LAMAX W9.1: az akciós kamera

Alacsony ár, rengeteg kiegészítő és nem kevés kompromisszum: ez tömören a cseh márka akciókamerája.

Használat közben

A LAMAXnál szerencsére nem próbálták meg túlgondolni a W9.1 irányítását, így az igazából elég könnyen elsajátítható, és jobbára logikus is. A beállítások elvégzésére az érintőképernyő szolgál, és ha nem zárjuk le, akkor ezen jobbra-balra simítással tudunk az üzemmódok között váltani, felfelé simítással a fontosabb szolgáltatásokat tartalmazó gyorsmenüt, lefelé simítva pedig a képernyőzárat és a kikapcsolást érjük el. A menüpontok között az okostelefonokhoz szokott ujjak könnyen eligazodnak, nincs gond az egyes pontok eltalálásával, a magyarítás is 95%-ban jól sikerült (kivétel ez alól a már említett fénymérés, mely videónál Metering, fotónál Távolságmérés néven fut).


Egy átlagos felvétel 4K/30 fps és maximális minőség mellett, stabilizátor nélkül (az eredeti felvétel (343 MB) erről a linkről tölthető le)

Sajnos kényelmi extrát, például beállítási csomagok mentését, esetleg egyedi funkciók gombokhoz rendelését hiába is keresnénk, ez ebbe az árszintbe ilyesmi nem fért bele. Ami viszont belefért, az a távirányítás, mely célra kapunk egy csuklópántot és egy alkalmazást is. Az előbbiről nem érdemes túl sokat beszélni, ezen két gomb van, az egyikkel az aktuális minőségi beállításokkal készíthetünk fotókat, a másikkal pedig elindíthatjuk és megállíthatjuk a videófelvételt. Visszajelzést sajnos egyikről sem kapunk, pedig jó lenne, az akciókamera hangszórója pedig nem mindig hallatszik, így kicsit lutri, hogy sikerült-e, amit akartunk.

Érdekes – és kicsit zavaró – hogy a kamerában előfordulnak furcsa korlátozások. Az még érthető, hogy a halszem effektust csökkentő LDC és az EIS nem használható együtt, de például az önkioldó és a hosszú expozíció sem választható ki egyszerre, pedig erre időnként szükség lenne.

Az iSmart DV telefonos alkalmazás nem a legszebb, de jobbára teszi a dolgát
Az iSmart DV telefonos alkalmazás nem a legszebb, de jobbára teszi a dolgát [+]

A telefonos távirányítással kapcsolatban felemásak voltak az érzéseink: a beállítás elég egyszerű (a kamera kiírja a szükséges SSID-t és jelszót), az alkalmazás viszont még némi fejlesztésre szorul. Elsősorban az újracsatlakozás lehetne gyorsabb, de a felhasználói felület sem igazán barátságos, és például a kamerán található fotók és videók elérése is bizonytalan volt, például a telefonra fájlokat áttölteni csak ritkán sikerült ilyen módon.

Bár kezelőfelülete lehetne barátságosabb, és a fájlátvitel is működhetne megbízhatóbbanBár kezelőfelülete lehetne barátságosabb, és a fájlátvitel is működhetne megbízhatóbban A kezelőfelület lehetne barátságosabb, és a fájlátvitel is működhetne megbízhatóbban [+]

Térjünk akkor most át a felvételekre, melyeket általában 4K/30fps minőségi beállításokkal és maximális bitrátával készítettünk. A videókat nézve rögtön feltűnhet, hogy a LAMAX W9.1 gyenge pontja a dinamika lesz: amikor az erdő napfényes-árnyékos részei egyszerre láthatóak a felvételen, ott hol a kiégés, hol a sötét részek elvesztése fenyeget, de általánosságban és különösen az árat figyelembe véve még így sem rossz a végeredmény.

Ami a napfényes-árnyékos helyek közötti mozgás esetén a váltást illeti, ezt jól menedzseli a készülék, igaz, a sötétebb részeknél feltűnhet, hogy a szenzor zajszintje megnő, így pedig elég sok részlet veszhet el – ez jól látható az alábbi felvételen a levelekre figyelve.


Az elektronikus stabilizátor egész jó hatásfokkal dolgozik, de sokat ront a részletgazdagságon (az eredeti felvétel (343 MB) erről a linkről tölthető le)

Tovább erősíti ezt a hatást az elektronikus képstabilizátor, melynek hatékonyságához nem férhet kétség (videónk egy valóban rázós, köves lejtőn készült, a Hármashatárhegyen járatosak ezt a szakaszt a Kondor DH néven ismerhetik), de néha teljesen életlenné teszik az egyébként 4K felbontású képet.


Nem gond, ha betérünk az árnyékba (az eredeti felvétel (201 MB) erről a linkről tölthető le)

Ami a fotókat illeti, itt ugyanúgy a szenzor/jelfeldolgozó platform korlátaiba ütközünk, a képek dinamikája nem valami széles, látszik, hogy a kamera inkább „lefelé” kockáztat, azaz hajlamos alulexponálni, kár, hogy ezt nem kompenzálja egy kevés utólagos „HDR” effekttel, felhúzva az árnyékokat.

20 Mpixel
20 megapixel (7,1 MB) [+]

Üzemidőben nem teljesít rosszul a LAMAX W9.1: sisakra szerelve, kikapcsolt kijelzővel valamivel több mint másfél órát tudtunk kipréselni belőle egyetlen akkumulátorral. Ha úgy használjuk, hogy csak az érdekes részeknél kapcsoljuk be a csuklónkra szerelt távvezérlővel, akkor odafigyeléssel egy három órás túrát is dokumentálhatunk vele

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Lamax

Előzmények

Hirdetés