LightScribe - lézergravírozás

Teszt - LightScribe DVD és értékelés

A DVD-k lézercímkézése egy kör után sokkal gyengébb eredményt produkált, mint a CD-ké, ráadásul a fényképezés még tovább rontott a helyzeten. Öröm az ürömben, hogy a korábban tapasztalt koncentrikus köröknek egyelőre se híre, se hamva. Az elmosódás oka a DVD eltérő kialakítása, hiszen itt nemcsak a lézernek, de a szemünkbe jutó fénynek is rázósabb útja van. A DVD lemezek írásához több idő kellett. Az első helyet 21:11 perccel a Samsung vette át, a HP nyolc másodperccel, a Freecom pontosan egy perccel maradt le mögötte.


Freecom FS-50 - egyszer


HP dvd840i/b - egyszer


Samsung SH-W162L - egyszer

A második ciklus után mindhárom DVD címkéje jelentősen erősebb rajzolatú lett, a színek sötétedtek, a vonalak élesedtek, de a minőség továbbra is elmaradt a CD-ké mögött. Valamiféle koncentrikus pacák alakultak ki a Freecom és a Samsung által írt lemezeken. Ezek minden bizonnyal a CD-knél is tapasztalt erősebben kiemelkedő ívek, míg a HP határozottabb, de egyenletesebb sávjait még elmosta a polikarbonát réteg.


Freecom FS-50 - kétszer


HP dvd840i/b - kétszer


Samsung SH-W162L - kétszer

A harmadik lézerkezelés után a valóságban jobban elkülönült a három lemez minősége, mint ahogyan ez a képeken látható. A Freecom esetében világos elkenődés íve látszott a LightScribe logón és a felső színátmenetek külső részén is. A felső, egyre finomodó vonalkák két középső szegmensében enyhe moare alakult ki, de az alsó, pici betűk élesek maradtak. Csupán a polikarbonát réteg keltette árnyék látszott mellettük. Egyenletesebben, de a Samsung eredményében is ott voltak a koncentrikus vonalak, és a középső moare is. A HP produkcióját tartottuk a legjobbnak. A Freecoménál már első ránézésre szebb volt, és egy kis vizsgálódás után megtaláltuk azokat a részleteket is, ahol a Samsungot is megelőzte. Úgy tűnik, az egyenletesebb sávozódásra sokkal jobb hatással van a fedőréteg.


Freecom FS-50 - háromszor


HP dvd840i/b - háromszor


Samsung SH-W162L - háromszor

A LightScribe CD-k és DVD-k képét összevetve az előbbi szebbnek bizonyult, de a DVD-re produkált eredmény is fölülmúl bármilyen kézírást. Információink szerint rövidesen napvilágot lát a gyorsabb írásra képes LightScribe technológia, mely firmware frissítés után a régi meghajtókkal is használható.

A nálunk járt három gravírozós DVD-íróról behatóbb értékelést adatlemezes tesztelések után adunk, most csupán a LightScribe-ot tartottuk szem előtt. A Samsung SH-W162L dobozos változata 15 500 forintba kerül, a nálunk járt mezítelen, OEM verzió még egy ezressel olcsóbb. A LightScribe nélküli SH-W162 OEM változatát 12 500 forintért kínálják, ebből az következik, hogy a gravírozás extraköltsége kétezer forint. Még ennek fényében is a Samsung SH-W162L az egyik legolcsóbb LightScribe író.

A HP dvd840i/b gravírozta a legegyenletesebb címkét. CD esetében ízlés kérdése, hogy ezt jónak, vagy rossznak tartjuk, de a DVD-nél egyértelműen szebb volt a képe mai vetélytársainál. A magasabb vételárat ellensúlyozza, hogy a LightScribe mellett a DVD-RAM írást és olvasást is támogatja, ezzel a hazai piac legsokoldalúbb optikai meghajtója.

A Freecom FS-50 nem mindennapos termék. Pici, hordozható, LightScribe-ol és akár USB-ről is hajtható. Belsejében az a Toshiba hardver dolgozik, amellyel a prémium kategóriás notebookban is találkozhattunk. Sajnos az FS-50 ára is exkluzivitásához mérhető.

rudi

A Samsung SH-W162L-t a Samsung Electronics Magyar Rt., a Freecom FS-50 írót és a Philips LightScribe lemezeket a Procomp Hungary Kft., a HP dvd840b-t az RRC Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés