Hirdetés

Antec One: egyszerű gamer PC háza

Külső

A katonás külsejű GX700 után újabb Antec ház landolt szerkesztőségünkben. Az Antec One doboza és súlya alapján is könnyen azonosítható, nem kell a burkolaton lévő ábrára sem pillantani ahhoz, hogy eldöntsük, alapszintű, aránylag olcsó modellről van szó. Persze Antec-viszonylatban ezen a szinten sem kell hanyag, filléres megoldásra gondolni, így az ár sem az abszolút legalacsonyabb.

Korrekt vonalvezetésű, letisztult és félelmetesen könnyű, kevesebb mint 5 kilogrammos ház bújt elő a dobozból. Az Antec One a kor követelményeinek megfelelően jól szellőző, rácsos előlapot kapott, felső részén csatlakozókkal és kezelőgombokkal. A tető ventilátornyílása alsótápos elrendezést sejtet, az oldallapon a grafikus kártyák magasságában 120 milliméteres ventilátorrácsot vágtak, tehát szellőzőnyílásokban nem lesz hiány. Később majd megmutatjuk, hogy nem csak látványbeli, hanem gyakorlati haszna is van az oldalfalak kidomborításának. A ház fekete festése elég korrektnek bizonyult.

A rácsos előlapon három 5,25 hüvelykes meghajtóhelyet alakítottak ki, alattuk további négy ilyen hely illúzióját keltik az előlapi rácsot tartó keresztmerevítők. Nagy örömünkre az Antec One előlapján lévő USB csatlakozók gyors, 3.0-s szabványúak, de kapunk hozzájuk egy átalakítót, amivel 2.0-s tűsorra is beköthetőek. További jó pont jár azért, hogy nem zsúfolták őket egymásra. Társaságukban a szokásos hang ki- és bemenetet, nagyobb bekapcsoló és kisebb reset gombot találtunk. Hátul a szokásos komponenseket pipálhattuk ki: feketére festett vázat alsó tápos elhelyezéssel, 120 milliméteres ventilátorral foglalt szellőzőnyílást és előkészítést vízhűtés csöveinek kivezetéséhez.

Alulra újabb ventilátornyílást vágtak, amibe 120 vagy 140 milliméteres szellőztető szerelhető. Jó pontot érdemel a táp könnyen kiszedhető és tisztítható porszűrővel ellátott nyílása, annak viszont nem örültünk, hogy az Antec One-nak a korábbi GX700-hoz hasonlóan kemény műanyagból készült lábai vannak, melyek átvezethetik a házon keletkező rezgést a padlóra, asztalra. Az első részen látható négy csavarhelyre később még visszatérünk.

Belső

Eltávolítva a kézzel oldható csavarokkal rögzített oldallapot egyszerű, jól átlátható belső tárult elénk. Az első, ami szembeötlött, hogy az öt darab 3,5 meghajtóhelyet érdekes ráccsal takarták el; az adattárakat a másik oldalról szerelhetjük majd bele és kábelezhetjük. Mint az alábbi képen látható, elvileg négy 5,25 hüvelykes hely van az Antec One vázában, de a felsőt részben eltakarja az előlapi panel. Korábban, a ház alját személve találtunk négy csavarhelyet, ezekre 2,5 hüvelykes meghajtó (jellemzően SSD) rögzíthető. Még egy ilyen helyet alakítottak ki a 3,5 hüvelykes és 5,25 hüvelykes állások találkozásánál.

Figyelmes szemlélőknek minden bizonnyal nem csak a felső szelőzőrácsba szerelt 140 milliméteres ventilátor tűnt fel, hanem az is, hogy nincs alatta nyílás, amin az alaplaptálca mögött felvezetett 12 voltos csatlakozót az alaplaphoz tudnánk irányítani. Nem igazán tetszett, hogy a bővítőkártyák hátsó nyílásaiból úgy kellett kitörnünk a betéteket, ezzel éles perem keletkezett az amúgy mindenhol jól eldolgozott házban. Annak viszont kifejezetten örültünk, hogy a táp puha talpakra támaszkodik.

Egyetlen határozott mozdulattal leszedhető az Antec One vaskos műanyag előlapja, viszont a rajta lévő panel kábelei miatt nem távolítható el teljesen a homlokzat. Sajnos az alsó részen nincs porszűrő, csak a meghajtóhelyek előtt. A váz elejébe nem tettek ventilátort, csak egy üres nyílás várja a 120 milliméteres lapátkereket, viszont ha nem szeretnénk több ventilátort venni, ideszerelhetjük valamelyiket a ház hátuljából.

Látványelem szerepe mellett kettős funkciója van az oldallap kiemelkedő részének: egyrészt az extra élek további merevítést adnak a lemeznek, ami így nem horpad be olyan könnyen, másrészt a kiemelkedés miatt több hely marad az alaplap felől a processzorhűtőnek, a másik oldalon pedig az alaplaptálca mögötti kábelezésnek.

Szerelés

Oldallapjaitól megfosztva félelmetesen könnyű lett az Antec One váza. Szerencsére a korábban próbált GX700-hoz hasonlóan a vékony anyagot úgy rendezték el, hogy kellő stabilitással álljon össze, elbírjon akár egy 10-15 kilogrammos konfigurációt is. A meghajtóhelyek mögött az aljától a tetejéig masszív merevítő fut, hátul az alaplap vonala alatt látható még egy hasznos merevítés.

Beköltözés közben éreztük, hogy nem csúcsmodellel van dolgunk. Az alaplap még szépen befért, de a tálcája mögötti kábelezéshez szánt nyílásokból hiányoztak a takarók, ráadásul a felső nyílásokat részben takarta a klasszikus, ATX méretű alaplapunk. Azért majdnem mindent sikerült jól bekábelezni, csak az alaplap tetejéhez vezető 12 voltos kiegészítő köteg nyílása hiányzott.

Tovább haladva a Radeon HD 7970-es grafikuskártya beépítésénél akadtak gondjaink. A referenciahűtéses modell határozottan nekifeszült a 3,5 hüvelykes meghajtók dobozának. Kiszereléskor, amikor kicsit meg kellett volna billenteni, jót küzdöttünk vele. Ettől a részlettől eltekintve viszont problémamentesen zajlott a szerelés, az oldallap kidudorodása miatt az alaplaptálca mögött kígyózó kábelkötegek elrendezése sem jelentett megoldhatatlan feladatot.

Termék megnevezése Antec One
Elérhető színek fekete
Mérete (ma x mé x sz) 463 x 530 x 241 mm
Tömege 4,9 kg
Anyaga acélváz műanyag előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 3 db
3,5"-os helyek száma 5 db belső
2,5"-os helyek száma 2 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 120 mm-es ventilátorhely
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
felül 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
oldalt 120 mm-es ventilátorhely,
alul 120 vagy 140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák porszűrő alul
Gyártó honlapja www.antec.com
Termék honlapja One
Megvásárolható Bluechip webáruház
Fogyasztói ára 16 760 forint
Garancia 3 év

Tesztelés

Szokásos, kissé elavult, de mai viszonylatban is meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük az Antec One házába. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húszpercnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérsékleten végeztük. Az első menetben maximális, percenként 1800-as csúcsfordulatszámán hajtottuk a processzorhűtőt, amit az Antec One-ban a felső 140 és hátsó 120 milliméteres egészített ki maximális fordulatszámon. Megfordult a fejünkben, hogy a felső ventilátort előre tesszük, de az Antec GX700 megmutatta, hogy erre nincs feltétlenül szükség, ezért előbb hátsó és felső ventilátorral néztük meg, mi a helyzet. Így is kellő légáramlatot regisztráltunk elöl, a merevlemeznél, így maradt hátul mind a két ventilátor.

Az első körben látszólag nem teljesített jól az Antec One, valójában viszont éppen hogy csak lemaradt képzeletbeli dobogónk harmadik fokáról. Nagyszerűen szellőző GX700-as márkatársa csak 3 °C-kal előzte meg, csak sokkal komolyabb szellőzésű házak végeztek előtte. Hangjára sem volt túl nagy panaszunk, csak azok a fránya kemény műanyag talpak ne lettek volna. Már a hangos CPU-hűtő mellett is érzékeltük, hogy rezonál a ház alatt az asztal, de ezt pár puha gumi alátéttel jelentősen csökkenteni tudtuk.

Második tesztkörünkben percenként 1500-as fordulatra vettük vissza a processzorhűtő ventilátorát. Ismét a középmezőnyben végzett az Antec One, de hátránya ezúttal sem volt jelentős, a dobogó harmadik helyéről csak két °C-kal maradt le. A halkabb processzorhűtő mellett hallottuk, hogy a beépített ventilátorok szép csendben dolgoznak, nem rezonálnak, némi remegést csak a winchester felől érkeztünk, amit elég merev műanyagból készített sínek tartottak a helyén. Most is jó szolgálatot tettek a talpak alá rakott rezgéscsillapítók.

Végezetül kikapcsoltuk az Antec One ventilátorait, a ház belsejében keringő levegőt egyedül a processzorhűtő percenként 1500-at pörgő ventilátora mozgatta. Az ilyen felállás rendszerint kedvezni szokott a tesztalanyunkhoz hasonló, nem túl nagy és agyonlyuggatott házaknak. Annak ellenére, hogy Celsius-fokban számolva most maradt le leginkább az élmezőny mögött, az One a harmadik körben került legmagasabbra a grafikonunkon, ugyanis a konkurensek többet romlottak. Mindazonáltal inkább két ventilátorral érdemes használni az Antec egyesét, mert a 72 °C-os CPU maximum mellett ekkor már elég magas, 48 °C-os értéket mértünk a merevlemeznél, míg ventilátorokkal ez 35 °C alatt maradt.

Értékelés

Egészen korrekt ház az Antec játékosoknak szánt sorozatának legszerényebb tagja, a One. Annak ellenére, hogy nagyon könnyű, jól össze van rakva, szinte minden részletét rendesen megcsinálták, van USB 3.0 csatlakozója, elég bővítőhelye, festése rendben van. Szerelés közben az alaplap 12 voltos tápkábelhez való nyílása hiányzott leginkább, és lehetett volna egy hangyányival mélyebb a belső tér, hogy ne kelljen küzdenünk a referencia Radeon HD 7970 beillesztésével.

Dicséretes, hogy a táp alatt könnyen kiszedhető porszűrő van, de ilyet tehettek volna előre, felülre és akár az oldallapba is. A két gyári ventilátor minőségével meg voltunk elégedve, középkategóriás konfiguráció mellé szerintünk nem is kell továbbiakat beépíteni, hacsak nem töltjük meg az összes merevlemezhelyet. Tetszett a két külön 2,5 hüvelykes (SSD-nek való) meghajtóhely, a középkategória elejére sorolható teljesítmény és a valamivel 16 000 forint fölötti ár.


Antec One számítógépház

rudi

Az Antec One ház a Bluechip webáruház jóvoltából járt nálunk.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Antec

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés