Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Duck663

    őstag

    Úgy kb az jön le az egészből, hogy Koduri csodát ígért, ahogy a Radeonokkal is folyamatosan, de a csoda hozzáértés hiányában elmaradt.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Tigerclaw #30 üzenetére

    Nem véletlenül szokták mondani, hogy fejétől bűzlik a hal! :) Persze, hogy ez egy csapatmunka, de a csapat azt csinálja, amit a főnökük mond, amilyen irányt meghatároz. Ezért borzasztó nagy felelőssége van. Az AMD-nél meg a grafikus részlegnek Koduri volt a feje, ő határozta meg, hogy merre. Érdekes módon amióta nincs ott, fejlődnek. A Navi 10 kifejezetten jó lett, jó nem egy feature bomba, de jó lett, rengeteget fejlődött a korábbi GCN-ekhez képest.

    Érdekes lenne azért látni, ha Koduri tényleg lapátra kerülne az Intelnél, hogy hova tovább? Ki fogja alkalmazni? De most komolyan. Apple-nek nem kell, AMD-nek sem, Intel is lapát, nv-nél bolondok lennének szerződtetni. Kodurinak hatalmas az egója, képtelen belátni azt, hogy a Radeonokkal való egy helyben toporgás egyik legnagyobb felelőse ő. És most pontosan ugyanazt csinálja az Intelnél, hova is vezet majd ez?

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #41 üzenetére

    Abu, bírom azt, hogy képes vagy végtelenségig kiállni valami mellett. :)

    Az az "RDNA" ami Koduri kezei alatt készült, az a kukában végezte. Az egy HBM-es valami lett volna, és nem csak a memóriát cserélték le. Az sem véletlen, hogy az RDNA-t egy hibridként kezeik sokan. Valószínűleg kényszerűségből összeollózták a GCN CU-it, némileg átalakítva, és a RDNA egyéb fejlesztéseit, mert muszáj volt a Vega 64 után továbblépni, és nem volt más fejlesztés, a Koduri-féle elgondolás meg nem működött, vagy nem elég jól. A Radeon 7 pedig túl drága volt és nem is egy bajnok, azt is inkább a kényszer szülte. Nagyjából a Vega 64 bukása előtt/alatt/után történhetett meg az irányváltás. Nagyjából a 2017-es CES után, azaz 3 és fél éve! Közben pedig ott vannak a konzolok, amire valószínűleg volt egy határidő, mikorra kell elkészülni vele, szóval még az is elsőbbséget élvezett. Korábban pedig nem készülhettek el a konzol lapkái sem, mert azok ugye Zen2 magokat tartalmaznak, aminek mikor is fejezték be a fejlesztését? Előbb nem készülhettek el a konzol lapkák sem, inkább rá még vagy fél évre, mondjuk jó esetben 1-1.5 éve léteznek, szóval volt bőven idő a fejlesztésre, Koduri mentesítésre.

    Nem azt mondom, hogy Koduri sík hülye lenne, vannak jó ötletei, de vezetőnek teljesen alkalmatlan!!! De az Intelnél most bizonyíthat, van pénz (amire panaszkodott az AMD-nél, hogy nincs elég), van bizalom (még), és van ideje (szintén még). ;]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #44 üzenetére

    Ha nem volt 2 RDNA (nem is biztos, hogy ez volt a neve) akkor, hol van az a HBM-es fejlesztés??? Egyébként miért is vallanák be? Hivatalosan az áll, hogy Koduri eljött az AMD-től, holott (te is leírtad korábban) kirúgták!!! Az, hogy mit vallanak be, és mi a valóság, az két eléggé különböző dolog. Az AMD-nek jó az, hogyha Koduri az Intelt gyengíti!!!

    Az, hogy a CU-k szervezése más, az nem jelenti azt, hogy nem lehetnek a korábbiak, csak hatékonyabb etetéssel. Hogyha pedig megnézzük, hogy a GCN-ek esetében a különféle változtatások mennyit hoztak, akkor nagyon is elképzelhető, hogy a Koduri-féle fejlesztés zsákutca volt.

    Egyébként van egy apró bibi azzal amit írsz, Wang 2018 (január) óta van (újra) az AMD-nél, amikor már Koduri nem volt ott. Arról a 3 és fél évről se feledkezz meg, és arról sem, hogy 2017 január után Koduri a sarokban volt, és arról sem, hogy Wang érkezéséig Liza Su vezette a RTG-t!

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #46 üzenetére

    Egy mondatot emelnék ki: "amely az eredeti Navi 10 áttervezése" Azaz ez született meg később. Nem ebből született a Navi 10.

    Ne ülj fordítva a lóra. :)

    A teljesen más CU dizájn az most lesz az RDNA 2-vel.

    Amúgy szerinted mi a ...... csináltak 3 és fél évig? Tapsikoltak a Koduri-féle fejlesztésnek? Lisa Su pont nem ilyen! Valószínűleg egy lendületből fogta, és a Zeneknél alkalmazott stratégiát átemelte a GPU-s vonalra. Ami ugyan a tranzisztorszámra nézve nem túl hatékony, de a fejlesztéseket elősegíti. Sőt az se elképzelhetetlen, hogy ezek után jött az, hogy váltsunk nevet és jött az RDNA, hogy megkülönböztessük a korábbiaktól, húzzunk egy éles határvonalat. Ezzel tulajdonképpen el határolva magukat a korábbi fejlesztésektől, ez valami más, ez valami új. Ha megkérdeznéd Kodurit, hogy mit tud az RDNA-ról, akkor lehet hogy vakarná a fejét! (Majd azt válaszolná, hogy ő tervezte az egészet, ami kamu, de ez jön a személyiségéből.)

    Kb úgy nézhetett ki a dolog, hogy miután kiderült, hogy a Vega 10 nem hozza azt, amit Koduri ígért, utolsó esélyként meghajtó fronton kapott egy ultimátumot, hogy vagy szoftveresen megoldják vagy ennyi volt. Nem sikerült, 200 új feature-t ígértek, egyet sem tudnék kiemelni ami működött is. (Megjegyzem, hogy ez nem épp az éppen, hogy volt ráhatása kategória.) 2017 szeptemberben pedig pihenőre is ment, egy Lisa Su lábnyommal a hátsófelén.

    Értem én, hogy szakmailag sokra tartod Kodurit, de az amit időről időre letett az asztalra nem ezt bizonyítja, csak annyit, hogy vannak jó elgondolási, de több az nincs benne.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #49 üzenetére

    "Ugyanaz lesz a dizájn mint az RDNA-1-nél csak kap pár extra egységet", megint ellentmondásba vagyunk. Most ugyanaz lesz, vagy kiegészül valamivel? Az AMD GPU-iban nem úgy működik a sugárkövetés, mint a Nv-nél, nem úgy van, hogy hozzáteszünk pár RT magot és kész. Egyébként van egy olyan gyanúm, hogy az RDNA is képes lenne RT-re csak épp lassan, a régi CU-kal, ezért nincsen. De lehet a DXR 1.1 érkeztével lesz sugárkövetés a RDNA-s Radeonokon is. De ez csak megérzés.

    Tri? Pfff, ezért az elnevezésért, még kódnév szintjén sem hiszem, hogy túl sokan rajongtak volna.

    Abu, ne írj már zöldséget, hogy a Vegahoz nem sok köze van, pont Te írtad le korábban, hogy a Polaris esetében (Vega előtt volt) az elő behívás Koduri féle elgondolás, ahogy az ACE egységek egy részének kiváltása HWS-sel szintén, ott a Vegánál az RPM, ami megint csak. Ezek nem olyan dolgok, hogy nem volt beleszólása, csak épp hogy.

    "Az RDNA volt az első fejlesztés, amibe a fejlesztés korai szakaszában is beleszólhatott." Na pont itt van a kutya elásva, hogy a fejlesztés menetén változtatott Lisa Su, és álltak át a Zenes irányra. Lehet az RDNA alapokhoz van köze Kodurinak, de utána semmi, mert nem működött, ahogy a Vega 10 sem, amiért lapátra került. Ennek az irányváltásnak köszönhető, hogy már meghajtóban nyomokban fellelhető a Navi 31, és már a 41-ről is van pletyka. De ez nem Koduri érdeme egy pillanatig sem, mondjuk úgy, hogy ahogy Kodurinak volt hatása a Polarisra és a Vegára, úgy Lisa Su és David Wang is hatással volt az RDNA-ra és van egy olyan gyanúm, hogy utóbbiak végeztek messze jobb munkát. Úgyhogy bármilyen is lesz az RDNA 2, NE az alapján ítéld meg Kodurit. Majd 2-3 év múlva, ha még az Intelnél lesz, lehet véleményezni a munkáját.

    A dolog az Intel esetében sem igaz, nem lehet igaz, mert az Intelnek nem volt semmiféle jól skálázható GPU terve, egyáltalán semmilyen terve sem volt, ezeket Koduri vitte magával, csak egy CPU mellé barkácsolt éppen, hogy csak működő iGPU szintjén gondolkoztak.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #53 üzenetére

    Már megint egy ellentmondással sikerült indítanod! Az RDNA 2 az RDNA multiprocesszorait használja... RT részegységek benne lesznek az RDNA 2 multiprocesszoraiban, akkor benne kellene lenniük az RDNA-ban is, nemdö? :P

    De hagyjuk.

    Egy teljesen más kérdést szegezek neked, de nem kell rá válaszolnod, csak gondolkozz el rajta. Folyik egy/több fejlesztés, majd a fejlesztés vezetőjét elküldöd, mert a korábbi munkájának eredményességével elégedetlen vagy, nem hozza azokat az eredményeket, amit vártak tőlük. Ezek után, ki oly bátor, vagy botor, hogy nem vizsgálja/vizsgáltatja felül az összes létező munkáját? Adott esetben kukázza az egészet?! Ezzel egy cseppet sem viccelek!!!

    "Ezért hagyják csak úgy megjelenni a terméket, mert nincs már idő nagyot módosítani." Más lenne a helyzet, ha 2018-at írnánk, de eltelt 3 és fél év, pont, hogy volt idő változtatni, szinte mindenen! Teljességgel kizárt, hogy ne nyúltak volna bele mélyen. Lisa Su egy nagyon jó vezető, nem egy Krzanich, elképzelhetetlennek tartom azt, hogyha ennyi idő áll a rendelkezésére, érintetlenül hagyna bármit is, nem fogja megengedni azt, hogy egy újabb VGA-s kudarcba fussanak.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz szmörlock007 #56 üzenetére

    Ha a Polarisba bele tudott nyúlni, akkor a Vegába, már hogy a fenébe ne tudott volna. A Vega megjelenésekor már 4. éve volt az AMD-nél. Pont ez az, hogy az időbeli határokon vagyunk.

    Igen 4-5 év, az RDNA ezért nem teljesen új, elkezdett valamit Koduri, de nem volt jó, ezért csináltak egy hibridet, muszáj volt, Koduri meg lapátra került. Nem lehet 3-4 évig VGA fejlesztés nélkül bohóckodni. Az RDNA-t meg Zen fejlesztési konstrukciós alapokra tették, ami ugyan sok tranzisztorba került, viszont ezzel megalapozták annak a fejleszthetőségét, amivel pedig időt nyertek maguknak.

    2013 óta volt Koduri a AMD-nél.

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #60 üzenetére

    És nem ez történt? Az eredetileg tervezett Navi 10 nem jelent meg! Ezért van egy hibrid! Persze, hogy nem fogják elismerni, se neked, se nekem, de nem is kötelező, (amúgy se lenne jó, ha a konkurencia tudná, hogy Kodurival, hogy mellényúltak, ez bakker stratégiai döntés) de ha figyelembe vesszük, hogy mi minden történt, és mennyi idő telt el, akkor ez az egyetlen értelmes magyarázat. A Navi 10-nek eredetileg 2017 végén, 2018 elején kellett volna megjelennie! Ami ugye 2019 közepe lett! A Vega 10 megcsúszott, az eredeti Navi 10-et törölték (a HBM-est), pótlásnak jött a Radeon 7, meg a 2* is ránc felvarrott Polaris 10.

    (#58) szmörlock007: Az RTG létrehozása az a grafikus részleg egyfajta függetlenítése, mert ki akarta sunyi módon szervezni az AMD-ből, de a VGA-k tervezésének felügyelete, az ahogy odakerült a feladata volt. Azaz 2013-tól. A Polaris tervezésének a befejezése 2015 vége 2016 eleje környékén volt, dátumot nem találtam. Azaz minimum 2 éve már ott volt és ugye tervezés befejezéséről beszélünk, tehát bőven van még ráhatása, hiszen 2 évig a felügyelete alatt dolgoztak rajta. A Vegának meg kötve hiszem, hogy 2013 előtt megkezdték volna a munkálatait. Inkább 2014 eleje körül. Nem véletlenül panaszkodott Koduri, hogy nincs elég pénz a fejlesztésekre.

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #65 üzenetére

    Látom unod már, hogy hibridnek nevezem, de ez mindaddig hibrid marad, amíg meg nem jelent a RDNA 2 és arról egy részletes 3km-es írás! :) Abból látni fogom, mi a helyzet és vagy elismerem, hogy tévedtem, vagy továbbra is bőszen fogok bólogatni, hogy de bizony az kő kemény hibrid volt. Ez most még kérdőjeles. :)

    Nem fejlesztettek 2 külön architektúrát, ezért hibrid, és ezért nem is kellett 4 év a fejlesztéshez. Felhasználták a működő fejlesztéseket, és áthozták a GCN-ből ami nem működött megfelelően. Közben pedig mehetett az RDNA 2 fejlesztése. Az AMD mindig az élen járt az új technológiák implementálásában, a M$-al is jó a kapcsolatuk, a RT-et nem hinném, hogy úri hóbortból mellőzték, egyszerűen muszáj volt. Ez így is jó két és fél év volt.

    Egy csomó dián és útitervben is 2018 szerepel, ami később változott ugye, de az elsőkön még ez van.

    A Vega 20 nem lett fogyasztás/teljesítmény/órajelbajnok hiába került 7nm-re, inkább arra jöhettek rá ezzel, és a Polaris 30, Polaris 20 maszkjának használatával, (ott is volt egy csíkszélesség csökkenés) hogy a tervezési rendszerükben vagy az architektúrák kialakításánál van valamilyen hiba, később emiatt kezdték vizsgálni a GPU-k melegedését, kezdték el keresni a "forró" pontokat. Ennek köszönhető az amit a Renoir fel tud mutatni fogyasztás/teljesítményben, illetve a GPU-k elérhető órajelei is emiatt növekedtek meg drasztikusan. Éveken keresztül alig fejlődtek valamit, majd most az RDNA 2 lényegében a Polaris 20 órajelmaximumát közel megduplázza. Ez nem csak gyártástechnológiából eredő fejlődés, hanem architektúrában és tervezésben ugyanúgy keresendő. Valószínűnek tartom, hogy a RDNA 2 GPU melegedése is sokkal kiegyensúlyozottabb lesz, mint volt az elsőé.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #67 üzenetére

    Várjuk ki a végét, hogy szükséges-e írnod újabb 4+ oldalt! :)

    2014 körül kezdhették el a Vega 10 fejlesztését! (azt tekinthetjük Koduri fő alkotásának, még ha ez ellen kézzel lábbal tiltakozol is) :) Előbb kizárt, Rory Read úgy húzta meg a nadrágszíjat GPU-k frontján, hogy örülhetünk, hogy az ő vezetése alatt, jött egyáltalán valami. Az RDNA 2013-as fejlesztésének kezdete még jobban kizárt.

    Próbáld már összerakni a képet, ha valaki jól végzi a munkáját, jönnek az eredmények, miért küldenéd el? De most komolyan? Egyszerűen így jönnek ki az időszakok. De mondjuk legyen a Vega 10, 2013-ban elkezdenek dolgozni rajta, számolsz 4 éves időszakkal, kijön a megjelenés 2017-es éve, megjelenik, bukta. A fejlesztést vezető személy lapát. Ennyi. Hiába kezdett bele más valamibe, már nincs bizodalom. A fejlesztést felülvizsgálják, és átdolgozzák, vagy kukázzák.

    Erről van szó, de ahhoz, hogy javítsd a "dizájnkönyvtárat", fel kell ismerned a hibákat, hogy mik okozzák, min kell javítanod, változtatnod. Ehhez nyújtott segítséget a Polaris 20 és 30, maszkazonosság volt, csak a gyártástechnológia különbözött, a Vega 20 és a forró pont vizsgálat is. Rá kellett jönniük, miért nem tudják nagyobb mértékben növelni az órajelet. A Tahitival pl.: 1.6 GHz-es órajelet szerettek volna elérni, 1GHz is épp hogy megvolt. Csak akkor nem vizsgálták ezt, valószínűleg máshol keresték a hibát, de szépen lassan kizárható volt minden. Na ezt pl végig vizsgálni, marha nagy meló. Talán emiatt is van ott Wang! Simán elképzelhető, hogy 2 generáció múlva már a Radeonok lesznek a teljesítmény/fogyasztás bajnokai.

    Azt nem mondtam, hogy nem fog fűteni, csak azt, hogy a forró pontok, kevésbé lesznek forrók, kiegyensúlyozottabb lesz a melegedés, az egész GPU-ra nézve. Lehet, ha most újraterveznék a Vega 20-at 7nm-en, azonos órajeleken használva, mint ahogy a Radeon 7 futott, kijönne 150-200W-ból.

    (#68) Kupszi: Szerintem ezen dolgoznak még. Ha Abu tényleg 4 oldalt fog linkelni az RDNA 2 mellé, akkor kell, hogy jöjjön egy meglepetés driver!

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #70 üzenetére

    November még nagyon-nagyon messze van! :)

    Teljességgel kizárt, hogy a Vega 10-et 2010-ben kezdték volna el. Úgy látom elmentünk a ki tud nagyobbat vagyis kisebb dátumot mondani irányba. :) A Vega 10 tervezésének befejezése és a megjelenés között 1 év telt el. Az első demózott prototípus ~6 hónappal megjelenés előtt volt. A megjelenés a meghajtó miatt csúszott csak, mert igyekeztek többet kifacsarni a Vegából, csak nem sikerült. Arról nem beszélve, hogy egy csomó esetben egymást követő generációkban reagáltak 1-1 problémára. Kicsit elkezdted túlmisztifikálni ezt a dolgot. Nem egyszerű persze egy GPU tervezése, ha az lenne mindenki csinálná, de miután óriási tapasztalat van az AMD-nél, az ATI felvásárlása miatt, így lényegesen egyszerűbb a helyzetük, van miből meríteni, van mihez visszanyúlni és ez mindent gyorsabbá is tesz! :)

    Egészen biztos vagyok benne, hogy nem csak egy dolog miatt került lapátra. Több interjúban látszott kettőjük kommunikációján, hogy mekkora a feszkó, és míg Lisa Su egy professzionális vezető benyomását keltette, addig Koduri, "majd én megmondom a frankót, te nem értesz hozzá..." mondjuk úgy, hogy egy arrogáns, beképzelt, nagyképű pöcsét. Nem kell szépíteni a dolgot, persze Lisa Su nő és elegánsan oldotta meg a dolgot. A lényeg, hogy Koduri már nincs az AMD-nél, és ez egy pezsgőbontást érdemlő történet! Még ha te nem is így érzed. :)

    A Polaris nem magához a 7nm-hez jelentett segítséget, hanem a tervezéshez. Ez nagyon lényeges lépcső volt, mert a maszk nem változott meg, ez vezethette őket nyomra.

    Persze, hogy tervezés kérdése is, de hiába tervezel nagy órajelre, ha utána a lapka nem megy azon.

    Persze, hogy annyira lesz forró, amennyire beállítják, az órajellel ez változik, meg még a terheltségtől is, de a lényeg, hogy az a terület, amely korábban jobban melegedett a tervezési, és a (hogy is szoktad nevezni? letervezési) kialakításban végbement változtatások miatt kevésbé lesz forró a környező területekhez képest, ez pedig magasabb órajelet enged meg, vagy nagyobb energiahatékonyságot. Ezért írtam a Vega példát, ha most az új ismeretek birtokában készülne el, sokkal jobb paraméterekkel rendelkezne.

    A Renoir nagyon jó példa, mert abban Vega alapú iGPU van, a max órajele meg 2.1GHz, amit az eredeti Vegák megközelíteni sem tudtak, itt meg ugyan sokkal kisebb, de CPU mellett van, és normális fogyasztási paraméterekkel működik.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

Új hozzászólás Aktív témák