Hirdetés

P2370: Ecofit monitor a Samsungtól

Szemmel tesztelve


A panel sötétben és a "barnateszt" [+]

A kalibráció után jött a szemmel tesztelés. Ez nem egy objektív mérési metódus, azonban már számos monitorral volt dolgunk, így tudjuk, hogy mire kell figyelni. Először a feketét vizsgáltuk, a kijelzőt sötétben, egy teljesen fekete háttér megjelenítése közben lefényképeztük. A kalibráció során bemért fekete értéke itt mérvadó szokott lenni, de ez a szám nem képes kifejezni a panel háttérvilágításának egyenletességét, ezért van szükség a fényképre. A P2370-ben nem kellett csalódnunk, a TN+film panelekre jellemző bevilágítást vettük észre rajta, a kijelző alsó felén és felül középről balra haladva látszottak a fénycsövek. A felső régióban tapasztalható bevilágítás használat közben nem észrevehető, de az alul látható világos sáv a szélesvásznú filmeknél sajnos jól látható. A panel homogenitását tovább vizsgálva a második körben a kijelzőn megjelenítettünk egy egyszínű képet (eredetileg barna), majd azt figyeltük, hogy a fejünk mozgatásával hogyan változik a szín. Ideális esetben, pontosan középről nézve egy kijelzőt a szélek felé haladva sem tapasztalunk színváltozást. A fénykép pontosan középre állított fényképezőgéppel készült. A P2370 itt is „elbukott”, bár a fotó kicsit csalóka. A panel alsó fele valóban világosabb volt, mint a felső régió, de ez "élőben" nem volt ennyire nyilvánvaló, mint a fényképen. Mindenesetre ennek nem így kellene kinéznie.


Fényerő eloszlása: Samsung P2370 és T240

A „barnateszt” után bemértük a fényerőt (fehéren) a panel kilenc különböző pontján. A monitortesztekben a minimális, maximális stb. fényerő mértékét mindig a képernyő közepén szoktuk meghatározni, viszont az egyre növekvő paneleken néha már szabad szemmel is jelentős eltéréseket lehet felfedezni a kijelző egymástól távol lévő pontjai között (azaz kissé foltosak). A P2370-et ezúttal egy korábbi Samsung modellhez, a T240-hez hasonlítottuk. A P2370 ezúttal igen jól vizsgázott, ugyanis a sötétben készült fekete- és barnatesztekben látható bevilágítás nem okozott semmilyen anomáliát. Csak a kijelző bal oldala, azon belül is a felső sarok mutatott komolyabb eltérést, a többi területen nem volt probléma. Az átlagos fényerő 97%-osnak felel meg, ami az 5%-os határon belül található, tehát nagyon jó eredményről van szó. Ha ezt összevetjük a T240-en mért értékekkel, akkor még inkább látható, hogy a P2370 ebből a szempontból nagyszerűen helytállt.


A panel különböző szögekből [+]

Megvizsgáltuk a betekintési szögeket is. Az egyes paneltípusok (TN, MVA/PVA, IPS) a gyártástechnológiából kifolyólag ebből a szempontból eltérő jellemzőkkel bírnak. A leghátrányosabb helyzetben a TN+film panel van, mely vízszintesen és függőlegesen sem rendelkezik baráti értékekkel. Ez főleg akkor érhető tetten, amikor a monitort szemből nézve már a panel szélén sem olyan színt látunk, mint középen; ez a széles képernyős (widescreen) kijelzőkön hajlamos fokozottan megmutatkozni. A P2370 ebből a szempontból úgy viselkedett, mint bármelyik másik TN+film paneles monitor, a kijelzőn látható kép csak és kizárólag szemből nézve olyan, mint amilyennek lennie kell, oldalról, felülről vagy alulról már erősen torzulnak a színek. A legproblémásabb lentről nézve, ettől függetlenül oldalról és felülről kb. 30 fokig nincs gond.


Színátmenetek [+]

Megvizsgáltuk a monitoron megjelenő színátmeneteket is. Ditheringet nem vettünk észre, ez 2009-ben talán már természetes. Bekalibrált állapotban a szürke egyes átmeneteiben a 0, 1 és a 2% nem különböztethető meg (a kalibráció során is a szürke egyes árnyalataival volt probléma), de efölött nincs gond. A fehér egyes árnyalatai is jól elkülönölnek egymástól, ha nincs közöttük fekete választóvonal, de ha van, akkor a 91 és 100%-os fehér teljesen ugyanolyannak tűnik (itt már valószínűleg a szemünk is közbeszól). A flatpanels.dk színárnyalatos tesztjében minden színárnyalatot jól meg lehetett különböztetni, már a 0 és 4% között is látható volt a különbség.


Interpoláció a szövegen [+]

Megvizsgáltuk, hogy mi a helyzet az interpolációval. Az LCD TFT monitorokon megjelenő képkockák a legélesebbek a monitor natív felbontásában, de mi a helyzet az alacsonyabb felbontásokkal? A P2370 1920x1080-ban kitűnő volt, elvégre ez a natív felbontás. 1680x1050-ben a betűk picit elmosódtak, ugyanez igaz az 1280x1024-es felbontásra is, de 1024x768-ban újra olyan volt, mintha a natív felbontást használnánk, a betűk újra nagyon élesen jelentek meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés