Samsung NX10 – szia dobozos!

In medias res

Nem is olyan rég a Samsung NX10 "EVIL" (electronic viewfinder interchangable lens) gépe még béta állapotában járt nálunk, akkoriban volt szerencsénk bemutatni a fényképezőgép összes külső jellemzőjét, ergonómiai vonásait, menüjét, működését, szolgáltatásait és funkcióit, ezért kérjük kedves olvasóinkat (akik még nem olvasták a cikket), lapozzanak vissza tesztünk első részéhez.

A végleges változat kézbevételénél arra voltunk kíváncsiak, hogy a bétához képest milyen fejlődést fogunk majd tapasztalni. Emlékeztetőül egy kis összefoglaló azon pontokról, ahol úgy éreztük, lenne helye a fejlődésnek:

  • Élességállítás pontossága (találati arány),
  • magasabb ISO értékeken tapasztalt foltosodás,
  • RAW konvertáló szoftver hiánya,
  • menü magyarosítása,
  • túlszaturált, a vöröses árnyalatok felé elhajló képi világ,
  • C-AF nem működött filmfelvétel közben.

Nos, ezúttal csak a 18-55 mm F3.5-F5.6 OIS kitobi állt rendelkezésünkre, azonban a 30 mm F2 pancake hiánya semmiben sem hátráltatta vagy nehezítette vizsgálódásainkat. A váz az 1.0-s, az optika az 1.10-es (legújabb) firmware-rel volt feltöltve.

Felsorolásunk első pontjában az automatikus élességállítás pontosságára voltunk kíváncsiak. A béta fényképező homogén felületeken (pl. egyszínű póló) elég nehezen talált kapaszkodót, hogy megfelelő teljesítményt nyújtson. A pólós teszten tízből csak hatszor-hétszer volt éles a fókuszálás utáni kép. Ez az arány nem változott a végleges masinánál sem, maradt a kb. háromnegyedes találati arány.

Második észrevételünk a magasabb érzékenységi tartományban észlelhető, fura vöröses-kékes foltosodásról szól. A jelenség főleg a sötétebb árnyalatoknál volt tapasztalható a béta készülék képein. A végleges firmware sem hozott megoldást a problémára, minden maradt a régiben (lásd fenti kép). Szerencsére van megoldás, ami egyben következő pontunk témája.

Harmadik téma a RAW konvertáló szoftver elérhetetlensége a béta készülék tesztelésekor. A gyártó közben pótolta ezt az égető hiányt, így végre kedvünk szerint kísérletezhetünk fotóinkkal. Úgy tűnik, az NX10-zel érdemes egyelőre az SRW formátumot előnyben részesíteni, mert a JPEG motor még nem remekel. A korábban tapasztalt csúnya foltosodás nagyszerűen orvosolható a programban pár csúszka elmozdításával, amint azt fenti három képrészletünk szépen szemlélteti.

Következő kérdésünk a menü nyelvezetét illette, mert ugyan nem bonyolult, de nem ártana, ha magyarul is láthatnánk a beállításokat (pont a menürendszer egyszerűsége és áttekinthetősége miatt érthetetlen, hogy nem szerepel a magyar nyelv is a listán). A Samsung Electronics Magyarországi képviseletének elmondása szerint nem is valószínű, hogy valaha elérhető lesz nyelvünkön az NX10 menüje. Kár, nagy erőfeszítésébe nem kerülne a gyártónak.

Az, hogy a képek színvilága erősen a vörös felé tolódik, már nem probléma. A RAW feldolgozó szoftver elérhetősége után már nem okoz különösebb gondot a színek „helyre tétele” – mint ajánlottuk, ezért is érdemes RAW-ban fényképezni az NX10-zel. Amúgy a végleges firmware-rel is túlszaturáltak a képek, ez az következő oldalon, a képmintákon is látszik (JPEG motor!).

Sajnos, a folyamatos AF filmfelvétel közben továbbra sem hajlandó működni, vagy csak mi nem találtuk meg a módját (bár elég egyértelmű: filmrögzítés módba állítás után az AF-MF gombbal csak ki kell választani a C-AF funkciót). Ha csak félig nyomjuk le a kioldót, akkor működik, de amint teljesen (elindítjuk a filmfelvételt), úgy csak az utoljára élesre állított távolságra lévő téma lesz éles, a készülék nem követi, ha közelebbi vagy távolabbi célpontot választunk.

Tulajdonképpen a működésben nem találtunk semmiféle különbséget a béta és a végleges fényképezőgépek között. Ez szomorú, mert egy elég nagy számbéli lépésköz van az akkori és a mostani változatok közt; reméltük, hogy a megfigyelt problémák zömét azért sikerül majd kiiktatnia a mérnököknek, de még a leglátványosabbakat sem oldották meg.

Képminták

A Samsung RAW Converter 3 képszerkesztő

A Samsung NX10 nyers képállományait a SilkyPix szerkesztőprogram egy módosított változatával, a Samsung RAW Converter 3-mal (pontosan: v3.1.0.8.) dolgozhatjuk fel kedvünk és igényeink szerint. Cikkünkkel nem kívánunk részletes felhasználói kézikönyvet tálalni, csupán a program rövid bemutatására van keret.

Első ránézésre a program eléggé komplexnek tűnik – az is. Ez egyben előnye és hátránya is, hiszen rengeteg képi hibát ki lehet javítani segítségével, de kezelése igen sok gyakorlatot igényel, így kezdők elsőre valószínűleg ódzkodni fognak tőle.

Fussuk végig a felhasználói felületet! Bal oldalon, a fenti részen a legáltalánosabb funkciókat találjuk, így nem kell a rendszerbe mélyebben elmerülni, itt mindent megtalálunk az általános képszerkesztéshez (képi stílus pl. szépia, instant film stb., expozíciós korrekció, fehéregyensúly, kontraszt, gamma, fekete szint stb., szaturáció, kép élesítése és zajszűrés, s végül a kép „előhívása”, azaz elmentése más formátumokba, mint például JPEG-be). Szintén baloldalt, de egészen a menüfelület alján nyolc kis ikon látható, melyekre ha rákattintunk, a munkafelületen nyílnak meg kezelőfelületeik. Ezek a funkciók pedig: hisztogram, Exif adatok, fehéregyensúly, kontraszt görbe, csúcsfény kontroll, szín kontroll, optikai hibák vezérlője, és az elforgatás/digitális shift funkció. A munkafelületen megjelent vezérlőket mind egyenként, de akár csoportba rögzítve is („ragadnak” egymáshoz) mozgathatjuk, így nem zavarnak képszerkesztés közben.

Többféle optikai hiba javítható, ezek név szerint: vinyettálás (szöge és mértéke állítható), torzítás (mértéke és középpontja), valamint a kromatikus aberráció (vörös és kék színűek mértéke). Igen érdekes és hasznos szolgáltatás az elforgatás mellett a digitális shift, amely a tilt/shift optikák hatását igyekszik utánozni. Lehetőségünk van a vertikális és a horizontális perspektíva állítására -100/+100 értékek között, a szöget 20 és 125 között adhatjuk meg.

Ha képünk módosításaival készen vagyunk, úgy elmenthetjük a kész művet JPEG, illetve TIFF formátumba. JPEG esetén megadható a minőség, azaz a tömörítés mértéke 30% és 100% között. Lehetőségünk van továbbá arra is, hogy egy utólagos élesítéssel is megáldjuk a képet (unsharp mask), illetve átméretezzük azt.

A képfeldolgozó program amúgy igényli az izmos PC-t, így például egy Intel Core2 Duo 1,8 GHz-es processzorral (T5670), 4 GB DDR2 800-as RAM-mal, valamint 7200-as fordulatú merevlemezzel szerelt notebookon kb. 11 mp alatt indul el, egy SRW képet pedig legjobb minőségben 18 másodperc alatt ment JPEG-be. Ha kötegelve szeretnénk több tucat képet előhívni, akkor jó, ha előre beizzítjuk a pattogatott kukoricát és egy jó könyvet.

Összegezve tehát a SilkyPix módosított változatából lett a Samsung Raw Converter 3, ami nem baj, hiszen rengeteg hasznos funkcióval és szolgáltatással kedveskedik a program. Használata azonban összeszokást és sok gyakorlatot igényel, ha nyers képeinkből valóban ki szeretnénk hozni a maximumot, illetve ha művészkedni támad kedvünk. Gépigénye is igen magas, ha nem akarunk megőszülni, akkor bizony nem árt a többmagos, legalább 2 GHz órajel körüli processzor minél több memóriával karöltve. Stabilitásával a rövid tesztidőszak alatt csak egyszer volt gond, amikor a program egy mélyebbre ható művelet alatt elszállt. Ilyenkor mentés nélkül köszönhetünk el az addig végzett munkánktól.

Értékelés

A végleges, már kereskedelmi forgalomban is kapható masina járt nálunk, így nem úszhatja meg a kemény, de igazságos ítéletet. Már a szerepe is fontos ennek a készüléknek, hiszen ahová gyártója beteszi a lábát, ott vagy megindul a konkurencia tevékenykedése, vagy egyeduralkodóvá válik a Samsung. Az Olympusnak és a Panasonicnak vitathatatlan az előnye a tükör nélküli fényképezőgépek piacán, de jobb lesz, ha nem ülnek babérjaikon, mert a koreai gyártó óriási elánnal fog célja felé csörtetni. A számítástechnikai termékek piacán már többször bebizonyította a Samsung, hogy komolyan kell venni, ha ezekről a célokról beszél – már nem egyszer fagyott más gyártók arcára a mosoly, mikor az első szárnypróbálgatások után kőkeményen átvette a „kis” koreai tigris a vezető szerepet.

A többi gyártóval mai napig az a problémánk, hogy kétféle objektívet gyártanak m4/3 gépeikhez: rettenetesen drágát és „konzumer”, gyenge fényerejű zoomokat. Már sokszor kifejtettük, hogy szerintünk ennek a rendszernek pont az a lényege, hogy kompakt, így inkább pici, fényerős fixeket kellene gyártani elfogadható áron (ez nem is lenne lehetetlen, hiszen például az optikai torzításokkal nem kell objektív szinten foglalkozni, a váz szoftveresen korrigálja azokat). Szinte az összes szakfórum telis-tele van olyan ötletekkel, amiket érdemes lenne megvalósítani. Vajon a Samsung jobban fog fülelni, mint a Pana és az Oly? Ha igen, akkor nagyot tarolhatnak. Azonban ne felejtsük, hogy az NX10 még mindig számos hibát rejt, melyeket minél előbb ki kellene javítani, hogy ne essen csorba a készülék piaci megítélésén. Az NX rendszer sikere a gyártó reakcióitól, a vásárlók meghallgatásától fog függeni, hiszen maga a „vas” nem rossz, de a „csiszolatlan gyémánt” szintet még mindig nem lépte túl.

Hibái ellenére merjük ajánlani az NX10 fényképezőt, hiszen a gyors AF, a beépített EVF, a csodálatos képű AMOLED kijelző, a kis vakuja és természetesen modularitása ideális géppé avanzsálja mindazok részére, akik már kinőtték a high-end kompaktjukat, de nem akarnak egy jóval nagyobb és nehezebb dSLR rendszerbe beruházni. Formavilága teljesen rendben van mindamellett, hogy nem idézi a múltat, s nem feltétlenül ébreszt mindenkiben birtoklási vágyat, mégsem kell vele szégyenkezni a nyilvánosság előtt. Ára egyelőre – mint minden újdonságnak - kissé magas, de pár hónap múlva, amikorra már a gép firmware-e is kiforrja magát, ez biztosan változni fog.

Termék megnevezése Samsung NX10
Jellemzés A Samsung első tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépe
Pro + APS-C érzékelő,
+ nagyon jó minőségű felépítés, jó anyaghasználat,
+ jó fogású markolat,
+ konverterekkel szinte az összes optika használható lesz vele,
+ modularitás,
+ jó AF sebesség,
+ beépített EVF,
+ beépített vaku,
+ a Samsung jelenléte nagyban serkentheti a piaci szegmenst.
Kontra - A béta óta pont a látványos hiányosságok nem lettek javítva,
- filmfelvétel közben nincs C-AF,
- egyelőre csak három optika kapható hozzá (további objektívek már be lettek jelentve),
- a JPEG motor még nem az igazi,
- JPEG képek színi világa a vöröses felé tendál, erősen telített színek "normál" beállítás mellett is,
- nem olcsó.
Ergonómia 85%
Képminőség 82%
Ár/Érték 82%
Összetett érték 83,1%

MLaca

A Samsung NX10 fényképezőt a Samsung magyar képvisletétől kaptuk bemutatóra.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés