Gépek játékhoz és másra

MSI N9600GT Hybrid Freezer



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Igaz, hogy ma már nem olyan szuper vétel a GeForce 9600 GT, mint megjelenésekor volt, de a legtöbb játékhoz még mindig elég erős. A napokban eljutott hozzánk egy speciális változata az MSI-től, melynek fő érdekessége a hűtőrendszere, amely, ha nincs szükség rá, lekapcsolja a ventilátort. A kártya dobozán is nagy betűkkel hirdetik a Hybrid Freezert, mely lehet hangtalan és nagyteljesítményű is. Kaptunk mellé D-Sub és HDMI átalakítót. Utóbbihoz jár egy audiokábel is, amivel hangkártyánk digitális kimenetét csatlakoztathatjuk a VGA-ra, hogy az a HDMI-n keresztül továbbvezesse.

A termetes hűtő elfoglalja a szomszédos kártyahelyet. Négy, ívesen behajlított heat-pipe vezeti el a meleget a két oldalsó bordarészre, és a középső ventilátor alatt is vannak fémlemezek. Érdemes megfigyelni, hogy a lapátkerékből fölfelé és lefelé is távoznak vezetékek.

Ugyan elfért volna pár kis borda, a Hybrid Freezer csak ventilátora légáramlatával hűti a GDDR3 memóriákat, melyből a standard 512 MB helyett 1 GB került a kártyára. A memória 1,1 ns-os Qimonda chipekből épül fel. Ez 900 MHz-es órajelnek felel meg, és az MSI kártyáján is ennyin mennek.

Alulról látszik, hogy a speciális hűtés meglehetősen univerzális felfogatót kapott. A rögzítéshez való csavarok két leszerelhető, cserélhető toldalékra kerültek, az oldalsó bordarészek pedig kellően magasak bármilyen nyomtatott áramköri elrendezéshez. A későbbiekben talán más MSI grafikus kártyákon is találkozunk majd vele.

A hűtés lelke egy meglehetősen egyszerű hőérzékelő. Ez érintkezik a GPU sarkával, és bizonyos hőmérsékletnél bekapcsolja a ventilátort. Innentől a lapátkerék a VGA négytűs tápcsatlakozója által diktált sebességen jár. Ha a GPU hőmérséklete egy bizonyos szint alá csökken, akkor a ventilátor újra lekapcsol.

Érdemes pár szót szólni a különleges hűtés alatt lakozó grafikus kártyáról is. Még a régi, 65 nm-es G94 GPU található rajta, de a nyomtatott áramkör elrendezése egyedi, a referenciánál egyszerűbbnek tűnik, és minden bizonnyal olcsóbb is.


Felül MSI egyedi tervezésű, alul referencia GeForce 9600 GT

Beüzemelve az MSI Hybrid Freezer GeForce 9600 GT-t a ventilátor tényleg nem kapcsolt be azonnal. Egészen 80 fokos GPU hőmérsékletig kellett várnunk, hogy megmozduljon. Eközben a VGA automata vezérlése már tekerte volna a lapátkereket, de a hőérzékelő nem adott alá áramot. Nyolcvan foknál egyszer csak közepes zajjal megindult a hűtés teljes lendületben. Ez rövid idő alatt több mint 10 fokos csökkenést eredményezett, majd a GPU egészen 40 fokig esett vissza. Eközben a ventilátor fokozatosan halkult, majd a negyvenes határnál ismét lekapcsolt. Tesztgépünkben játék közben nem csökkent a GPU hőmérséklete 40 fok alá még ventilátorral sem, tehát nem kell attól tartani, hogy a grafikus kártya folyamatosan ki-be fogja kapcsolgatni aktív hűtését. Egyetlen komoly baj van az MSI 9600 GT Hybrid Freezerrel, hogy az extra hűtés és az 1 GB memória miatt 47 000 forintot kóstál.

Vegyesen

Talán kevéssé ismert, hogy a Logitech termékpalettája webkamerák mellett videomegfigyelő-készletet is tartalmaz. Magyarországon kizárólag az Expert Computer Kft. forgalmazásában érhetőek el a Logitech megfigyelőkamerái. A beltéri és kültéri felhasználáshoz kialakított őrszemek speciális módszerrel kommunikálnak a számítógéppel. Nem UTP vezetéket használnak és nem is vezeték nélküliek. A képet az áramellátáshoz szükséges hálózati kábelen keresztül küldik HomePlug technológiával.

A központi vevőegységet a megfigyeléshez használt számítógéppel USB kapcsolat köti össze, majd erre telepíthető legfeljebb hat kamera, melyek az elektromos hálózaton keresztül küldik a jelüket. Egy részen mégiscsak használnak UTP kábelt, ugyanis a fali konnektoros modul és a kamerák között ilyen vezeti az adatot és az áramot. A csavart érpár hossza legfeljebb 36 méter lehet, így a ház körül nagyobb terület is lefedhető a rendszerrel.

A megfigyelést ügyes kis szoftver segíti, amellyel Windows Media Video 9 formátumban rögzíthetjük is a kamerák képét, melyeknek van mozgásérzékelője, képfrissítésük pedig 5, 10, 15 fps között állítható. A kamerákat 320x240 pixeles CCD-vel szerelték, minimális fényerejük 2 lux. A beltériek 0-34 fokos hőmérséklettartományban működnek, és (manuálisan) állítható fókuszúak, a kültériek pedig -14-+40 fok között üzemképesek, fókuszuk fix, látószögük 80 fok. A központi egységet és egy kültéri vagy beltéri kamerát tartalmazó készlet vételára 70 000 Ft, kiegészítő kamerákat pedig 60 000 Ft körüli áron vásárolhatunk hozzá. Kár, hogy idehaza egyelőre nem forgalmazzák a digitális órának álcázott verziót.

Rengeteg mindenfélét forgalmaz a Point of View. Grafikus kártyák, számítógépházak, hangszórók, egerek és különböző kiegészítők mellett még kétféle monitort is kaphatunk ezzel a márkanévvel. Mindkettő szélesvásznú, TN+film paneles, az egyik 19, a másik nem 20, hanem 22 hüvelykes. A kisebbiknek 5 ms teljes válaszidejű, 300 cd/m² fényerejű, 1000:1 kontrasztarányú, 1440x900 pixel felbontású képernyője van, jelet pedig analóg és digitális bemeneten keresztül fogad. Három év garanciával és 30 napos pixelgaranciával 44 200 forintot kóstál, és még két kis hangszórója is van. Nem sokkal, csak durván 11 000 forinttal drágább a három hüvelykkel nagyobb képátlójú 22-es modell. Ettől és 1680x1050 képpontos felbontásától eltekintve minden lényeges paraméterében megegyezik kisebb társával.

Manapság egyre többen – különösen mobiltelefonnal – használják a Bluetooth adatátvitelt. Ha asztali számítógépünkre szeretnénk a telefonnal készített képeinket átküldeni, akkor szükségünk lesz megfelelő vevőre. Az olcsóbb notebookokból is rendszerint kimarad ez a hasznos és nem túl drága extra. A Point of View például kevesebb mint 3000 forintért kínálja ilyen termékét, melynek érdekessége, hogy nagyon pici, csatlakoztatva alig lóg ki a számítógépből.

Dell modellek

A Dell márkanevet elsősorban notebookjairól, esetleg monitorairól ismerik a felhasználók. Kevesebben tudják, hogy asztali számítógépeket és szervereket is gyártanak. A márkás asztali gépeknek nem túl nagy keletje van a hazai, különösen árérzékeny piacon, de azért bemutatunk kettőt. Az első a Dell játékra szánt XPS sorozatába tartozik. A 420-as a legkisebb, miditoronyba épített verzió. Különlegessége, hogy nagyobb társaihoz hasonlóan BTX elrendezésű a belseje. Érdekes továbbá a doboz felső részére szerelt mini LCD, ami többek között médialejátszóként működik a mellette sorakozó gombokkal. A 2,50 GHz-es Core 2 Quad Q9300 processzorral, Intel X38-as chipkészletes alaplappal, 4 GB memóriával, GeForce 8800 GT grafikus kártyával, 320 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval, kártyaolvasóval és Bluetooth modullal felszerelt konfiguráció ára monitor nélkül 305 000 forint. Igen, meglehetősen borsos ár ez, de benne van a Dell minőség, 4 éves teljeskörű garancia, valamint a Windows Vista Home Premium, Works 9.0 szoftvercsomag, USB-s egér és billentyűzet is.

Nem éppen olcsó darab a 211 000 forintos Studio Hybrid miniszámítógép sem. A legtöbb mostanában készülő miniszámítógéppel ellentétben nem Intel Centrino Atom platformra épül, hanem sokkal erősebb Centrinóra. A 197x212x72 mm-es apróság alig nagyobb egy külső optikai meghajtónál, pedig annál sokkal többet tud. Processzora 2,10 GHz-es Core 2 Duo T8100, ami az Intel legmodernebb mobil CPU-i közé tartozik. Mellette 3 GB memória és integrált GPU-s GM965 chipkészlet dolgozik. Merevlemeze 250 GB-os, optikai meghajtója tálca nélküli. Van Draft N-es Wi-Fi modulja, kártyaolvasója, FireWire, sőt HDMI csatlakozója is. Adnak hozzá USB-s egeret és billentyűzetet, garanciaideje pedig szintén 4 év. Hétféle élénk színben kapható.

Meg kell említeni a nemrégiben bevezetett Studio termékvonal notebookjait is. Az olcsó Inspironok és a meglehetősen drága XPS-ek közé beilleszkedő, elsősorban otthoni felhasználásra szánt laptopok magas minőségi szintet képviselnek, alapfelszereltségük nagyszerű, és négy év garancia vonatkozik rájuk. Ezekből a paraméterekből sejteni lehet, hogy nem olcsó jószágok. Jó hír, hogy áruk pár héttel ezelőtti megjelenésük óta máris csökkent. A 2,0 GHz-es Core 2 Duo T5750 processzorral, 2 GB memóriával, 15,4”-os, 1280x800 pixeles monitorral, diszkrét Radeon HD 3450 grafikus rendszerrel, 160 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval, Bluetooth modullal, ujjlenyomat-olvasóval és HDMI csatlakozóval ellátott modell 6 cellás akkumulátorral és Windows Vista Home Basic operációs rendszerrel 265 000 Ft helyett már csak 225 000 forintot kóstál. A korábban 320 000 forintért megvásárolható 2,40 GHz-es Core 2 Duo T8300 processzoros, 3 GB memóriás verzió ára most 255 000 Ft. A gépek színes fedéllel és szürkében, színes betéttel is elérhetőek.

A nagyobb 17”-os Dell Studio notebook idehaza egyelőre 2,50 GHz-es Core 2 Duo T9300 processzorral, 2 GB memóriával, 1920x1200 pixeles kijelzővel, Mobility Radeon HD 3650 grafikus alrendszerrel, 250 GB-os merevlemezzel, Bluetooth modullal, 9 cellás akkumulátorral és Windows Vista Home Premium operációs rendszerrel vásárolható meg. Vételára az elmúlt hetekben 330 000 forintról 318 000 forintra csökkent. Most a Dell Studio notebookokhoz 32 000 Ft helyett 18 500 forintért kapható a belső 3G/HSDPA modem.

Notebookok

Tovább bővíti új játékos gépeinek sorát az MSI. A fekete, vörösbetétes, szálcsiszolt alumínium kabát ezúttal 15,4”-os méretű, alatta pedig NVIDIA grafikus alrendszerrel erősített Intel izomzat feszül. A GX620 lényegében az AMD platformos, de szintén GeForce-os GX630 testvérmodellje, mely az első volt az újhullámos játékos MSI-k közül, amit a hazai piacon is meg lehetett venni. Szokás szerint az Intel platform drágább, igaz, ezúttal erősebb is, mint az AMD-s. A 2,26 GHz-es, alacsonyabb fogyasztású Core 2 Duo P8400 processzorral, 4 GB memóriával, GeForce 9600M GT-vel, 1680x1050 pixeles kijelzővel, 320 GB-os merevlemezzel, Draft N-es Wi-Fi modullal, 2 megapixeles webkamerával, ajándék táskával, egérrel és Rainbow Six Las Vegas 2-vel ellátott csomag vételára 280 000 forint. A 2,1 GHz-es AMD Turion 64 Ultra ZM80 processzoros változat 1280x800-as kijelzővel jó 40 000 forinttal olcsóbb.

Eggyel nagyobb, 17”-os méretben is kapató már új, játékos MSI notebook. A GX720 ugyanolyan hardvertartalommal rendelkezik, mint a GX620, csak nagyobb kijelzőt tartalmazó házba építették. A szélesebb foglalatnak köszönhető, hogy ennek a gépnek különálló numerikus padja is van. A fent leírt GX620 konfiguráció a nagyobb, szintén 1680x1050 pixeles monitorral éppen a 300 000 forintos lélektani határ alatt kapható. Sajnos az MSI notebookok árában nincs Windows operációs rendszer.

Más utat jár az Asus, de szintén van érdekes, új notebookja. A nemrégiben elindított, multimédiás M50/51 külső most először jelentkezik AMD belsővel. Ez is jelzi, hogy az AMD Puma platformja nagyon ígéretes, sok gyártó építkezik belőle. Szerintünk a kisebb teljesítményű, olcsóbb konfiguráció az érdekesebb, mely 2,00 GHz-es Turion 64 X2 RM70 processzorból, 3 GB memóriából, 250 GB-os merevlemezből, Radeon HD 3470 grafikus rendszerből áll, és 200 000 forintért kapható. Picivel több mint 40 000 forinttal drágább a 2,2 GHz-es processzorral és Radeon HD 3650-nel szerelt változat.

Nagyon érdekes, vegyes és nem túl drága jószág az Asus X59SL modellje, mely közeli rokonságban van a közismert F5SL sorozattal. A fekete kabát alatt 15,4”-os, 1280x800 pixel felbontású kijelző, és nagyon vegyes chiparzenál rejtőzik. A processzor 1,86 GHz-es Intel Pentium Dual-Core T2390, a chipkészlet SiS 671DX+968, a grafikus rendszer pedig AMD Mobility Radeon HD 3470 256 MB saját memóriával. Mindezt 3 GB rendszermemória, 250 GB-os merevlemez, Bluetooth modul, webkamera és hatcellás akkumulátor egészíti ki. Kár, hogy a HDMI kimenet lemaradt, de azért DVI került a gép házára. Bár operációs rendszer nincs benne, azért a 150 000 forintos ár meglehetősen barátságos, ráadásul egy táskát és egy egeret is kapunk a kétéves garancián kívül.

rudi

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

  • Új MSI játékos notebookok

    Kipróbáltuk a gyártó kívülről és belülről is megújult, játékhoz tervezett notebookjait.

  • Millió forintos notebook

    Kis túlzással ennyibe kerül az Asus W90 névre keresztelt, impresszív óriása. Kipróbáltuk a világ egyik legizmosabb és legnagyobb laptopját.

Hirdetés