Logitech duó

A billentyűzet

A Logitech beviteli eszközei ismertek és elismertek. A gyártó a most tesztelt perifériákat – amelyeket a Computer Emporium Kft.-től kaptuk kölcsön – a TFT monitor tökéletes kiegészítőjeként hirdeti. Mi köze a kettőnek egymáshoz? Jó kérdés, de tesztünkben megpróbálunk választ keresni erre is. Ezúttal a Logitech vezeték nélküli duóját, a Cordless Desktop S520 készletet vizsgáltuk meg.

A csomagban az egéren és a billentyűzeten kívül találtunk egy USB-s vevőt, elemeket, telepítő CD-t és használati utasításokat.

A klaviatúra az S520 nevet viseli. A nagy része, tehát a gombok és a felső kétharmad matt fekete, a széles csuklótámasz pedig szürke színű. Az egyedüli fényes rész a kettőt elválasztó vékony csík, ahol a programozható multimédiás gombok is helyet kaptak. A csuklótámasz nem levehető, egybe van építve a billentyűzettel.

A gombok nagyjából a szokásos elrendezés szerint sorakoznak. Az Í a helyén van, az Enter is kétsoros, normál magyar kiosztással van dolgunk. Ám amint a billentyűzet jobb oldalára tekintünk, rögtön észrevehetjük az átrendezést. Az Insert felkúszott a keskeny funkcióbillentyűk sorába, a szokásos hatos csoport maradék öt tagja pedig kicsit összébbhúzta magát, két oszlopba. A Del két gomb magasságú lett, a Home-End és a lapozók pedig körülötte gyülekeznek. A jobboldali Menü és Windows gomb eltűnt, helyükre az Fn és a Ctrl húzódott, hogy a kurzormozgatóknak teret adjon. A multimédiavezérlők egy zoomoló, egy hangerőállító és egy számléptető hármas csoportra oszlanak szét. Egy plusz gomb kapott némileg különlegesebb helyet, mégpedig a számológépé. A klaviatúra jobb felső részére került, közvetlenül a numerikus pad fölé. Ez rögtön magyarázatot is ad az elhelyezésre. A mellette jobbra lévő gombbal az elem állapotát ellenőrizhetjük, megnyomásakor a kurzormozgatók alatti kis ikon zölden világít.

Ezeken kívül további 12 gyorsbillentyűt találunk az F1-F12 gombok másodfunkciójaként, amiket az Fn-nel együtt megnyomva aktiválhatunk. Természetesen ezek mindegyike programozható.

A billentyűzetet az alján lévő négy széles gumitalp tartja stabilan. Láthatunk itt még összesen nyolc hosszúkás lyukat. Ezek a gombokra véletlenül ráömlő folyadékot hivatottak elvezetni. A termék a honlapja szerint akár 60 milliliter vizet vagy üdítőt is kibír. Az elemtakaró fedéltől jobbra látható piros gombbal csatlakoztathatjuk a vevőhöz a készüléket.

A Logitech S520 két AA típusú ceruzaelemmel működik, a gyártó szerint akár 15 hónapon keresztül.

A dupla lábaknak köszönhetően háromféle magasságba állíthatjuk a billentyűzetet. Kipróbáltuk, hogy a lábakat kitámasztóként alkalmazva, állítva is tárolható-e a Logitech, mint a Geniusok, de ezúttal sajnos nem működött a trükk.

A kis lábakkal jócskán megdönthetjük a klaviatúrát, így kényelmesebbé tehetjük annak használatát és a gépelést.

Az egér

A Logitech készletében a billentyűzet mellé kapott egér pontos típusa LX5. A rágcsáló matt szürke színű hátát két oldalról fényes fekete csíkok szegélyezik. Görgőjével vízszintesen is mozoghatunk a dokumentumokban, és nagyításra is használhatjuk. A tetején lévő parányi lámpa zölden világítva jelzi az elemek töltöttségét.

Az egér két oldalán szívesen láttunk volna egy-egy gombot. Ehelyett maradt a fényes fekete díszcsík és a gumírozott ujjtámasz mind a két felén. A gumi jó tapintású volt, de egy idő után – főleg a tesztelés alatt tomboló nyári meleg miatt – igencsak csúszóssá vált az izzadtságtól. Egy kicsit keskenynek is éreztük, de azért a hüvelykujjat jórészt megtámasztotta.

Hátulról nézve jól kivehető az ujjtámaszok enyhe íve. A széles gombok közepén hosszában árokszerű mélyedések vannak kiképezve, amikbe az ujjak nagyon jól beleillenek. A szimmetrikus kialakításnak köszönhetően jobb- és balkezesek egyaránt használhatják.

Oldalról látszik igazán a hátsó rész nagy domborulata. A magas kialakítás miatt jól belesimul a a tenyérbe, és kissé fel is támasztja azt.

Az LX5 két AA-s ceruzaelemmel üzemel, amelyek nyolc hónapon át is elláthatják elegendő energiával. Az áramforrásokat az egér hátának lepattintása után csúsztathatjuk a helyükre. A két elem miatt azért jócskán megnövekszik a tömege.

Az alján bal oldalon láthatjuk az elemtartó fedelének nyitógombját. Szinte teljesen az egér közepén helyezkedik el az 1000 dpi-s optikai szenzor, ami a Logitech Invisible Light technológiája miatt – ahogy az a nevéből is kitalálható – látható megvilágítás nélkül működik. Ezzel energiát is spórol. A piros gombbal csatlakozhathatjuk az LX5-öt, a mellette lévővel pedig ki-, illetve bekapcsolhatjuk. Az egér mozgékonyságát négy méretes csúszótalp segíti.

Tesztelés, értékelés

A két eszköz egy USB-s vevőn keresztül csatlakozik a számítógéphez. Ennek egy kis gomb van az egyik felén, amivel az egeret és a billentyűzetet csatlakoztathatjuk. A kicsi, átlátszó műanyagból készült rádióvevőn két LED-et is találunk. Ezek a Caps Lock és a Num Lock használatát jelzik, illetve az eszközök kapcsolódásakor felváltva villognak.

Szoftver

A billentyűzet és az egér használatához nem szükséges feltelepítenünk a szoftverét, ahogy azt már a Logitechtől megszokhattuk. Windows és Linux rendszeren is kipróbáltuk őket. A vevő bedugása és az eszközök csatlakoztatása után mindkét esetben pillanatokon belül használhatóak voltak. Az LX5-nél minden, de még az S520 funkcióinak nagy része is működött a programok nélkül, az Ubuntu tesztrendszer alatt is. A SetPoint szoftvert feltelepítve azonban még nagyobb szabadsághoz jutunk. Ebben beállíthatjuk az egérgombok feladatát, a görgetés sebességét, ellenőrizhetjük az akkuk állapotát. Végül – bár elsősorban nem játékra fejlesztett egérről van szó – a "Game Detection" szekcióban végezhetünk néhány finomhangolást, amellyel javíthatjuk a rágcsáló képességeit.

A billentyűzet esetében is sokféle lehetőség áll a rendelkezésünkre. A bal alsó három zoomolónak, a számológép gombjának, illetve az F1-F12 tulajdonságait változtathatjuk. Így indíthatunk velük weboldalakat, programokat, vagy billentyűkombinációkra is megtaníthatjuk őket.

Az S520-at lekódolhatjuk, így adatforgalmát más számítógépek nem vehetik majd, csak a mi billentyűzet-rádióvevő párosunk fog együttműködni.

Értékelés

Az LX5 egy elég egyszerű egér. Két gomb és egy oldalra is dönthető görgő, semmi plusz. Szerintünk egy-két oldalsó gomb azért férhetett volna még rá. Esetleg DPI-váltó is lehetne rajta, mert láttunk már olcsóbb egéren is olyat, de végül is megvoltunk nélküle. A fogása kényelmes volt, az oldalsó gumírozott rész kis íve ellenére jól tartotta az ujjakat, de ha izzadtság érte, csúszóssá vált. Púpos háta szépen belesimult a tenyérbe, hosszú távon is kényelmessé téve a használatot. A lézeres szenzor jól teljesített, nagyobb rántásokra is jól reagált, de a finom, lassú mozgásokat is pontosan követte.

A billentyűzetet a Logitech úgy reklámozza, mint tökéletes társat a lapos monitor mellé. Érdekes kijelentés, igazából nem is értettük az összefüggést, de a klaviatúra is lapos, a színe meg megy a képernyők általában fekete vagy szürke dizájnjához. A gombjai is elég alacsonyak, emiatt jól tudtunk gépelni rajta, gyorsan, szinte hibátlanul. A multimédiás gombok a megszokottól eltérően a többi billentyű alatt sorakoznak, háromszor hármas elosztásban. Elsőre kicsit furcsa volt, mivel a funkcióbillentyűk feletti elrendezéshez vagyunk szokva, de később kifejezetten jónak találtuk ezt a megoldást, mert nem kell annyit nyújtozni az ujjainkkal a megnyomásukhoz. A csuklótámasz miatt az sem fenyegetett, hogy véletlenül benyomjuk valamelyiket. Minden multimédiás és gyorsgombot tetszés szerinti funkcióval láthatunk el a SetPoint szoftver segítségével.

Egyik negatívuma – amit több napos folyamatos használat után sem sikerült megszoknunk – az Insert-Delete páros elhelyezése. A másik (számunkra legalábbis) előnytelen része a hatalmas csuklótámasz, amit le sem lehet szedni róla. Gépelésnél ugyan kényelmes, de a billentyűzet méretét másfélszeresére növeli, így az elég nagy helyet foglal az asztalon. A Logitechek nagyjából 3-4 méterig voltak jól használhatók, efölött már szakadozott az átvitel. Az S520 megbirkózik a ráborult folyadékkal is, a kifolyóin elvezeti azt. A gombfeliratok egy ellenálló bevonatot is kaptak, amely meggátolja a lekopásukat.

A Logitech billentyűzet és az egér néhány negatívumtól eltekintve rendben van, nagyon jól használható eszközök. Ezért és a páros barátinak mondható 14 000 forintos ára miatt ajánlott minősítést érdemel a készlet. A forgalmazó 3 év garanciát vállal a termékre.

Logitech Cordless Desktop S520

ndavid

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés