Hirdetés

Vadászat RGB-ben: Chieftec Hunter ház

Edzett üveg, négy, RGB-s ventilátor, ezekhez külön vezérlés és 30 000 forint alatti ár. Papíron ígéretes a Hunter, de az ördög a részletekben rejlik.

Bevezető, külső

Már a neve is beszédes a Chieftec Hunternek: ha az RGB világításból nem, legkésőbb ebből kiderül, hogy a cég a játékosok piacát célozza ezzel a termékkel. A hivatalosan egyébként GS-01B-OP megnevezésű modell egy ATX alaplapokra szabott, viszonylag kisméretű miditorony, mely 30 000 forint alatti áráért edzett üveg oldalpanelt, négy előre szerelt RGB-s ventilátort, ezekhez egy központi, alaplapi rendszerekkel is együttműködő kontrollert és szellőzésre kihegyezett belsőt kínál. Az ár/érték arány tehát papíron ígéretes – lássuk, mi változik, ha kibontjuk a dobozt!

Dizájn

Modern és nyitott formatervet kapott a Hunter: a fémváz (melyet azért különösebben masszívnak nem neveznénk) az előlapon egy szögletes műanyag idomot hordoz, mely elöl szinte teljesen nyitott, oldalt pedig rácsos, így a mögé kerülő ventilátorokat semmi sem korlátozza a légszállításban. Hogy ez a levegő valamennyire szöszmentes maradjon, egy fémrács is került ide, komolyabb porszűrésről azonban nem beszélhetünk.


[+]

Felülre, a tetőlap elejére kerültek a kezelőszervek és a csatlakozók: a bekapcsoló- és reset gomb mellett található az ARGB kontrollerhez tartozó két kisebb nyomógomb, továbbá két USB 3.0-s Type-A konnektor és a megszokott két analóg hangport.


[+]

Egy pillanatra visszatérve az ARGB gombokra, itt az egyikkel az effekt típusát, másikkal a színeket tudjuk módosítani, de lehetőségünk van egy beállított konfiguráció elmentésére, a világítás lekapcsolására, és arra is, hogy a vezérlést átadjuk az alaplapi rendszernek. A csatlakozók mögött a tetőlapon méretes, akár két 14 cm-es ventilátort is elnyelő szellőzőnyílást találunk, rajta mágnesesen rögzített betéttel.


[+]

A gépház – szemből nézve – bal oldala edzett üveg burkolatot kapott, melyet négy gumibetétes csavarral rögzíthetünk, míg jobb oldala szimpla acéllemez, abból is a vékonyabb fajta, ezt kézzel oldható csavarok tartják a helyén. A hátlapi kialakításnál is tetten érhető némi spórolás, a bővítőkártyákat tartó rész kitörhető takarólemezeket kapott, ami ebben az árkategóriában elég szomorú, viszont jó pont, hogy a 12 cm-es ventilátor helyzete állítható, amivel optimalizálhatjuk a CPU felől érkező meleg levegő elszívását.


[+]

Alul négy darab méretes műanyag bak emeli a padló szintje fölé a Huntert: innen egy kihajtható, de csak a gépház felemelése után hozzáférhető szűrő igyekszik porcicáktól mentesen tartani a tápegység által beszívott levegőt. Láthatunk még itt két, kézzel is oldható csavart, ezek a 3,5”/2,5”-es kombinált meghajtókeretet tartják a helyén, ez azonban nem kap külön szellőzést.

Belső

Nem meglepő módon a Hunter belseje standard kétkamrás kialakítást kapott. A tápegységnek és az említett kombinált keretnek helyet adó rész fedele fix, ezt a területet az alaplapi tálca hátoldala felől tudjuk megtölteni. Egy kivágás azért található a fémlemezen, melyen keresztül a tápegység címkéjére vethetünk egy pillantást – vagy RGB világításának fénye szűrődhet ki rajta. A felső részt alaposan átlyuggatták, és még két ventilátort is rögzíthetünk itt a plusz szellőztetés érdekében, az alaplap felé eső részen pedig három közepes méretű nyílás teszi lehetővé a kábelek átvezetését. Ezek nem kaptak gumiborítást, nem úgy, mint az a három, nagyobb lyuk, mely az alaplap elé került.

[+]

A gépház belső felépítése ezen túlmenően egyszerű, de praktikus, nincsenek benne trükkök, sem jó, sem rossz értelemben. Az egy 3,5”/2,5”-es és egy dedikált 3,5”-es helyet biztosító keret mellett még két 2,5”-es helyet találunk az alaplapi tálca hátoldalán, melyeket kézzel oldható csavarok tartanak a helyükön. Bár a négy darab meghajtó nem tűnik bőségesnek, az alaplapon található M.2 foglalatok és terabájtos SSD-k korában a vásárlók 99,9%-ának alighanem bőven elég lesz.

A meghajtók mellett egy számára kialakított pozícióba került a gépházhoz tartozó kontroller, mely a négy mellékelt ventilátor fordulatszámát és világítását tudja irányítani. A fordulatszámot az alaplaptól átvett információk alapján vezérli, a fényekkel viszont önállóan is tud dolgozni, és ha diszkréció szükséges, le is kapcsolhatjuk. A meglévő négy légkavaró mellé még egy ötödik ARGB-s eszközt, illetve két LED-csíkot köthetünk a rendszerbe.

[+]


[+]

Hűtési lehetőségek tekintetében már a gyári felszereltség is korrekt, három előlapi és egy hátlapi ventilátort kapunk, 12 cm-es méretben. Ezeken felül a fedlapra kerülhetnek még légkavarók, és persze vízhűtésre is válthatunk, ebben az esetben az előlapra akár egy 360 mm-es radiátor is felfér, arra kell csak vigyázni, hogy 30 mm-nél vastagabb példány esetén le kell mondani a 3,5”-es meghajtóról, 45 mm-es határ felett viszont legfeljebb 240 mm-es hűtőegység jöhet szóba.


[+]

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Chieftec Hunter (GS-01B-OP)
Elérhető változatok -
Mérete (ma x mé x sz) 464 x 408 x 210 mm
Tömege 5 kg
Anyaga 0,5 mm-es acél váz és lemezek, műanyag előlap, edzett üveg oldalpanel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma -
3,5"-os helyek száma 1 db belső
3,5"/2,5"-os helyek száma 1 db belső
2,5"-os helyek száma 2 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés - elöl 3 db 120 mm-es/2 db 140 mm-es ventilátorhely (vagy max. 360 mm-es radiátor)
- felül 2 darab 120 mm-es/140 mm-es ventilátorhely
- hátul 1 db 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 170 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 320 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX
Extrák Négycsatornás ventilátor- és 5+2 csatornás ARGB-vezérlő, négy darab előre beépített 12 cm-es ARGB-s ventilátor
Gyártó honlapja www.chieftec.eu
Termék honlapja Chieftec Hunter
Fogyasztói ára 28 000 forint
Garancia 2 év

Szerelhetőség

A Hunter pár apróbb bakit leszámítva az egyszerűen szerelhető házak közé tartozik. Felszereltségét ATX alaplapok fogadására lőtték be, de a tálcán ott vannak a furatok a többi szabványhoz is, a kis távtartók pedig könnyen áthelyezhetők. Sajnos, mint említettük, a hét bővítőkártyához tartozó takarólemezek kitörhető kivitelt kaptak, így ezeket még az alaplap elhelyezése előtt ki kell szedni, különben megsérthetjük a NYÁK-ot, egyes modelleknél meg igazából el se férünk velük.


[+]

A másik jellemző, amire a szerelés előtt érdemes tekintettel lenni, az a tálca felett és alatt kialakított, kisebb méretű kábelnyílások helyzete, melyeket felül az alaplap, alul pedig a tápegység takar majd el.


[+]

Az ezeken átvezetett kábeleket (felül ilyen lehet a 4+4 tűs EPS, alul pedig az előlapi kivezetések vezetékei) érdemes már előre átbújtatni, mert később sokkal nehezebb dolgunk lesz.

[+]

Legyünk figyelemmel arra is, hogy a lenti térfélen a HDD-keret akadályozhatja a moduláris kábelek csatlakozóihoz a hozzáférést, tehát ezeket is kössük be, még mielőtt a tápegységet végleg a helyére csavaroznánk. Ezzel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy 175-180 mm-nél mélyebb tápok esetében itt már nagyon szűk lehet a hely, elképzelhető, hogy le kell mondanunk a keret megtartásáról, és vele a 3,5”-es HDD-ről.


[+]

Ha a vezetékezés ezen buktatóin átlendültünk, akkor viszont már sima út vezet a célig, a nyílások száma, elhelyezkedése és mérete a legtöbb alaplapnál teljesen megfelel ahhoz, hogy minél kevesebb legyen a szabadon álló kábel. A tálca hátoldalán kellő mennyiségű fület alakítottak ki, így itt is jól el lehet helyezni mindent. Bár itt a teljes rendelkezésre álló hely csak 23 mm, viszont a sok fülnek köszönhetően nem muszáj egyetlen vaskos kábelkorbácsot csinálni, a vezetékeket szétoszthatjuk, na és persze a vékony, hajlékony oldallap sem fejt ki különösebb ellenállást, ha erőből próbálnánk rácsukni a kábelekre.

Mérések és értékelés

Összerakás után először zajszintmérés következett, mégpedig a megszokott módon: fehérzaj-generátorként használt telefonunkat a gépház belsejébe helyezve megnéztük, mennyit csillapít a Chieftec Hunter az 56 dB-es hangnyomást generáló mobil hangján. Mivel a gyártó ezt a házat inkább a szellőzésre hegyezte ki, így nem fogunk senkit meglepni azzal, hogy gyakorlatilag semmit, kívülről 52 dB-es zajszintet mértünk, de volt olyan pozíció is, ahonnan maradt az 56 dB-es hangnyomás.

Ezen persze egy keveset segíthetett volna a Chieftec azzal, hogy például zajcsökkentő panelt szerel a gépház jobb oldalára, de a nyitott elő- és fedlap mellett azért ez sem hozna radikális változást, viszont elvenne az így is kissé szűkre szabott, kábelezésre kialakított helyből.

Következő mérésünk már inkább volt a Hunter kedvére való, hiszen a szellőzést vettük figyelembe, melyhez a hűtéstesztekben is fontos szerephez jutó konfigurációt használtuk, benne az 1,25 volton és fix 4 GHz-es órajelen üzemelő Core i7-5960X processzorral. A terhelést az AIDA64 adta, ezúttal CPU-ra, FPU-ra és GPU-ra kihegyezve. Minden mérésnél rögzítettük a CPU, GPU és az alaplapi dióda által jelzett hőmérsékleteket.

Először kikapcsoltuk az alaplapi ventilátorvezérlést, így a Noctua NH-D15 egyetlen ventilátora végig maximális teljesítménnyel működött. Két mérést végeztünk ebben a helyzetben: először a házba épített ventilátorok kikapcsolt állapotában, második menetben pedig rákötöttük ezeket is az alaplapra, mely így maximális fordulatszámon hajtotta őket.

Elég jól látszik, hogy míg a zajszűrés nem erőssége a Hunternek, addig a szellőzése kiváló: alacsony terhelés mellett gyakorlatilag a konvekciós áramlás is elegendő a belső tér lehűtésére, ha pedig megjáratjuk a négy ventilátort, akkor akár egy HEDT konfiguráció által termelt hőmennyiséget is könnyedén kisöpörnek.

A négy, maximumon forgó légkavaró viszont nem nevezhető némának, körülbelül 29 dB-es zajszintre számíthatunk ekkor tőlük, ezért végeztünk egy második mérést is, melynek során egy átalakított profillal 18 dB alá vittük le ezt, gyakorlatilag némává varázsolva a gépházat. Ebben az esetben a következőket láttuk:

Megnyugodhatunk tehát, nem muszáj maximumon járatni a Hunter négy ventilátorát a megfelelő légcseréhez, igazából néma üzemben is elég jó tempóban cserélik a levegőt a gépházban ahhoz, hogy ne kelljen a komponensek túlmelegedésétől vagy a hangossá váló processzorhűtéstől tartanunk.

Értékelés

Egy 28 000 forintos számítógépház már nem tartozik az olcsó kategóriába, így itt nem elég a minimumot nyújtani, hanem jó ár/érték arány mellé még jó teljesítményt is elvár az ember. Mindezt figyelembe véve a Hunter nem áll rosszul, hiszen egyrészt valódi edzett üveg az oldallap, másrészt az árban négy ARGB-s ventilátor, valamint egy ARGB- és ventilátorvezérlő is benne foglaltatik, mely ráadásul dedikált gombokkal és alaplapról is irányítható. A ház szerelhetősége nem rossz, elegendő HDD/SSD-fiókot kapunk, és még a kivitel is igényesnek mondható. Amennyiben tehát egy olyan gépházat keresünk, mely mindezeket tudja, és a szellőzése is kiváló, a Hunterre mindenképpen érdemes vetni egy pillantást.


[+]

Nem ajánlható azonban a Hunter minden helyzetre: ha például fontos a csendes működés, akkor nem biztos, hogy ez lesz a legjobb ajánlat, hiszen gyakorlatilag zéró zajszűréssel bír. Nem hagyhatjuk szó nélkül a kitörhető hátlapi lemezeket és a kissé már túl hajlékony oldalpanelt sem – annál is inkább, mert a 30 000 forint alatti árkategóriában elég nagy a verseny, sok cég kínál hasonló paraméterekkel rendelkező terméket.


Chieftec Hunter számítógépház

Wombath

A Chieftec Hunter házat a Chieftec bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés