Asus ROG G20 mini PC játékra hangolva

Látványos külső

Jó ideje tart már az asztali PC-k méretének csökkenése. Először a microATX, majd a Mini-ITX alaplapok jöttek divatba, mostanság pedig egyre-másra jelennek meg a szabványos alaplapformátumokat elhagyó, még kompaktabb megoldások. És itt nem csak a legkisebb, nappaliba való apróságokra kell gondolni, hanem az egy(-két) fokozattal nagyobb, valódi erőgépekre is, mint amilyen például az általunk korábban tesztelt MSI Nightblade.

Vagy az Asus vadiúj, ROG G20 számítógépe, mai tesztalanyunk. A 12,5 liter térfogatú, függőlegesen álló, 34 centiméter magas és 36 cm mély PC az alábbi üzenetet sugározza: "Playstation 4, Xbox One rondák vagytok, mint az éjszaka". Bizony, igencsak csinosra sikerült, fölfelé szűkülő, Asus ROG hagyományok szerint szögletesre formált burkolatát egyedi és látványos szellőzőnyílások és közük vörös betét határozza meg. Azt várná az ember, hogy mindjárt kicsap a tetejéből egy sugárnyaláb, hogy szétégesse a környezetében található, alsóbbrendű elektronikai készülékeket, de ehelyett „csak” látványos, lüktető fényt kapunk, aminek a színe egyedileg beállítható. Akár egy nappali díszévé is válhat a ROG G20, bár közelről szemlélve kiderül, hogy külső burkolata csak egyszerű műanyag.

A közepén húzódó függőleges, vörös sávban optikai meghajtót (akár Blu-ray írót), két vörös betétes, de egyébként 3.0-s USB csatlakozót, illetve hang ki- és bemenetet találunk, a háromszög alakú bekapcsológombot pedig ügyesen elrejtették az oldalt húzódó szellőzőrácsba, ami tovább folytatódik a gépház alján és tetején. Hátul kiszélesedik a vörös rész, és ennek is szellőzőnyílások borítják egy részét. Itt találkozunk az egyetlen kívülről is látható szabványos komponenssel, egy vaskos grafikus kártya dupla hátsó paneljével. Érdekes, hogy mellette két tápcsatlakozó is van, képkimenetből az alaplapon viszont csak egyetlen HDMI-t kapunk. Ezen felül van még sokcsatornás, de csak analóg hangkimenet, négy 2.0-s és két 3.0 USB, illetve egy Ethernet aljzat.

Nem vicc a két, notebookokra jellemző tápcsatlakozó, ugyanis a G20-nak külső tápja van. És ahhoz, hogy a belül szunnyadó Core i7 csúcsprocesszort és GeForce GTX 780 grafikus kártyát meg lehessen hajtani, kell vagy 300-400 watt. Ezt úgy oldották meg az Asusnál, hogy nem egy, hanem két tápot fogtak be egy közös gumikeretbe. Ha úgy gondoljuk, kivehetjük őket a bölcsőből, mi meg is tettük ezt, hogy kiderítsük, mekkora a teljesítményük. Az egyik 180, a másik 230 wattos, így összesen 410 watt teljesítményre képesek, ami kellhet is ilyen erős hardverekhez.

Egyedi belső

Bizonyára olvasóink jelentős részét érdekli, hogyan néz ki belülről az Asus ROG G20. A hátlapot elnézve sejteni lehet, hogy alul van a grafikus kártya, felül pedig az alaplap, de vajon a többi komponenst hogyan rendezték el, és milyen a hűtés? A két rejtett csavar megtalálása, majd kioldása után leszerelhető a ROG G20 szemből nézve jobb oldala, tehát fordítva nyílik, mint a széria PC-k. A leemelt oldallap kettős szendvics szerkezetű, a műanyag külső alatt fém teherviselő van. Érdekes, hogy a friss levegő a két réteg között elölről és alulról áramlik a belső komponensekhez. Ki kell még emelni, hogy a gépház a műanyag külső ellenére meglehetősen masszívnak tűnik, pláne a komoly belső fémvázzal.

Belül három batár radiális ventilátort találunk. Az alsó a GeForce GTX 780 jól ismert hűtésén trónol, bár ide más, hasonló kaliberű grafikus kártya is befér, arra viszont figyelni kell, hogy hűtése hátrafelé szellőzzön, és ventilátora a kialakított résben legyen. A felső két ventilátor úgy néz ki, mintha a notebookos hűtők szteroidon nevelkedett testvérei lennének, előttük pedig 128 GB-os Kingston SSD látható.

Eltávolítva a két felső ventilátort és a külön vázhoz rögzített grafikus kártyát egy újabb réteg tárult elénk. A GeForce GTX 780 mögül nagy meglepetésünkre egy klasszikus, asztali gépekbe való, 3,5 hüvelykes merevlemez bukkant elő, ami bőséges, akár néhány TB-os tárhelyet biztosít, bár hűtése nagyon érdekes lesz. Azon már nem lepődtünk meg, hogy az SSD mögött egy vékony, notebookokra jellemző optikai meghajtó – esetünkben Blu-ray-olvasó – van. Kiderül az is, hogy a két nagy ventilátor egy vaskos, dupla hőcsöves bordára fújja a friss levegőt, ami a processzort hivatott hűteni.

Tovább hámozva a rétegeket eljutottunk a ROG G20 egyedi alaplapjához, ami a H97-I/G20AJ/DP_M8 nevet viseli. Felső részén a klasszikus LGA1150 processzorfoglalat dominál, mellette két notebookokra jellemző, SO-DIMM DDR3 memóriafoglalat sorakozik, a másik oldalán pedig a CPU áramellátó részlege látható. Kicsit távolabb érdekes módon, meztelenül, a nyomtatott áramkörön jelzett borda nélkül találtuk az Intel H97 vezérlőchipet, fölötte pedig, a mini PCI Express foglalatban feles méretű Wi-Fi adapter ül.

A középen látható, rikító sárga foglalatba egy fordító segítségével csatlakozik az alaplappal párhuzamosan álló grafikus kártya. A merevlemez pontos rögzítési módszerére nem jöttünk rá, pedig egy tucatnyi csavart kitekertünk a házából. Valami (feltehetően banális) módszerrel biztosan eltávolítható a másik oldallap, és onnan érhető el a winchester. Mögötte, a grafikus kártyával fedett részen egy újabb áramellátó részleggel találkoztunk, innen két PCI Express grafikus kártyás tápkábel kígyózik – mily meglepő – a GeForce GTX 780 hat- és nyolctűs PCI Express tápcsatlakozója felé.

Konfiguráció, teljesítmény

Bár az előző oldalon jól látható volt, hogy jobbára széria alkatrészekből áll, az Asus fixre szerelve, házilag nem bővíthető konfigurációban kínálja a ROG G20-at. Nálunk vélhetőleg a csúcsmodell járt, melynek meghatározó komponensei a Core i7-4790 központi processzor és a GeForce GTX 780 grafikus kártya. Melléjük 16 GB Samsung DDR3 memóriát, 128 GB-os Kingston SSD-t, 1 TB-os Toshiba merevlemezt és Matsushita BD-CMB UJ172 Blu-ray lemezeket olvasó optikai meghajtót telepítettek. A beépített Wi-Fi adapter a Realtektől származik, két adatfolyamos, támogatja az ac-s szabványt is. Ez az összeállítás 8 GB memóriával és SSD nélkül, Windows 8.1 operációs rendszerrel hajszálnyival négyszázezer forint alatti áron érkezik a hazai piacra. Kapható lesz Core i5-4460 processzorral, 4 GB memóriával, 1 TB-os merevlemezzel és GeForce GTX 760-nal is, Windows 8.1-gyel 280 000 forintért.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Asus ROG G20AJ
Alaplap egyedi Asus H97-I/G20AJ
Processzorfoglalat LGA1150
Vezérlőchip Intel Z97
Memóriahely 2 x DDR3 SO-DIMM
Grafikus kártya helye PCI Express 3.0 x16, dupla bővítőhely
Meghajtóhelyek 1 db vékony optikai meghajtó
1 db 2,5 hüvelykes
1 db 3,5 hüvelykes
SATA 3.0 aljzatok 3 db
Hang nyolccsatornás Realtek ALC887
Kommunikáció Realtek IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Intel Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.0
Interfészek Elöl
- 2 db USB 3.0,
- analóg audio ki- és bemenet,
Hátul
- 2 db USB 3.0,
- 4 db USB 2.0,
- HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- analóg audio ki- és bemenet
Táp két darab külső 180 + 230 watt
Méret 340 x 358 x 61-104 mm
Extrák egyedi hűtés, állítható világítás a gépházon
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ROG G20
Operációs rendszer Windows 8.1
Fogyasztói ár 399 900 Ft (i7-4790, GTX 780, 8 GB RAM, 1 TB HDD)
279 900 Ft (i5-4460, GTX 760, 8 GB RAM, 1 TB HDD)
Garancia 2 év

Teljesítmény kapcsán a négymagos, nyolcszálas, Haswell architektúrás Core i7-4790 nem ismeretlen számunkra, az alapórajelen vele azonos képességű, de vele ellentétben szorzózármentes (tehát jól tuningolható) Core i7-4790K-t nemrégiben teszteltük. Persze a Core i7-4790 nem igazán igényli a túlhajtást, nélküle is az egyik legerősebb, LGA1150 foglalatba illeszkedő lapkáról van szó.

Szintén ismert megoldás a GeForce GTX 780, mely majdnem másfél éve, 2013 tavaszán debütált. Akkoriban a kolosszális GTX TITAN mögött a második legerősebb szóló GPU-s grafikus kártya volt, azóta viszont megjelent pár újabb GeForce és Radeon, a sima GTX 780 pedig leszorult a képzeletbeli dobogóról. Persze még így sincs semmi szégyenkeznivalója, hiszen a legtöbb játékot még 2560x1600 pixeles felbontáson, maximális grafikai részletesség mellett is lazán futtatni tudja. Egy ilyen kártya birtokában – ahogyan a Core i7-4790 processzor esetében is – évekre előre be van biztosítva a kellő teljesítmény.


Kingston SSD – Toshiba HDD

Nem hiányzik a fürge működés harmadik alappillére, az SSD sem. A 128 GB-os kapacitás kevésnek tűnhet, de azért éppen elég akár a komolyabb Windows operációs rendszerek és pár fajsúlyos játék vagy egyéb alkalmazás befogadására is. Az adatok pedig mehetnek az 1 TB-os merevlemezre vagy az USB-n, esetleg hálózaton keresztül elérhető tárhelyekre, és a Blu-ray lemezeket olvasni tudó optikai meghajtóról sem szabad elfeledkezni.

Fogyasztás, hűtés, zajszint

Mint korábban kiderítettük, az Asus ROG G20-nak két tápja van összesen 410 wattos teljesítménnyel. Ahogy sejtettük, az egyik kifejezetten a bika grafikus kártya táplálását szolgálja, ugyanis nyugalomban csak 4 wattos érték jelent meg nála a fali konnektoros mérővel mérve, míg a másiknál ekkor 36 wattot regisztráltunk. Az így kapott 40 wattos összérték lényegesen magasabb az Asus által beígért nyugalmi 20 wattnál, de tekintve az izmos hardvert, szerintünk teljesen rendben van. Teljesen kiterhelve a CPU-t az egyik táp fogyasztása 114 wattra ugrott, a másik továbbra is 4 watton maradt. Játék közben viszont már ez is meglódult, ekkor mindkét tápon 165 wattos, összesen 330 wattos fogyasztást regisztráltunk. Irreálisan terhelő Furmarkot és Prime-ot futtatva a G20 energiaigénye a két tápon együttesen 369 wattra emelkedett.

Érdekes kérdés, hogy mennyire fűti fel ez a több mint 300 watt a meglehetősen kompakt és szokatlan hűtési elrendezésű gépházat? Nyugalomban, 22 °C-os szobahőmérséklet mellett a központi processzor 43 °C-os volt, a merevlemezen, SSD-n és GPU-n 33 °C-ot, a gépházon pedig 23-30 °C-ot mértünk, ami egyáltalán nem meleg. Mindeközben a hűtés nagyon kellemes, 20 dB alatti zajszinten duruzsolt, ez a notebookok vagy sokkal kisebb teljesítményű mini PC-k nyugalmi zajszintjének felel meg. Persze ekkor nem is fogyasztott (se nem fűtött) náluk sokkal többet a G20.

A processzort és az adattárolókat fél óráig hajtva előbbi 64 °C-ig melegedett, utóbbiak hőmérséklete viszont mindössze 1 °C-kal lett magasabb, ami nagyszerű szellőzésről tanúskodik. Ráadásul a hűtés sem hangosodott fel túl vészesen, bár a 33 dB-es szint már elég jól hallható. A zaj meghatározó részét mély tónusú szélzaj tette ki, ennél sokkal zavaróbb, magas hangszínű sivítást vagy egyenetlen morgást nem tapasztaltunk.

Hőmérséklet, zajszint
(22 °C-os környezetben)
Asus ROG G20
Core i7-4790
GeForce GTX 780
MSI Nightblade
Core i7-4770K
Radeon R9 290X
CPU nyugalomban 43 °C 31 °C
CPU terhelve 73 °C 62 °C
GPU nyugalomban 33 °C 30 °C
GPU terhelve 80 °C 67 °C
Gépház terhelve 31-41 °C 30-36 °C
Zajszint nyugalomban 20 dB alatt 23 dB
Zajszint terhelve 38 dB 30 dB
Fogyasztás (konnektoron mérve)    
Nyugalomban 40 W 35 W
CPU-t terhelve 118 W 110 W
Teljes terhelésen 330 W 430 W

Teljes terhelésen már megjött az Asus ROG G20 hangja, és belseje is szépen felhevült, bár kritikus értékek ekkor sem jelentkeztek. A CPU-nál 73 °C-os, a GPU-nál 80 °C-os maximumot mértünk, a merevlemez 36 °C-ig, az SSD 37 °C-ig jutott, a ventilátorok pedig 38 dB-es szinten süvítettek. A ház tetején még ekkor is legfeljebb melegnek nevezhető levegő áramlott kifelé elég nagy intenzitással, elöl és alul pedig jól érezhető volt a befelé szívás. A nagyjából 40 wattos extra fogyasztást produkáló Prime és Furmark hatására a processzor, HDD és SSD egy-egy Celsius-fokot melegedett, a GPU viszont már 87 °C-os maximumot mutatott. A gépházon ekkor 28-38 °C közötti értékeket mértünk.

Értékelés

Meg kell hagyni, nagyon látványos kis PC-t tett le az asztalra az Asus. A ROG G20 igazán mutatós darab, szerintünk remekül eltalálták a formatervét, bár a külső felületen használhattak volna valami nemesebb anyagot, monjduk fémet, vagy esetleg gumis, selymes felületkezelést. Legalább ilyen jó a beltartalom, a kompakt házba iszonyatos erőt zsúfoltak. Valószínűleg a legerősebb összeállítás járt nálunk, de a Core i7-4970 és GeForce GTX 780 teljesítményének már a fele is elég a legtöbb játékos számára. Dicséretes, hogy a hűtés képességei lazán tartották a lépést a hardverrel.

Sajnos az Asus ROG G20 nem olcsó mulatság; nyilván, aki a legjobb ár/teljesítmény mutatót keresi, az jobban jár egy házilag megépített microATX, esetleg Mini-ITX rendszerrel, persze akkor nem kap olyan megoldásokat, mint amit az Asus gép kínál. A nálunk járt bika processzor és grafikus kártya kombinációja 8 GB memóriával, 1 TB-os merevlemezzel és Windows 8.1 operációs rendszerrel majdnem négyszázezer forintba kerül, és a szerényebb, Core i5-4460 processzoros, GeForce GTX 760 grafikus kártyás, 4 GB memóriás verzió 280 000 forintos ára sem éppen alacsony. Idehaza egyelőre az MSI 16 literes belső térfogatú, kevésbé csinos, de hatékonyabb hűtésű, könnyen bővíthető Nightblade barebone PC-je az egyetlen alternatívája a G20-nak. Bizony, hasonló konfigurációban ez a gép sem olcsóbb, így a csinosabb és kompaktabb Asus ROG G20 ajánlott címet kap tőlünk.


Asus ROG G20 gamer PC

rudi

Az Asus ROG G20 számítógépet az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés