egyelőre érzékenyebb és komplexebb műszere a hangminőségnek, mint a gépi műszer. Miért nem szidod a műszereket, hogy milyen balfaszok? Miért eleve a hifisták a hülyék? Biztos, hogy jó lesz majd az ember számára az a korszak, amikor a gépnek már jobb hangminőséghallása lesz, mint az embernek? Addig örülj, amíg ez nem így van!
    Miért mondja meg a hifihez nem értő, hogy mi az anyagtechnológiai hülyeség, és mi nem? Még ha anyagtechnológiai mérnök is az illető, ha a hifihez nem ért, miért tesz kategorikus kijelentéseket a hifiről? - kérdezem amiatt, merthogy a hifisták hallása közel sem csak a placebók története, hanem sokkal inkább annak története, hogy a hifisták meghallottak olyan dolgokat, amelyek addig a fizikusok, az informatikusok, a mérnökök... szerint "lehetetlenek" voltak, ma pedig a tankönyvi fizika, informatika részei. Például számos, általad vagy mások által "anyagtechnológiailag egyáltalán nem megindokolható hülyeségnek" nevezett dologról kiderült, hogy megindokolható anyagtechnológiailag! A hallásunk derítette ki, hogy van ott valami lehetőség! Nyilván számos dologról meg nem derült ki egyelőre. Számos dologról meg nem is fog kiderülni, mert esetleg tényleg nem indokolható meg "anyagtechnológiailag", sőt esetleg nem is létezik a jelenség, tévesen hallottuk. Miért a kívülálló akarja megmondani, hogy mivel kísérletezhet a hifista és mivel nem, hogy mi az eleve hülyeség és mi nem?
    Amiket te a hifiben manapság elismersz jogosnak, annak a zöme is 20-30-40 évvel ezelőtt még "hülyeség" volt! Amit te ma hülyeségnek mondasz, annak egy részéről már tudományosan bebizonyosodott, hogy nem hülyeség! Egy másik részükre hipotézisek vannak. Megint másik része pedig nyilván továbbra is hülyeség marad, meglátjuk. De miért a hozzánemértő kibic akarja megszabni? (Nem feltétlen rád gondolok, általános az alany.)
    Annak idején azt is a kívülállók szabták meg, hogy a Föld csakis lapos lehet. "Anyagtechnológiailag".

    [ Szerkesztve ]

  • nemlehet

    őstag

    válasz #71562240 #98 üzenetére

    Köszönd meg, hehe, hogy vannak, akik milliókat áldoznak olyasmire, amire te csak tízezreket,

    Bocsi de ez nem így működik. Egyrészt én is el tudnék költeni milliókat, mert van miből, csak nem teszem, mert nem látom értelmét. Igen biztos vannak olyanok akiknek egy 100 milliás hangrendszer is aprópénz. De az nem is fog behatóan tanulmányozni semmit a témában, úgyhogy én nem nagyon adok a véleményükre. Amúgy meg annak ellenére, hogy valakinek van pénze miért kéne értelmetlenül drága dolgokra költeni? Van prémium minőség meg van a sznobság. Nagyon nem ugyan az.

    Nekem nem az csípi a szemem, hogy ő 200.000-et költ tápkábelre, hanem az, hogy ha megkérdőjelezem ennek az értelmét akkor jön a "te csóró vagy azért irigykedsz/this is magic/nem értesz hozzá/te nem értheted" és társai értelmes indoklás helyett.

    Miért eleve baj, hogy valamit hallunk, de (még?) nem mérhető?

    Nem ez nem baj, csak ilyen nem létezik. Ha az első setupban ugyan abból a forrásból ugyan azon a rendszeren kijön X hang, a jobb kábellel meg X+1 az mérhető. Ha te jobbnak hallod az változást jelent és a változást mindig lehet mérni. Itt nem a zene vagy hangrendszer "jóságát" akarja senki sem megmérni, mert azt nem is lehet és értelme sincs.

    A hallás egyelőre érzékenyebb és komplexebb műszere a hangminőségnek, mint a gépi műszer.
    Ennek az egyik fele netto hülyeség. A komplexitás viszont valószínűleg így van, olyan műszer szerintem nincs ami MINDENT EGYSZERRE tud mérni amit fül érzékel.

    Biztos, hogy jó lesz majd az ember számára az a korszak, amikor a gépnek már jobb hangminőséghallása lesz, mint az embernek?

    Sok szempontból igen, mert egyrészt nem lehet majd sok sok pénzért szart rásózni az emberekre, másrészt talán masterelni is megtanulnak a hangstúdiók.

    Miért mondja meg a hifihez nem értő, hogy mi az anyagtechnológiai hülyeség, és mi nem?
    Mert mondjuk tanult fémtant és anyagtechnológiát és pontosan tudja, hogy egy normalizált, hőkezelt, öregített rézdrótban nem változik semmi attól, hogy járatod? (szivesen leírom neked részletesebben ha érdekel) A zene részéhez lehet, hogy valaki nem ért vagy te sokkal jobban értesz hozzá, de ez nem úgy működik hogy berakod a zenekorongot a zenedobozba ahol a zenekábelen átmegy a zene a zeneszóróba.... Ez mind mind komoly mérnöki feladat amit valamilyen elvek mentén terveznek és gyártanak le. Ezeket méretezni, tervezni, tesztelni kell, tehát igen is vannak paraméterek amik alapján mérhető. Amúgy te valószínűleg nem vagy tisztában az anyagtechnológia jelentésével.

    A hallásunk derítette ki, hogy van ott valami lehetőség!
    Példa? Csak mert valami most "köztudott" vagy bevett gyakorlat nem biztos hogy helyes. A műszaki tervezésben is sok ilyen dolog van. Megkérdezed miért akkor azt válaszolják mert így alakult ki a szokás és mivel működik nem piszkáljuk. Jó ez? nem. Működik? Igen.

    Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz Tamoo #96 üzenetére

    Nem sznobizmusból mondom , mindössze egy pusztán a "HiFi mé nem ott folytatja az empé3-at" kérdés szerintem alapból nem ebbe a témakörbe való..

    Nekem nincs bajom az MP3-mal, de úgy gondolom, ha már CD minőségről beszélünk, akkor a FLAC sem maradhat ki pl ebből a témakörből :)

    Nem, nem hallgatok ilyen formátumban zenét, egy albumom van meg ilyen minőségben, de megfelelő eszköz hiányában nincs értelme ezen hallgatni.

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

Új hozzászólás Aktív témák