Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • excalibur36

    senior tag

    válasz B@bL3ve5 #2677 üzenetére

    Higyétek el nem a levegöbe beszélek!!!
    Sokmindent kiprobáltam a vh.-val kapcsolatban, köztük az olajat mint hütö közeget is.
    Sajnos sokkal több hátránya van mint elönye.
    Köztük az, hogy ha felmelegszik akkor sokkal nehezebben hül vissza mint a viz.
    Föleg ilyen rendszerben mint a vh. ahol a pumpa csak pár decit forgat.
    Egy idö után már nem hüti a rendszert, hanem füti.
    Nembeszélve arrol a tényröl, hogy mint már mondottam ezek a pumpák nem olaj(és innentöl kezdve teljesen mindegy, hogy milyen) keringetésére lettek tervezve.
    Tönkre teszi a pumpát rövid idön belül(eleszi a tömitéseket, amüanyag alkatrészeket stb.)
    Van speciális kimondottan olaj keringetésére alkalmas pumpa, de mint irtam ennek az ára töbszörösen meghaladja a vizesét.
    Tehát szerintem nem érdemes megvenni egy ilyet.

    Már rendkívül sok hûtõfolyadékot kipróbáltam, és hallottam, hogy mások mit használnak, íme néhány megoldás elõnyökkel, hátrányokkal együtt:

    1. Víz.

    Talán ez a legtriviálisabb folyadék, olcsó és könnyen beszerezhetõ :). A folyadékok közül ez egyik legjobb hõvezetõ. Hátránya, hogy nyáron megzöldül, az algás víz eltömíti a járatokat és rontja a hõátadást. A másik hátránya, hogy vízkõ keltezik a rendszerben, aminek eltávolítása elég macerás. És arra sem árt ügyeli, hogy nagy hidegben megfagy. Pl. ha valakinek az udvaron van a meleg leadó radiátora.

    2. Ioncserélt víz.

    Ez a vízkövesedét késlelteti, de akármilyen hihetetlen csak idõ kérdése, hogy megzöldüljön. Télen ez a folyamat lassabb, nyáron gyorsabb. Természetesen ez is megfagy, de ugyanolyan jó hõvezetõ mint a csapvíz.

    3. Víz + Domestos

    Ez elég király keverék. Azonnal megöli a baktériumokat, az algásodásnak nyoma sem lesz. Kevés Domestos szükséges a vízbe, a keverék jó hõvezetõ, de mivel a Domestos apró szemcséket tartalmaz a szivattyú sikló csapágyazását rongálja. A mûanyagot nem, de a rezet nagyon lassan marja, az alumínium meg megfeketedik miatta. Ja és kicsit büdös ez a ''koktél'', tehát ajánlatos zárt rendszerû hûtõt készíteni.

    3. Vodka, pálinka stb.

    Kellemes bódultságban programozhat a felhasználó mellette. Tehát a gyors párolgás miatt itt is ajánlatos zárt rendszert alkalmazni. Valamivel rosszabb hõvezetõ mint a víz. A nagy cukortartalom rövid úton kikészíti a szivattyút. De nem élnek meg benne a baktériumok :))

    4. Tiszta alkohol

    Ennek a cukortartalma minimális, de a hõvezetõképsége elmarad a víztõl. Tûzveszélyes a megoldás (mert ennyi erõvel benzint is önthetnénk a rendszerbe). A nem olajálló csöveket feloldja, ezért csak óvatosan. /Egyesek nem tudják, hogy a denaturált szesz erõsen maró./ Ezt háztartási boltban árulják. A gyógyszertárban lehet venni tiszta alkoholt, még nem oldották meg, hogy emberi élvezetre alkalmatlan legyen ;-)

    5. Fagyálló

    Hõvezetõképsége kicsit rosszabb, mint a víz. Tuning szempontjából optimális. Ne fagy meg, olcsó és könnyen beszerezhetõ, nem zöldül és fényesen tartja a rezet. Tehát optimális lesz a folyadék és a réz hûtõblokk között a hõátadás. Ne feledkezzünk meg róla, hogy nagyom mérgezõ, és a vasat simán ''megeszi''. Ha valakinek van autószerelõ ismerõse megkérdezheti, hogy pl. a Ladák vas hengerfejét hogy eszi meg az etilén-glikol. Az vastag alumínium 20 évig is ellenáll, tehát mind réz mind alu hûtõblokkhoz jó. Vasból meg gondolom nem sokan csinálnak hûtõblokkot.

    6. Olaj

    Utoljára hagytam ez a pontot, mert nem olyan egyszerû az a kérdés. A motorolaj túl sûrû és olajálló csövek szükségesek. A szivattyú mûanyag háza sem nagyon tud ellenállni az olajnak. Rosszabb hõvezetõ mint a víz, és nagyon sûrû, így izmos szivattyúval lehet csak keringetni.

    Pl. a napraforgó olaj, már jobb, mert nem olyan sûrû. Valószínû, hogy nagyobb élettartamú lesz a szivattyú, mert keni a mozgó alkatrészeket. Alacsony hõmérsékleten besûrûsödik.

    Transzformátor olaj (esetleg mûszer olaj). Ez elég drága, több viszkozitással készül. A legfolyósabb változata olyan, mint a víz. Általában átlátszó folyadék. Keni a mozgó alkatrészeket, de sajnos elmarad a hõvezetõképsége a víztõl. Idõvel az egész szobában olaj szag lesz, ezért lehetõleg minden legyen zárt rendszerû. Tájékoztatásul három és ötezer forint között mozog litere. De elég nehéz beszerezni. A mûszerolaj szinte egy az egyben ugyanaz. Ezt, pl. varrógép boltban lehet venni.
    .

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

Aktív témák