Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • draff

    aktív tag

    Üdv mindenkinek!

    Szeretnék csinálni egy egyszerű, de nagy erősítéssel bíró egytranzisztoros erősítőt az antennakábelbe, hogy ott a mindenféle, a jel útjában levő csillapításokra egy kicsit - már a legelején - ráerősítsen.
    Valami szélessávú tipusúra gondoltam, ami a 200-900 MHz-et simán átviszi.
    Lenne hozzá néhány tranyóm (BF960; BFW30; BFR96; stb.), mert hát ilyenek vannak itthon, ámde valami kapcsolási rajz kellene hozzájuk - azt sehol sem találtam.

    Ki tudna javasolni ilyesmiket közlő internetes oldalakat, hol keresgéljek, vagy esetleg magának a kapcsolásnak a rajzát feltenné. Nem kell hozzá semmiféle nyák vagy nyák-terv, mivel én csak simán légszerelésben gondolkodom - egy kis fémdobozka belsejében.

    [ Szerkesztve ]

  • draff

    aktív tag

    válasz BTO #760 üzenetére

    Az a nagy baj, hogy azt már néztem.
    A legtöbb helyen csak a folyamatos duma megy mindezekről, vagy esetleg valami, alapból gyárilag készült erősítő fotója van fenn (ámde a kapcsolási rajza - az sajnos nem), így aztán sokra nem megyek vele.
    Alapból azzal a fórummal kezdtem el nemrégen a kutakodást és aztán eljutottam a valamikori Szilas által gyártott közösségi erősítőig, ami 2 tranzisztoros - bár valójában csak az egyik az RF-esen erősítő benne, a másik az RF tranyó munkapontját szabályozza, hőstabilizálja.

    Sehol egy jó megoldás, amint az régebben - pl. a Rádiótechnikában, a Hobbielektronikában vagy az Ezermesterben voltak. De csak simán szövegből nemigen lehet építkezni.

    Minden kapcsolási rajz titkosított lenne? Akkor meg mire jó a net?

    [ Szerkesztve ]

  • draff

    aktív tag

    válasz Murphistic #618 üzenetére

    Egy STB vagy az antenneaerősítő attól még soha nem megy tönkre, ha antennát teszel rá. De az erősítő is többnyire kétesélyes - vagy erősít, vagy nem.
    Persze kérdés - kell-e hozzá egyáltalán erősítő?
    Mert sokszor az erősítő a hasznos jellel együtt a zavarokat is erősíti, tehát élesebb lehet a képed, ám ezzel együtt "zajosabb" is. Antennaerősítőt csupán olyankor érdemes fej közelben távtápláltan alkalmazni, ha nagyon hosszú a vevőhöz a levezető kábel (5-10 m)

    Azért viszont soha nem büntet meg senki, hogy mivel veszed az adásokat. Alaphelyzetben semmi közük hozzá.
    Amíg nem Te vagy az adó, aki valamivel rázavarhat az adásra, addig nem foglalkoznak a kérdéssel. A rádiófrekvenciás "zajogásra" viszont kimondottan harapnak ....

    610 MHZ-re nem kell olyan nagyméretű antenna ám (még ráhangoltan sem) tehát nem is igazán értem, hogyan akarod kihozni az egészet a 220-as vezetékből? Az talán egy kissé túl gyenge ilyen célra, mert nem túl sok az önhordó, és az öntartó képessége. Legalább 5 mm-es alu-csőből, vagy 3 mm-es alu-rúdból kellene csinálni, mert ha kinn van a tetőn, egy sima szél is elgörbíti, vagy ha rászáll egy galamb .... s akkor még a villámvédelem sem lenne kimondottan hátrány.
    Szóval - ha csak padlástérbe teszed, akkor talán elmegy, ám ilyenkor az esős időben jönnek meg a csodák, a nedves tető szépen elkezd árnyékolni ...

  • draff

    aktív tag

    válasz gomez011 #685 üzenetére

    Hááá-ááát azért? Apááám, 50 km-es távolságról venni szobaantennával az adást - az elég nagy bátorság. Csoda hogy egyáltalán működik.
    Bár ezekben az antennákban van valami erősítő, de annak mi értelme van, hogy a hasznos jelek mellé a zaj is fel van erősítve? Nem csodálom, hogy úgy szar, ahogy van.
    Erre a távra még egy dupla lepke szélessávú
    (http://forgat-sat.hu/webshop/nagy-lepke-szelessavu-erositos-antenna-pi-207.html?osCsid=853e1531f47614e4e8fd7cfa8fc47299)
    - kinn a tetőn - is jobban megteszi.

    Ám ha mégsincs igazam, és alaposan lehurrognak a szakhapsik - akkor bocsika.

  • draff

    aktív tag

    Hali!

    Van egy Samu tévém, s rajta egy csomó állomás-keresési lehetőség. A hátulján meg az antenna-csatlakozó (no meg a többi más).
    A TV adás koaxkábelen jön be a szolgáltatótól a lakásba-szobába, de már előtte bele van vezetve egy fényes kis dobozba (valami splitteres elosztó/alul- vagy felüláteresztő szűrő lehet) s onnan megy tovább az egyik szál a TV-be, a másik szál viszont a szolgáltató által hozott kábel-modembe.
    Onnan meg átvezetve a Set Top Boxba, ami ugyebár az egész műsort átkonvertálja digitálisba (magyarul - digitalizálja) Innen aztán a jel a TV-be kétféle-képpen mehet.
    Vagy a 21 tűs SCART dugóval, vagy a HDMI csatlakozóval.
    (De ha jól emlékszem, ott még egy harmadik is létezik, az RCA csatlakozósak)
    Amit én ezeddig kipróbáltam - háromból az említett kettőt (SCART és HDMI) elfogadja.
    Kérdéseim:
    1./ Mi van olyankor, ha ezt a két lehetőséget két TV-re dugom rá?
    Egyikre a SCART-tal, másikra meg a HDMI kábellel?
    Bár lehet, hogy mindkettőre csak ugyanaz az adás jönne be,
    de működne? Nem terhelné túl a Boxot, hogy annak mindkét kimenetét használom? (Mert mindez ezeddig számomra annyira alternatívnak látszó)
    2./ továbbá - ha már egyszer digitális jel jön ki a Boxból, azt miért nem lehet közvetlenül - az antenna-csatlakozóján keresztül rádugni a TV-re? (és esetleg már előtte szétosztani, stb, stb.)
    A TV-n eleve egy csomó olyan csatornahely van, amely képes lenne fogadni - közvetlenül az antennabemenetről - a digitális jeleket.
    Vannak olyan helyek az országban (pl. Kiskunfélegyháza) ahol a falból a kábelen már eredően digitális jel jön. Sokkal jobb a szemmel látható képminősége (és valamelyest tán még olcsóbb is, mert nem kell hozzá a két beltéri hülyeségnek a tápáramát saját erőből folyamatosan biztosítani.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák