Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BigBlackDog

    veterán

    válasz hito #8506 üzenetére

    Ha csak az itt leírtakhoz kell szoftver, akkor szerintem érdemesebb Lightroom-ot használni. Sokkal jobban elérhetőek a képfeldolgozáshoz szükséges dolgok tapasztalataim szerint, illetve eléggé hatékonyan lehet menedzselni a képeket (és változtatásaikat) a katalógusrendszer segítségével. Tulajdonképpen csak az eredeti, módosítatlan képet kell letárolni, a Lightroom letárolja a rajta elvégzett módosításokat. Ha éppen szeretnéd használni az aktuális állapotában a képet, akkor kiexportálhatod jpg-ben, de a jpg-ket nem kell megtartani. Létre lehet hozni pillanatképeket, így bármikor vissza tudsz állni egy korábbi állapotra (vagy akár letárolhatod a különböző helyre feltöltött képek aktuális állapotát is). Amit még mostanában több helyen láttam ajánlva az a DxO Optics Pro nevű program, érdemes lehet esetleg erre is egy pillantást vetni.
    És akkor megpróbálok a kérdésedre is válaszolni. :) A raw kép a nyers, tömörítetlen, vagy veszteségmentesen tömörített kép. A módosításokat, korrekciókat érdemes mindenképpen ezen csinálni, mivel így nem fog beleszólni, torzulni a veszteséges tömörítésben elveszett részletek, információk miatt. A fényerő/telítettség/élénkség görbéket meglátás és ízlés szerint szoktam én ráncigálni. Amire érdemes itt figyelni szerintem, hogy inkább egy kicsivel exponáljuk felül a képet, mind alul, mivel a sötétebb kivilágosított részeken sokkal több zaj tud előbukkanni, mint a világosabb visszahúzott fényerejű területeken, legalábbis a tapasztalatok és az olvasottak alapján. Az élénkség-telítettség közötti különbséget pontosan én sem tudom, de mintha valami olyasmi lenne, hogy élénkség növelésnél a (szín)telítettebb területek telítettsége nagyobb mértékben fog növekedni a kevésbé "erőteljesebb színekkel ellátott" területekhez képest, még telítettség növelésnél mindenhol ugyanolyan mértékben növekszik a színtelítettség.
    Az élesítésről eléggé sok helyen lehet olvasni, tutorial-t nézni, egy időben én is próbálkoztam mélyebben belemászni, de végül kicsit későbbre tettem félre ezt a tudományterületet. :) Ahogy én szoktam az élesítést csinálni, az a következő. Az amount (talán mérték) csúszkát 50 % környékére (min. 25%, max. 70-80%) teszem, annak függvényében, hogy mennyire zajos a kép alapból. Zajos képnél értelemszerűen nem érdemes nagyon magasra venni, bár az 1020-ból kijövő képeken úgyis van jónéhány pixel, amikből a zajt relatív jól lehet szűrni. A radius csúszkánál a csúszka mozgatása közben a képet szemlélve lehet legegyszerűbben jó eredményt elérni szerintem. Ahogy észrevettem, részletgazdagabb, aprólékosabb képnél az alacsonyabb értékek a nyerők, míg kevésbé aprólékos, homogénebb képnél a magasabb értékek. A detail csúszkán annyit húzok általában, amennyit jónak érzek és amennyi még nem megy a minőség rovására. A masking pedig elvileg azt határozza meg, hogy milyen méretű (sugarú) minta alatt ne élesítsen, a megfelelő masking érték megválasztása esetén pl. a meglévő zajt nem fogja aránytalanul felerősíteni. Összességében az élesítést, zajszűrést szerintem folyamatos pixelkukkolás mellett érdemes csinálni, konkrét univerzális értéket még nem találtam. Egyébként ahogy észrevettem, mintha az LR-nek (V5.0) jobb eredményt adna az élesítése, mint az PS-nek (CS6).
    Persze ez csak a saját véleményem, tapasztalatom, remélem nem sikerült semmi blődséget leírnom. :B

    [ Szerkesztve ]

  • MR007RM

    addikt

    válasz hito #8506 üzenetére

    Kéne szereznem egy Raw fotót és a kedvedért meg a kíváncsiságomért megnézném. :) Én többnyire csak alap dolgokra használom a PS-t. Játszom a színekkel, kontraszt és fény, vágás, klónozás ha szükséges, kicsinyítés......így hírtelen, persze van sok érdekes dolog még amik közül lehet válogatni.

    Telítettség/élénkség....hát talán a élénkség lágyabb és más lesz a színhőmérséklet. Nézd meg és döntsd el melyik és abból mennyi. Én zajszűrést nem használnék, mert szar lesz tőle a fotó, szóval csúnya. Ha használja az ember az látszik, életlen és olyan mosott zajos lesz. Ha mégis kell a zaj eltüntetésére, akkor itt-ott ecsettel életlenítek. Vagy fordítva élesítek, kijelölöm és csak azt picit. Egyébként a fotó pixel méretének csökkentésénél (lehet pár változatot kijelölni hogyan számoljon inkább pl. simább vagy élesebb legyen) zajt is szűr az észrevételem szerint, olyan pixel összevonás féle. Nézd meg. :) Színzajt szűrőt sem használok, bár lehet néha nem ártana. Ha nagyon szar a fotó akkor inkább megy a kukába. Nálam kell a jó alapanyag. Lehet mert ehhez sem értek eléggé. Lehet a színezetet módosítani, csavarni, néha az is jól jön bűvészkedésnél. Talán majd egy vérprofi beír, mert a kérdéseidre én is kíváncsi vagyok mások szájából. :)

    (#8510) BigBlackDog: Na közben mire kinyögtem valamit. :R

    Közben olvasom.....én beviszek egy fotót (PS) és olyan könnyen variálom ahogy csak akarom. Elmentem vagy sem, elrontom és visszalépkedem mert mindent megjegyez stb.....a PS is nagyon egyszerű.

    [ Szerkesztve ]

    MSI GT70, i7-4940MX (4x 4,0GHz), DDR3L 1600Mhz 32GB, 2TB SSD + 4TB HDD + 128GB micro sd, Nvidia geforce gtx 1070m 8GB (330W táp)/Xiaomi Fimi A3 drón

Új hozzászólás Aktív témák