Kis nyomtató nagy tudással

Tesztelés, értékelés

A Samsung nyomtatót hamar be tudtuk üzemelni. Kezelése egyszerű volt, szoftvereiben is gyorsan megtaláltunk mindent. Beállíthattunk takarékos üzemmódot, amellyel bizonyos idő után a printer az áramfogyasztását visszább veszi. A CLP-310 ugyanis működés közben akár 600 Wh-t is fogyaszthat, de még készenléti állapotban is 80 Wh-t. Az energiatakarékos üzemmóddal ez alig 10 Wh-ra csökkenthető. A masina fél perc bemelegedés után készen állt a munkára. A nyomtatási sebességek mérésénél Windows XP operációs rendszert használtunk. A készülék 2.0-s USB-n volt a számítógéphez kötve. Először egy kilencoldalas dokumentumot nyomtattunk. Az első lap az indítástól számított 15. másodpercben lett kész. Ezzel a feldolgozási időt nem számolva körülbelül 10 lap/perces teljesítményt mértünk, ami az elméleti maximum 16 lap/perctől ugyan messze van, de így se rossz eredmény. Ezután fekete-fehér képeket következtek A4-es méretben. Itt érdekes módon 13,3 lap/perces sebességgel készültek a nyomatok. Végül A4-es színes képeket nyomtattunk. Az első lap nagyjából húsz másodperccel az indítás után lett kész, a végeredmény 4,2 lap/percet lett, ami pontosan megegyezik a specifikációban megadott értékkel. Tehát összességében hihetünk a megadott sebességeknek.

A készülék leírása használata közben 45-47 dB-es hangerőt ígér, ami igencsak alacsonynak számít a lézernyomtatók között. Kimértük ezt is és hasonló értéket kaptunk, tényleg elég visszafogott hangszinten nyomtatott a kis gép.

A lézernyomatok egy nagy előnye a tintasugaras nyomatokkal szemben nagyszerű vízállóképességük. Végeztünk egy próbát, melyben egy teljesen átlagos fénymásolópapírt telenyomtattuk, majd két órára víz alá nyomtuk. A papír már mállani kezdett, de a festékkel borított területen semmiféle fakulást, színeresztést, sem a papír gyengülését nem tapasztaltuk.

Képminőség

A képek minőségének vizsgálatánál az előzőleg tesztelt OKI C5750n sorozatú nyomtatóját használtuk referenciaként, ennek nyomataihoz hasonlítottuk a Samsung CLP-310-ét.

A CLP-310 képein a színek kismértékben halványabbak voltak az OKI nyomatainál, továbbá alig észrevehető függőleges csíkozódás is megjelent a nagyobb, homogén felületeken. A feketék elég teltek voltak, a színekbol kevert sötét árnyalatoknál nem látszódtak az egyes komponensek külön, jó volt az átfedés. A vékony - főleg függőleges - vonalak szélén enyhe fűrészfogszerű minta jelent meg, ám ez szinte csak nagyításban, közelrol nézve volt felfedezheto. Az összehasonlító képeken jól látszik a két printer különböző színkeverési és fedési technikája.


OKI 5750n - Samsung CLP-310

Háromféle finomságot állíthatunk be, amelyek vázlat, normál és legjobb néven szerepelnek. Ezek 600x600, 1200x600 és 2400x600 dpi-s effektív felbontást jelentenek. Akárhogy néztük, túl sok különbséget nem találtunk a végeredmények között. A vázlatként nyomtatott képekhez képest kissé talán erőteljesebbeknek találtuk a színeket, és a színátmenetek folyamatosabbnak látszódtak, de ez minden. A különbözo beállítások festékfogyasztása pedig csak hosszabb használat alatt derült volna ki. Mindenesetre, ha a vázlat beállítás kevesebb festéket használ, érdemes lehet használni, hiszen megközelíti a nála magasabb részletességű képek minőségét. A csigás tesztképeket összehasonlítva észrevehető a színárnyalatok eltérése. Míg az OKI-én a fű természetes, az eredeti képéhez hasonlító élénkzöld, addig a Samsungé sötétebb, mélyebb zöld lett. Több helyen viszont a CLP-310 eredménye lett jobb. A világosabb részeken (csiga feje, háza) a színek természetesebbek, a forrásképéhez jobban hasonlítanak. (A tesztkép eredetije innen tölthető le.)


OKI 5750n - Samsung CLP-310

A betűk nagyon jól, könnyen olvashatóan jelentek meg. A kisebb (8pt>) betűméreteknél a talpas antikva típusok (pl. Times New Roman) betűszárai viszont már jóval vastagabbak voltak, mint az OKI nyomtató által készített szövegekben lévőké. Ám ez csak négyes betűméret alatt volt zavaró. Itt már az ő, ű ékezetei is egybefolytak kicsit.

A groteszk, talp nélküli betűknél (pl. Arial) is hasonló volt a helyzet: éles vonalak, de a kisebb méreteknél feltűnő vastagság a referenciához képest. Ennek ellenére a 2 pt-s betűket is fel lehetett ismerni, bár részletességük csak megközelíteni tudta a C5750-esét.


OKI 5750n - Samsung CLP-310

A nyomtatás minősége nem csak a nyomtatótól és a technológiától függ. Nagyon fontos szerepe van a hordozónak is, ezesetben a papírnak. A megfelelően kiválasztott nyomtatópapír láthatóan sokat javíthat a kész kép élességén, színtelítettségén, finomságán. így érdemes mindig a célnak megfelelo simaságú és súlyú nyomtatópapírt választani.

Értékelés

Ma már egyáltalán nem számítanak drága luxusterméknek a színes lézernyomtatók. Egyre-másra jelennek meg az új, jobbnál jobb modellek, van miből válogatni. Ám sokakat elriaszthat hatalmas méretük, súlyuk és működéskor fellépő nagy hangerejük. A gyártók ezt felismerve már régóta ezen negatívumok eltörlésére törekszenek. Ennek a folyamatnak figyelemreméltó termékei a Samsung CLP-310-es széria nyomtatói.

Az első, ami feltűnt a printer kézhezvételekor, hihetetlen kis súlya. Az alig 11,4 kilogrammos doboz mérete is megdöbbentő, mégis egy teljes értékű lézernyomtatóról van szó. A Samsung masinája maximálisan 2400x600 dpi-s effektív felbontásra képes. Fekete-fehér nyomatokat minimum 10-16 lap/perces, színeseket 4 lap/perces sebességgel tud nyomtatni. Normál A4, A5 és A6-os lapok mellett írásvetítő fóliákat, öntapadós lapokat, különféle méretű borítékokat is használhatunk vele. Az ismertebb operációs rendszerekhez (Windows, Linux, MacOS) adnak drivert telepítő CD-jén, amin jónéhány hasznos programot és kézikönyvet is találhatunk. A Samsung CLP-310 széria tagjai 32 MB beépített, nem bővíthető memóriával rendelkeznek és egy 360 MHz-es processzor dolgozik bennük. Az adatátvitelre a saját, SPL-C (Samsung Printer Language - Color) leírónyelvét használja a printer.

Meg voltunk elégedve a nyomtatás sebességével és minőségével is. A színek néhol nem voltak teljesen homogének, csíkozódások is megjelentek, de élénkek voltak, szép, fokozatos átmenetekkel. Bár élességben nem érte el az OKI szintjét a Samsung, megközelíteni azért sikerült neki, ami szép teljesítmény, főleg, hogy a referencianyomtató teljesen más árkategóriájú termék. A kis méretnek azért van hátránya is, mégpedig az, hogy így kisebb teljesítményű tonerek férnek csak bele, ezeket pedig hamarabb kell cserélni. Új színes tonert 7200 forintért, feketét 8000 forinért kaphatunk hozzá (1000 és 1500 lap kapacitással).

A CLP-310-nek létezik divatos fekete festésű változata is CLP-315 néven. Két, kicsit nagyobb tudású társa is van. Egyik a vezetékes hálózaton is használható CLP-310N/315N páros, másik pedig a 802.11 b/g-s Wi-Fi-vel felszerelt CLP-310W/315W. Az alap Samsung CLP-310 lézernyomtatóhoz már 35 000 forintért hozzájuthatunk, ugyanennyibe kerül fekete változata is. A CLP-310N hálózati nyomtató már egy tízezressel drágább, 45 000 forintba kerül. Összességében nagyon jó nyomtatónak találtuk a Samsung CLP-310-et, ami ajánlott azoknak, akik olcsó, kicsi és halk színes lézernyomtatót szeretnének.

Samsung CLP-310

ndavid

A Samsung CLP-310 lézernyomtatót a Samsung Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés