Samsung NX10 – szia dobozos!

A Samsung RAW Converter 3 képszerkesztő

A Samsung NX10 nyers képállományait a SilkyPix szerkesztőprogram egy módosított változatával, a Samsung RAW Converter 3-mal (pontosan: v3.1.0.8.) dolgozhatjuk fel kedvünk és igényeink szerint. Cikkünkkel nem kívánunk részletes felhasználói kézikönyvet tálalni, csupán a program rövid bemutatására van keret.

Első ránézésre a program eléggé komplexnek tűnik – az is. Ez egyben előnye és hátránya is, hiszen rengeteg képi hibát ki lehet javítani segítségével, de kezelése igen sok gyakorlatot igényel, így kezdők elsőre valószínűleg ódzkodni fognak tőle.

Fussuk végig a felhasználói felületet! Bal oldalon, a fenti részen a legáltalánosabb funkciókat találjuk, így nem kell a rendszerbe mélyebben elmerülni, itt mindent megtalálunk az általános képszerkesztéshez (képi stílus pl. szépia, instant film stb., expozíciós korrekció, fehéregyensúly, kontraszt, gamma, fekete szint stb., szaturáció, kép élesítése és zajszűrés, s végül a kép „előhívása”, azaz elmentése más formátumokba, mint például JPEG-be). Szintén baloldalt, de egészen a menüfelület alján nyolc kis ikon látható, melyekre ha rákattintunk, a munkafelületen nyílnak meg kezelőfelületeik. Ezek a funkciók pedig: hisztogram, Exif adatok, fehéregyensúly, kontraszt görbe, csúcsfény kontroll, szín kontroll, optikai hibák vezérlője, és az elforgatás/digitális shift funkció. A munkafelületen megjelent vezérlőket mind egyenként, de akár csoportba rögzítve is („ragadnak” egymáshoz) mozgathatjuk, így nem zavarnak képszerkesztés közben.

Többféle optikai hiba javítható, ezek név szerint: vinyettálás (szöge és mértéke állítható), torzítás (mértéke és középpontja), valamint a kromatikus aberráció (vörös és kék színűek mértéke). Igen érdekes és hasznos szolgáltatás az elforgatás mellett a digitális shift, amely a tilt/shift optikák hatását igyekszik utánozni. Lehetőségünk van a vertikális és a horizontális perspektíva állítására -100/+100 értékek között, a szöget 20 és 125 között adhatjuk meg.

Ha képünk módosításaival készen vagyunk, úgy elmenthetjük a kész művet JPEG, illetve TIFF formátumba. JPEG esetén megadható a minőség, azaz a tömörítés mértéke 30% és 100% között. Lehetőségünk van továbbá arra is, hogy egy utólagos élesítéssel is megáldjuk a képet (unsharp mask), illetve átméretezzük azt.

A képfeldolgozó program amúgy igényli az izmos PC-t, így például egy Intel Core2 Duo 1,8 GHz-es processzorral (T5670), 4 GB DDR2 800-as RAM-mal, valamint 7200-as fordulatú merevlemezzel szerelt notebookon kb. 11 mp alatt indul el, egy SRW képet pedig legjobb minőségben 18 másodperc alatt ment JPEG-be. Ha kötegelve szeretnénk több tucat képet előhívni, akkor jó, ha előre beizzítjuk a pattogatott kukoricát és egy jó könyvet.

Összegezve tehát a SilkyPix módosított változatából lett a Samsung Raw Converter 3, ami nem baj, hiszen rengeteg hasznos funkcióval és szolgáltatással kedveskedik a program. Használata azonban összeszokást és sok gyakorlatot igényel, ha nyers képeinkből valóban ki szeretnénk hozni a maximumot, illetve ha művészkedni támad kedvünk. Gépigénye is igen magas, ha nem akarunk megőszülni, akkor bizony nem árt a többmagos, legalább 2 GHz órajel körüli processzor minél több memóriával karöltve. Stabilitásával a rövid tesztidőszak alatt csak egyszer volt gond, amikor a program egy mélyebbre ható művelet alatt elszállt. Ilyenkor mentés nélkül köszönhetünk el az addig végzett munkánktól.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés