Intel Springdale: az ár/teljesítmény bajnoka?

Eredmények

Az alapbeállításokban kapott eredményeink:

Az Intel Bonanza 875P Canterwoodos referencia lapja itt rendre 2442 MB/sec és 2421 MB/sec eredményeket produkált, a Springdale-es platform elmaradása tehát nagyjából 10%-os. Ez szignifikáns különbség.

A referencia Canterwoodos lap 288 fps-es UT2003 és 423 fps-es Quake3 eredményeihez képest bizony jópár százalékos az elmaradás, bár mint kiderült, az Intel gyári lapját a 875P-össel szerelt egyéb deszkák sem nagyon fogják tudni megszorongatni; az mindenesetre látszik, hogy azonos órajelen a PAT által ígért 5-10 százalékos teljesítménytöbbletet hozza a 875P a 865-höz képest.

Természetesen megpróbáltuk feljebb húzni egy kicsit a lapot. A teszt után pár nappal olvastuk az Anandtechen a hírt, hogy az MSI 875-ös lapjának BIOS-ával problémák vannak a tuning szempontjából, és minden esetben az MSI által mellékelt Windows alatt futó tuningprogramot ajánlják. A problémák forrása a CoreCell chip, amely többek között a feszültségellátást hivatott szabályozni, s amely ezt a feladatát időnként, korai BIOS-szal nem tölti be megfelelően, az Anandtech szavai szerint "túl agresszívan szabályozza a feszültséget terhelt és terheletlen állapotok között". Nekünk egyik MSI lappal sem volt ilyen problémánk, túlhúzás esetén a szokásos tüneteket mutatták, s maximális órajelük így is a mezőny fölött volt.

Sajnos úgy tűnik, a 800 MHz-s QDR FSB a 865 teljesítőképességének határait feszegeti, szorzólock nélküli procink maximálisan 220 MHz-s (QDR880) órajelen indult el, s itt is csak processzorfeszültség-emelés után - még akkor is, ha a processzor szorzóját 14-re állítva 15 helyett megtartottuk az eredeti, 3 GHz-s órajelet. Efölé egy centivel sem volt hajlandó menni, tehát a következő, 1066 QDR FSB-s processzorokhoz valószínűleg újabb chipkészlet szükségeltetik, s nem lehet újból eljátszani a Granite Bay-es trükköt, amely chipkészlettel szerelt lapok közül több is a névleges 533 helyett a 800-as QDR FSB-n is működik.

Három beállítást vizsgáltunk, az alap 200MHz*15-t, 3 GHz-es processzorórajel mellett, 220MHz*14-et szintén 3 GHz mellett, és 220MHz*15-öt 3.2 GHz mellett. RAM-jaink végig DDR400-on üzemeltek.

Az eredmények:

Jól látható, hogy még 800 MHz-nél is lehet szűk keresztmetszet az FSB, gyakorlatilag együtt nőtt a RAM-sávszélesség az FSB sebességgel. Szintetikus CPU tesztekben természetesen ilyenről nincs szó, 2-3% különbséget jelent 10 százalékos FSB emelés. Az igazán érdekes a játékok skálázódása, az Unreal Tournament ebben az esetben CPU- és FSB-limitált vegyesen, hiszen mindkettő növelését követi az frame/sec növekedése is. Ezek alapján úgy tűnik, hogy továbbra is érdemes lesz emelni az FSB-t, legalábbis amíg létezik FSB mint olyan - az Intel egyelőre e koncepció mellett tette le a voksát.


Klikk!

Összességében impozáns a lap, nem is annyira a teljesítmény a hangsúlyos, hiszen abban a csúcs közelében kellett lennie a chipkészlet és az MSI lapokra jellemző finomhangolási lehetőségek miatt, hanem az igényesség, a kivitelezés minősége, és nem utolsósorban az ára miatt. Nettó 30.000 forint körüli kiskereskedelmi árával (a puritánabb verzió még olcsóbb, 26.000 Ft körül van) az MSI 865PE Neo2 az egyik legjobb alternatívának ígérkezik, nem függetlenül az Intel 865-ös chipset alacsony árától és funkciógazdagságától. Teletömött doboz, villogó ventilátor, minden ami kell, s mivel a 875/865-ös lapok közül valószínűleg egyik sem lesz abszolút büdzsé kategóriás, ezért érdemes figyelni a jól felszerelt típusokra. Az MSI 865-öse ilyen lap.

Időközben két újabb gyártó 865PE alapú lapja is befutott, a témát tehát hamarosan folytatjuk...

Emvy

Az MSI alaplapokat a Ramiris-től kaptuk tesztelésre. Köszönjük!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés