Meghalt a Windows, éljen a Windows!

Windows 9x

Habár a Windows 95 felhasználói felületében és funkcióiban is nagy ugrás volt, nemcsak emiatt nevezetes, hanem azért is, mert a kilencvenes évek közepére gigavállalattá gyarapodó Microsoft a Windows 95 bevezető kampányát szokatlanul, egész pályás letámadással vitte végig. Habár a marketingstratégia sikeres volt, sokakban mégis ekkor alakult ki az az ellenszenves kép, mely azóta is, gyakorlatilag napjainkig az egyik meghatározó eleme a Microsoftról mint nagyvállalatról szóló diskurzusoknak. Mindezt erősítette, hogy ezekben az években botrány botrányt követett a cég háza táján, és ezek közül a legtöbb a versenytársakkal szembeni agresszív fellépéssel kapcsolatos – elég csak az Internet Explorer „helyzetbe hozására” gondolni.

A bevezető reklámkampányt igen gondosan tervezték meg, és már két évvel a megjelenés előtt megindították. Sokan a magyarul porhintésnek mondható „vaporware” reklámozás tökélyre fejlesztőjének tartják a Microsoftot, akik ezt a módszert épp a Windows 95 kampányában alkalmazták először kiterjedten és erőszakosan. De mindenesetre nagy sikerrel: annak idején először a Windows 95 megjelenésekor fordult elő először Magyarországon, hogy már éjszaka hosszú sorok kígyóztak a számítástechnikai boltok előtt, hogy reggel mihamarabb beszerezhessék a programot.

Az 1995. augusztus 24-én megjelent Windows 95 már támogatta a natív 32-bites alkalmazásokat, a plug and play szoftver- és hardvertelepítést, a hosszú fájlneveket, továbbfejlesztett multimédiás lehetőségekkel rendelkezett, itt jelent meg először a későbbi SP (service pack) elődje – és ne feledjük: itt vezették be a Start menüt és Start gombot, melynek hiányára oly sokan panaszkodtak a Windows 8.x-nél.

A 9x-es sorozatnak később még több tagja is megjelent: Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows ME (ez volt az utolsó DOS-alapú rendszer), melynek NT-alapú párja a Windows 2000 volt. Ezek a változatok azonban hiába hoztak még több – jellemzően igen hasznos és a későbbiekben is megtartott, illetve továbbfejlesztett – újítást (USB-támogatás, hibernáció, több monitoros működés támogatása, az Internet Explorer újabb verziói, a továbbfejlesztett Windows Media Player, Movie Maker, rendszer-visszaállítás stb.), a felhasználók körében mégsem lettek igazán népszerűek – sőt szakmai megítélésük a mai napig nagy vitákat képes generálni, például instabilitásuk miatt: ez volt a gyakori „kék halálok” korszaka.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés