Kis irodák mindenese

Megjelenés

Néhány hónappal ezelőtt kipróbáltuk a Samsung CLP-310 színes lézernyomtatót, mely kategóriájában a legkisebb méretű, és nagyon olcsó masina. Neki – és versenytársainak – köszönhetően a színes lézeres nyomtatás ma már nem számít luxusnak. Most egy olyan multifunkciós géppel ismerkedünk meg, amelyik a kis CLP-310 nyomtatóegységén alapul, és rengeteg extrát építettek köré.

Emlékezve az előző Samsung méreteire, nem lepődtünk meg a kicsi, alig több mint 15 kilogrammos csomag láttán. Ebből nem a szokásos világosszürke, hanem egy sokkal tetszetősebb, fekete készülék, a CLX-3175FN bújt elő. 415 x 342 mm-es alapterülete nem sokkal nagyobb a nyomtatóénál, kisebb asztalon is kényelmesen elfér. Magassága a rászerelt lapolvasó miatt 373 mm-re, tömege pedig 15,4 kilogrammra nőtt, de így is kategóriája egyik legkisebbje.

Komoly, irodagépes panelje van a CLX-3175FN-nek, amihez azért nem kell pilótavizsga. Minden gomb funkciója egyértelmű, esetleg csak a trükkösebb faxoláshoz – mert azt is lehet vele – kell a használati útmutató segítségét kérni. Tesztgépünkön ugyan angol feliratok virítottak, de a gombok köré ragasztható fényes panelből minden bizonnyal készül majd magyar verzió is. A megfelelő kommunikációt kétsoros, „magyarul beszélő” kijelző segítette.

Meglehetősen komoly a CLX-3175FN lapolvasója. A síkágyas egységnek külön adagolója van, amibe 15 másolnivalót tehetünk. Ez nagyban megkönnyíti a többoldalas dokumentumok sokszorosítását, faxolását. Legfeljebb 289 x 208 mm-es lapokról készíthetünk másolatot, és gondoltak a vastagabb könyvekre is, ezért a fedél durván 5 centiméterrel megemelhető, de nem nyílik fel teljesen 90 fokig. A letapogató egység 1200 dpi-s optikai felbontása szoftveresen (interpolálással) megnégyszerezhető. Működési sebességét a nyomtatóegységéhez igazították, de dolgozhat a számítógéppel együtt, sőt közvetlenül USB tárolóra is.

Pendrive-unkat a 70 (normál) lapos kimeneti tároló mellé dughatjuk be. Erre a csatlakozóra fényképezőgépet is köthetünk, melyről a PictBridge technológia segítségével közvetlenül nyomtathatunk.

Igény szerint – ha például kisebb lapokra nyomtatunk – ki is nyithatjuk a felső részt. Ilyenkor könnyebb kivenni az elkészült példányokat, és hozzáférhetünk egy kis iratkapcsoknak szánt fedeles rekeszhez.

Egy ajtóval lejjebb található régi, kedves ismerősünk, a CLP-310 nyomtatórendszere, a négy könnyen eltávolítható, kompakt tonerkazettával.

Mögöttük van a leképező egység (fényérzékeny henger). Erre rajzolja fel a lézer a megfelelő mintázatot, amit elektromos töltés formájában átad a papírnak. A papír magához vonzza a festékport, amit végül a beégető egység rögzít. Mivel egy hengeren egyszerre csak egy színt lehet felvinni, a fekete-fehér nyomtatás egy menetben készül, viszont a színeshez négy kört kell futnia a papírnak. Ezért a színes nyomtatási sebesség csak negyede a fekete-fehérnek. Komolyabb lézernyomtatókban – ahol a színes és fekete-fehér nyomtatás sebessége közel azonos – minden színnek saját leképező egysége van.

Hátulról férhetünk hozzá a beégető egységhez. Itt található egy adag továbbító görgő és a csatlakozópanel is. Felül a faxhoz szükséges bemeneti és kimeneti telefonvonalas aljzat kezdi a sort, alattuk van egy kör alakú vakablak, ami a Wi-Fi modul antennájához való, aztán következik az Ethernet aljzat, és az USB bemenet. Mellettük található a tápcsatlakozó, fölöttük a ki/bekapcsoló.

Működés, sebesség

Felszereléstől függően többféle változata létezik a Samsung CLX-3175 multifunkciós gépnek, a mi CLX-3175FN-ünk a hazai csúcsmodell. Nevének végén az N betű az Ethernet hálózati csatlakozóra, az F pedig a faxra utal, és van lapolvasós adagolója. Létezik hálózati vezérlős, de fax nélküli CLX-3175N, valamint a mindkettőt nélkülöző CLX-3175 is. Lapolvasós adagoló sem jár a két egyszerűbb modellhez. A hazai kínálatban nem láttuk a Wi-Fi adapteres CLX-3175FW-t, viszont a szokásos irodai szürkét előnyben részesítőknek ott a CLX-3170FN, ami csak színben tér el fekete tesztmodellünktől. A meglehetősen komoly tudás fényében szerintünk a faxszal és hálózati csatlakozóval rendelkező modell 84 000 forintos vételára nagyon kellemes. Az alapkiépítésű készülék durván 20 000 forinttal olcsóbb, a hálózati vezérlővel ellátottat pedig 78 500 forintért adják.

Főbb paraméterek:


Termék megnevezéseSamsung CLX-4175FN
Fő funkciókszínes nyomtatás, lapolvasás, fénymásolás, fax
Nyomtatási technológiatöbbmenetes színes lézer
Nyomtatási sebesség16 lap/perc fekete-fehér
4 lap/perc színes
Nyomtatási felbontás2400x600 dpi-ig
Nyomtatási nyelvSPL-C
Bemeneti papíradagoló kapacitása150 lap, nem bővíthető
Kimeneti papíradagoló kapacitása100 lap, nem bővíthető
Papírtömeg60-163 g/m²
Lapolvasó felbontása1200 dpi-ig,
szoftveresen 4800 dpi-ig
24 bites színmélység
Lapolvasó felülete289 x 208 mm
Lapolvasó adagoló kapacitása15 lap
Fax kompatibilitásaITU-T G3
Modem sebessége33,6 kbps
Fax felbontása300 dpi fekete-fehér
200 dpi színes
Fax memóriája2 MB
Memória mérete128 MB (nem bővíthető)
CsatlakozókUSB, 10/100 Mbps Ethernet, modem
Méret415 x 373 x 342
Tömeg15,4 Kg
Gyártó honlapjawww.samsung.hu
Termék honlapjaCLX-3175FN
Bruttó fogyasztói ár84 000 Ft
Garancia1 év
Fekete tonerkazetta kapacitása

1500 lap (ISO/IEC 19798 szerint)
1000 lapos kezdő kazetta

Fekete tonerkazetta ára

11 500 Ft

Színes tonerkazetta kapacitása1000 lap (ISO/IEC 19798 szerint)
700 lapos kezdő kazetta
Színes tonerkazetta ára10 200 Ft
Leképező egység élettartamakb. 24 000 menet
Leképező egység ára32 000 Ft

Bekapcsolás és durván félperces felfűtés után azonnal rendelkezésünkre állt a funkciók többsége, számítógépre csatlakoztatás nélkül is. Fénymásolhattunk, nyomtathattunk USB-s tárolóegységről, vagy szkennelhettünk rá, és faxolhattunk. A számítógép USB-s csatlakoztatása és a Windows XP-s meghajtó telepítése ment, mint a karikacsapás. DHCP kiszolgálót használva az Ethernetes bekötés automatikus volt, a nyomtató megjelent a hálózaton. Egyszerű kis programmal módosítható a nyomtató eredeti IP-címe, ha nem használunk automata IP-cím-kiosztást. A Windowsok (a 2000-estől fölfelé) mellett OS X és Linux operációs rendszerekkel is használható a CLX-3175FN, de azoknál pár szoftveres trükk (poszternyomtatás, vízjelezés stb.) nem használható.

A Windowsban először a Smart Panellel találkoztunk, amivel a festékkazetták állapotát láthatjuk, a nyomtató és illesztőprogramja beállításait módosíthatjuk. Lényegében a gép kétsoros menüjéről elérhető összes opció megjelenik itt, sokkal kényelmesebben kezelhető formában.

Nem meglepő, hogy a nyomtató illesztőprogramja ugyanazokat a lehetőségeket kínálta fel, mint a CLP-310-nél, hiszen ugyanaz az egység dolgozik a CLX-3175FN-ben is. Itt a legérdekesebb a kézi duplex nyomtatás, a háromféle minőség és a színkezelés beállítása.

Feltelepítettük a mellékelt CD-n található SmarThru szoftver 4-es verzióját is. A magyarul beszélő alkalmazás több hasznos kiegészítőt kínál a lapolvasó, nyomtató és fax használatához, de egyszerű képnézegető, -rendező és -szerkesztő modult is építettek bele, amivel például webes képgyűjteményt készíthetünk, vagy fotózási hibákat korrigálhatunk.


A CLX-3175 tesztelését a könnyen mérhető paraméterekkel kezdtük. Nyugalmi állapotban csupán 17 watt volt a fogyasztása, ami alvó módra váltva a felére csökkent. Nyomtatás közben viszont egy-egy pillanatra elérte a 790 wattot, bár konnektoros fogyasztásmérőnk többnyire 100-400 watt közötti értéket mutatott attól függően, hogy éppen melyik folyamata zajlott a nyomtatásnak. Hang tekintetében most is igazolni tudjuk a Samsung nagyszerű gyári adatait. Nyomtatás közben 45 dB-t mértünk, ami nyugalmi állapotban 32-re csökkent. Említést érdemel még a nyomtató üzem közbeni, égetett grafitra emlékeztető szaga, ami minden bizonnyal a festékpor fixálásakor keletkezik. Otthon vagy egy tárgyalóteremben ez zavaró lehet.

Fénymásoláskor, ahol a lapolvasó is dolgozik, a parancs kiadásától számított tizenhatodik másodpercben készült el az első nyomat. Egy perc alatt 13 fekete-fehér kópiát dobott ki a masina, 20 példánnyal pedig 86 másodperc alatt végzett, ami már 14 lap/perces átlagot jelent. A szkenneres résznek valószínűleg nincs memóriája, ugyanis minden példánynál végigfutott a lapon. Színesben a szkenner és a nyomtató is lassabban dolgozott, az első lap 42 másodperc alatt készült el, egy perc alatt két darabot kaptunk, tízhez pedig majdnem három percre volt szükség.

Durván egy perc feldolgozási időt vett igénybe 6 megapixeles fényképeink USB-ről nyomtatása. Ezután még úgy 20-25 másodpercre volt szükség, mire kezünkben tarthattuk a színes nyomatot. Számítógépre kötve gyorsabban történtek a dolgok, az első színes példány már fél perccel a nyomtatási parancs kiadása után elkészült. Ezután 15 másodpercenként kaptuk a következőket, tehát a 4 lap/perces sebesség közelében voltunk. Hasonló volt a helyzet a fekete-fehér nyomtatásnál, ott már 12 másodperc után megláttuk az első lapot, a továbbiakra pedig kevesebb mint 4 másodpercet kellett várni. Így egy perc alatt 14 nyomatot kaptunk, 20 lapos tesztünk átlaga pedig 14,3 lap/perc lett.

Nyomtatási minőség, értékelés

A továbbiakban a nyomtatás minőségére koncentráltunk. Az elkészült nyomatokat lefényképeztünk, majd az eredeti fotókat a jobb kezelhetőség érdekében kissé tömörítettük, a minőség minimális romlását szem előtt tartva.


vázlat - normál - legjobb

Először Times New Roman betűtípussal nyomtattunk 1-8 pont közötti méretben. A három minőségi szintet olvasás közben összehasonlítva nem láttunk különbséget. A közeli fotókon annyi látszik, hogy vázlat minőségben gyengébb a fekete fedése (világos foltok). Ez a mód minden bizonnyal valamivel kevesebb festéket használ, de hogy mennyivel, azt csak huzamosabb használat után lehet kideríteni.


vázlat - normál - legjobb

Következő tesztünkben az eredetileg fényképezőgépek vizsgálatához kifejlesztett ISO 12233 tesztábra meglehetősen nagy felbontású reprodukcióját nyomtattuk ki egy teljes A4-es oldalra. Mindhárom szinten függőlegesen és vízszintesen is a 7-es sűrűségű vonalaknál tapasztaltuk az első hibákat. A vonalak mentén megfigyelhető a betűknél is tapasztalt kormozódás. Ez szabad szemmel nem látható, szerintünk a papír átlagos minőségéből ered.


vázlat - normál - legjobb

Ezután a színek elemzésébe kezdtünk. Az alábbi ábrát nyomtattuk ki teljes oldalra, majd 4 x 6 színből a középső négyes találkozását fotóztuk le. Itt az egyes színek keverési módszere látható. Szabad szemmel most sem láttunk különbséget a minőségi szintek között, de minden esetben világos kerete lett a színeknek, ami az eredeti ábrán nem szerepelt.


vázlat - normál - legjobb

Megvizsgáltuk a színátmeneteket is ugyanazon az ábrán. Ez volt a legnehezebb feladat, meg is szenvedett vele a CLX-3175. Alaposan felnagyítva megfigyelhető rajta, hogyan változik az egyes alapszínek keverési aránya és mintázata. Szabad szemmel nézve most sem láttunk különbséget a három minőségi szint között. Mindhárom esetben jelentkezett olyan vízszintes sávozódás, amilyet a CLP-310-nél is megfigyeltünk.


vázlat - normál - legjobb

Egy életszerűbb feladattal zártuk a tesztelést, kinyomtattunk egy fotót, majd a közepét lefényképeztük. Olvasási távolságból nézve rendben találtuk mind a három minőségi szinttel készített nyomatot, talán a színek lehettek volna élénkebbek. Nyomtatónk ismeretében az élénkítést elvégezhetjük a mellékelt szoftverrel. Közelebbről szemlélve már feltűnt az egyes árnyalatok keverési mintázata, és finoman az előző teszt sávosodása is.

A nyomtatók megítélésénél nagyon fontos a fajlagos nyomtatási költség. A CLX-3175 ugyanazokat az alkatrészeket használja, mint a CLP-310, tehát az 1500 laphoz (5%-os fedettséggel) elegendő fekete kazetta ára 11 500 Ft, az 1000 laphoz elegendő színesekért pedig darabonként 10 200 forintot kell fizetni. A leképező egység élettartama 24 000 menet, ami a négymenetes színes nyomtatásnál 6000, fekete-fehérben 24 000 lapot jelent, ára pedig 32 000 forint. Legegyszerűbb talán ennek az élettartamát alapul venni és 24 000 példánnyal számolni. Ha ez mind fekete-fehér, akkor 16 fekete tonerre lesz szükségünk, ami leképező árát beleszámolva 9 forintos költséget jelent a nyomtató bekerülési ára nélkül. Fontos még egyszer megjegyezni, hogy itt 5%-os lefedettségről volt szó!

Ugyanennyi színes lap kinyomtatásához a négymenetes felépítés miatt négy leképező kell majd. Hogy mennyi festékre lesz szükség, azt nagyon nehéz megtippelni. Maradjunk az 5%-os összegzett lefedettségnél és átlagos színeloszlásnál, aminél egyenletesen fogy mind a négy szín. Így az egyes kazetták élettartama megnégyszereződik, hiszen a nyomatokra nem 5%-ot hanem annak csak negyedét festik. Huszonnégyezer nyomathoz tehát 4 fekete és 6-6-6 színes tonerre lesz szükség, ami a négy leképezővel együtt durván 15 forintos lapköltséget tesz ki a papír és nyomtató árának bekalkulálása nélkül. Ha viszont (közel) teljes oldalas fényképeket szeretnénk nyomtatni, akkor nem 5 hanem 100 százalék körüli lefedettséggel, tehát hússzor ilyen magas költségekkel kell számolnunk! Az így kapott 300 forintos lapköltség (a papír és a nyomtató ára nélkül) az A4-es méretű digitális fotókidolgozás árszintjén van, amitől szerintünk a Samsung minőségben elmarad.

Értékelés

Akárcsak a kicsike CLP-310 lézernyomtatót, a kevéssel nagyobb, de sokoldalúbb CLX-3175FN-t is nagyon megkedveltük. Belépő szintű színes lézernyomtatója a kategória képességeit figyelembe véve kifogástalan. Csendes, nyomtatási minősége rendben van, sebessége elfogadható, bár egy kicsit talán szagos. A hozzá kapcsolódó lapolvasó optikai felbontása bőven elegendő, hatékonyságát nagyban növeli lapadagolója. Értelemszerű, hogy a két komponenst fénymásolóként ötvözik, amit az USB-ről nyomtatás, USB-re szkennelés egészít ki. Bár a faxolást lassan visszaszorítja az e-mailezés, egy iroda még nehezen lehet meg nélküle. Több számítógép esetén hasznos extra a hálózatba köthetőség.

Kevés konkurensével összehasonlítva a Samsung CLX-3175 félelmetesen olcsó. A hasonló tudású, színes lézerre alapozó Konica Minolta 1690MF nem kevesebb mint 25%-kal drágább nála, a többiek pedig csak komolyabb lézeres egységgel – és árral – kínálnak ilyen színes multit. Figyelembe véve az alap CLX-3175 64 000, és a hálózati modulos CLX-3175N 78 500 forintos árát, az a véleményünk, hogy a húsvéti akcióban 84 000 forintba kerülő, hálózati modullal, faxszal és szkenneres adagolóval rendelkező CLX-3175FN éri meg legjobban az árát. Olyan kis irodákba, háztartásokba ajánlott, ahol a strapabíró fekete-fehér nyomatok mellett kis tételben a színesekre is szükség van.

Samsung CLX-3175FN

rudi

A Samsung CLX-3175FN multifunkciós berendezést a Samsung hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés