Hirdetés

Hét új GlacialTech hűtő tesztje

Felkészülés a tesztre

Mivel korábbi tesztkonfigunk már nem volt képes a mai követelményeknek megfelelő mennyiségű hőt árasztani magából, így váltottunk. A jelenlegi "tesztágy" segítségével nem csak elképesztő mennyiségű hőt tudtunk a hűtőkre erőltetni, de képesek voltunk leellenőrizni azt is, hogy mennyire valós a coolerek dobozán található ajánlás.

Hardverek:

  • AMD Athlon XP 1700+ TbredB DUT3C
  • Abit NF7
  • 2 x 512 MB Kingston DDR RAM
  • ASUS GeForce4 Ti4200
  • Seagate Barracuda IV 80 Gbyte HDD
  • Chieftec HPC-360-202 (360 Wattos, egyventilátoros típus)
  • Atus kollégánk moddolt háza (ATX nagytorony), levett oldallappal
  • Wolf's TS580 szilikon alapú paszta

Szoftverek:

  • Windows XP Pro
  • Motherboard Monitor
  • VirtualDub
  • Trainspotting videó

Némi magyarázattal tartozunk mind a hardvereket, mind a szoftvereket illetően. Az alaplapot és a processzort nem kell bemutatni senkinek sem, ideális tuningpárosítás, és nekünk pont ez kellett. A hűtőket két beállítással teszteltük. "Alapállapotban" 185 MHz-es FSB és 11.0x szorzó mellett 1.6 Volt feszültséget kapott a CPU, így a 2035 MHz-es sebesség mellett nagyjából az Athlon XP 3000+ által leadott hőmennyiséget értünk el. A második körben pedig jött a tuning, 200 MHz-es FSB és 11.0x szorzó (2200 MHz) mellett 1.775 Voltot kapott a CPU, ezzel pedig 100 Watt fölötti hőleadást biztosítottunk. Ekkora mennyiségű hőt egyetlen processzor sem ad le gyárilag, az Athlon XP 3200+ sem, így elmondhatjuk, hogy tényleg kemény tortúrának vetettük alá a coolereket.

A többi hardvert csak azért említettük meg, mert ezek is hőt generálnak. A tápegység 1 ventilátoros, tehát nincs ventije közvetlenül a CPU fölött. A ház egy moddolt nagytorony, és mivel az átlagostól eltérő hűtési képességekkel rendelkezik, ezért ventilátorait lekapcsoltuk, és levettük a ház oldallapját. Erre sokan mondhatnák, hogy csalás, mert így sokkal alacsonyabbak lesznek a mért értékek, de mi a "deltákra" utaztunk, tehát a környezeti hőmérséklettől való eltérésre (deltaT), amely nagyjából ugyanannyi nyitott és zárt ház esetén is. A hamarosan olvasható értékeket tehát a gépház belső hőmérsékletéhez is hozzá lehet adni. Érzésünk szerint az NF7 kicsit alulmér, kevesebbet mutat, mint amennyi a valóság, és minden alaplap esetében enyhén csal a szenzor, ezért az itt látható értékeket nem szabad minden konfigurációra értelmezni.

A szoftverek közül a WinXP valószínűleg egyértelmű, bár az is igaz, hogy a Microsoft eme operációs rendszere kicsit érzékeny a tuningra, de a tesztek alatt nem volt probléma ilyen téren. A Motherboard Monitor az egyik legjobb hardvermonitorizáló szoftver, ezt használtuk a hőmérsékleti és fordulatszám értékek leolvasására. A VirtualDub segítségével a Trainspotting című filmet tömörítettük XviD MPEG-4 kodekkel. A szoftver lehetőséget ad arra, hogy teljesen leterheljük a tömörítéssel a CPU-t, jobban és gyorsabban, mint például a gyakran használt SiSoft Sandra Burn-in Wizard mondulja. Ilyen körülmények között tényleg a maximumot hoztuk ki a processzorból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés