Fejcserés támadás: gyártói szabadság 3D-ben nyomtatva

Hardver

Az Ultimakernek „csak annyi dolga maradt”, hogy felkarolja az ötletet és utólagos szerelgetés helyett eleve az Olsson Blockkal dobja piacra az új 3D nyomtatókat. A 0,4 mm-es fej mellé azóta csomagolnak 0,25, 0,6 és 0,8 mm-es szűkítőt is, a vásárlók legnagyobb örömére. Olsson megoldása viszont láncreakciót indított, katalizátorként hatott az Ultimaker mérnökeire: a hollandok újratervezték a fejegység hűtését, amit két halkabb, laposabb, indirekt levegőztető ventilátorral oldottak meg az Ultimaker 2+ és 2+ Extended gépeken. A közvetlen érintkezés helyett két irányból is hideg levegőt vezetni a nyomtatófej felé azért jó ötlet, mert így pontosabban irányítható, több lépcsőben szabályozható a hőmérséklet, tehát a nyomtatás minősége is javul mindössze ennyitől.


[+]

Sok kritika érte az Ultimaker korábbi gépeit a nyomtatószál behúzómechanikája miatt, az egyik leggyakoribb problémát az jelentette, hogy nem volt elég decens a továbbítórendszer, erőlködnie kellett. Még a kisebb anyaghibák, illetve a puhább anyagok önmagukban is gyakorta okoztak meghibásodást, ilyenkor a fogaskerék nem volt képes eljuttatni a fejhez a matériát. Ez olyan, mintha egyszerűen kifogyna a „tinta”, műanyag-utánpótlás nélkül pedig értelemszerűen nem tudott nyomtatni a masina. A gyártó a 2+ esetében is ragaszkodott a külső továbbítóegységhez, de teljesen újratervezett, erőteljes fogaskerékkel dobta piacra új gépét, az eddigi tapasztalatok azt mutatják, ez olyannyira jól sikerült, hogy lényegesen puhább alapanyagok váltak használhatóvá, miközben kisebb erők kellenek a szálak mozgatásához. Ismét egy gonddal kevesebb tehát.


[+]

Az Ultimaker 2+ pontosan azokkal a méretekkel rendelkezik mint a 2-es modell, azaz 342x357x388 mm-es, három oldalról áttetsző akrilpolimer borítású dobozt kapott, ebben 223x223x205 mm-es a nyomtatási tér. A működési méret ennél nagyobb, figyelembe véve a gép fölött ívelő adagolóvezetéket (342x493x588 mm). Függőleges irányban mozgatható tálcájára 50-100 Celsius fok közé fűthető, kivehető üveglap került. A gép 11,3 kg-ot nyom a mérlegen, az Extended verzió pontosan egy kilóval nehezebb, cserébe 10 centivel magasabb, viszont ezt a növekedést egy az egyben megkapta a nyomtatótér.

A fúvókát, ahogy az elődöknél, ezeken a gépeken is 180 és 260 fok közé melegíthetjük, újdonság viszont a 35 Wattosra hízott melegítőpatron, aminek mindössze egy percre van szüksége a fej üzemi hőmérsékletre melegítéséhez. A tálcának viszont 3-4 is kelleni fog, tehát nem érdemes kapkodni. A cserélhető fúvókákkal szélesebb skálán mozoghatunk: 600 és 20 mikron közötti rétegvastagság választható (eddig 200 és 20 között lehetett állítani), a fej sebessége viszont nem változott, továbbra is nagyon gyors tud lenni: 30 és 300 mm/s közötti értékre állítható.


[+]

A 0,02 mm-es (20 mikronos) rétegvastagság hihetetlen minőségű modellek előállítását teszi lehetővé, viszont meglehetősen sokáig tart a művelet. Az Olsson Blocknak hála azonban a fejcsere nem tart tovább 2 percnél, a legnagyobb átmérőjű fúvókát használva, 0,6 mm-re (600 mikron) váltva 24mm/s gyártási sebesség érhető el.

A világítás erőssége és ideje változtatható
A világítás erőssége és ideje változtatható [+]

Még mindig hiányzik a vezeték nélküli vagy hálózati vezérlés lehetősége, maradt tehát az SD kártya (ebből egy 4 GB-os, próbamodelleket is tartalmazó példány jár a csomaghoz) és az USB kábelen történő, számítógépes felülvezérlés.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés