Kétmagos Celeron a porondon

Asus Intel X38-as alaplapok

Nem foglalkoztunk még az Intel csúcskategóriás chipkészletére, az X38-ra épülő alaplapok hazai áraival. Az X38 a korábbi zászlóshajót, a 975X-et váltja. Minden bizonnyal ez sem lesz az ár/érték bajnoka, de az egyre modernebb processzorok és a PCI Express fejlődése miatt szükség volt az inteles csúcskategória modernizálására is. Az Asus máris hétféle X38-as megoldást kínál. A legegyszerűbb P5E sem egy olcsó darab, 50 000 forintba kerül. Kezeli az összes ma kapható és a közeljövőben várható LGA775-ös processzort, és a DDR2 memóriákat 1200 MHz-ig. Szimmetrikus, kétszer 16 PCI Express sávos CrossFire-t is tud, tehát meghajt két Radeont. Természetesen a VGA-s busznak már a 2.0-s verzióját építették be. Az ICH9R déli hídra hat SATA egységet lehet rákötni, amit egy külső vezérlő még két IDE meghajtóval egészít ki. Csak a felsőkategória alját jelenti ez a lap, ezért egyetlen gigabites Ethernet vezérlője van. Hangkodekje nyolccsatornás ADI 1988B, amely koaxiális és optikai digitális kimenetet is kapott. A lapnak van 12 USB portja és FireWire aljzata. Felszerelték rengeteg tuningos extrával is, mint a jó minőségű japán kondenzátorok, a harmadik generációs, nyolcfázisú feszültségszolgáltatás, a szuper BIOS és fél kilónyi réz formájában realizálódó hőcsöves hűtés.

Tesztlaborunkban is kipróbáltuk már az eggyel magasabb szintet képviselő P5E3 Deluxe Wi-Fi AP-t. A processzorfoglalat mellett itt már DDR3 memóriának való aljzatok sorakoznak, és eggyel nőtt a hosszú PCI Express csatlakozók száma is; igaz, a legszélső, fekete csak négy PCIe-sávot tartalmaz. Fejlettebb az adattároló részleg is; az ICH9R déli hidat itt két IDE és két külső eSATA egységgel megkínálható vezérlővel fejelték meg. A hálózati rendszer dupla gigabites, és a vezetékesekhez tartozik még egy N-es Wi-Fi modul is. A szokásos tuningos extrák mellett egy speciális mini Linuxot hegesztettek az alaplapra. Ezzel a Windows indítása és merevlemez nélkül is szörfözhetünk az interneten, Skype-olhatunk vagy e-mailezhetünk. A nagyszerűen felszerelt alaplapnak bizony borsos, 70 000 forintos ára van. Ugyanez az alaplap megkapható 2 GB DDR3-1333 memória társaságában is, igaz, akkor már közel 140 000 forintba kerül.

A munkaállomások vonalán is jelen vannak az Asus X38-as alaplapjai. A P5E WS Professional alapjaiban megegyezik a P5E-vel, tehát DDR2 RAM-ot kezel, van két hosszú PCI Express 2.0 csatlakozója CrossFire-támogatással, valamint ICH9R déli hídja, de kiegészítették pár munkás extrával. A legérdekesebb a PCI-X foglalat, amelybe például komoly RAID kártyát telepíthetünk. További két belső és két külső SATA, valamint két IDE adattár köthető egy extra vezérlőre. A hálózati rendszer dupla gigabites, megmaradt a 12 USB csatlakozó, és a tuningos lehetőségek többsége is. Lemarad viszont a FireWire, és kissé összementek a hőcsöves bordák. A DDR2 memóriás munkaállomásokba szánt Asus P5E WS Professional ára 62 500 forint. Érdekes, hogy DDR3 memóriás testvére, a P5E3 WS Professional, melynek két PCI-X csatlakozója van, csupán egy ezressel drágább.

A negyedik X38-as Asus kategóriába a játékosoknak szánt alaplapok tartoznak. A két Maximus közül a Formula az egyszerűbb. Lényegében a DDR2 memóriás P5E felpaprikázott változata, ami annyit jelent, hogy további tuningolási lehetőségekkel egészítették ki, és tettek rá bekapcsolót, reset gombot és pár fényes LED-et. A vételár így 60 000 forintra emelkedett. Igazi extrém modell a Maximus Extreme. Akkora hűtőbordát tettek a déli hídjára, hogy nagyobb már nem is fért volna az alaplapra. Az északi hídon vízzel is hűthető blokk van, és fémdarabok ölelik körbe az egész processzorfoglalatot. Az Extreme már DDR3 RAM-ot eszik, felépítésében és alaptulajdonságaiban megegyezik a P5E3 Deluxe-szal. A Wi-Fi modult itt játékos és tuningos díszek helyettesítik, így maradt a 70 000 forintos ár.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés