Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TESCO-Zsömle

    félisten

    válasz Gee_1985 #13639 üzenetére

    Ideális esetben igen, gyakorlatilag nem. Értelem szerűen minél több hűvös vizet nyomsz át a blokkon, annál kevésbé tud felmelegedni és annál jobb lesz a teljesítmény. De itt bejön a képbe a probléma, hogy te a vízzel csak a blokkot hűtöd, a CPU-ig még van két gyenge pont: A blokk és a kupak közti hőátadás, valamint a kupak a proci közti hőátadás. A másik probléma az ellenállás, ami az áramló közeg sebességével négyzetesen arányos, vagyis az ellenállási görbe gyakorlatilag egy elnyújtott x^2 függvény. Ezek miatt a blokknak is van hatásfoka.

    Ez itt az Enzotech SCW-Rev.A. diagramja. Nagyon kevés blokkhoz van ilyen, ráadásul ez az egyik legjobb olyan blokk, amire utaltam. Nagyon kicsi az ellenállása és kialakításából adódóan alacsony áramlás mellett is igen jól hűt*:

    A kék vonal a teljesítmény görbe. A függőleges tengelyen °C/W. Vagyis minden egyes felvett + Watt ennyi °C-ot emel a hőmérsékleten. A vízszintes tengelyen a térfogatáram látszik Gallon/Perc mértékben.
    A magenta vonal az ellenállás görbe. A függőleges tengelyen nyomásérték látható Font/négyzethüvelyk mértékben. Ez megmondja, hogy adott térfogatáram mellett mennyi nyomás esik a blokkon. A blokknak ott a legjobb a hatásfoka, ahol ez a két görbe metszi egymást. Előtte a teljesítmény sokkal jobban romlik, mint amennyivel az ellenállás csökken, utána pedig az ellenállás nő sokkal jobban, mint a teljesítmény.

    * - Ez természetesen a kialakítása miatt van, ami átmenetet képez a modern, "micro-pin" (micro-tüske) kialakítású turbulens blokkok és a régi "fin" (lemezke) kialakításúak közt. A blokk kialakítása "micro-fin":

    Nagyítás

    Nagy térfogatáram esetén hasonlóan működik, mint a turbulens blokkok, de mivel nincs benne fojtás, így a teljesítménye elmarad a mai csúcs-blokkoktól. Viszont a hosszú tüskék miatt kis térfogatáram mellett is nagyon jól elvan. Ilyenkor a tüskék jobban át tudnak melegedni, amitől megnő a hasznos hőleadó felület. Emellett az ellenállása az egyik legkisebb a blokkok közt, főként a fojtás hiánya miatt.

    Seri21: Ott sem feltétlenül kivitelezhetetlen, csak előbb fölfele kell menni. Ilyen rendszernél mindig a legmagasabb hőleadó az első, aztán megyünk lefelé. Ha van a kazán fölött hőleadó, akkor már nincs gond, mert a hajtóerőt a kazán magasságában mért hideg/meleg különbség, és a fölfele menő magasság adja, ha jól emlékszem. A probléma ezzel a rendszerrel inkább az, hogy elég ormótlan és gondosan szigetelt csövezést igényel, ráadásul igencsak behatárolt módon és irányba lehet a csöveket vinni, mivel a gravitációs fűtési rendszerekbe nagyon kicsi a hajtóerő egy szivattyúhoz képest**, másrészt nehézkes szabályozni (nem fojthatsz rá radiátorszeleppel egy olyan rendszerre, amibe gyök2-vel vánszorog a víz).

    ** - Ugyanezen oknál fogva fölösleges a meleg levegő irányával foglalkozni számítógépeknél, ha már van a rendszerben legalább 1db ventilátor.

    [ Szerkesztve ]

    Sub-Dungeoneer lvl -57

Új hozzászólás Aktív témák