Hó, Valentin, hardverek

VGA, monitor és pár tipp Valentinra


Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Újabb taggal bővült az AMD legfrissebb, Radeon HD 7000 grafikus kártyáinak családja. Az abszolút csúcsot képviselő HD 7970 után egy szinttel alacsonyabbra megérkezett a HD 7950, melyet már le is teszteltünk. A kisebbik nagy Radeon HD 7000 derekasan helytállt, hozta a ma kapható legerősebb egy GPU-s GeForce, a GTX 580 teljesítményszintjét, nagyjából 20%-kal maradt le a HD 7970 mögött, miközben lényegesen alacsonyabb fogyasztással bír, mondhatni a csúcskategória legtakarékosabb tagja. Felépítését tekintve ugyanazt a 28 nm-en készülő Tahiti kódnevű magot kapta, mint nagyobb testvére, de 2048 helyett csak 1792 shader egysége, 128 helyett csak 112 textúrázója van, emellett órajelét is csökkentették némileg. Azért így is bőven elég izmos maradt ahhoz, hogy bármilyen játékot futtatni tudjon Full HD-ben, maximális részletesség mellett.


Radeon HD 7950 egy, kettő ...

Egy grafikus kártya sikerességének csak a felét jelenti teljesítménye, jó ár nélkül semmire sem jut. A Radeon HD 7950-et eddig háromféle verzióban láttuk, abból kettőt a Sapphire és egyet a Gigabyte prezentált, de minden bizonnyal rövidesen jön majd az Asus, MSI és a többiek alternatívája is. A legolcsóbb, egyventilátoros, 3 GB memóriás Sapphire-ért valamivel kevesebb mint 140 000 forintot kell kifizetni, kétventilátoros márkatársa már éppen átbillent a száznegyvenezres határon, és nagyjából ennyibe kerül a Gigabyte háromventilátoros típusa is, amire a Sapphire kettőjével szemben három év garancia vonatkozik. A hasonló teljesítményű GeForce GTX 580-ak legolcsóbbjait picivel 130 000 forint alatt láttuk, úgyhogy a konkurens jelenleg még hajszálnyival olcsóbb, de a különbség elhanyagolható. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a nagyjából 20%-kal gyorsabb Radeon HD 7970  legolcsóbb darabjaiért kb. 170 000 forintot kell fizetni, ami durván 20%-kal több a HD 7950 áránál, tehát a két kártya ár/teljesítmény mutatója azonos.


... és három ventilátorral

Nagy grafikus kártyához illik nagy monitor is. Manapság a TN+film technológiás megoldások dominálnak a piacon, különösen a kedvező árszegmensben, de azért akad néhány kivétel. A Philips E sorozatába tartozó, 23 hüvelykes 237E3QPHSU/00 modelljének IPS (egészen pontosan e-IPS) panelje van, ami jobb feketét, egyenletesebb színeket és jobb valós betekintési szöget eredményez. A Full HD felbontású, ennek megfelelően 16:9 oldalarányú monitornak egy analóg (D-Sub) és két digitális (HDMI) bemenete van, illetve a hangot HDMI-n ki is tudja küldeni. A Philips 237E3QPHSU/00 vételára három év garanciával 53 000 forint.

Nemsokára itt a Valentin nap, amikor illik valamivel meglepni (pozitív értelemben) szeretteinket. Jó lehet például egy új bőr, na nem a régi barátnő helyett (az lenne csak a meglepetés!), hanem notebookra, telefonra. A Prohardver szerkesztőségében évek óta nagy megelégedéssel használjuk a Skinzone notebook matricáit, melyek a nem ritkán mostoha bánásmód ellenére is alig veszítettek egykori minőségükből. Van olyan darab is a birtokunkban, amit jó egy év használat után minden nyom nélkül eltávolítottunk egy notebookról, azóta pedig már harmadik évét húzza másik gépen. A Skinzone oldalán több mint ezer különböző minta közül választhatunk, akinek pedig nem jönne be a kínálat, saját, egyedi képét is feltöltheti. A skinek ára notebookra 3490-4990 forint között mozog, de vehetünk matricát többféle telefonra, iPod termékekre, kézi, sőt normál konzolokra, nyomtatókra is.


Skinzone notebookskinek: alig látszik a többéves használat, hordozás nyoma (a jobb oldali, prohardveres minta megtévesztő lehet, mert dizájnjának eleve része a törődöttség, de ezek nem a kopás jelei)

Vicces, és most a zimankóban praktikus ajándék lehet a Connectland zebramintás fülmelegítője. Miért árul egy számítógépes kiegészítőkkel foglalkozó vállalat ilyet? Azért, mert fülhallgató van benne. Hangszórói 40 milliméteresek, a 20-20 000 Hz-es tartományban dolgoznak, vezetéke 1,2 méter hosszú, vételára pedig baráti, pontosabban barátnői, 2500-3000 forint. Szintén csajos a Connectland rózsaszín fejhallgatója, melynek vezetékén mikrofon van, így akár telefonálásra is használható. Vételára ennek a modellnek sem vészes, 3000-3500 forint körül kaphatjuk meg.

BitFenix házak és kiegészítők

Múlt héten bemutattuk a BitFenix számos miditornyát, most pedig egy eggyel nagyobb modellt tárunk az olvasók elé. A midi Shinobinak van nagytestvére is Shinobi XL néven, ami hasonlóan szögletes, minimalista külsővel bír, de magasabb. Homlokzatán öt 5,25 hüvelykes meghajtónak van hely, belsejébe pedig további hét 3,5 hüvelykes egységet tehetünk. Természetesen a ház váza fekete, a tápot pedig alulra tették. Okosan kihasználták 570 milliméteres magasságát: az alaplapot lejjebb tolták, fölötte a tetőrács alatt 230 milliméteres ventilátor dolgozik, de ezt kicserélhetjük három, 120 milliméteres lapátkerékkel ellátott, folyadékhűtéses radiátorra is. A további szellőzésről elöl még egy 230 milliméteres, hátul pedig egy 120 milliméteres ventilátor gondoskodik, igény szerint alulra is tehetünk két ilyet. A BitFenix Shinobi XL-nek a vételára is eléggé nagyfiús, 43 500 forint.

Van egy érdekes alfaja a kisebb Shinobinak, amit Core kifejezéssel illetnek. Az alapmodellhez képest nem többről, hanem éppen kevesebbről van szó. A Shinobi Core előlapjáról hiányzik a BitFenix logo, illetve az elején és a tetőn végigfutó két kis rácsos betét. Nem egyszerűbbre szabott, hanem egyedileg díszíthető a modell. A rácsos betéteknél nyolcféle árnyalatból választhatunk, egy csomagért 2030 forintot kell fizetni. Logóból háromféle fekete alapú és hatféle fehér közül választhatunk 450 forintos egységáron. A díszítőelemek nélküli Shinobi Core négyféle kivitelben kapható, feketében (16 640 forintért), fekete oldalablakosban (20 140 forintért), fehérben (16 640 forintért) és fehér oldalablakosban (18 390 forintért). Az ablakos oldalpanelek 3600 forintért külön is megvásárolhatóak.

Ezzel még nincs vége a BitFenix házas extrák kínálatának! A letisztult Shinobi homlokzatát elcsúfító optikai meghajtók elé diszkrét takarólemezt vehetünk fekete vagy fehér színben, 680 forintos áron. Hasznos kiegészítő, pontosabban fejlesztő elem lehet akár régi Shinobi vagy BitFenix Outlaw házak tulajdonosainak a felfrissített csatlakozópaneles betét, melynek négy USB aljzatából kettő már a gyors, 3.0-s szabványt támogatja, vételára pedig 3240 forint. LAN-partin lehet hasznos a BitFenix S2 kábelvédelmi rendszer. Ezt a kis dobozkát a számítógép hátuljára lehet szerelni, segítségével a drága egér, billentyűzet és headset kábele láncolható hozzá a számítógéphez, vételára pedig 2930 forint.

Haladó modderek számára is kínál érdekességeket a BitFenix. Alchemy termékcsaládjában különböző, igényesen, szálanként harisnyázott vezetékeket, tápcsatlakozó-hosszabbítókat, ventilátorokhoz, előlapi panel csatlakozóihoz való toldókat kínál többféle hosszúságban, néhány ezer forintos áron. Látványos, bár kicsit drága kiegészítők a BitFenix LED-sorai. Különböző színben és hosszúságban, praktikus tápcsatlakozóval és öntapadó ragasztószalaggal ellátva kínálják őket. A legrövidebb 12 centiméteres hat lámpácskával 3330 forintot kóstál, de van harminc LED-es, 60 centiméteres verzió, illetve vízálló változat is.

 Foramax Intel játékosok

Legutóbb a Foramax Computers AMD platformra alapozó játékos konfigurációit néztük, meg, ezért úgy illik, hogy most a másik oldallal, az intelesekkel is foglalkozzunk. Elevenítsük fel, hogy a konfigurációk monitor és beviteli eszközök, illetve operációs rendszer nélkül érkeznek. A számítógépház nincs lezárva, minden komponensre egyénileg vonatkozik 1-5 év garancia, ami a Foramax oldalán fel van tüntetve. A webáruház mellett klasszikus üzletet is fenntartanak Zalaegerszegen, de kiszállítás is kérhető, ami 30 000 forintos vásárlás fölött ingyenes.

Ezúttal a kezdő INTEL Game PC konfiguráció is átlépi a bűvös, százezer forintos határt, cserébe viszont egy egészen jól használható összeállítást kapunk. Alapja a 480 számolóegységgel bíró Radeon HD 6670, mely közepes grafikai részletesség és kisebb felbontás mellett a legújabb játékokkal is sikeresen megküzd. Társa a pixelek kiszámításában a Sandy Bridge architektúrás, kétmagos Pentium G840, melynek magjai 2,80 GHz-en járnak. Az MSI alap H61M-P21 lapjába tették, ami nagyon szerény, belépőszintű microATX megoldás LGA1155 foglalattal és két memóriaaljzattal. Került még a konfigurációba tisztességes, 4 GB memória, 500 GB-os merevlemez, optikai meghajtó és Codegen ház 400 wattos táppal. A legutolsó komponenst mi biztosan cserélnénk egy alap FSP vagy Chieftec modellre.

Egy lépcsővel feljebb az INTEL Game PC V1-ben elsősorban a játékos teljesítményt meghatározó grafikus kártyát fejlesztették. A Radeon HD 6670 helyére HD 6790 került, ami egy különös átmenet: a HD 6700-as családba tartozik, pedig a HD 6800-ok Barts magjának szűkített verziója dolgozik rajta. Összesen 800 számolóegysége van, mint a HD 6770-nek, de ezek fejlettebbek és magasabb órajelen is járnak, úgyhogy a HD 6790 nagyjából tíz százalékkal jobban pörög a HD 6770-nél. Bővült még a merevlemez, kapacitása megduplázódott, a Codegen ház és táp párosát pedig a Sharkoon Vaya miditorony és LOGIC 620 wattos táp váltotta. Mi itt is inkább egy tisztességes, alap FSP vagy Chieftec tápnál maradnánk, az sem baj, ha csak 300-350 wattos, hiszen egy ilyen konfiguráció teljes terhelésen sem igényel 200 wattot. A játék szempontjából alaposan felfejlesztett INTEL Game PC V1-ért 133 900 forintot kell kifizetni.

A következő szinten nagyon sok minden változik, az INTEL Game PC V2 lényegében csak a memóriát, DVD-írót és a Sharkoon házat tartotta meg az előző konfigurációból. A grafikus kártyát nagyon okosan Radeon HD 6870-re cserélték, ami mellé LGA1155-ös Core i3-2100 processzor került, és az alaplap is szintet lépett. Az Asus P8H61-M LE/USB3-ra szavaztak, ami továbbra is Intel H61 vezérlőchipes és két memóriafoglalata van, de hátlapjára került digitális (DVI) monitorkimenet és két USB 3.0 aljzat. Az 1 TB-os Samsung merevlemezből pörgősebbet választottak 32 MB-os gyorsítótárral, a házba pedig Chieftec táp került, 500 wattos. Mindezért 166 900 forintot kérnek, ami szerintünk rendben van.

A legdrágább, 204 900 forintos INTEL Game Pro PC konfigurációt nem tartjuk igazán szerencsésnek. Alapvető hiányossága, hogy grafikus kártya terén nem lépett előbbre, mert sima GeForce GTX 560-at használnak benne, ami nagyjából a HD 6870 tudásszintjét hozza. Pedig az összeállítás ára emelkedett közel negyvenezer forintot, ebbe belefért volna akár a Radeon HD 6950 2 GB memóriával vagy a GeForce GTX 560 Ti, melyek közel 20%-kal gyorsabbak a Radeon HD 6870-nél. Téved, aki azt gondolná, hogy ezekhez a nagy VGA-khoz már kevés a Core i3-2100. Full HD felbontásban, magas részletességgel, ahogy ilyen grafikus fenevadakkal játszani szokás, a fő terhelés a VGA-n van, a processzor tudása másodlagos. Emiatt a Core i5-2400-at kicsit túlzásnak tartjuk, a tuningban is partner Asus P8Z68V-LX viszont jó választás. A mi kétszázezer forint körüli inteles, játékos összeállításunkban 2 GB-os Radeon HD 6950, a fent említett alaplap és továbbra is Core i3-2100 lenne. A Thermaltake V3 háza és az 500 wattos Chieftec táp rendben van.

Mobil eszközök

Az Acer nagy téli kiárusításából ezúttal két kék notebookot választottunk ki. A 15,6 hüvelykes Aspire 5750 szerintünk egy egészen ügyesen kiegyensúlyozott, éppen százötvenezer forint alá beférő masina. Processzora Sandy Bridge architektúrás Pentium B950, melyről éppen a napokban derítettük ki, hogy CPU részlegben nincs sokkal elmaradva a Core i3-ak mögött. Integrált grafikus magban viszont harmatos, de ott az Acer egy kis GeForce GT 520M-et hívott segítségül, ami egy csapásra megnyitja az utat az alkalmi játék felé, ráadásul HDMI kimenet is tartozik hozzá, így a multimédia sem akadály. A konfigurációba 3 GB memória, 500 GB-os merevlemez, Bluetooth és n-es Wi-Fi adapter, hatcellás akkumulátor és Windows 7 Home Premium operációs rendszer tartozik még. A kedvező, 149 991 forintos árat úgy érték el, hogy csak egy év garanciát adnak a gépre, amit szerintünk 15 408 forintért érdemes két évre bővíteni, sőt a +2 éves (tehát összesen 3 éves) csomag 23 013 forintos felára is megfontolandó.

Másik kék ajánlatunk a 13,3 hüvelykes Aspire TimelineX 3830TG, melyet kis túlzással utazó játékosnak is lehetne nevezni. Gyomrában ugyanis középkategóriás GeForce GT 540M csücsül, ami visszafogott grafikus beállítások mellett a legújabb játékokkal is lazán elboldogul. Társa a mókában a 2,20 GHz-es Core i3-2330M, 4 GB memória és 500 GB-os merevlemez. A kis gépházba nem fért optikai meghajtó, de minden bizonnyal elleszünk nélküle. A konfigurációt HDMI és USB 3.0 csatlakozó, n-es Wi-Fi és Bluetooth modul, hatcellás akkumulátor és Windows 7 Home Premium teszi teljessé, így alakul ki egy év garanciával 187 991 forintos vételár.

A HP egy egészen érdekes, olcsó masinával állt elő a 130 000 forint alatti kategóriában. A simán csak 630-asnak nevezett 15,6 hüvelykesnek Intel Pentium B950 processzora és matt kijelzője van. Szerencsére sok konkurensével ellentétben a kis Intel processzor mellé is tettek HDMI csatlakozót, illetve van három – igaz, csak 2.0-s – USB csatlakozó, sőt a Windows 7 Home Premium operációs rendszert és a két év garanciát sem spórolták ki, ezzel a 2 GB memóriával és 500 GB-os merevlemezzel ellátott, 129 900 forintos összeállítás teljesen menetkész. Csupán egy picivel többet, 135 800 forintot kell kifizetni a 4 GB memóriával ellátott változatért. A HP 630-at majd egy tucatnyi társával együtt rövidesen nagy összehasonlító tesztben is megvizsgáljuk.

Az egészen ígéretes 80 G9 és 101 G9 után újabb Archos tablet mutatkozott be a hazai piacon. Az Arnova a francia gyártó olcsóbb modellsorozata (szinte külön márkája) volt korábban, most viszont a héthüvelykes Arnova 7c G2 kicsit komolyabb csomag lett. A héthüvelykes, 800x480 pixeles, kapacitív érintőkijelző mögött 1 GHz-re húzott Qualcomm MSM7227 processzor dolgozik, úgy tudjuk, 256 MB memória társaságában. A masina GPS-t, 3G modemet, n-es Wi-Fi és Bluetooth adaptert is kapott, beépített memóriájáról viszont nincs információnk. Amit viszont tudunk, hogy 74 900 forintba kerül.

rudi

Azóta történt

Előzmények

  • Hóval érkezett hardverek

    AMD-s játékos konfigurációkat, BitFenix házakat, külső merevlemez-megoldásokat, vékony notebookokat és egyéb érdekességeket mutatunk be.

  • Hardverpiac a téli hidegben

    Passzív hűtésű videokártya, ügyes perifériák, bivalyerős notebookok és sok más a hazai boltok kínálatából.

  • Januári hardverkínálat

    Csúcs videokártyák, passzív mini PC, tabletek, szép házak és még sok más érdekesség bukkan fel aktuális piaci körsétánkon.

  • Évkezdő hardveradag meg egy kis extra

    A legfrissebb piaci újdonságok mellett rádió-távirányítású érdekességeket is bemutatunk.

Hirdetés