Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    Muris, hogy ilyen "fotóval" illusztrálják (mármint a Samsung) a monitort, közben ebből a szögből már csak valami moslék látszana rajta a valóságban, TN lévén...

    (#10) Ptech: Jahh, ez már talán tudja az sRGB-t... A feketék viszont mitől lennének jobbak? Max. jobban le lehet szabályozni, mint általában a CCFL-t, de az csak sötétben számít, általánosságban a kontrasztarány attól nem lesz jobb. Illetve, csak a dinamikus, amit viszont a legjobb kikapcsolni...

    Findzs: Lehet, hogy akad olyan ember, aki nem is veszi észre a különbséget, de azért pl. az ismerőseim mindig megkérdezik, ha először járnak nálam, hogy mitől ilyen jó a monitorom képe? :)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Quan-Chi #25 üzenetére

    A sajátom is IPS-es és amik néha tesztelésre vannak itt, többnyire azok is (vagy S-PVA).

    (A legnagyobb szemeket egyébként a kiegyensúlyozottan wide color gamutos U2410-esre szokták mereszteni, arról lemászik a kép.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz rogozsin #27 üzenetére

    A hazai, várható árakat tekintve messze nem 2x, hanem inkább 1,4x, és szerintem sokkal inkább megéri az U2410 126k-ért, mint egy TN-es ~90k-ért... Csicsa ide vagy oda... Akinek persze azt számít, hát csak vegye! :P Persze tudom, totál feleslegesen tépem itt a számat, nem láttátok még, mire képes az U2410 (jól beállítva, stb.)...

    Mellesleg ugyanez vonatkozik pl. a 23"-asra (>75 k) vs. U2311H (84k). Ja, tudom, az utóbbinak olyan uncsi egyszerű fekete háza van... ;]

    (#28): Nem vettétek még észre, hogy hetente jönnek az újabbnál újabb dizájnok a Samsungtól (ráadásul úgy tűnik, egyre drágábban), miközben a belső lényegében mit sem változik?

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz rogozsin #31 üzenetére

    A 23"-as Samsunghoz inkább a 23"-as Dellt hasonítsuk, mint írtam, az pl. 84k, azaz nem sokkal több, mint várhatóan az új Samu lesz.

    Az IPS-es 8ms megfelel a TN-es 5-nek. Teljesen jó játékra. Nem ezen múlik a dolog, hanem pl. a lagon, ami egyes típusokon teljesen jó, másokon meg nem annyira.

    Van, ahol 600 dollár és van, ahol kevesebb, itthon mindenesetre 126k körül beszerezhető.

    (#32): Nem csak egyszerűen a szögről és a színhelyességről van itt szó, az IPS panelben teljesen máshogy kezelik a folyadékkristály molekulákat, amitől egész más a feelingje. Jóval közelebb áll a CRT-s képhez, annak rossz tulajdonságai nélkül. Számos területen jobb, mint a TN. Néhányszor összefoglaltam már, most hadd ne ismételjek meg mindent, talán próbálj rákeresni. Egyébként nem az IPS az überszuper, az csak kb. olyan, mint amilyennek ma, 2010-ben egy normális monitornak lennie kellene, az TN meg egy kompromisszum-halmaz, olcsó szükségmegoldás (amit néha mégis drágán adnak, pl. ha szép a csomagolása).

    (#34): Szerintem meg nagyon is érezhető... Szemből nézve is sötétebb az alsó rész, mint a felső (mert a működési módjából adódóan a függőleges szöggel arányos a világossága, 0-180 fokban számolva), ráadásul ugyanemiatt a legkisebb függőleges elmozdulásra is "reagál".

    Az IPS szemből a legvilágosabb, és onnan minden irányba lassan, fokozatosan kezd sötétedni (miközben a szín alig változik). Így van egy tartomány, ahol valóban egészen minimális változás. Ez a mai, nagyobb kontraszarányúaknál kb. a képernyő szélei által határolt térrész, azaz nagyjából a képernyő alsó-felső és oldalsó széleiig mehetsz anélkül, hogy észrevehetően változna a kép, így nem kényszerít arra, hogy úgy ülj vele szemben, mint egy szobor (akár anélkül, hogy ezt észrevennéd, de az izmaid attól még megmerevednek).

    És akkor ez még csak egy dolog a sok közül.

    A lassúsággal kapcsolatban lásd, amit fent írtam. Így, konkrét típus nélkül értelmetlen ilyet leírni.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz rogozsin #36 üzenetére

    Na jó, de milyen "sebességről" van itt szó? Válaszidő? Vagy lag? (Basszus, pont most sz@rakszik a fényképezőm, nem tudom lemérni az U2311H lagját.)

    Biztos, hogy egyénfüggő sokminden, nem egyforma az emberek szín- és egyéb érzékelése. De pl. ha eleve vissza kell fogni az érzékeket, hogy ne vegyük észre a hibákat, vagy mert elvésznek részletek, stb., akkor még inkább eltompulnak... (Ezért káros pl. a 128k-s MP3 is.)

    Az Oázis Computernél meg tudod nézni a Dellt. És figyelmedbe ajánlom a monitorról szóló írásomat is: [link]

  • dezz

    nagyúr

    válasz rogozsin #38 üzenetére

    Pedig ott Samsungot nem nagyon fogsz találni, esetleg külön rendelésre. :) De szerintem így is le fog jönni a különbség.

    Egyébként, úgy tudnám megfogalmazni, hogy az IPS panelen sokkal inkább "rajta van a kép". Jóval kevésbé LCD-szerű.

    U2311H vs. U2410? A legfőbb dolog, hogy az utóbbiban wide color gamut panel van, ami azt jelenti, hogy a vörösek vörösebbek (nem az a szokásos téglaszín), a zöldek zöldebbek (nem az a sárgászöld) és a kék is egy kicsit kékebb. (Mindezt kiegyensúlyozottan, tehát minden irányban -- a szem érzékenységét figyelembe véve -- egyforma mértékben nagyobb a színtér, így nem tolódnak el a színek.) Ettől jóval élénkebbek és élőbbek a színek, egyszerűen hihetetlenül jól tud kinézni, főleg pl. a jobban sikerült fotók, de a filmek is. (Ezt nem lehet egy standard gamutos monitorral utánozni, ha ott feljebb nyomjuk valamilyen programmal vagy ha van ilyen beállítás, a monitoron a szaturációt, attól csak ronda túlszaturált lesz az eredeti színekkel.) Igaz, ilyenkor nem a hivatalos, szabványos színekkel jelennek meg a dolgok (nincs elterjedten használt wide gamut szabvány, illetve lassan jön befelé az xvColor [Win7 már támogatja valamilyen szinten], amit a monitor támogat is). Megjegyzem, ha szükség van rá adott esetben, igen jól tudja szimulálni a monitor a szabványos sRGB-t (és az Adobe RGB-t is), az se néz ki rajta éppen rosszul, sőt. Az U2311H a sztenderd sRGB-t tudja, de azt legalább jól, neki is szépek a színei.

    Épp most írta valaki a másik topikban: [link]

    Persze, ahogy mondani szokták, nem kényszer a disznótor, az vegye, aki tudja értékelni...

    Az új Samsugok általában először valamivel drágábbak, és az előző széria ára sem megy sokkal lejjebb (ők sem hülyék), aztán ahogy kiürülnek a készletek, az új elfoglalja a "régi" helyét. (Így a Samsung folyamatosan értéken felüli áron tudja adni a TN-es monitorait...)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz rogozsin #41 üzenetére

    Gondoltam, hogy az U2410 túl drága neked, meg úgy általában, nem is rábeszélni akartalak mindenáron, csak válaszoltam a kérdésre. De amúgy nem "picivel" szebbek a színei. ;)

    Egy normálisabb CRT-nél nem ritkaság a 10 év, de a mai cuccoktól ezt kicsit túlzás elvárni... Pár év múlva úgyis itt vannak az OLED-ek, vagy akármi. (De addig se sórárog utánuk az ember.)

    Az utolsó kérdésedet már szerintem nem itt kellene kitárgyalni, ott vannak a monitoros topikok...

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz rogozsin #44 üzenetére

    Pár dologban igen, másban meg nem. De most hadd ne álljak neki ezt itt kielemezni. :) Olvasd el az írásaimat, abból nagyjából le fog jönni.

    Fogalmam sincs, de szerintem jobban össze van rakva, mint a Samsungok.

Új hozzászólás Aktív témák