FujiFilm X20 fényképező – lehet ezt még fokozni?

Működés II.

A kézi élességállításról és a focus peakingről most térjünk át a gépi fókuszálásra, ami az X20 esetén ismét gyorsult – nem keveset. A gyorsulás elsősorban az új szenzornak köszönhető, amely a nagyobb testvérmodellhez, az X100S-hez hasonlóan a képérzékelőbe épített fázisérzékelő szenzorokkal végzi a munkát. Az X20 lapkájának 36 x 36 százalékát fedik ezek az AF pixelek (összesen 86 000 darab), amelyeket a képalkotás során interpolációs módszerrel vonnak ki a fényképből.

Próbánk során is igazolta magát a rendszer, azonban az optika teljesen kizoomolt állapotában többször is megesett, hogy az autofókusz hiába kereste az élességet (a lenti videón a modell spinoszaurusz feje túl közel volt a fényképezőgéphez, azért nem tudott rajta fókuszálni). Videónk erről:

Ha FujiFilm gépről van szó, akkor mindenkinek eszébe jutnak a Velvia, Astia, Provia filmek, melyek annak idején gyönyörű fotók alapjai voltak. Ezeket a régmúlt időket felidézhetjük az X20-szal is, hiszen a filmszimulációs módok szinte egy az egyben visszaadják e filmek színvilágát. A három említetten kívül választhatunk még a szépia, a Pro Neg High, a Pro Neg Standard, illetve a monokróm változatok közül. Ha pedig nem tudjuk eldönteni, melyik filmszimulációs mód illik a legjobban az adott témához, elkészíthetjük a filmszimulációs képsort, ami egy kattintással rögzíti az összes variánst.

A többszörös expozíciós móddal is begyújthatjuk kreativitásunk rakétáját: itt egyszerre két expozíciót helyezhetünk el egy képen. Az első exponálás után a kompozíciós segéddel kedvünk szerint helyezhetjük el a második képet a keresőben.

A Fuji X20 teljesen automatizált panorámakép-segéddel rendelkezik, amelynek hála 120, 180 vagy akár teljes 360 fokos panorámaképeket készíthetünk. A végeredmény – ha nincsenek mozgó tárgyak, emberek a helyszínen – igen meggyőző.

Igaz, hogy az X20 optikájának végállása csupán ekvivalens 112 mm, de azért ott sem árt, ha van képstabilizáció a tarsolyban. És van is, a gyártó egy viszonylag hatékony rendszert épített a masinába.

A FujiFilm X20 komoly fejlődésen ment keresztül, gyakorlatilag az elődmodellnél kifogásolt funkciókat, szolgáltatásokat szinte mind tökélyre fejlesztette a gyártó. Az általános működésen túl az AF is nagyon gyors lett, azonban még akadnak olyan helyzetek, amikor nem talál magára a fókusz egy-egy jeleneten. Mivel a gépet még igen kezdetleges firmware-rel teszteltük, nagy valószínűséggel ezeket a jelenségeket az újabb alapszoftverek majd mind orvosolják. Kifejezetten örültünk a fejlett panorámamódnak, a továbbfejlesztett és kibővített optikai keresőnek, a focus peaking segédnek és a rendkívül gyors általános működési sebességnek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés