Kék lézeres Asus

Egyéb képességek, értékelés

Újraírható és kétrétegű DVD, valamint CD tesztjeinkhez Philips, Traxdata és Verbatim lemezeket használtunk.

 

Lemez típusa Philips
DVD+RW 8x
Verbatim
DVD-RW 4x
Philips
DVD+R DL 2,4x
Philips
CD-RW 8-12X
Traxdata
CD-R
52x
MID RICOHJPN W21 (001) MCC 01RW4X RITEK D01 001 (01h) Infodisc
97m25s30f
Ritek
97m15s17f
Írási sebesség 6x 4x 2,4x 10x 24x
Írási stratégia CLV CLV CLV CLV Z-CLV
Írás ideje 9:42 14:47 45:30 8:29 4:38
Visszaolvasás ideje 9:28 9:29 17:05 4:21 3:17
Visszaolvasás ideje Plextor PX-716A-val 7:42 6:53 17:59 2:36 2:35
Grafikonok írás,
olvasás,
Plextor
írás,
olvasás,
Plextor
írás,
olvasás,
Plextor
írás,
olvasás,
Plextor
írás,
olvasás,
Plextor
Minőségellenőrzés
PIE/C1 226239 611478 362736 188284 5404
PIF 76458 13509 14520 - -
POE/C2 830235 116046 217623 2480 159
Grafikonok

PIE/POE,
PIF

PIE/POE,
PIF
PIE/POE,
PIF
C1/C2 C1/C2

Az újraírható DVD-knél és egyéb korongoknál is a CLV írási stratégiák domináltak. A 8-szoros DVD+RW csak 6-szoros tempóval készült el, és CD-R-rel sem volt túl virgonc az Asus.

Az újraírható DVD-k közül a mínuszos Verbatim sikerült jobban. Csak egy olyan pont volt, ahol a POE érték átlépte a megengedett 4-es értéket. Ez asztali lejátszóknál gondot okozhat. Szerencsére összefüggő belső paritási hibacsomókat nem találtunk. Nem volt ilyen jó a helyzet a Philips DVD+RW-nél, a korong második fele nagyon gyenge lett. A Plaxtor meghajtó olvasáskor meg is bicsaklott ezen a részen, és rengeteg összefüggő belső paritási hibát talált.


A Philips DVD+RW és Verbatim DVD-RW közül az utóbbi sikerült jobban

Más DVD-íróknál tapasztaltakhoz képest nagyon jó lett a kétrétegű Philips DVD+R minősége. Igaz, csak 2,4 szeres tempóval készült, több mint háromnegyed óráig, de a rendszerint gyengébb második réteg is elfogadható minőségű maradt. A PIF szint csak egyetlen esetben, a réteghatáron emelkedett 4 fölé, és a második adathordozó felületen sem voltak olyan nagy összefüggő POE csomók, mint más íróknál.


A konkurensekhez képes jó lett a Philips DVD+R DL is

Nem lett valami fényes a Philips újraírható CD minősége, de ezért inkább a lemez, mintsem az író okolható. Az egyszer írható Traxdata viszont kifogástalan lett.

A végére hagytuk a Blu-ray képességeket. Mivel csak olvasásról van szó, látványos grafikonokat nem tudunk prezentálni. Azért a telepítés hozott pár érdekességet. Minden gond nélkül felment a Cyberlink PowerDVD-jének megfelelő változata, melyet a mellékelt CD-n találtunk. Sejtettük, hogy a tesztgépben dolgozó Radeon X700 kevés lesz a kék lézeres filmek lejátszásához, hiszen se HDMI csatlakozója, de HDCP védelmet kezelő áramköre nincs.

Nagyot néztünk, amikor kiderült, hogy a VGA mellett a 2,66 GHz-es Pentium 4 processzor és az operációs rendszer sem üti meg a mércét. A Cyberlink szerint legalább 3,2 GHz-es egymagos Pentium 4-re vagy 3 GHz-es Pentium D-re vagy 1,83 GHz-es Core Duóra vagy 2 GHz-es Pentium M-re van szükség a nagy felbontású videókhoz, AMD oldalról pedig 2 GHz-es Athlon 64 X2 vagy 1,6 GHz-es mobil Turion 64 X2 a szükséges minimum. Operációs rendszerből Windows Vista vagy XP SP2 kellene a Cyberlink szerint, és grafikus driverből is minél újabb. A lista alapján a memória mennyiségére is van követelmény. A lényeg az, hogy aktuális, modern számítógépünket Blu-ray meghajtóval kiegészítve csak a VGA HDCP-s képességére kell figyelnünk, de régi gépnél valószínűleg a többi komponenst is frissíteni kell majd.

Ha már összeállt a Blu-ray lemezen érkező filmek lejátszására alkalmas konfiguráció, akkor is tanácsos még beszerezni egy jobbfajta tévét, valamint egy tisztességes hangrendszert, hogy ki tudjuk élvezni azt a minőséget, amiért a lejátszó és később a filmek megvásárlásakor fizetünk. Ez pedig kompromisszumok nélkül csöppet sem lesz olcsó mulatság. Persze, amit kapunk érte, az lélegzetelállító. Fölösleges és távolról sem reális pár állóképpel illusztrálni azt a látványt és hangot, amit egy Blu-ray készlet prezentál. Érdemes ellátogatni egy nagyobb elektronikai áruházba, ahol kiállítanak ilyen rendszert, és saját szemmel, füllel megtapasztalni felsőbbrendűségét a DVD-vel szemben.

Értékelés

Két irányból kell megközelíteni az Asus BD-1205PL-t. Egyfelől egészen jó minőségre képes, bár nem túl gyors DVD-író. A Verbatim DVD-R-re nagyszerűen írt, de a kipróbált DVD+R-ekkel sem volt gondja. A megszokottnál sokkal jobban írta a Philips kétrétegű lemezét, az újraírhatók közül pedig a Verbatim DVD-RW-t szerette jobban, tehát egy kielégítő teljesítményű, bár nem világbajnok DVD/CD-íróról van szó.

Másfelől ez egy Blu-ray lejátszó, azok közül is várhatóan az egyik legolcsóbb. Akinek HTPC-je van, vagy otthoni számítógépén szeretné az extra minőséget élvezni, annak most már csak bő 60 000 forintot kell fizetnie, míg az asztali lejátszók közel kétszer ennyibe kerülnek. Persze a PC-s megvalósításhoz kell egy modern konfiguráció is, ami nem két fillér. A másik tényező, mely egyelőre gátat szab a Blu-ray terjedésének, a filmek csekély száma, és valljuk be, egyelőre tartalmuk sem valami fényes. Mindenesetre jó jel, hogy már most van viszonylag megfizethető árú BD-olvasó, amely idővel csak olcsóbb lesz. Véleményünk szerint a kék lézeres technológiákkal kapcsolatban egyelőre még érdemes várni a filmfelhozatal bővülésére és az árak csökkenésére. Aki viszont nem tud tovább várni, és azonnal szeretne számítógépén Blu-ray filmeket nézni, annak ajánlott az Asus BC-1205PT, amely jó minőségű DVD-író is. Mindemellett érdemes elgondolkodni azon, hogy az esetleges járulékos kiadásokkal számolva (új VGA, erősebb processzor stb.) nem érdemesebb-e PlayStation 3-at vagy asztali BD-lejátszót venni.

 

Asus BC-1205PT

rudi

Az Asus BC-1205PT BD-olvasót az Asus hazai képviselete, a Philips lemezeket a Procomp Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Előzmények

Hirdetés