Csillagkapu mod, űrhajós lámpa, partihangfal

A héten történt: CFast, Tegra Note, Leap Motion

Úgy tűnik, minél jobban haladunk az igazi ősz felé, annál inkább kezd mindenki visszazökkenni a régi kerékvágásba. A fesztiválokkal, kiállításokkal és nagy bemutatókkal megtűzdelt iszonyú nagy pörgésből most mindenki visszább vett, de ez nem jelent azt, hogy minden gyártó bemutatta volna már legújabb termékét; a termékpaletta bővítése, a korábbi modellek lecserélése sok esetben csak most fog megtörténni.

Példának okáért az AMD a jövő héten fogja bemutatni a Hawaii kódnevű GPU-t, amit rendhagyó módon most bárki élőben követhet, de említhetjük a október 17-én debütáló Windows 8.1-et is, amiről szintén nemrégiben derültek ki fontos részletek. Erre egyébként a VGA-k gyártói is készülnek: mind az AMD, mind pedig az NVIDIA letölthetővé tette a megfelelő drivereket, noha az ezt használó Windows 8.1 rendszerre még csak alap minősítéssel rendelkeznek, a többire viszont WHQL minősítést kaptak.

A héten több memóriával kapcsolatos hír érkezett, melynek egy részét a SanDisk szolgáltatta. Múlt hét végén bemutatták az első CFast 2.0 memóriakártyát, ami ebben a termékkategóriában igen tekintélyes sebességgel bír. Nem csak a fotósok kegyeit keresi a gyártó, hanem azokét a tabletgyártókét is, melyek az Intel új Atom platformjára kívánnak terméket építeni. Az erre optimalizált iNAND Extreme eMMC tárolójuk ugyanis szintén páratlan teljesítményt nyújt a lehetőségekhez képest. Legalábbis addig biztosan, amíg nem terjed el jobban az UFS szabvány, ami az eMMC utódjaként áttörést hozhat a tabletekbe és okostelefonokba szánt háttértárak terén.

Ha már a tabletekkel és telefonokkal kapcsolatos témát boncolgatjuk: a múlt héten bemutatott új Apple A7 SoC titkairól is lehullt a lepel, habár a GPU terén még lesz mit elemezni. Amíg az "almások" titkolóznak, addig az NVIDIA nyílt lapokkal játszik, és saját androidos referencia tabletplatformot készített Tegra Note névvel, amit a VGA-khoz hasonló rendszerben fognak értékesíteni a gyártó egyes partnerei. Csak nehogy a többi cég (amely saját dizájnnal rukkolt elő) megsértődjön! Az Android egyébként is izgalmas jövő elé néz, hiszen egyre többen látnak fantáziát az operációs rendszer konzolos felhasználásában, így az erre épülő masinákból is egyre több lesz. Ilyen lesz az Ouya egyik nagy ellenfelének számító GameStick is, mely a hírek szerint hamarosan elérhetővé válik.

Visszautalva az első bekezdésre és az újdonságok őszi bejelentésére, a napokban több izgalmas termék is debütált. A HP például sorra leplezett le olyan eszközöket, amelyek egyelőre egyedülállónak számítanak. Ilyen például a Leap Motion mozgásérzékelővel szerelt Envy 17 SE notebook vagy a passzívan hűtött, Intel haswelles hibrid gépük.

Szintén üde színfoltnak számít a bejelentések között a Cooler Master V8 GTS processzorhűtő, ami a korábbi V8-as modell tökéletesítése a VGA-k hűtőinél megismert hőkamrával megspékelve. Brillírozott a Nikon is, mely elsőként mutatott be víz-, por- és ütésálló MILC gépet, a Nikon 1 AW1-et, és persze hozzá két objektívet.

Zárásként pedig nem mást ajánlunk, mint Gabe Newell, a Valve vezetője által felvázolt jövőképét, aki szerint a jövőben Linuxon fogunk játszani. De vajon igaza lesz?

Heti okosság: driver, SMR, AMD SoC, SSD align

Tudástárunk a héten 6 darab friss anyaggal bővült!

Partíció kezdetének eltolása, "alignálása" (SSD)

Az "alignálás" a magyarosított "partition alignmentből" származik, és magyarra lefordítva a partíciók helyes eltolásáról van szó. A Windows 7 előtt kiadott operációs rendszerek és a különböző, particionálással foglalkozó programok egy merevlemez particionálásánál 63 szektornyi helyet biztosítanak az MBR-nek (Master Boot Recordnak). Ez a terület az első partíció (általában C:) előtt található, mely partíció elé 63 szektor kerül. 1 szektor 512 byte, tehát 63 szektor egyenlő 32 256 byte-tal, ami 31,5 kB. Ennyi hely marad a merevlemez kezdete és az első partíció eleje között.

Partíció eltolás ellenőrzése
Partícióeltolás ellenőrzése

Mint tudjuk, az SSD-ken a legkisebb olvasható/írható részegység a lap, ami (általában) 4 kB méretű. Ha az első partíció kezdete 31,5 kB-nál található, akkor az azt jelenti, hogy egy 4 kB-os adat kiírása miatt sok esetben két lapot kell majd kiírni/felülírni az SSD-n (ami egyben akár egész blokkok frissítését is magával vonhatja), és az SSD-k írásának mennyiségét jobb, ha csökkentjük, mintsem növeljük. De ez nem csak az élettartamra nézve rossz, hanem a sebességre is hatással van...

A Partíció kezdetének eltolása, "alignálása" (SSD) bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Eszközillesztő (driver)

Az eszközillesztők, vagy ismertebb nevükön driverek olyan (meghajtó)programok, melyek a számítógép adott hardvereinek vezérlését végzik. Szoftveres oldalon a hardverrel a driver van közvetlen összeköttetésben, így a futtatott program az adott paranccsal a drivert címzi. Ekkor a driver a program által meghívott rutint figyelembe véve elküld egy parancsot a hardver felé. Amint a hardver erre válaszolt, a driver engedélyezheti a programnak a hozzáférést a meghívott rutinhoz.

WDM, azaz a Windows Driver Model felépítése
WDM, azaz a Windows Driver Model felépítése

Az Eszközillesztő (driver) bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

További új bejegyzések:

Moddervilág: Csillagkapu I.

Az elmúlt hetekhez hasonlóan folytatjuk azoknak a magyar modoknak a bemutatását, amelyek Kölnben, a Gamescom kiállítás keretében megrendezett DCMM (Deutche Casemod Meistershaft) modder versenyen díjat nyertek. A casecon kategóriát megnyerő xBlue és a CE mod kategóriában győztes fa egér és billentyűzet után Soccer, vagyis Fresli János megdöbbentő alkotása kerül sorra, mely a kiállítás látogatóinak tetszett minden mod közül a legjobban, így elnyerte a közönségszavazás első helyét.

A sci-fi filmek kedvelőinek nyilván nem kell magyarázni, mit jelent a Csillagkapu: egy kör alakú átjáró a különböző világok között. Soccer egy speciális tükrökre és LED-ekre alapozó megoldással keltette az alig pár centiméter vastagságú gyűrűben egy alagút látszatát, az átjárót tartó emelvénybe pedig egy működő számítógépet rejtett.

Soccer modjaihoz előszeretettel használ CNC marót, amit a kézi szerszámokkal dolgozó modderek nem feltétlenül néznek jó szemmel, de itt olyan célszerszámról van szó, ami a tervezéstől az utolsó csavarig saját kézzel készült, így szerintünk teljes mértékben elfogadható a használata. Az előzetes tervek és modell alapján a csillagkapu gyűrűjével kezdődött a mod létrehozása. A sok-sok apró részlet miatt napokig dolgozott rajta a házi CNC maró, de végül elkészült a mű, és a belső részét mozgató motoros rendszert is sikerült viszonylag könnyen hozzáigazítani. Az optikai rendszer beillesztésével és a kiváló festéssel már ekkor nagyon látványos volt a kapu.

Időközben kiderült, hogy az alagút-hatást keltő LED-ek vezetékes bekötési rendszere nem lesz igazán célravezető, mert bármilyen probléma esetén összeomlik a rendszer. Ezért ezt egy sokkal robusztusabb, saját CNC-vel mart, nyomtatott áramkörökből álló gyűrű váltotta le.


forrás: black-mod

Moddervilág: Csillagkapu II.

Egy mod a részletektől lesz igazán szép és lélegzetelállító, ezért a filmbéli Csillagkapu működését, a tárcsázórendszer mozgását és fényeit is lemodellezte Soccer. Ehhez PIC mikrokontrollert használt saját tervezésű programmal, egyedi nyomtatott áramkörrel.




forrás: black-mod

Az egyre jobban alakuló kapu alá csodálatosan részletgazdag lépcső került, elsőrangúan imitálva a kövek kopását és a növényzetet.


forrás: black-mod

Működés közben pedig még látványosabb a saját készítésű Csillagkapu.

Nagy kár, hogy az emelvény alá épített számítógépről nem készült fotó, bár tény, hogy látványban a kapu viszi a prímet. Annyit tudunk a hardverről, hogy integrált processzoros Mini-ITX alaplapra épül, ami mellé csak egy merevlemez és egy ATX táp került. Egyáltalán nem lepődtünk meg azon, hogy eme különleges alkotás ennyire tetszett a Gamescom látogatóinak. Bízunk benne, hogy Soccer Csillagkapuját a következő Veletechen a magyar közönség is megcsodálhatja majd élőben. A Csillagkapu készítéséről további részletek olvashatóak a készítő munkanaplójában.

TGIF: űrhajós lámpa, furcsa füles, partihangfal

Teljesen jó ötlet az igazi bulikirályokat, az éjszaka császárait megcélozni mindenféle, első látásra kifejezetten nélkülözhetőnek tűnő termékkel, ugyanis aki képes ipari mennyiségű pénzt kiadni mulatozásra, annál valószínűleg amúgy is könnyen nyílik a pénztárca. A beszédes nevű Party Rocker is tipikusan egy ilyen eszköz, mert egyébként nem gondolnánk, hogy egy villódzó fénygömbbel felturbózott, viszonylag könnyen mozgatható hangsugárzóra olyan feltétlenül nagy szüksége lenne az embernek.

Ráadásul csomagolnak mellé egy mikrofont is, így azok a lemezlovasok is kiélhetik magukat segítségével, akiknek az a mániája, hogy a nóták között szövegeléssel szórakoztassák a nagyérdeműt, illetve persze karaokézni is kiválóan lehet segítségével. A különféle tartalmak a normál jack csatlakozón keresztül rádugott hordozható médialejátszóról, tabletről, okostelefonról juttathatóak el rá, és mivel támogatja a Bluetooth technológiát, így a vezeték nélküli adatátviteli kapcsolat megteremtésére is képes a 190 dollárba, azaz mintegy 42 000 forintba kerülő termék.

Sötétben püfölni a klaviatúrát nem egy kimondott leányálom, viszont sokszor egyszerűen nincs rá mód, hogy az ember felkapcsolja a lámpát, rendes fényt csináljon. Például ha egy repülőn utazik, egy kávézó félhomályos sarkában ücsörög, esetleg a gyereke, férje, felesége alszik mellette a szobában. Na ekkor jöhet jól az Astronaut USB Light kisméretű (5 x 4 x 2 cm) lámpa, amely USB porton keresztül dugható rá a gépre és egy aranyos kis űrhajós figurát formáz. A harminccentiméteres flexibilis, de mégis masszív köldökzsinór azt is lehetővé teszi, hogy a kis asztronautát a felhasználó a klaviatúra közepe fölé pozicionálja. 12,95 fontos, tehát körülbelül 4500 forintos ára egyáltalán nem vészes, főleg hogy nem csak hasznos, hanem kifejezetten mókás eszközt kapunk a pénzért cserébe.

Most, hogy ebben a zord időben már Budapest határain is megjelentek az első jegesmedve-, pingvin- és farkasfalkák, talán nem a legidőszerűbb egy hordozható jégkockagyártóval előállni, de hát jobb későn, mint még később. A 35 centiméter széles, 30 centiméter mély és 36 centiméter magas termék 12,3 kilogrammot nyom, tehát zsebbe azért nem fér be, de nem szükséges kis kocsi sem ahhoz, hogy ide-oda hurcolássza az ember.

A másfél literes tankkal bíró eszközbe csak bele kell önteni a tiszta vizet, lecsukni a fedelet, és várni 18 percet. A kukucskáló ablakkal ellátott készülék hanggal és fénnyel is jelzi, ha befejezte a munkát, és ezután máris lehet pakolászni a kéttucatnyi kész jégkockákat a kólába, teába, koktélokba. A modell beépített akkumulátorral nem rendelkezik, csak konnektoról megy, így azért korlátozottan használható, és egy nap alatt körülbelül 16 kilogrammnyi jégkocka előállítását biztosítja. A mobil jégkockagyárért 200 dollárt, azaz 45 000 forintot kell letenni a pultra.

Kémek, titkosügynökök mellett az unatkozó irodai alkalmazottak vagy a vizsgák felett görnyedő  egyetemisták is örömmel fogadhatják a láthatatlan fülhallgatót. A meglehetősen borsos árú, 150 dollárt, azaz 33 000 forintot kóstáló modell annyira kicsi és lapos (4,3 x 5,6 x 2,8 mm), hogy teljesen bedugható a külső hallójáratba. Az earHero névre hallgató termék érzékenysége 103 dB, az impedancia 16 ohm, és egy 3,5 milliméteres jack csatlakozó található rajta. A vállalat szerint használata során a külső környezet hangjai, zajai is eljutnak a fülbe, ezért sokkal biztonságosabb, mint egy hagyományos fülhallgató, így kerékpárosoknak vagy síelőknek is jó szívvel ajánlják.

A Doom az egyetemes játéktörténet egyik legendája, amelyről amellett, hogy a maga idejében forradalminak számított, még azok is hallottak, akik sosem játszottak vele. Megihletett írókat, filmrendezőket, színészeket, és mint ahogy ez a masina is mutatja, ügyes kezű ezermestereket is. Az itt látható készülék nem más, mint egy átalakított zongora, amelynek billentyűivel lehet irányítani a Doom 1-ben a főhőst. Tehát a hagyományos klaviatúra minden egyes gombja vagy épp kombója kapott egy külön billentyűt a hangszeren, így ezek püfölésével lehet mozogni, fegyvert váltani vagy épp lőni. A nagy trükk, hogy meghagyták a zongora eredeti funkcióját is, azaz az ember miközben játszik, rögtön komponál, muzsikál is, a végeredmény pedig simán elférne bármelyik kortárs lemezen.

Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!

Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Abu85, Daywalker, elefant, rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés