Xiaomi Mi 4K: megtévesztő elnevezés

Hiába szerepel a nevében, a Xiaomi eszköze nem vérbeli akciókamera – de sok más célra kiválóan használható.

Bevezető, külső

A kínai Xiaomi pár év alatt küzdötte fel magát a noname ismeretlenségből a csúcs közelébe, ma pedig már a robotporszívóktól a telefonokig számtalan területen gyárt kifejezetten jól sikerült eszközöket. A Mi 4K akciókamera is ilyen újdonság a termékpalettán, annak ellenére is, hogy korábban a Yi nevű, a területen nagyobb tapasztalatokkal rendelkező vállalkozással együttműködve azért nem teljesen ismeretlen számukra ez a terület.

A 35 000 forintos ár mutatja, hogy a terméket az alsó kategóriába szeretnék pozicionálni – ezért is hangzik jól, hogy a nevében szereplő 4K felbontáson is használható sebességre számíthatunk tőle. Ugyanakkor pont az „akciókamera” jelzőt nem érdemli meg a termék – hogy miért, erre hamarosan kitérünk. Ugyanakkor ha tisztában vagyunk a korlátokkal, akkor a Mi 4K egy sok célra kiválóan használható kamera, amely jól megállja a helyét a piacon.

Külső és tartozékok

A Xiaomi sikerében oroszlánrésze volt a profi dizájnnak és összeszerelésnek, és ez az, ahol a Mi 4K-ban sem fogunk csalódni, hiszen egy igényes alumínium hatású burkolatot kapunk, már érzésre is nagyon masszívan összeszerelve, az objektív védelméről pedig egy érdesített alumíniumgyűrű gondoskodik.


[+]

Az egész csomag fő vonzerejét azonban hátul találjuk, a 2,4”-es (960x480 pixeles felbontású) érintőképernyő az akciókamerás mezőnyben kifejezetten nagynak számít, rajta keresztül pedig nagyon egyszerű a készülék kezelése is. Ez utóbbi néha hátrány is lehet: ha a képernyő valamiért nem hozzáférhető, akkor az alapvető funkciók kiválasztásán túl minden másra egy telefonos alkalmazást kell bevetnünk.


[+]

A házon egyébként két visszajelző LED-et (egyet fent és egyet elöl) találunk még, illetve több helyen van mikrofonnyílás, alul pedig egy standard 1/4”-es menet várja a különböző állványokat. A Mi 4K 5,51 Wh-s kapacitással rendelkező akkumulátora, illetve microSD memóriafoglalata egy alul elhelyezett ajtó mögött lapul, a microUSB csatlakozó, mely töltésre és adatátvitelre is szolgál, pedig oldalra került, egy apró, igényesen kivitelezett, eltolható kis lemez mögé.


[+]

Mint látszik, a külsőn egyáltalán nem érhető tetten az olcsóság – ami elsőként akkor jelentkezik, amikor megnézzük a doboz tartalmát, amely a kamera és az akkumulátor mellett kizárólag egy rövid USB kábelt rejt. Ez pedig azért gond, mert a Mi 4K magától egyáltalán nem nevezhető strapabírónak, por- és vízállóságról szó sincs, ezt egy külön megvásárolható, 6000 forintos tokkal kell biztosítanunk. Éppen ez az, amiért akciókamerának nem ideális a Mi 4K, hiszen ha bringázáshoz, síeléshez, úszáshoz vinnénk magunkkal, akkor mindenképpen szükség lesz ennek megvásárlására és használatára – mindazzal a negatívummal, amivel ez jár: időnként párásodó lencse, rossz hangminőség és nehézkes kezelés.


[+]

Ez utóbbit egyébként a Xiaomi is érzi, ezért a kamera menüjében kiválaszthatjuk az „In housing” módot, ami annyit tesz, hogy az egyébként bekapcsoló- és elsütőgomb szerepét betöltő felső kapcsolóval lehetővé teszi az üzemmódok (fotó, videó, time lapse stb.) közötti váltást, de a finomabb beállításokat továbbra is előre el kell végezzük, de választhatjuk a telefonos távirányítást is.

Hardver és szolgáltatások

A Xiaomi a sokak által alkalmazott Ambarella és Sony párost vetette be a képalkotás céljára – egész pontosan az SJCam S7J Starból ismerős A12S75 lapkát kombinálták egy nyolc Megapixeles IMX317 érzékelővel, ami 1,62 um-es képpontokkal és 1/2,5”-es átlóval rendelkezik. Ettől teljes felbontásban 60 fps kiolvasási sebességet várhatunk, de persze a Mi 4K messze van ettől: 4K-ban 30 fps-re számíthatunk, 2,5K-ban 60 fps a limit, 1080p-ben 100, 720p-ben pedig 200 fps a maximum. Az objektív f2.8-as fényerővel és 145 fokos látószöggel rendelkezik, amelyek jó, de nem különösebben kiemelkedő értékek a kategóriában.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Xiaomi Mi 4K
SoC Ambarella A12S
Érzékelő, natív felbontás Sony IMX317, 8 MP
Objektív F2.8, 145 fokos látószöggel
Hátsó kijelző 2,4"; 960x240 pixel
Adattároló microSD (min. Class 10 ajánlott)
Akkumulátor 5,5 Wh
Interfészek Wi-Fi, USB, Bluetooth
Méretek, tömeg 72 x 43 x 30 mm, 99 gramm
Fontosabb felbontások (mozgókép) - 4K 30 fps
- 2,5K 60/30 fps
- 1080p 100/60/30 fps
- 720p 200 fps
Formátum MP4-AVC
Fontosabb felbontások
(állókép)
- 8,3 MP (16:9)
- 6,2 MP (4:3)
Formátum JPG, DNG
Egyéb üzemmódok Sorozatfelvétel, intervallumfelvétel, time lapse videó, autós üzemmód, lassított felvétel
Extrák Távirányítás telefonról, elektronikus képstabilizátor, távkioldás Bluetooth-szal, F-log
Gyártó honlapja xiaomi.hu
Termék honlapja Xiaomi Mi 4K
Fogyasztói ár 34 900 Ft
Garancia 1 év

Fontos kiegészítő még a Bosch BMI160 IMU giroszkóp és gyorsulásmérő, melynek segítségével az elektronikus képstabilizátor is dolgozik, de ennek tudása legfeljebb 1080p/60fps mellett vehető igénybe, ennél magasabb felbontáson és sebességen nem tudjuk bekapcsolni, a menüből is eltűnik.

Szolgáltatások

A videófelvételek készítése során háromféle tömörítés közül választhatunk: az Ultrafine 4K esetében 100 Mbps sávszélességgel dolgozik, a Super Fine 60, a Fine pedig 40 Mbps-ot jelent, AVC kodekkel. A hang kétsávos, 128 kbps-mal és 48 kHz-es mintavételezéssel kerül rögzítésére, AAC LC eljárással. A felvételek alatt, vagyis inkább előtt a következő paraméterekbe szólhatunk bele: expozíciókorrekció, fehéregyensúly, fénymérés módja, illetve a színek. Itt az ilyen kameráknál szokatlan logaritmikus skála (F-log) is választható, ami például utómunkára szánt felvételeknél vagy sok árnyékos részletet tartalmazó helyeken lehet hasznos. Amennyiben szeretnénk, a 145 fokos látószög egy részének feláldozásával a halszemeffektust is eltüntethetjük.


[+]

A normál filmrögzítésen kívül kameránk a piacon megszokott valamennyi egyéb funkcióval is rendelkezik: tudunk fotózni, lassított és time lapse videót is készíteni. Van úgynevezett loop üzemmód, ami az Auto Record funkcióval kombinálva autós kamerát farag a Mi 4K-ból. Nem hiányzik az intervallum-fotózás és időzített expozíció, valamint a sorozatfelvétel sem, utóbbi legfeljebb 10 fps sebességgel. Az állóképek felbontása 12 megapixel, nincs tehát interpoláció, extraként pedig RAW felvételt is kérhetünk. Az utóbbi esetben DNG formátumban és JPG-ben is rögzít a kamera, a digitális negatívok fájlmérete 16 MB, a JPG képek a legjobb minőségben körülbelül 5 MB helyet igényelnek.


[+]

Fotózásnál a következő manuális lehetőségek állnak rendelkezésünkre: expozíció-korrekció, fénymérés módja, zársebesség (max. 8 másodpercig), ISO (max. 800-ig), fehéregyensúly és szín.

Használat és képminőség

A Xiaomi nincs híján az UI tervezéssel kapcsolatos tapasztalatoknak, és ezt elég jól hasznosították a Mi 4K esetében is, amelynek érintőképernyőjén pár simítással és koppintással elérhetünk mindent. Az alap természetesen az élőkép – ezen jobbra húzva ujjunkat a módváltót érjük el, balra a már a kártyán lévő felvételekhez jutunk. Lefelé húzva egy gyorsmenüt kapunk a fő beállításokhoz, a Wi-Fi kezeléséhez, a képernyő zárolásához, illetve a kamera kikapcsolásához (az utóbbit az exponálógomb hosszú lenyomásával is elérjük).


[+]

Az aktuális üzemmód beállításaihoz a kijelző jobb alsó sarkában található ikon segítségével férünk hozzá. A menüpontok elnevezése (bár a kamera nem tud magyarul) jól sikerült, rögtön ki lehet találni, hogy melyik mire szolgál, nincs szükség kézikönyv böngészésére.


[+]

Mint az egy modern kamerától elvárható, a Mi 4K természetesen okostelefonról, dedikált alkalmazással is vezérelhető, amely a WLAN adapternek köszönhetően élőképet is ad. Egyébként az app is magán viseli a Xiaomi felhasználó-barátságát, ráadásul a külön megvásárolható, ehhez a kamerához tartozó gimbal beállításait is elérjük róla, mindenképpen érdemes tehát letölteni – az Android illetve iOS verzióra mutató linkek megtalálhatóak a kamerához mellékelt mini dokumentációban.


[+]

Mint említettük tehát, válasszuk bármelyik lehetőséget – érintőképernyő, okostelefon, in housing mód – a használat egyszerű, egyedül az utóbbinál kell előre átgondolni, hogy milyen beállításokkal készítenénk a felvételt. Ez tehát nem fogja akadályozni a megfelelő videók és fotók elkészítését, az utóbbival kapcsolatban azonban érdemes felkészülni arra, hogy jelentős, esetenként a másodperces értéket megközelítő expozíciós késleltetésre számíthatunk, ami egy akciókameránál elég szerencsétlen dolog, gyors jelenetek megörökítésére így célszerű a sorozatfelvételt használni.

Ami a másik fontos szempontot, a képminőséget illeti, itt pozitívan csalódtunk – az árát figyelembe véve a Mi 4K remekül teljesít a fontosabb felbontásokban. Természetesen csodát nem szabad várni, mint felvételeinken is látszik, az ég kiégése elég gyakori jelenség, de az ilyen, erdőben készülő felvételek a sokkal drágább versenytársakat is simán képesek zavarba hozni.

A felvételek élessége, a kontraszt, a zajszint rendben van, ismét csak az árat figyelembe véve panaszra nincs okunk. Természetesen a gyorsabb mozgások felvételére a 30 fps nem ideális, így ilyenkor 4K helyett 2,5K-val érdemes dolgozni – vagy válthatunk 1080p-re is, ahol már a stabilizátor is rendelkezésre áll. Ennek hatékonysága nem rossz, viszont a képminőséget rontja, végeredményben tehát inkább sétára ajánljuk, mint mondjuk terepbringázáshoz, ahol a nagyobb rázkódásoknál zavaróan ugrik a kép, a kisebbeknél pedig a képminőség romlását figyelhetjük meg.


[+]

Fotók esetében nem voltunk ennyire elégedettek a Mi 4K-val, a dinamikatartományban többet várunk volna, és a képélesség, illetve a színek sem a legjobbak

Értékelés

Alapvetően jól sikerült a Xiaomi első, belépőszintre pozicionált kis kamerája, amely így tetszésünket is elnyerte – ám akciókamerának nem tudjuk ajánlani, hiszen a legtöbb „akció” elvárna némi alapszintű víz- és porállóságot, ezekkel viszont nem rendelkezik. Igen, elismerjük: a 6000 forintos, tehát nem különösebben drága búvártokkal ez orvosolható, de ez mégiscsak egy külön kiegészítő megvásárlását jelenti, ráadásul ilyenkor a méretek is nőnek és az egyébként remek kezelhetőség is romlik.

Ez a viszonylagos sérülékenység azonban az egyetlen, amit hátrányként említenénk, a Mi 4K ugyanis jó, sőt árát is figyelembe véve kiváló képminőséggel és szolgáltatásokkal rendelkezik. Videózás során a 4K felbontás valóban használható, ha pedig gyorsabb mozgásokat szeretnénk dokumentálni, akkor a 60 fps már 2,5K-tól rendelkezésre áll, a maximális felvételi sebesség pedig 200 fps 720p felbontás mellett.

A 1080p/60 fps-től elérhető elektronikus képstabilizátor viszont lehetne valamivel hatékonyabb is, séta, kerékpározás közben többször is sikerült túlterhelni, ilyenkor hirtelen rántásokat láthatunk a végeredményen.

A képélesség, dinamikatartomány, színek ugyanakkor alapvetően rendben vannak a mozgóképeknél, és állóképek esetében is együtt lehet élni velük. A különböző extra funkciók hasznosak, és jól kiegészítik a kamera alapképességeit.

Összefoglalva tehát általános kis kamerának nagyon, akciókamerának viszont csak korlátokkal felel meg a Xiaomi Mi 4K, árát azonban egészen biztos, hogy megéri, hiszen ennyi pénzért valódi 4K-t kínáló vetélytárs nem sok akad a piacon.


Xiaomi Mi 4K kamera

Wombath

A Xiaomi Mi 4K kamerát a MI Store Webáruház bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés