Hirdetés

Cooler Master V700 – a szupertáp

Kívülről

A Cooler Master egyike a jól ismert, de saját gyártással nem rendelkező. tápokat is kínáló márkáknak, így termékeiket olyan OEM gyártóktól szerzik be, amelyek tápok építésére szakosodtak. Semmi gond nincs ezzel a filozófiával egészen addig, amíg az egyes modellekhez megfelelő minőségű elektronikát rendelnek. A Cooler Master az utóbbi időben az Enhance nevezetű OEM-mel dolgozott együtt, amely cég, bár készít nagyon jó megoldásokat is, az utóbbi időben már nem sorolható az abszolút elitbe. Most az új V szériával viszont egy új OEM-et vetett be a Cooler Master, de egyelőre nem lőjük le a poént, hogy melyiket...

Tesztlaborunkban a V betűvel jelölt trió legkisebb, de még így is 700 wattos tagja tette tiszteletét, már ebből sejteni lehet, hogy csúcsmodell-sorozatról van szó. Kár, hogy a 700, 850 és 1000 wattos fenevadak mellett nincs emberközelibb, 600 vagy 500 wattos tagja a szériának. Kívülről az átlagosnál valamivel nagyobb méretre figyel fel az ember, és arra, hogy a táp minden kábelkötege, még az alaplap felé kígyózóak is modulárisak.

Felülre, egy grafitszürke díszbetét közepébe került a 135 milliméteres ventilátor szép, méhsejtes ráccsal, hátul pedig a finomabb szemcséjű kimeneti szellőzőnyílást és az elmaradhatatlan főkapcsolót találjuk. A moduláris panelen rengeteg csatlakozó van, egyszerre beköthetjük az összes mellékelt kábelt, és még marad is hely két grafikus kártyát tápláló és egy alaplapot 12 voltos feszültséggel támogató kötegnek.

A kerek, harisnyázott alaplapi köteg 60 centiméter hosszú, a kiegészítő 12 voltos pedig még nyolc centiméterrel hosszabb, így az alsó tápos nagy tornyokban is toldó nélkül elér majd rendeltetési helyére. Segít a szerelésben, hogy a többi köteghez hasonlóan ez is lapos, szalagos kialakítású. A grafikus kártyákhoz két köteget kapunk, mindkettőn a táptól 60, illetve 70 centiméterre van 6+2 tűs csatlakozó, tehát két csúcs grafikus kártya is kiszolgálható a V700-assal átalakító nélkül. A perifériacsatlakozókból van bőséggel, három kábelen kilenc SATA és még két kábelen négy IDE, illetve egy floppy tápellátó került. A táphoz legközelebbi csatlakozó minden esetben 45 centiméterre van, a többi pedig 10 centiméterenként követi őket.

A csúcskategóriában ma már elvárás a 80 Plus arany minősítési fokozat, ami annyit jelent, hogy a táp 20 és 100%-os terhelés mellett 87%-os, feles terhelésen pedig 90%-os hatásfokkal dolgozik. Megszokhattuk azt is, hogy a 12 voltos részleget egyben hagyják, és a táp közel teljes névleges teljesítménye ráirányítható. Esetünkben 700-ból akár 696 wattról van szó, sőt biztosak vagyunk benne, hogy rövid időre akár 750-800 wattal is megterhelhető ez a táp.

Belülről

Kinyitva a Cooler Master V700-as tápot egy Protechnic Electronics ventilátor nézett farkasszemet velünk. Ahogy egy csúcsmodellhez illik, a 135 milliméteres légkavaró csapágyazása folyadék felületén sikló megoldásra alapoz, tehát nagyon csendes működésre lehet számítani, amit a tápos viszonylatban kis motorerő is sugall. A táp hátulja felé eső részen egy kisebb takarólemezt tettek rá, javítandó a hasznos légáramlatot.

Nagy megelégedéssel nyugtáztuk, hogy a ventilátor alatt egy Seasonic belső serénykedik – ez garancia a legjobb minőségre, amit csak tápos berkekben el lehet érni, ráadásul a legmodernebb kapcsolást rendelte meg a Cooler Master a V sorozatba. Nagyon hasonló megoldással találkozhattunk a Seasonic Platinum Fanless tápban, mely az eddigi legjobb táp, ami tesztlaborunkban megfordult.

A 80 Plus minősítés arany fokozatának eléréséhez rendszerint DC-DC rendszerű kapcsolásra van szükség, ami annyit jelent, hogy a táp a 230 voltos váltóáramból előbb 12 voltos egyenáramot csinál, aztán ezt alakítja PWM áramkörök segítségével kisebb feszültségű egyenáramokká. Korábban az AC-DC tápok minden egyenáramos feszültséget közvetlenül transzformáltak az elektromos hálózat váltóáramából, ami kevésbé hatékony.


Persze, nemcsak az átalakítás módja fontos, hanem a kapcsolásban részt vevő alkatrészek és forrasztások minősége is. Éppen erre a tényezőre garancia a Seasonic neve; mindenből a legjobb megoldásokat találtuk: Japánból származó, 105 °C-ra hitelesített kondenzátorokat és elsőrangú forrasztást, illetve szigetelést. A kapcsolás lelke a Champion CM6901-es áramkör, ami PWM funkciót lát el.

Próba

A Cooler Master V700-at szokásos referenciánkhoz, márkatársához, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely 80 Plus bronz minősítésével ma már nem fér be az abszolút elitbe, bár néhány éve még a legjobbak közé tartozott. Ezúttal is korosodó, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan tuningolt CPU dolgozik, így még ma is a legéhesebb vasak közé sorolható.

Tesztkonfiguráció

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amiket a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Méréseinket alacsony, 60 wattos terheléssel kezdtük, nagyjából ennyit fogyaszt egy modern, középkategóriás konfiguráció nyugalomban. Már ekkor nagyon magas, közel 85%-os hatásfokot produkált a V700, ami arányaiban alaposan lehagyta a Silent Pro M600-at, igaz, az 5 wattos különbség még nem olyan hatalmas. Hangban sem bizonyult olyan sokkal jobbnak az új Cooler Master a réginél, de ez a hatásfokhoz hasonlóan nagy szó. Ugyanis a Silent Pro 600 a leghalkabb ventilátoros tápok közé tartozik, ami nála jobb, az már nagyon-nagyon jó – esetünkben halk.

Termék megnevezése Cooler Master V700 Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 700 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 71 W – 84,5% 76 W – 78,9%
Fogyasztás üresjáratban (240 W) 266 W – 90,2% 280 W – 85,7%
Fogyasztás terhelve (420 W) 456 W – 92,1% 504 W – 83,3%

Tesztgépünk nyugalmi, 240 wattos fogyasztása megfelel egy felső középkategóriás asztali PC teljes fogyasztásának. Ekkor a V700 mindössze 266 wattot vett ki a konnektorból, ami hajszállal 90% fölötti hatásfokot jelent. Nem csoda, hogy a transzformáláskor keletkezett 26 wattnyi hő kezeléséhez a ventilátor egyáltalán nem gyorsult fel, a V700 most már jól megfigyelhetően halkabb volt az amúgy nagyon halk Silent Pro M600-nál. Teljes terhelésen, amikor a számítógépünk már 420 wattot kért, még jobb, 92% fölötti hatásfokot kaptunk; a ventilátor itt már kicsit jobban felhangosodott, de a CPU és VGA-k hűtése simán elnyomta a hangját, a Silent Pro M600 lényegesen hangosabbnak tűnt.

Termék megnevezése Cooler Master V700
3,3 V 3,30-3,32 V
5 V 4,98 - 5,05 V
12 V 12,05 - 12,10 V

Természetesen a referencia feszültségek tartásával sem volt semmi problémája a Cooler Master V700-nak. A 12 voltos ág értéke picivel a referencia fölül indított, de a terhelés növekedésével közeledett hozzá, és a megfigyelt kisebb feszültségek is hasonlóan viselkedtek.

Értékelés

Végre a Cooler Master egy olyan tápot tett le az asztalra, amivel az első szériás Silent Pro M600 után újra büszkén húzhatja ki magát az abszolút csúcskategóriában. Probléma nem volt a korábbi, Enhance elektronikás megoldásokkal sem, de a Seasonic belső azért egy sokkal komolyabb szintet képvisel, olyat, amire a válogatós tápszakértők is nyugodtan rábólintanak. Mindehhez pedig különösen halk működés párosult, ami lényegében egyenes következménye a magas hatásfok miatt keletkező kevesebb hőnek.

A külsőségekről is csak szuperlatívuszokban lehet beszélni: a táp kialakítása elsőrangú, a teljesen moduláris kábelezés szerelés szempontjából kényelmes, akárcsak a lapos szalagkábelek, a csatlakozókínálat pedig bőséges. Mindezeket figyelembe véve a Cooler Master V700 öt év garancia mellett 37 000 forint körüli ára is reálisnak mondható. Ugyanezt az elektronikát egy Seasonic tápban minden bizonnyal vaskos ezresekkel több pénzért kapnánk csak meg. Aki két erős VGA-hoz és egy bika processzorhoz keres tápot, ráadásul a tuningot sem veti meg, annak ajánlott a Cooler Master V700-as tápja, kár, hogy nincs 400-500 watt körüli változata a felhasználók maradék 99 százalékának kielégítéséhez.


Cooler Master V700 tápegység
(nagyteljesítményű konfigurációhoz)

rudi

A Cooler Master V700 tápot a Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés