Hirdetés

ASUS Zenbook 14 OLED: mindennapi munkára?

Leírva nem tűnik óriásinak a notebookba került 14 hüvelykes panel, de felbontásával multimédiás feladatokra is bevethető.

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

A legfontosabb beviteli eszköz a megszokott, ErgoSense fantázianévre hallgató billentyűzet, mely egy numerikus rész nélküli egység, így a 14”-es méretű házban egész kényelmesen elfér. A normál gombok, az Enter és jobb oldali Shift is kellően nagy, a bal oldali Shift viszont a hosszú „í” miatt elég aprócska, és sajnos a kurzormozgatókat is összenyomták, hogy egy sorban elférjenek, ami bizony negatív hatással van a le/fel nyilakra. Érdekes, viszont megszokást igénylő ötlet, hogy az ujjlenyomat-olvasóval kombinált bekapcsológombot eggyel beljebb, a Del billentyű bal oldalára hozták át.


[+]

A tapipad egész nagy méretű, 119 x 74 mm-es, integrált gombokkal, és ami fontos, NumberPad szolgáltatással, mely a jobb felső sarkot „nyomva” tartva aktiválható.

A hangsugárzóval kapcsolatban az ASUS „okos erősítőt”, 350%-kal nagyobb torzításmentes hangerőt és persze Dolby Atmost emleget – a ZenBook 14 OLED nem szól rosszul, köszönhetően többek között annak, hogy az alul elhelyezkedő hangsugárzók nem teljesen lefelé, hanem kicsit oldalra néznek, így több hang indul el a felhasználó irányába. Csodákra azért ne számítsunk: bár dinamikus, kellemes és YouTube-hoz, videóhívásokhoz teljesen megfelelő hangot kapunk, azonban minőségi zenehallgatáshoz, filmnézéshez már érdemes valamilyen más hangeszközt igénybe venni.

Üzemidő

A Zenbook 14 OLED-be, ahogy illik, viszonylag nagy kapacitású akkumulátor került, az ebben tárolt 75 Wh-nyi energia pedig bőven elég egy munkanapra, még akkor is, ha nem csak a Wordöt használjuk. Persze a kijelzőn sokat lehet spórolni, főleg sötét színű témát használva, alacsonyabb fényerővel bírja igazán sokáig a notebook.

A mellékelt töltő egy közvetlenül a konnektorba dugható, 65 wattos USB-PD modell, de a notebook igazából minden hasonló képességű USB-PD egységgel tölthető, ahogy az manapság már megszokott.

Értékelés

Van értelme egy 14”-es notebooknak? Van helye ennek a kategóriának a 13,3”-es és a 15,6”-es megoldások között? A Zenbook 14 OLED alapján igenis van, mégpedig azért, mert ergonómia tekintetében sokkal nagyobb az előrelépés a 13,3”-es kijelzőről a 14”-es képernyőre, mint amekkora a visszalépés a hordozhatóság területén. Az általunk tesztelt notebookon már tényleg meglepően kényelmes a munka, elég nagyok a betűk, az ikonok, elég sok tartalom fér el a kijelzőn ahhoz, hogy ne csak kompromisszumként tekintsünk erre a gépre. Tény, hogy a 13,3”-es kategória jobban hordozható, de azzal önmagában nem igazán szeretnénk heti öt napon át dolgozni – ennél a méretnél viszont már ez is szóba jöhet.


[+]

Ami konkrétan a tesztelt Zenbookot illeti, itt még tovább javítja a helyzetet a kijelző, melynél nem egyszerűen a 14”-es méret és a filmnézést leszámítva tulajdonképpen minden szituációban előnyt jelentő 16:10-es képarány fontos, hanem az általános képminőség is. A szokatlanul magas felbontás, a pontos színek és a nagy színtér ideálissá teszi például multimédiás feladatokhoz, de természetesen egyéb tevékenységek során is jó partner. A teljesítmény is rendben van, bár ez nem kiemelkedő – itt már sokkal inkább egy enyhe kompromisszumról van szó azért, hogy a hordozhatóság, a hűtés és a melegedés elfogadható maradjon a vékony gépház dacára is. Persze a Core i7-1260P nem egy lassú processzor, de az ASUS nem hagyja teljesen kinyújtózni még Performance üzemmódban sem.

Összegezve tehát a látottakat, a hordozhatóság, az ergonómia, a kivitel elsőosztályú, a kijelző remek, és a teljesítmény is jó, a kategóriát tekintve pedig az 550 000 forint körüli ár sem tűnik a valóságtól elrugaszkodottnak, így megérdemli az ajánlott díjat.


ASUS Zenbook 14 OLED UX3402 notebook

Wombath

Az ASUS Zenbook 14 OLED UX3402 notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés