Hirdetés

LG 29MA73V, a 21:9 képarányú Personal TV

Tévétuner, multimédia, értékelés

Tévés képességek

A tévébe épített tunert értelemszerűen a szabadon fogható DVB-T adásokkal próbáltuk megizzasztani. A hangolás gyorsan történt, nem kellett hosszú perceket várnunk, míg a szabadon fogható és titkosított csatornákat megtalálta a tévé – sajnos Conax olvasó és kártya nem volt kéznél a fizetős tartalmak kipróbálására.

Egyszerű, de nem rossz távkapcsoló jár a készülék mellé
Egyszerű, de nem rossz távkapcsoló jár a készülék mellé

A kapcsolgatásban és kezelhetőségben a fenti képen látható távirányító van segítségünkre. Egyszerű darab gombokkal kissé túlzsúfolva, háttérvilágítás nélkül. A kiosztás logikus, mégis szokni kell, ha nincs LG tévénk hasonló elosztású távirányítóval. Mindettől függetlenül a gumiból készült gombok kezelhetőségére nincs panasz, méretük és nyomáspontjuk is megfelelő, a kávára helyezett dupla érzékelőnek hála pedig a kiadott parancsok mindig célba érnek.

Szerencsére az LG mérnökei ez esetben a tévés résztől független PC-s menüvel álltak elő, ami dupla haszon, hiszen teljesen más felhasználási területnek kell megfelelniük. Korábban ez nem így volt, a PC-s bemeneten is a tévés menüvel találkozunk, de szerencsére ezt most sikerült megoldani. Maga a tévés menü egyébként nem új, az LG tévéknél és Personal TV-knél megszokott felülettel találkozunk.

A bevezetőben említett kép a képben funkció rendkívül hasznos, és bővelkedik a beállításokban. Kedvünkre állítgathatjuk az elsődleges és a másodlagos kép- és hangforrásokat, a kép méretét és helyét vagy áttetszőségét. Emellett a PiP lehetővé teszi azt is, hogy 16:9-es adás mellett a maradék felületen megjelenítsük MHL-en keresztül csatlakoztatott mobilunk képét, vagy az EPG-t (Electronic Program Guide) – már amennyiben a tévét nem set-top boxon keresztül nézzük.

Médialejátszó

A hátoldali USB bemenet nyit kaput a multimédiás világba, erre ugyanis tárolókat kötve válogathatunk a rájuk másolt audió- és videótartalmakból. Utóbbihoz szokásos videós tesztcsomagunkat használtuk, amit kiegészítettünk olyan MKV és AVI konténerekkel (H.264, XviD, DivX stb), amelyeket előszeretettel alkalmaznak letölthető mozifilmek, sorozatok esetében. Az LG nem bízta a véletlenre a formátumok támogatását, ugyanis a monitortévé mindent megevett az AVC High@L5.1 kódolású "killa sample" kivételével.

A hangtámogatást csak részben oldották meg, hiszen a DTS licencdíjas lenne, így csak a Dolby Digital megszólaltatására van esélyünk. Sajnos S/PDIF kimenet nincs, hogy ezt a problémát, hiányosságot áthidaljuk más módszerrel. Ellenben a széles körben elterjedt, "SRT" kiterjesztésű feliratokat csont nélkül viszi, ezek szép betűtípussal jelennek meg és az ékezetek kezelése is megoldott.

Hangállományok esetén az OGG, M4A, MP3, WMA kiterjesztés nem okoz problémát, viszont a veszteségmentes formátumok, mint a FLAC vagy az APE nem támogatottak.

Hangminőség, hangzás

A beépített hangszórókkal kapcsolatban soha sincsenek nagy elvárásaink, ugyanis méretüknél, teljesítményüknél fogva nem mozizásra találták ki őket. Az persze nem árt, ha kellő hangerővel képesek szólni anélkül, hogy berezonálna a készülékház. Szerencsére ettől nem kell tartanunk, de ne várjunk megváltást – az LG-nél a használhatóságra törekedtek. Jó minőségű és nem túlvezérelt forrás mellett a hangerőt maximumra csavarva sem volt jele abnormális torzításnak, rezonanciának, a hangerősség is elegendő volt. A hangzáson változtathatunk az előre beprogramozott EQ üzemmódokkal, de kézi finomhangolás is lehetséges. Hasznos funkciónak bizonyult a Clear Voice II beszédhang-kiemelő, ami jól működik, az algoritmus finoman dolgozik, az emberi hangok nem lesznek tőle tolakodóak, pont annyit segít, amennyi szükséges.

Értékelés

A Personal TV család új tagja, a 29MA73V esetén az LG igyekezett a tévé és a monitor funkciót egymástól jobban elszeparálni – például a külön menürendszerrel. Véleményünk szerint ez nem rossz döntés, hiszen a kijelző így monitorként jobban megállhatja a helyét, ugyanis a tévés beállítások kissé másképp működnek, ezek pedig megnehezítik a kalibrálást, és számos felesleges funkciót is kínálnak. Ráadásul a HDMI bemenet mellé felkerült a hátoldalra a DisplayPort is, ami szintén azt sugallja, hogy nem csak a szórakozásra gondoltak a vállalatnál.

Az LG 29MA73V esetében akadnak hiányosságok, mint például az állvány állíthatósága, a kábelrendezés vagy az USB hub, és hátrány a kis frekvenciájú PWM is, de egyéb tekintetben, mint mondjuk az összeszerelés vagy a képminőség nincs probléma vele. Véleményünk szerint a 149 000 forintos ár nem elrugaszkodott a többi 21:9-es monitor árához viszonyítva, melyek többsége 120-170 000 forintig közé esik (tuner nélkül), de ennél drágábban is találunk ilyen képátlóval kihívót, ezért nekünk tetszett ez a tévés monitor.


LG 29MA73V Personal TV

Daywalker

Az LG 29MA73V tuneres monitort LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés