Mesh olcsóbban? FritzRepeater 3000 tesztje

Egy jó mesh hálózatot nem olcsó kiépíteni, de ha már van egy jó routerünk, érdemes lehet egy repeaterrel bővíteni.

Belső, szolgáltatások, beállítás

A FritzRepeater háromsávos kialakítású, egy 2,4 GHz-es és két 5 GHz-es csatornát kínál. Ennek megfelelően három rádiós chip is található benne: a 2,4 GHz-es és az egyik 5 GHz-es egységet a Qualcomm IP4019-re bízták, míg a másik 5 GHz-es részleget egy Atheros QCA9984 szolgáltatja. Ez utóbbi 4x4-es antennakiosztást kapott és 1733 Mbps az elméleti sávszélessége. Az IP4019 CPU által biztosított két másik sávra 2x2-es antennák jutottak, itt 866 Mbps-ra, illetve 400 Mbps-ra számíthatunk. Az extrák között nemcsak a 256QAM támogatás szerepel, de 802.11k és 802.11v is biztosított, hogy a mesh hálózaton bolyongó kliensek mindig a lehető legjobb teljesítményt nyújtó csomóponthoz csatlakozhassanak.


[+]

További, bár egyelőre még kevés helyen kihasználható extra a WPA3 titkosítás – ezt azonban csak mesh hálózaton kívül tudjuk aktiválni, hiszen a mesh részeként a FritzRepeater 3000 a beállításokat a FritzBox routertől veszi át, amelyek egyelőre csak WPA2-t kínálnak.


[+]

A három sávnak köszönhetően a készülék egy dedikált backhaul csatornát tud üzemeltetni, és alapesetben ezt a feladatot a 4x4-es antennával dolgozó 5 GHz-es egység látja el. Persze ha valami okból kifolyólag csak a 2,4 GHz-es jelek érnek el a routerig, akkor ez is át tudja venni a feladatot, ha pedig vezetékes kapcsolatot építünk ki a router és a repeater között, ez kapja majd a backhaul szerepét.

Üzembe helyezés

Örvendetes, hogy ebbe a részbe alig tudunk valamit írni, a FritzRepeater 3000 üzembe helyezése ugyanis úgy folyt, ahogy azt egy mesh node-tól vagy felsőkategóriás repeatertől elvárjuk. Miután bedugtuk a tápkábelt, csak megvártuk, míg a státuszjelző LED szabad utat jelez, megnyomtuk a készüléken a Connect gombot, majd pedig a router WPS gombját. Pár másodpercen belül a kapcsolat létrejött, és hiba nélkül működött tovább.

1,3 Gbps az 5 GHz-es sávon - nem rossz!
1,3 Gbps az 5 GHz-es sávon - nem rossz! [+]

Ellentétben a klasszikus mesh megoldásokkal, a Repeater 3000 közel teljes értékű kezelőfelülettel rendelkezik, ami lehetővé teszi egy sor beállítás módosítását. A firmware frissítése is történhet innen, de akár a Mesh Masterként szereplő FritzBoxról is elindíthatjuk a folyamatot.

Hasonlóan eseménytelen volt az üzembe helyezés akkor is, amikor kábeles összeköttetést választottunk a router és repeater között. Az ilyenkor szükséges LAN bridge üzemmód aktiválható a repeater kezelőfelületén, ebben szükség esetén varázsló segít bennünket. Akkor sem kell kétségbe esni, ha routerünk nem AVM gyártmány és a WPS rendszert sem ismeri, a repeater ugyanis ilyenkor is üzembe helyezhető, igaz, ekkor nem élvezhetjük a mesh-től elvárható kényelmet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AVM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés