Négy Vivotek IP-kamera

IP7138

A digitális hálózati kameráknak számos előnyük lehet az analógokhoz képest, ezek közül két fontos jegy a megapixeles felbontás, illetve a hálózati kábelen történő táplálás lehetősége. Az előbbi részletesebb képet, illetve – főként tágas helyiségekben, szabad téren – nagyobb megfigyelt teret eredményez, utóbbi jelentősen hozzájárulhat a telepítési idő és költség csökkentéséhez. A Vivotek ezt a két ütőkártyát kívánja kijátszani az ugyancsak fix IP7138-cal.

Az IEEE 802.3af Power over Ethernet szabvánnyal kompatibilis kamera 1,3 megapixeles, 1/3 hüvelykes CMOS érzékelővel bír. A divatosabb szabású, műanyagból készült készülékház elején egy kis lyuk mögött mikrofon kapott helyet, de hátul mikrofonbemenetet és vonali kimenetet is találunk – a kamera AAC és GSM-AMR kódolású hang továbbítását támogatja.

A reset gomb nyílása, a digitális ki- és bemenet is hátul kapott helyet, a többszínű visszajelző LED – természetesen kikapcsolható – fénye egy felső csíkon keresztül válik láthatóvá. Az oldalsó nyílásba CF memóriakártyát lehet illeszteni, melyre állóképeket és videót is menthetünk, riasztás esetén erre is rögzíthető a kamera által látott kép.

A bejelentkezés után látható webes felület és konfigurációs menü tipikusan vivotekes, nem tartogat semmi meglepetést, de az előzővel ellentétben varázslót sem tartalmaz. Nem baj ez, egyszerűen és gyorsan konfigurálható a kamera enélkül is.

Az IP7138-nak routerre sincs szüksége ahhoz, hogy az internethez kapcsolódjon, mivel ismeri a PPPoE protokollt, egy DSL-modemre közvetlenül is rácsatlakoztatható. Párhuzamosan két videofolyamot tud közvetíteni, az egyik lehet a normál megfigyelésre szánt, nagyobb felbontású és bitrátájú változat, a másik pedig egy mobil eszközök számára is emészthető videostream az esetenkénti ellenőrzéshez. Támogatja az RTP, RTSP, RTCP protokollcsaládot is, valamint a multicastingot mindkét folyam esetében. A következő fülön a dinamikus DNS több szolgáltatót is felsoroló beállítása található. Különvették a hozzáférésvezérlési részt, ahol IP címek szerint definiálhatunk tiltott és engedélyezett kapcsolatokat.

A videobeállításoknál MPEG-4 kódolás esetén 800x600 pixel a maximális felbontás, Motion JPEG kódolásnál azonban kihasználhatjuk a szenzor 1280x1024 pixeles natív felbontását is. Ez persze befolyásolja a képkockák sűrűségét is, mivel 800x600 pixelnél vagy efölött legfeljebb 8 (valójában 7,5) fps-t választhatunk, csak kisebb felbontások esetén mehetünk el a másodpercenkénti 25 képkockás értékig. A minőséget szokás szerint közvetve is meghatározhatjuk a sávszélesség korlátozásával. A képen legfeljebb öt fekete kitakarás (privacy mask) helyezhető el, melyek mindegyike tetszés szerint méretezhető és pozicionálható.

A mozgásérzékelés menüpontjában a Vivotek kamerák többségéhez hasonlóan először egy tetszőleges méretű és helyzetű ablakot hozunk létre, ehhez határozzuk meg némi kísérletezéssel a változás mértékét és az érzékenységet. Ilyen ablakból maximum hármat használhatunk. Az általunk ismert Vivotek eszközöktől valamelyest eltér az Application menüpont, ahol azt állítjuk be, mi és mikor számítson riasztást kiváltó eseménynek, illetve ha ilyen esemény bekövetkezik, mit csináljon a kamera. Többfajta profilt is létre lehet itt hozni eltérő időintervallumokra, trigger eseményekre (mozgásérzékelés, szenzor jele stb.), melyekre a kamera kimeneti reléjén ad riasztást vagy képét egy szerverre, esetleg saját CF kártyájára menti. Szerverből megint csak többfélét adhatunk meg, van FTP és HTTP feltöltés, mailküldés, illetve a helyi hálózaton elérhető tárolóra is átmásolható az anyag.

A CF kártyához kapcsolódóan van még pár speciális funkció. A Recording pont alatt előre beállított időpontokban vehetünk fel általunk meghatározott méretű videókat bármelyik streamből, a karbantartási rész pedig a kártya formázásának és unmountolásának lehetőségével egészül ki a szokásos pontok (újraindítás, gyári alapbeállítások, firmware-frissítés) mellett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés