D-Link Music Everywhere: a zene a mindene

Bevezető, bemutató

Ma már számos olyan komolyabb rádió, minihifi, sőt házimozi-erősítő létezik, ami képes vezeték nélküli formában zenét fogadni. Ezek között jellemzően a bluetoothos megoldások vannak túlnyomó többségben egyszerűségük révén, de sokszor a gyenge kodekek gyenge hangminőséget eredményeznek, ezért nem mindenki kedveli ezeket. A vezeték nélküli továbbítás egy magasabb fokát képviselik azok az eszközök, amelyek képesek otthoni Ethernet vagy Wi-Fi hálózatunkra kapcsolódni, és ezen keresztül DLNA-val vagy AirPlay-jel zenét fogadni a hálózatra kapcsolódó mobilokról, táblagépekről, PC-kről, vagy akár NAS-ról. Sőt egyes modellek akár Spotify vagy más online zenei szolgáltatások adatfolyamait (streameket) is képesek kezelni, megszólaltatni.

Ugyanakkor nem mindenki teheti meg, hogy beruházzon egy ilyen készülékre, mások pedig nem szívesen válnának meg egyébként jó hangú, korábban komoly pénzekért vásárolt eszközeiktől csak azért, mert még nem "hálózatképesek", azaz nem rendelkeznek beépített hálózati vezérlővel, legyen az Wi-Fi vagy akár klasszikus Ethernet.

Az ilyen helyzetekben szoktak előkerülni a különféle dokkolók vagy a többméteres jack-jack vagy jack-RCA végül kábel, azaz a hagyományos vezetékes összeköttetés, de a PC vagy telefon "madzagon" lógását nem nevezhetjük sem kényelmesnek, sem pedig modernnek, ráadásul roppant helyhez kötött. Hiszen ki akarna egy albumváltás miatt odaszaladgálni a géphez, ha megteheti ugyanezt például a zsebre vágott mobiljáról? Arról nem is beszélve, hogy ha forrást kell cserélni, mert a hallgatni kívánt előadó albumja nincs meg notebookunkon, csak táblagépünkön, akkor jöhet a cserebere és a kábelek átdugdosása.

A kiutat a kábelslamasztikából tehát az olyan kiegészítők jelenthetik, amelyek úgymond felokosítják már meglévő hangtechnikánkat, azaz elvégzik az összeköttetést, és lehetővé teszik a zenei anyagok asztali és mobil eszközökről történő átvitelét és megszólaltatását a hálózaton keresztül, akár okostelefonról távirányítva. Ilyen kiegészítőből többféle van ma már; példaként két kickstarteres kezdeményezést is tudunk említeni, a Gramofont és a Rockit, melyekből a kalapozás után eladható termék lett, sőt utóbbit testvéroldalunk, a Mobilaréna is tesztelte.

A D-Link megoldása a vezeték nélküli zeneátvitelre
A D-Link megoldása a vezeték nélküli zeneátvitelre [+]

Mégsem mondhatjuk, hogy a piac dugig lenne ilyen és ehhez hasonló eszközökkel, tehát van még hely újabb versenyzőknek, főleg annak fényében, hogy a megfizethető okos otthonok és a mindent mindennel virtuálisan, tehát vezeték nélkül összedrótozó megoldások ősrobbanása előtt állunk. Minden bizonnyal az nyer majd hosszú távon, akinek sikerült ezt rendszerbe fognia és/vagy komplett termékcsaláddal előállnia.

Ezen dolgozik a D-Link is a myDlink Home-mal, pontosabban a Smart Home termékcsaládjával, amiről írtunk már korábban. Ennek a része a most bemutatásra kerülő DCH-M225, avagy a Music Everywhere nevű "hifiokosító", amely a D-Link saját megoldása a bevezetőben vázolt problémás esetre. Az aprócska fehér doboz tartalmazza magát a tápegységet, a Wi-Fi hálózathoz szükséges hardvert és a hangtovábbításhoz szükséges kimenetet, amit bármivel összeköthetünk, aminek van vonalszintű (line in, aux) hangbemenete. Emellett a termék Wi-Fi Access Pointként, azaz hozzáférési pontként is funkcionál, és képes továbbosztani otthoni internetünket. Saját SSID-vel rendelkezik, így közvetlenül hozzá is tudunk csatlakozni bármilyen IEEE802.11 b/g/n szabványú Wi-Fi képes eszközzel. Igaz, sebesség terén nem veheti fel a versenyt a komolyabb routerekkel és AP-kel, de az ultramobil eszközök számára, mint tablet és okostelefon elegendő teljesítményt nyújt. Az alábbi videóban megmutatjuk, hogyan is működik a Music Everywhere!

Tapasztalatok

Mint az tehát az előző oldalon látott videóban látható, a Music Everywhere képes beleolvadni a már meglévő vezeték nélküli hálózatba, és összeköttetést teremteni erősítőnk és a hálózatba csatlakozó, zenetárolásra alkalmas informatikai eszközeink, kütyüink között. Ennek egyetlen feltétele, hogy a lejátszó vagy más néven a forrás képes legyen uPnP/DLNA-médiaszerverként funkcionálni vagy legyen Apple AirPlay kompatibilis.

A legtöbb hálózati adattár, azaz NAS erre minden további nélkül képes, illetve a Windowst futtató PC-knek sem akadály a DLNA-adatfolyam továbbítása. A nem Apple okostelefonok és tabletek esetében nem ennyire egyszerű a helyzet, ugyanis egyes készülékek minden további nélkül képesek tartalmat továbbítani (pl. a Samsung az AllShare-en keresztül), míg más készülékek esetében külön alkalmazást kell letölteni, amiből szép számmal találunk például a Play Áruházban.


A Mediahouse és Toaster Cast tökéletesen működött Androidon a D-Link DCH-M225-tel[+]

A Music Everywhere-hez ugyanis a D-Link csak olyan szoftvert biztosít, amivel a hálózati konfigurálást végezhetjük el, DLNA-kompatibilis lejátszószoftvert, mint amilyen például az említett Rockit, nem tartalmaz. Ezt kisebb hátrányként kell elkönyvelnie annak az androidos felhasználótábornak, akiknek készülékükön nincs gyárilag olyan szoftver, ami ezt a funkciót képes ellátni.

Tapasztalatunk szerint a D-Link eszközével a videóban mutatott Toaster Cast és MediaHouse jól működött, ingyenes verzióban előbbivel a telefonról, utóbbival a PC-ről a telefont mintegy távirányítóként használva tudtunk zenét küldeni a Music Everywhere-re. Amennyiben hajlandóak vagyunk némi pénzt elkölteni a Play Áruházban, akkor a Toaster Cast teljes, fizetős verziója képes teljeskörűen ellátni mindkét funkciót. A PC-s lejátszás ennél könnyebb, a Windows Media Player 12-vel ugyanis közvetlenül küldhetünk zenét, nincs szükség további szoftverre.

Windows Media Player 12-ből zenét küldeni gyerekjáték
Windows Media Player 12-ből zenét küldeni gyerekjáték [+]

Pár tapasztalati úton szerzett megjegyzésünk lenne még a termékkel és annak használatával kapcsolatban. A Music Everywhere a többi rokon termékhez hasonlóan alapesetből nem tud bármilyen hangot vezeték nélkül továbbítani. Telefonról, tabletről és a Windows Media Playerből csak MP3 és M4A formátumú állományokat tudtunk továbbküldeni a protokoll korlátozásai miatt, tehát veszteségmentesen tömörített vagy tömörítetlen állományokkal nem érdemes próbálkozni, és ugyanígy az egyéb szoftverek, vagy mondjuk a YouTube hangja sem továbbítható rá.

A Music Everywhere beállítási felülete a böngészőben
A Music Everywhere beállítási felülete a böngészőben [+]

Ugyanakkor léteznek programok, amelyekkel mindez megkerülhető, tehát végeredményben bármilyen "rendszerhangot" (tehát mindent, ami a gép hangszóróján szólalna meg) átküldhetünk a D-Link eszközére. PC-re ilyen például a Jamcast Server, de Androidra is találunk hasonlót. Mindenesetre filmek hangját nem érdemes továbbítani, ugyanis van egy-két másodperces a késés, ami zenehallgatásnál nem probléma, de mozgóképpel párosítva ugyanez már nem mondható el.

Vélemény

Néhány negatívumról is szót kell ejteni, amelyek a telepítéssel kapcsolatosak, és ugyan nem eget rengetőek, de mindenképp megérdemelnek 1-1 mondatot. Az egyik ilyen, hogy a dobozban csak 3,5 milliméteres jack végződésekkel rendelkező összekötőkábelt kapunk, így RCA-bemenetek esetén átalakítót kell vásárolnunk pár száz forintért. Ezt mindenképp tartsuk észben vásárláskor, ne otthon érjen bennünket a meglepetés!

A másik probléma, hogy a konfigurálás ugyan pofonegyszerű, akár WPS-sel is történhet, de a már meglévő hálózathoz való csatlakoztatás során semmilyen formában nem listázódnak a rejtett SSID-vel rendelkező routerek, és kézzel sem vihetünk fel ilyet. Az egyetlen megoldás, ha ideiglenesen engedélyezzük a routerünk menüjéből az SSID Broadcastot, elvégezzük a beállításokat a Music Everywhere menüjében, majd ha végeztünk, megint letiltjuk az SSID-szórást a router menüjéből – ez később egy esetleges újracsatlakozásnál már nem fog gondot okozni, egymásra fognak találni. A biztonságfetisiszták figyelmét viszont felhívnánk rá, hogy a Music Everywhere SSID-je egyáltalán nem rejthető. Apróságok ezek, de azért reméljük egy firmware-frissítéssel orvosolják majd őket.

Ilyen egyszerű is lehet a használata
Ilyen egyszerű is lehet a használata

A D-Link DCH-M225 Music Everywhere egy jópofa, sokak számára hiánypótló eszköz – apróbb hiányosságokkal, de ezek közül az egyetlen fájó pont, hogy nincs saját szoftver. Főleg a kezdők és kevésbé szakavatottak számára lesz ez rossz, mert azért lássuk be, a termék kifejezetten abban a szellemben készült, hogy hozzáértés nélkül, csak a mellékelt leírást használva a felhasználó egyszerűen küldhessen zenét a hifire Wi-Fin keresztül anélül, hogy tisztában lenne a háttérben zajló eseményekkel.

A natív, beépített DLNA és AirPlay támogatást élvező eszközökkel ez bizony gyerekjáték, de ha ez hiányzik, akkor jöhet a játék a szoftverek keresésével. A vállalat a programkérdést úgy is megoldhatta volna, hogy egy már kész, jól működő megoldást licencel saját neve alatt a már meglévők közül, ami például csak a DCH-M225-re tud továbbítani, és valószínűleg ez sem lett volna drágább, mint a felhasználóknak a Play Áruházban beruházni egy legális, teljes verziós programra. Aki nem akar költeni, az persze ingyenes programokból is megoldhatja mindezt, de mint mondtuk, ezzel áldozni kell majd az egyszerűség oltárán.

A termék 15 990 forintos ára nem annyira vészes, legalábbis annál mindenképpen olcsóbb, mintha erősítőt, hifit kellene cserélnünk. Hogy ez megéri avagy sem, pontosabban kinek éri meg és kinek nem, azt majd a vásárlók eldöntik – nekünk mindenesetre a DCH-M225 kifejezetten tetszett az apróbb hibák ellenére, hiszen amire kitalálták, arra tökéletesen megfelel.


D-Link DCH-M225 "Music Everywhere" hifiokosító

Daywalker

A D-Link hifiokosítót a D-Link magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés